Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Din Neden Yok Olmadı?  (Okunma sayısı 7315 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 14, 2012, 08:10:35 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Alıntılanan yazıdaki fikre göre biimsel düşünce karşısında zayıflayan din, 20'nci yüzyılda tekrar güçleniyor; bunun sebebi çok basit, din kitleleri yönetebilmek için dünyadaki en etkili metot. Bilimin ise tek amacı dünyayı ve doğayı anlayabilmek. Birbirleriyle rekabet etmeleri son derece akıl dışı geliyor şahsen bana. Daha doğrusu bilimin dünyayla ve evrenle ilgili insanlığı aydınlatıyor olmasından dolayı dini kullanan kesim dinin bilimle rakebet ettiğini empoze ediyorlar, oysa ki gerçekten de bilim ve din aynı tartışma içinde bir araya gelince bile konu anlamsızlaşıyor, çünkü çok ayrı şeyler.

Yine daha önce başka bir konu altında yazdığım bir yazıdan bir bölümü tamamen konuyla alakalı olduğundan buraya da aktaracağım:

Akl'edilmiş değil nakledilmiş bilgi üzerinden felsefe yapmak, felsefe disiplinini bilimsel olmaktan çıkardığından dolayı, felsefe olmaktan da çıkarır.

Bilim ve inanç tamamen ayrı kulvarların mensuplarıdırlar, aynı diyalektik içinde yer almaları zaten mümkün değildir. Bu nedenle örneğin aklıma geldiğinden, evrim-yaratılış meselesi bile aslında var olmayan bir tartışmadır, dile getirilmesi anlamlı olmayacağından, absürddür. Buna şöyle bir örnek verebiliriz; "Türkiye Kralı bugün başkent Kayseri'de senato önünde konuşma yaptı" önermesi içerdiği donelerin gerçel varlıklarının imkanı bulunmadığından "absürd" bir önermedir. Bu nedenledir ki "düşünülemeyen hakkında susmalı" demiş Wittgenstein.

Yani kısacası yine örnek üzerinden konuşmak gerekirse evrim teorisi bilimsel bir tartışmadır, yaratılış teorisi inançsal bir tartışmadır. İkisinin de ayrı yeri ve değeri bulunmaktadır. Ancak birbirleriyle bir ilgileri bulunmamaktadır.

Saygılarımla.

Sn.gnothi

Sadece görüşlerinizi ifade edip bilgilendirdiğiniz için ve özellikle yazı hakkında herhangi bir şey aranmadığınız için teşekkürler
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 14, 2012, 09:10:46 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Selamlar,

alinti yapmayacam, kisa ve öz yazmaya calisacam ( aksisini istesemde pek beceremem ).

Din nedenmi yok olmadi, cünkü,

insan denilen yaratik hala öteki dünya isini halledemedi bir,

din yüzlerce yillik bir gecmise ve tecrübeye sahip iki,

dünyanin en büyük gücü yani para ve sömürü arkasinda buda üc.

Bu sebeplerden dolayidirki yok olmasi biraz zaman alacak, ama er veya gec yok olacak, inancimla.

Saygilar vede sevgiler.

Haziran 29, 2015, 06:05:51 ös
Yanıtla #12
  • Yeni Katilimci
  • *

Dinin yok olmama olasılığı vardır.

İnsan zeki ve fakat fiziksel ve ruhsal anlamda zayıf, ya da daha iyi bir ifadeyle, yetenekleri çok sınırlı bir canlıdır. Yaşamında desteğe muhtaç olduğu/olacağı zamanlar pek çoktur. Böyle zamanlarda arkasında sonsuz bir gücün olmasını ister.  Bırakınız böyle bir gücün var olmasını, bunun olma ihtimali, hayali,  umudu bile insanı rahatlatmaya yeter.
Din, insana arkasında büyük bir gücün olduğunu vaat ediyor..

Din, kötülerin bu dünyada, bu dünyada olmazsa öbür dünyada cezalandırılacağını söylüyor.. Ne güzel.. Birine kötülük eden adam öbür dünyada cezasını çekecek. Gerçekten rahatlatıcı bir durum.. Tanrım, iyi ki varsın...

İnsan için ölümden sonra yok olmak da pek hoş bir gerçek değildir. Rahatsız edici bir durumdur.
Din, insana ölümden sonra yeni ve hayal edilebilecek en güzel hayatı vaad ediyor..
Bunu yaparken, hitap ettiği toplumun (Kur'an için Arap toplumu) zevklerini ve eğilimlerini de göz önünde bulunduruyor..  Örneğin, göğüsleri henüz tomurcuklanmaya başlamış el değmemiş sübyan kızlar vaad ediyor.. Altından ırmaklar akan bahçeler.. Çöl adamı için bu konumdaki bahçelerde  sübyancıklarla oynaşmak değerli olmalı...

Çalışarak değil ama dualarla neticeye varmak da gerçekten cazip bir öneri...
Kutsal (!) kitaplarda yer yer çalışmanın önerildiği kısımlar olsa da insanları dua ederek hayatlarını düzenlemeye teşvik eden kısımlar azımsanmayacak derecede çok..
En çok dua edilen toplumlar islamı kabullenmiş toplumlar.. En geri kalmış, aciz durumdakiler de...

Her bir dua bir çeşit beyin yıkama gibi. Her bir duada insan tanrısına ve dinine daha sıkı bağlanıyor..
Yer yüzünde bunun böyle olmadığına dair milyonlarca örnek gözler önünde dururken insan bunu görmüyor (görmek istemiyor).

Kuzey Amerika yerlilerinden Navajo'ların bir öz deyişi var:
"It's impossible to awaken a man who is pretending to be asleep"
Yani, "uyuyormuş gibi yapan bir adamı uyandırmak imkansızdır"..

Pespembe rüyalar içinde mutlu ve mışıl mışıl uyuyup gitmek varken hayatın/evrenin acı gerçekleriyle kim yüzleşecek?

Yanıt: Atesitler...

Ateistler, daha önceki bir yazımda da belirttiğim gibi, kötülükleri önleyecek, kötüleri cezalandıracak, koruyan, kollayan, seven bir tanrının var olmasını herkesten çok isteyip özlemekle birlikte gerçeklerin böyle olmadığını görüp bunu kavramış, evrende yalnız olduğu gerçeğini cesaret ve metanetle göğüslemiş, bilimin aydınlattığı yolda tek başına yürüyen insandır. Kendisine anlatılan dini içerikli saçma sapan hikayelere kanmayacak derecede zeka seviyesine sahip olduğu gibi, yaşamı boyunca karşılaşacağı güçlüklerle tek başına baş etmeye çalışabilecek derecede de ruhsal güce sahiptir.

Annemlerin yatak odalarındaki karyolanın baş ucunda asılı duran kutsal kitabımızı ilk kez lise yıllarımda okudum. Okuduğumda büyük bir hayal kırıklığına uğradım. "Ben tanrı olsaydım bundan çok daha iyisini yazabilirdim" diye düşündüm. Bunun üzerinde, 5 ayrı tefsiri yan yana koyup ayet ayet, sure sure karşılaştırarak tekrar gözden geçirdim ki dinime olan inancım kaybolmasın, en azından zayıflamasın. Heyhat, her okuyuşum dinime olan inancımı da saygımı da törpüledi ve sonuçta kaybettirdi. O kitaplardaki metinleri bana anlatılan tanrıya yakıştıramamıştım.

Daha sonra evrenin, yaşamın işleyişini izlemeye, gözlemlemeye başladım. Bir tanrının olmadığı apaçık ortadaydı.

Navajo'lar gibi kısa keseyim..

"It's impossible to awaken a man who is pretending to be asleep"

Haziran 29, 2015, 10:35:53 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

ALLAH inancı var oldukça DİN varlığını sürdürür . Tanrısız bir  din anlayışı  mantık dışıdır , bana göre .  Tanrı inancı var oldukça , Dinde varlığını sürdürür .
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 30, 2015, 05:29:24 öö
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Konu din olduğunda yazılar ve farklı düşünceler ortaya çıkıyor. Din yok olmaz. Dinin yok olmamasını sadece korkuya dayandiramayiz , lakin en büyük sebeplerinden de biridir varlığının. Yerine daha iyi bir sistem bulup getiremez iseniz din varlığını sürdürür. Dinin asıl var olma sebebi inanctir. Insanoglunun inanç isteği süreklidir ve bitmez. Bilim ise bu inanç konusunu din ile alakali gördüğünde n hiç girmez.Kesin gereklilik arz eden hatta bilim ile uğraşan insanlarda dahi var olan bu inanç problemi, isteği, ihtiyacı çözüme ulasmali . Bilim bu işi sadece yermekle gecistiremez, eleştiri getirdiği noktalara vurgu yapmalı.

Ilhan Arsel in Şeriat ve kadın isimli bir kitabı var okuyanlar bilir, bir hukukcunun sadece o gözle irdeledigi  farklı âyetleri arasında çelişki arayip bunuda hukukçu mantığı ile sorguladigi , amacına ulaşabildigi sorunlu bir kitap.Kesinlikle uzmanlık alanı olmadığı aşikar, mesela bu ve buna benzer bakış açılardan zarar vericidir.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 30, 2015, 03:58:52 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Din, insana ölümden sonra yeni ve hayal edilebilecek en güzel hayatı vaad ediyor..
Bunu yaparken, hitap ettiği toplumun (Kur'an için Arap toplumu) zevklerini ve eğilimlerini de göz önünde bulunduruyor..  Örneğin, göğüsleri henüz tomurcuklanmaya başlamış el değmemiş sübyan kızlar vaad ediyor.. Altından ırmaklar akan bahçeler.. Çöl adamı için bu konumdaki bahçelerde  sübyancıklarla oynaşmak değerli olmalı...

Gerçekten merak ediyorum ,Kuranı okuyup incelediğinizi de söylediniz,tüm okuduklarınızdan anlayabildiğiniz bumudur?

Yahutta anladığınızı düşündüğünüz şey ile dalgamı geçersiniz?
Kuran Arap toplumuna inmemiştir,arap bir peygambere,sırf arap olduğu için arapça inmiştir.O arap peygamberide bu kitabı sadece arap toplumuna değil ulaştırabildiği tüm toplumlara ulaştırmaya çalışmıştır dolayısı ile tüm semavi kitap ve dinler aslında evresnseldir.

Yukarıdaki yazınızın ana kaynağı sex,kaldıki bu dünyada üremek gibi bir işlevselliğede sahip cennette bu özellik olacakmıki huri olsun?
yoksa buradaki huriden kasıt başka birşeymidir?

Daha açık yazayım bu uyduruk bir hitaptır bununla ilgili ciddi bir kaynak göstermek gerekir,cennete gidip gören yok,peygamber sözümü ?kitap sözümü?Bu anlatı Allahı teşbihte hata olmaz genelev işletmecisi gibi sunuyor çok iğrenç.

Bazı şeyler bu kadar basit olamaz.Siz buna inanıyor iseniz zekanıza yazık.

karahan
« Son Düzenleme: Haziran 30, 2015, 04:07:52 ös Gönderen: karahan »

EDMUND BURKE

Temmuz 01, 2015, 10:40:43 ös
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Gerçekten merak ediyorum ,Kuranı okuyup incelediğinizi de söylediniz,tüm okuduklarınızdan anlayabildiğiniz bumudur?

Yahutta anladığınızı düşündüğünüz şey ile dalgamı geçersiniz?
Kuran Arap toplumuna inmemiştir,arap bir peygambere,sırf arap olduğu için arapça inmiştir.O arap peygamberide bu kitabı sadece arap toplumuna değil ulaştırabildiği tüm toplumlara ulaştırmaya çalışmıştır dolayısı ile tüm semavi kitap ve dinler aslında evresnseldir.

Yukarıdaki yazınızın ana kaynağı sex,kaldıki bu dünyada üremek gibi bir işlevselliğede sahip cennette bu özellik olacakmıki huri olsun?
yoksa buradaki huriden kasıt başka birşeymidir?

Daha açık yazayım bu uyduruk bir hitaptır bununla ilgili ciddi bir kaynak göstermek gerekir,cennete gidip gören yok,peygamber sözümü ?kitap sözümü?Bu anlatı Allahı teşbihte hata olmaz genelev işletmecisi gibi sunuyor çok iğrenç.

Bazı şeyler bu kadar basit olamaz.Siz buna inanıyor iseniz zekanıza yazık.

karahan
Sayın karahan,

"zekanıza yazık" gibi ifadeler kullanarak terbiyesizleşmeyiniz. Böyle söylemekle aynı zamanda inandığınız tanrıya da karşı gelmiş oluyorsunuz. Zekamı küçümsemeyiniz. Herkesin zeka düzeyi farklı olabilir... Sizin inancınıza göre bana bu kadarcık zeka vermiş olan tanrının kararına karşı mı geliyorsunuz? Siz benim zekamı küçümsemekle, onunla alay etmekle, inandığınız tanrının beni yaratırken yaptığı planı, kararını alaya almış olmuyor musunuz? Lütfen dikkatli olunuz. Çarpılabilirsiniz...

Temmuz 02, 2015, 05:24:02 öö
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.student
Terbiye gibi sözleri geçelim hızla. Ben sizin zeki olduğunuzu düşünüyorum lakin zeki insanlar konu din olduğunda , daha farklı davranış ve söylemler gelistiriyorlar tıpkı sizin gibi.

Onermeleriniz kesin ve net hatta günahı bana diyecek kadar, işte bu zekaniza ihanet ettiğiniz andır. Onermelerinizi muhakkak örneklerin. Uydurma ateist forum yorumlarını buraya taşımayın.

EDMUND BURKE

Temmuz 02, 2015, 09:09:13 ös
Yanıtla #18
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.student
Terbiye gibi sözleri geçelim hızla. Ben sizin zeki olduğunuzu düşünüyorum lakin zeki insanlar konu din olduğunda , daha farklı davranış ve söylemler gelistiriyorlar tıpkı sizin gibi.

Onermeleriniz kesin ve net hatta günahı bana diyecek kadar, işte bu zekaniza ihanet ettiğiniz andır. Onermelerinizi muhakkak örneklerin. Uydurma ateist forum yorumlarını buraya taşımayın.

Sayın karahan, bilmem sizi inandırabilecek miyim ama, bu konuları okuduğum ve yazdığım tek, yegane forum burasıdır. Başka forumlara katılmadığımdan, bilmediğim, duymadığım "kalıplaşmış sözler" i buraya taşımam da olanaksızdır. Zamanımın kısıtlılığı nedenyle, siz dahil,  değerli pek çok insanın yazılarını okumayı özleyeceğimi bilmekle biirlikte bu forumda devam edip etmemekte de kararsızım. Sohbetlerimizi yapıcı, bilgilendirici, alınganlıklardan uzak tarzda yapmamız hepimiz için iyi olacaktır..