Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Kitap, Masonluk Ve Atatürk  (Okunma sayısı 30183 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 28, 2014, 05:20:07 ös
Yanıtla #20
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayfalarında Ulu Önder'in Mason olduğunu yazan locanın sayfasının linkini bizimle de paylaşmak ister misiniz Sn. Tij?
Live long and prosper.

Ocak 30, 2014, 01:34:44 ös
Yanıtla #21

Atatürk ilkelerine baktığımızda masonlukla bağdaşan en önemli ilkeleri tartışılmaz bir gerçek. Merak ettiğim konu şu.  Mustafa Kemal Atatürk mason değil ise locaların kapatılmasını neden istemiş olabilir? Belirli haberler gerçeği ne kadar yansıtıyor(Mason Localarının kökü dışarıda olduğu için kapatıyor vb.) Neden 1935 yılından önce bir karar alınmadı? Eğer Atatürk mason ise neden bunu gizleme gereği duydu? Sonuç itibariyle yeni bir devlet kurulmuştu ve bu devletin yönetim kademesinde masonlarda bulunuyordu.

Ocak 30, 2014, 02:54:04 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Uzun zaman oldu cevap ve açıklama yapamadım. Özür dilerim bunun için.

Evet yazılanları tekrar okudum V. Mehmet değil V. Murat olduğunu belirtiyor Sayın Remzi Sanver. Yanlış bilgi için de ayrıca özür dilerim.

Saygılar

Ocak 30, 2014, 09:46:52 ös
Yanıtla #23
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Freemasons_%28A_-_D%29#cite_note-53

^ Andrew Mango, Atatürk, John Murray 1999. P.93: "Mustafa Kemal appears to have joined the masons, probably at this stage [in Salonica], although, according to one account, the initiation ceremony took place in Istanbul. It would have been a sensible move by an ambitious military conspirator."

Wikipedia da verilen dünyaca ünlü masonlar listesinde Mustafa Kemal Atatürk 'ün adı geçmektedir.

Ansiklopedide 53 numaralı referansta alıntı Andrew Mango'nun  "Atatürk: The Biography of the Founder of Modern Turkey, (1999)" adlı eserinden alıntı yapılmak sureti ile yayınlanmış.. Ne derece doğrudur tartışılır ancak, belli ki Wikipedia bu çalışmayı gayet ciddiye almış ve ulu önderi dünyaca ünlü masonlar listesine almış.

ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ

Ocak 30, 2014, 11:31:20 ös
Yanıtla #24
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir Wikipedia makalesinin herhangi bir kişi tarafından oluşturulabileceğini, mevcut bir Wikipedia yazısının da herkes tarafından değiştirilebileceğini biliyor muydunuz? Ben istesem şimdi gider Atatürk'ün adını Wikipedia'daki masonlar listesinden silebilirim. Daha önce defalarca yanlışlık gördüğüm sayfalarda düzeltme yaptım. Bazıları kaldı, bazıları tartışma konusu oldu ve silindi.

Atatürk'ün Mason olup olmaması ile ilgili olarak:

1. Atatürk'ün Mason olduğuna dair kendisine ait bir beyanat yoktur, ancak olmadığını ima eden/kanıtlayan beyanatları vardır.

2. Atatürk'ün Mason olduğunu gösterir belge yoktur.

3. Atatürk'ün eşyaları arasında Mason olması durumunda giymesi/takması gereken giysi ve bujiler yoktur. Oysa 5. Murat'ın Masonluğa ait eşyaları bile Yıldız Sarayında sergilenmekte zannedersem.

4. Atatürk Mason localarını kapatmamıştır.

5. İddia edilen Selanik'teki initiation töreni acaba Masonluğa giriş (Tekris) ritüeli midir, yoksa İttihat ve Terakki'nin Masonluktan kopyalayıp kendi bünyesine katılacaklara uyguladığı bir başka tören midir?

Forumda bu konularla ilgili onlarca konu başlığı ve sayfalarca bilgi var. Niçin önce onlar okunmaz?

Bu arada; Sn.Tij, locanın herkese açık toplantısı nasıl geçti acaba?
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2014, 11:39:10 ös Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Ocak 31, 2014, 07:55:37 öö
Yanıtla #25
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Spock'un verdiği bilgilere ek olarak;

Atatürk'ün Masonluğa girdiği konusunda Kitap A, bunun kesinlikle böyle olduğunu söylüyor. Bu bağlamda verdiği kaynak Kitap B.

Kitap B de bunun öyle olduğunu söylüyor. Onun kaynağı ise C.

C adlı kaynakta bu konuda birçok şey yazılı ama herhangi bir kanıt, bir belge yok. Dolayısıyla işin kökeni güvenilir nitelikli deği.

Bütün bunların üzerine Türkiye'deki masonlar dehşetli bir araştırma çalışması içine giriyor. Atatürk'ün sonraki dönemlerde Masonluk ile olan ilişkisini bir yana bırakın (çünkü o konudaki bilgiler zaten diğer kimi mason yazarların kitaplarında anlatılıyor), acaba bir zamanlar Batı Trakya'da çalışmış Fransız, İtalyan ya da Belçika obediyanslarına bağlı locaların birinde (çünkü o tarihlerde henüz Türkiye'de bir ulusal mason örgütü yoktu) böyle bir işlem yapılmış olabilir mi diye, kütüphanelerinde ve gerekli izinleri alarak arşivlerinde sıkı bir araştırma yapıyorlar.

Hiçbir şey bulamıyorlar.

Dolayısıyla bu bağlamdaki ileri sürüşlerin herhangi birinin hiçbir dayanağı yok. Bilin ki, bu konu masonlar açısından mason olmayıp da ortaya bir sansasyon çıkarmak isteyenlere oranla çok daha önemli. Fakat elde hiçbir bilgi yok.

Masonluğun yöntemi bilimseldir. Bu nedenle elde hiçbir bilgi olmayınca, Mustafa Kemal'in Masonluğa girmemiş olduğu söylenemez. (Çünkü belki bir tekris töreninden geçmiştir de bu törenin hiçbir kaydı yapılmamıştır.) Sadece bu konuda bilgi olmadığı söylenebilir, o kadar.

Ayrıca Mustafa Kemal'in İttihat ve Terakki etkinliklerine de o tarihlerde pek sıcak bakmadığı biliniyor. Bu konuda ise birçok tarihçinin, bu arada Cemal Kutay'ın kitaplarında hayli bilgi bulunabilir. Nitekim Türkiye'de Atatürk ile bağlantılı en çok kitap yazmış olan Cemal Kutay da Aatürk'ün Masonluğa girmiş olduğuna ilişkin herhangi bir teyit vermemiştir.

Bu konudaki söylentiler neredeyse bir insan ömrünü aşkın bir süreden bu yana sürüklenerek gelmiş; bir süre daha aynı tarzda sürüklenerek gideceğe benzer.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 05, 2014, 08:18:58 ös
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Bu arada sayin Spock, `locanin herkese acik toplantisi` gayet guzel gecti.

Hernekadar sunumu yapan arkadas dersine iyi calismamis idiysede , sunumdan sonraki sohbet cok guzeldi.

Sunumun akabinde once soru cevap bolumune gecildi.

Dana sonra' benimle beraber toplam 4 kisi olan her bir haricinin etrafinda bir gurp olustu ve sohbet ( buna biraz tanismada denilebilir) koyulasti.

Tabi bu gruplasma bilincli plan olmazsada istenilen ve kendiliginden olan bir olaydi.

Tabi sizin asil sormak istediginiz veya merak ettiginiz sanirim bu degildi.

Yoksa yaniliyormuyum?

Şubat 05, 2014, 08:52:11 ös
Yanıtla #27
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Tabi sizin asil sormak istediginiz veya merak ettiginiz sanirim bu degildi.

Yoksa yaniliyormuyum?

Önemli olan benim neyi merak ettiğim değil, sizin tüm foruma neyi deklare ettiğiniz. O da şu şekilde:

Alıntı yapılan: Tij

Bu gün, sayfalarinda Ulu Önderin Mason oldugunu yazan bir Locanin haricilerede acik olan bir toplantisina katilacam.

Bu konuyu kendilerine soracam, bakalim ne diyecekler.

Yani 2 husus:

1) Sayfalarinda Ulu Önderin Mason oldugunu yazan Locanin linki

2) Konu hakkında kendilerine sorup da öğrendikleriniz (eğer sorduysanız)

Fakat ben (1) no.lu madde ile daha çok ilgileniyorum.
Live long and prosper.

Şubat 05, 2014, 09:23:14 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

1) Suan bu linki vermeyi uygun bulmuyorum. Sebebi ikinci sorunun cevabinda gizli.

2) Konuyu locanin Ustad-i Muterem`ine sordum ve kendisi bunu  tekrar konturol edecegini ve gerekirse bilgi verecegini , AMA bunu birdahaki bulusmamiza birakmamizi istedi, bende Kabul ettim.

Size  simdilik soyleyebilecegim su olacak.

Birdahaki bulusmamizda bana herhangi bir bilgi verilmezse o zaman sie locanin linkini veririm.

Simdilik saglicakla kalin.

Şubat 05, 2014, 09:34:06 ös
Yanıtla #29
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Suan bu linki vermeyi uygun bulmuyorum. Sebebi ikinci sorunun cevabinda gizli.

Oysa ben internet sitelerinin herkesin görmesi/izlemesi için yapıldığını ve hiçbir gizlilik taşımadığını zannederdim. Buna kısaca AÇIK KAYNAK diyoruz. Gizlilik içeren bir şey zaten en baştan internette yayımlanmaz... İstihbarat kurumlarının siteleri bile herkese açık.  :) Açık kaynak niteliğindeki bir bilginin paylaşılmasının uygun bulunmaması, olsa olsa "ben gazetede şöyle bir haber gördüm ama hangi gazetede gördüğümü söylemeyeceğim" demekle eşdeğerdir.  ;D
Live long and prosper.