Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İdeal Yaşam  (Okunma sayısı 5116 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 03, 2007, 02:51:10 öö
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir çok kişinin oluşumun amacı ideal insan ve düzendir savaşların,açlıkların olmadığı herkesin mutlu mesut yaşadığı bir toplum bu elbette 6 milyar insanla mümkün değil farzedelim ki dünyamızda 1 milyar insan var ve insanların aralarında ayrılık yaratacak hiç bir unsur mevcut değil kusursuz bir dünya sizce nasıl olurdu?Bence böyle bir şey olursa -ki bu  insan doğasına aykırıdır- kanaatimce  atalet (durağanlaşma ve hareketsizleşme entropi yitimi) ve dejenerasyon meydana gelir.

Peki insanoğlunun bu düzeni elde etmesi halinde bile  kaderi dünyayla kısıtlı mıdır? İnsanoğlu uzayda koloniler kurarak yaşamyamazmı bu dünya sona erdiğinde insanın yaşam kaderide son mu bulur sice? Ya da kusursuz bir düzen insanı yok olmayada götürebilirmi :) biraz karışık sorular isterseniz cevap getirin isterseniz sizde konuyla parelel fikirler ve sorular yöneltin.
« Son Düzenleme: Aralık 03, 2007, 02:58:00 öö Gönderen: LuckyEye2 »
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Aralık 03, 2007, 02:55:04 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir çok kişinin oluşumun amacı ideal insan ve düzendir savaşların,açlıkların olmadığı herkesin mutlu mesut yaşadığı bir toplum bu elbette 6 milyar insanla mümkün değil farzedelim ki dünyamızda 1 milyar insan var ve insanların aralarında ayrılık yaratacak hiç bir unsur mevcut değil kusursuz bir dünya sizce nasıl olurdu?Bence böyle bir şey olursa -ki bu kanaatimce insan doğasına aykırıdır- kanaatimce  atalet (durağanlaşma ve hareketsizleşme entropi yitimi) ve dejenerasyon meydana gelir.

Peki insanoğlunun bu düzeni elde etmesi halinde bile  kaderi dünyayla kısıtlı mıdır? İnsanoğlu uzayda koloniler kurarak yaşamyamazmı bu dünya sona erdiğinde insanın yaşam kaderide son mu bulur sice? Ya da kusursuz bir düzen insanı yok olmayada götürebilirmi :) biraz karışık sorular isterseniz cevap getirin isterseniz sizde konuyla parelel fikirler ve sorular yöneltin.
Valla ne dıım konu ıste ıı de olmus hocam
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Aralık 03, 2007, 03:01:28 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Aktif Uye

İtzhak sanırım yazmama kararı almıştın ne dediğini anlamasamda senin geri gelmende etkensem ne mutlu bana :)
« Son Düzenleme: Aralık 03, 2007, 03:04:31 öö Gönderen: LuckyEye2 »
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Aralık 03, 2007, 03:03:51 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

İtzhak sanırım yazmama kararı almıştın ne dediğini anlamasamda senin geri gelmende ekensem ne mutlu bana :)

Yazmıcaktım ama dayanamadım dımı etken sen deılsın ama mutlu ol ısterım :D
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Aralık 03, 2007, 03:17:36 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

herkesin mutlu mesut yaşadığı bir düzenden bahsetmemiz anlamsız olurdu..neden dicek olur iseniz mutluluğun tadını alamıyor olurduk,eğer ki zıttı yok olmuşsa bir noktanın o zamn onun dengede olma ihtimali yoktur,,denge yoksa huzur da yoktur..bi insan mutlu olduğu her an huzurlu olduğunu söyleyemez,burdan da huzur ve mutluluk arasındaki farkı anlayabilirz..ayrıca hayatta önemli olan artıları, olumlu şeyleri yakalamak değil,,olumsuzların farkına varıp bunları dönüşüme uğratabilmektir..bundandır ki herşey yolunda gittiği zamn burdan kazanabilceğimiz hiçbirşey olmaz..
insanoğlu tamamile dönüşüme uğradığı an,,olgunlaşma sürecini bitirdiği tamamladığı an esas kaynağına kavuşacaktır..işte o an da ne boyut ne zamn ne mekan kavramları olmayacaktır.. sonsuz bir sukunet hakim olcaktır..acı,hüzün,mutluluk ,.. gibi zıt kavramlar olmayacaktır...sadece huzur&dinginlik..

Aralık 14, 2007, 09:17:38 ös
Yanıtla #5

Bütün sorunların kaynağı elbette insandır. Yaşamlarımız gün ve gün grileşiyor ve daha fazla sıradanlaşıyoruz. Bugün her şey de ve her yerde bir tıkanıklık var. Giydiğimiz kıyafetler yediğimiz yemekler...Müzik dinlemek bile artık o kadar zor değil. Plaklara kasetlere gerek yok bütün albumu dinlemene gerek yok acısız beklemeden indirirsin bir yerden istediğin şarkıyı dinlersin. Pastörize sanatlar...

Gelecekte ne olmalıyım hangi konumda olmalıyım eğilip bükülme kapasitem nedir hangi açıyla kimin önünde eğilmeli ve bu bana ne kadar? Ne kadar soru olursa olsun sonuna mutlaka gelecek cümle bu: bana ne katar...

Ölümün dibimizde olması da bizi korkutmuyor artık. İnançlarımız da karıştı çünkü değerlerimiz değişirken.

Bugün mutluluk televizyonda görünmek olabilir birisi için ya da alışveriş yapmak. Daha fazlasını istemek anı yaşamak çünkü hissetmek herşeydir.Daha yeni yeni oluşan emekleyen ekonomist damarlarım kabarıyor kıt kaynaklardan harcama çılgınlığından bahsetmeye başlıcakken frenliyorum kendimi çünkü bu bana ne katar ki?

İnsanın doğasında pragmatizm bu kadar yaygınmıydı bilmiyorum ama artık kimse saklamaktan çekinmiyor. Böyle bir düşüncenin ideal hayat tasarımı da anca günlük hayatımızdaki gibi olabilirdi.
ars longa, vita brevis...

Ocak 06, 2008, 03:45:22 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

İdeal yaşam farklılıkları içinde barındıran yaşamdır.Biz insanlar,bu farklılıkları iyi ya da kötü olarak değerlendiririz.Yaşam ise bu farklılıkların dansıdır,bazılarımız mücadele der buna...