Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce halk, gerektigini dusundugunde devletini yikabilmelimi?

Evet
34 (65.4%)
Hayır
18 (34.6%)

Toplam Oy Verenler: 33

Gönderen Konu: Devlet mi halk icin? Halk mi devlet icin?  (Okunma sayısı 33957 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 06, 2008, 08:00:43 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Devletleri milletler oluşturur... Devlet denen kurum ise,  milleti içindir ve kırmızı çizgisi doğrultusunda, halk denen kavramın, taleplerini yapmakla yükümlüdür. Bu bağlamda "Devlet mi halk icin? Halk mi devlet icin?" 'in de cevabı sanıyorum bu olsa gerek.

Milletin bu noktada tek bir yanlışı olduğuna inanıyorum "herşeyin hesabını bekliyor..."

Bu ülke ki başbakanına "örtülü ödeneğin yerini soruyor" şaka gibi... Yada durun daha vahimi var "KEY (Konut edindirme yardımı) için, insanlar birbirlerini parçalıyoralar. Neyse uzatırsam kızacağım noktalar olacağından susuyorum. :) (CHP yanlısı birisi olarak, iktidar'ı sevmediğimi belirtmek ihtiyacı hissediyorum fakat; doğru olanı da asla haksız olarak yansıtamam.)

Millet olarak had bilerek, devlet ve bastığın toprak parçasının önemi kavramayı öğrenmek ve sorgulamak gerekli. Bu "A", "B", "C" partisi olabilir farketmez. Fakat; yerini bilmek gerekli.

Bu kadar üzerine gelinen devletin, bugün anketlerine baktığınızda çıkan sonucu zikretmek istemiyorum. O yüzden gerçekten tartışmaların yersiz olduğu inancındayım.

Ama ben şuna inanıyorum.

Bu devlet 1 kere ortalığı fena götürdü, 2. isim ise malum şahıs olacak görüşündeyim ve ergenekon meselesinin son halkası olarak bağlanarak, olay kapanacak.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2008, 08:03:03 ös Gönderen: lsleo »

Eylül 24, 2008, 04:20:26 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Devletleri milletler oluşturur

kessinlikle. ama milletin kendi olusturdugu sey, kendi kendine yonetme ve karar verme yetkisine sahip olunca o millete eziyet etmeye baslar.

Eylül 26, 2008, 02:39:32 öö
Yanıtla #22

kesinlikle devlet,halk içindir.
Bilgi , en kutsal güçtür !

Eylül 26, 2008, 03:16:33 öö
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Sizce halkın devleti bir anda yıkması, devrim yapması ne kadar faydalıdır?
Ani geçişler, değişimler faydalı olur mu?
Yoksa devlet içinde küçük küçük reformlar mı daha iyi olur?

Örnek 500 sene evvel ki Roma Katolik Kilisesi!
İnsanlar sanıyorki 500 sene evvel reformcu, ileri görüşlü insanlar isyan ederek Protestanlığı kurdu.
Hayır yanlış, reformist Katolikler de vardı, ünlü Reformist Katolik rahipleri vardır. Ama Alman milliyetçiliği ile ön plana çıkan Martin Luther taraftarları ipin ucunu kaçırarak, hiç bir dini vecibeyi saymamaya başladı ve ipin ucunu kaçıran bu protestocuları da Papa aforoz etti.
Ama halbuki Katolik Kilise şikayetleri kaale almış ve reformları başlatmıştı.

Devlette böyle olmalıdır, halk istediğinde yıkmamalıdır çünkü bu sakıncalı olabilir.
Şikayetlerin ciddiyeti anlaşıldığında zaten devlet içinde iyi yönde değişime yanaşacaktır, tıpkı Roma Katolik Kilisesi gibi.
Yoksa çok büyük zararlar olur.

Bir anda devrim ters etki yapar, kendine de zarar verir.

Saygılarımla.

Eylül 26, 2008, 11:50:56 öö
Yanıtla #24

bir halk hareketinin "devrim" niteliği kazanabilmesi için zaten belirli süreçleri ve evreleri geçirmiş olması gerekir.devrim,bir anda,sıradan önderlerle ve sıradan hamlelerle gelişmez,gelişemez.
Dünya'da devrim niteliği taşıyan olaylara bakıldığında gerek tarihsel gerek eylemsel evrelerinin uzunluğu "devrim"in bir anda olmadığını gösterir.
Mustafa Kemal'in Anadolu'da yapmış olduğu devrim,bence "devrim"in tam anlamı ile karşılığıdır!en azından ben Mustafa Kemal ve O'nun yoldaşlarının yaptığına devrim diyorum!
Bilgi , en kutsal güçtür !

Eylül 26, 2008, 11:57:22 öö
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

bir halk hareketinin "devrim" niteliği kazanabilmesi için zaten belirli süreçleri ve evreleri geçirmiş olması gerekir.devrim,bir anda,sıradan önderlerle ve sıradan hamlelerle gelişmez,gelişemez.
Dünya'da devrim niteliği taşıyan olaylara bakıldığında gerek tarihsel gerek eylemsel evrelerinin uzunluğu "devrim"in bir anda olmadığını gösterir.
Mustafa Kemal'in Anadolu'da yapmış olduğu devrim,bence "devrim"in tam anlamı ile karşılığıdır!en azından ben Mustafa Kemal ve O'nun yoldaşlarının yaptığına devrim diyorum!

Sayın Doğudanesen, devlet içi devrimden kastım Cumhuriyet kurulduktan sonraki Atatürk'ün devrimleridir; ondan öncekiler değildir.

Saygılar...

Ekim 20, 2008, 01:46:08 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

devlet ve halk ayrı olamaz ayrı olursa ne devlet devlet olur ne halk halk olur.Devlet halkını iç ve dış tehlikelerden korur.Halk ise devletine sığınır halkla devlet bir elin parmakları gibidir birlik olursa yumruk gibi olur.

Ekim 20, 2008, 02:01:36 ös
Yanıtla #27

devlet ve halk ayrı olamaz ayrı olursa ne devlet devlet olur ne halk halk olur.Devlet halkını iç ve dış tehlikelerden korur.Halk ise devletine sığınır halkla devlet bir elin parmakları gibidir birlik olursa yumruk gibi olur.

Birbirinden bagimsiz olamadiklari gibi bunun da dusunulmesinin imkansiz oldugu gorusundeyim. Ancak yonetim anlayisinin demokrasi cercevesinde olunan ulkelerde basarili yonetimler sergilenmektedir.

Onemli olan ''Yonetim Bicimi''dir.

Feodal ve Totaliter rejimlern hakim oldugu toplumlarda kisitlanan haklar daha cok toplumsal kargasanin olusmasina sebebiyet vermektedir. Bunu bircogumuz bilmekte. 

Dengeli ve uyumlu olma bicimi herseyde mukemmellik arzeder. Halka fazla genis haklarin verilmesi bazi tarihsel sureclerde goruldugu gibi onune gecilemez derecede tehlikeler arzetmistir. Kisitlanmasi da ayni derecede..

Gerci Hukuk ve Siyaset konusunda pek konusmayi sevmiyorum :) aramizda Konu'nun hakimi olan Uzmanlar ( Sayin skullG; Sayin Anatolic ) bulunmaktalar, bundan dolayi da kendi fikirlerimi icraa etmekte kisitli davraniyorum.

Saygilar,

Degerli Paylasimlar.

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mayıs 19, 2009, 11:10:38 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

Mayıs 26, 2011, 07:12:57 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Devletle, halk arasinda derin ucurumlar yaranmissa, devlet isi sadece para hortumlamaksa, yolsuzluk yapmaksa halk bu duruma izleyici kalmamalidir.Benim ulkemde suanda durum boyle. Fakat iyi bir muhalifet lideri yoktur. Muhalifet liderlerinin hepsi Elci bey doneminde devlet gorevinde bulunmus devleti hortumlamis ayni tip kisilerdir.Halkin onlara da inami yoktur.Benim halkim korkak bir halk degil.20 ocak 1990 da bu halk Sovyet tanklarinin karsina taslarla, sopalarla cikmis 131 sehit vermis, onlarca insan yaralanmis ve kaybolmustur.Benim halkim bagimsizligini kaniyla kazanmistir. Suanda bu hanedanligi yikmak icin halkimin durust, halkini seven bir lidere ihtiyaci var.
Saygilar.
1283 - leriz biz.