Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların Katılımı Neden Düşük?  (Okunma sayısı 9776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 02, 2009, 03:10:57 ös
  • Uzman Uye

Sayın Mason ve Mason olan diğer üyeler;

Bilindiği üzere ülkemizde 15.000 civarında muntazam mason mevcut;üyesi bulunduğumuz bu site ise masonlukla ilgili"tek" rasyonel site.Masonlukla ilgili menfi propagandaların asılsız olduğunun ve masonluğun gerçek yüzünün tanıtılması gibi ulvi bir misyon üstlenmiş bir foruma doğal olarak çok daha fazla masonun üye olup,bu çalışmaya katkılarının olmasını beklerdim.Ancak görüldüğü üzere masonların katılımının çok düşük olmasının özel bir sebebi olup olmadığını merak ediyorum.Normal şartlar altında,üzerine bukadar gidilen bir topluluğun üyelerinin kendilerini ifade etmeleri için yüzlercesinin burada hazır bulunmaları gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

« Son Düzenleme: Mart 10, 2011, 12:58:10 öö Gönderen: dogudan »
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 10, 2011, 10:44:50 öö
Yanıtla #1

Sn. ceycet bu soruyu soralı neredeyse 2 sene olmuş ama kimse cevap yazmamış. Bari ben kendi fikrimi dile getireyim.

Bu kalitede bir forum için üye olan Mason sayısı bana da çok yeterli gelmiyor açıkçası. Giderek artıyor, tamam ama neden daha fazla değiliz. Bunun sebebi Masonların okumaya yazmaya fazla vakit ayırmaması değil kesinlikle. Öyle olmadığını bizzat biliyorum çünkü. 

Sanırım sorun, forumun haricilere açık olmasından kaynaklanıyor. Bir zamanlar e-posta grupları vardır. Her birisine yüzlerce Kardeşimiz üyeydi. Sürekli ve oldukça hararetli yazışmalar da olurdu. Ama iş bu tür bir foruma geldiği zaman katılım düşüyor işte.

Buna sebep ararken, burada yazmanın bir Mason için ne kadar zor olduğunu bir kez daha gördüm aslında. Burada yazdığımız her yorum, hatta her kelime, tamamiyle kişisel görüşler içerse dahi "Masonların görüşü" şeklinde algılanma riskiyle karşı karşıya. Hoş yazılanlarda bir sorun yok genelde, en kötüsü bir bilgi eksikliği olabilir, o da anında düzeltiliyor zaten. Ama algıyı ne yapacağız? Forum üyeleri için de fazla sorun yok bence. Yanlış anlaşılma olursa, zaten etkileşim, iletişim içerisindeyiz, bir kere daha soruyorlar, yeni açıklama yapılıyor konu halloluyor. Ancak bir de ziyaretçiler var... Şu anda baktım, daha bu saatte 42 ziyaretçi görülüyor forumda. Okuduklarından ne anlarlarsa, nasıl algılarlarsa onu alıyorlar. Bu durumda bir Mason olarak yazmak gerçekten riskli hale geliyor.

Bu risk işini biraz daha açık anlatmam gerektiğini düşünüyorum. Risk kişisel bir risk değil. Yani kendi adıma bir endişe yok. Endişe, söylediklerimde yanlışlık varsa, daha kötüsü yanlış olmamasına rağmen yanlış anlaşılırsam, bunun Masonluğa maledilmesi tehlikesi var.

Ben, benzer endişelerin birçok Kardeşimizin bu tür açık forumlara gelmesine engel olduğunu düşünüyorum. Gelip okuduklarını biliyorum, ama üye olma konusunda çekimser davranıyorlar. Benim aklıma başka gerekçe gelmedi, belki başka fikri olan da vardır...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 10, 2011, 12:00:22 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda aslında Sayın ceycet'in bir şey söylemesi gerek ama ben Sayın Mustafa Kemal foruma katılmadan önce Sayın ceycet'in bir diğer yakınması olduğunu biliyorum.

Kuşkusuz masonlar bu foruma katılır ya da katılmaz; o kendi bilecekleri bir şey...  Bu foruma katılacak olurlarsa, gerek burada masondan çok harici bulunduğu gerekse forum dışarıdan da izlendiği için Masonluğun genel yararları bakımından olumlu katkılarda bulunabilirler.

Ancak ben Sayın ceycet'in burada geçmeyen, bir yerlyerde bir başka başlık altında yer alan yakınmasına geleyim. Foruma üye olan masonların katkılarının pek yetersiz oluşundan yakınıyor.

Haklı...

Foruma üye olan masonlardan hep belli birkaçı tartışmalara girişiyor, bilgi ve görüşlerini aktarıyor. Çoğu sus pus... Belki siteye bağlanmıyorlar bile.

Diyeceksiniz ki, herkesin işi gücü var... Foruma bunca katkıda bulunanların ilgilenenlerin başka işi gücü yok mu yani?

Bence bu konuyu forum yöneticileri ele almalı ve aralarında görüşerek bu soruna bir çözüm bulmalı. Foruma üye olan masonların daha sık ilgi göstermesi ve gerek haricilere gerek ziyaretçilere yararlı katkılarda bulunmaları gerekli. Forumun işlevi ancak böylece gerçekleşebilir.

Bu arada forum üyesi masonların acaba ne kadarının Sayın ozkann'ın son zaemanlarda getirdiği katkılardan haberi var? Tamam, onlar arşivleniyor, bir yere gitmez, sonradan da erişilebilir. Ancak Sayın ozkann gibi olağanüstü katkılı bir katılımcı, vermiş olduğu bu hizmetin sıcağı sıcağına değerlendirildiğini görmek ister.

Forumdaki görüşmeler ve tartışmalar ne yazık ki sınırlı sayıda katılımcının arasında geçiyor. Daha çok mason katkıda bulunacak olursa, diğer üyelerin de ilgisi artar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 10, 2011, 01:09:09 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Kusuruma bakmayın ama fikrinize katılmıyorum.
Buraya daha çok masonun katılması çok şeyi değiştirmeyecektir. Zaten tarz ve yöntem olarak verdikleri cevaplar kelimelerin yerleri değiştirilmiş şekilde aynı oluyor. Neredeyse nüans farklılıkları var sadece. Buraya farz edelim ki 10,000 mason daha katıldı, ne değişecek?
Değişik cevaplar mı alacağız? Yâda çok daha fazla şey mi açıklanacak? Sanmıyorum.

Bence gelişim olmazsa her şey biter, kişiler içinde böyledir. Kişilerde yeni şeyler duyamayacaklarsa ilgisi ve merakı bitecektir.  Kendimden örnek verecek olursam, bundan sonraki konular, bilgiler, derinlemesine değil de, basit çeşitlilikler olacaktır diye düşünüyorum. Artık alabileceğim şey çok az olacaktır sanırım. Çünkü Masonlar tarafından konulmuş bir sınır var ve ötesini göremezsiniz.
Beklide bilgileri bundan çok daha fazla, ama burada alınabilecek bilgininde sınırını kendileri koyuyorlar.
Şehri göremedik ama tabelasını okuduk anlayacağınız, ilerisi yasak bölge.
Saygım var, tabiî ki kendi dünyaları istedikleri gibi sınır koyacaklardır.
Ama dediğim gibi, şehir daha kalabalık olsa ne değişecek ki?

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Ekim 25, 2011, 07:21:56 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

peki Arkadaşlar Bu forumda kaç mason var? Bilgisi Olan Var mı? Teşekkürler...

Ekim 25, 2011, 07:30:51 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Lord ,

Forum anasayfasında [Mason] yada ritlere ait yerler tıklandığında bu karakterdeki üye listesi karşımıza çıkmakta buradan kaç kişi üye olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca bende katılıyorum.Genelde mason üyeleri göremiyoruz.

Sayın ADAM ve bazende sayın Eureka olmasa forumda sorularımız cevapsız kalacak.

Bence iletişim içine girilmemesinin bir sebebi var.Mesaj türü bir sebep , olanaksızlıktan çok.

Sevgi ve saygılarımla
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2011, 07:33:45 ös Gönderen: neumann »

Ekim 26, 2011, 04:28:17 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

sayın, nevmann
Verdiğiniz cevapdan dolayı teşekkür ederim.

Ekim 26, 2011, 07:41:39 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Selamlar,
korkunun, cekinmenin oldugu yerde gelisme olmaz ve risk almadanda insanlar dogrulara erisemezler.
" Deprem olacak diye ev yapmayalimmi" derler bizde, eger Mason arkadaslar  birileri yanlis anlayacak diye burda kendilerini ifade etemye cekiniyorlarsa nerde kaldi onlarin bilimselligi.

Saygilarimla

Ekim 27, 2011, 06:01:23 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Kimse Burada Çekinmeden Bildiklerini anlatmalı arkadaşlar bende buna katılıyorum. Hiç Kimse görüşlerinden ve bildiklerinden dolayı tepkiyle karşılanmamalıdır. saygılarımla,

Ekim 27, 2011, 09:18:18 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Kendilerine bir sorunuz olduğunda (üzerinden 2 yıl da geçse), cevapladıklarını görüyorum. Din ve siyaset konu başlıkları altında zaten taraf olmamayı tercih ediyorlar. Bir de kendi açtıkları konuları takip ederseniz, sorulmadan cevaplanmış bir çok konu görebilirsiniz. Bunların dışında bizlerin ilgisini çeken, merak duyulan konulara katılmak yerine; gerekirse katılırım imgesi veriyorlar. Denildiği gibi olabilir; burada 'Mason' sıfatıyla bilinen bir üye bir konu hakkında kişisel görüş bile belirtse, bunu tüm Masonlara atfedecek insanlar olacaktır. Bu yüzden en baştan söylendiği gibi Masonluk, Masonlardan öğrenilmelidir. Yani bu forumdaki Masonların misyonu 'Masonluğu kendi gözlerinden öğretmek' diğer konulara katılıp katılmama tamamen insiyatif.