Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Benim Anlamadığım  (Okunma sayısı 26550 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 07, 2012, 01:45:38 ös
Yanıtla #40
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Aynı teraneyi sürdürüyoruz.

Onlar bizi içlerine almazlarmış! Biz Denilen Türk masonlar.

Niçin almasınlar ki?... Bizim masonlarımız oraya gider ve onların toplantılarına katılır. Bırakın içlerine alınmayı, el üstünde tutulurlar. Daha nasıl olur içe alınmak alınmamak? Onlardan Türkiye’deki localara gelenler olduğunda onlar da aynı şekilde karşılanır.

Sayın Hacamat’a göre onlar ille de direnecek içeri almamak için. Bu, öyle devletler arası vize gibi bir durum değil. İçeri, içlerine almazlarsa başlarına dert alırlar.

Türkiye’deki Masonluğun Batı ülkelerine oranla pek zayıf olduğu sanılmamalı.

Sayın Hacamat öyle söylemediğini, aslında doğruyu öğrenmenin peşinde olduğunu belirtmiş bir ara. Ha, anlıyorum; antitez ile giriş… Peki, ona göre bakalım.

Sondra, Masonluğa ancak maddi olanağı işyi kimselerin alındığı gibi yine temcit pilavı olan bir konuya geliyoruz. Öyle ki, Türkiye’deki amaç belki de paranın kontrolüdür deniyor. Köşeleri tutma potansiyeli olan kişiler bir çatı altında toplanacakmış. Onlara birtakım erişilmez bilgiler sunulacakmış. Başları döndürülüp elde tutulacaklarmış. Bu tek amaç değilmiş ama amaçlardan biriymiş.

derken

Sayın Hacamat hemen eklemiş, “Ben böyle düşünüyorum.” Diye.

Efendim, olmuyor. Bilmeden düşünmekle, sanmakla falan olmuyor. Böyle yanlış teoriler kurmakla olmuyor. Bunlarla zaman harcamak ve bilmeyen başka zihinleri de bulandırmak yerine, niçin şu işin doğrusunu öğrenme çabası gösterilmediği anlaşılır, kavranır gibi değil.

Soru sormam gerekiyor: Kaç mason tanıdığınız, bildiğiniz var bu anlattığınız tarza uyan?

Masonların adı gelişigüzel açıklanamaz ama işte adları belli ve söylenilmesinden sakınılamayacak olan masonlar: Remzi Sanver, Tansu Salman, Mehtap İnce, Hüzeyin Özgen, Mehmet Güven Akçar… Bu beş masondan hangisi sizin şu köşeyi dönme programına uyuyor? Efendim onlar Büyük üstat falan oldukları için sayılmaz. Peki kim sayılır? Forumda kardeşlerimiz başlığı altında adları verilen başka masonlar da var. Onlar sayılır mı? Yoksa hiçbiri sayılmaz da sadece adı gizli tutulanlar (!) mı sayılır? Hesapça Masonlukta birçok kişi var; bu birçok kişi çok saygın ve değerli kişiler ve bu birçok saygın ve değerli kişi Diğer adı bilinmeyen birkaç kişinin çıkarına hizmet ediyor, öyle mi?... Bunu niçin yapıyorlar? Çünkü kandırılmışlar.

İyi bir senaryo ana fikri. Bunun üzerine güzel bir bilim-kurgu oluşturulabilir.

Sayın hacamat, tüm yazlarının sonunda bunun iddia olmadığını, teori olduğunu belirtiyor.

Şahane!

Bir teori nasıl oluşturulur?

Önce yapılabilecek kadar çok sayıda gözlem yapılır. Veri toplanır.

Bu veriler derlendirilerek bağlı oldukları yasaya ulaşmak üzere bir hipotez kurulur.

Bu hipotez sınamaya sokulur ve doğruluğuna bakılır.

Doğrulanırsa teori oluşturulur.

İş burada bitmez ama teori oluşturmak için bunların yapılmış olması gerek.

Sayın Hacamat’ın Masonluk üzerine bir teori oluşturabilmesi için önce yeterince bilgi toplaması gerek.

Bakınız, benim de Masonluk ile bağlantılı bir teorim var. Diyorum ki, “Şu günümüzdeki Spekülatif Masonluk Operatif Masonluktan doğmamıştır. Spekülatif Masonluk oluşturulmuş buna bir kalıp olarak Operatif Masonluk kullanılmıştır.” Ben bu teoriyi oluşturabilmek için tam 40 yıl inceledim Masonluğu. Okudum, araştırdım, yetinmedim, hipotezi doğrulamak için bir de gidip yerine baktım.

Sayın hacamat ile uğraşmamın nedeni de işt bu yüzden. Onun teori olarak nitelendirdiği bir boş düşünü kırpıntısı.

Fakat bitti. Yeter. Yoruldum.

Masonluk ile bağlantılı olmak üzere başkalarının doğru dürüst sorularını yanıtlamak üzere beklerken, yapmakta olup da bu teori olmayan teori ile uğraşmak nedeniyle ilgilenemediğimiz değerli konularımızla ilgilenelim isterim.

Daha yapacak çok şeyimiz var ama zamanımız o kadar çok değil. Zamanı iyi kullanmalıyız. Yapabileceklerimizi yapmaya bakmalıyız.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 07, 2012, 05:56:01 ös
Yanıtla #41
  • Aktif Uye

Çok teşekkür ederim.
Sayın ADAM bu açıklayıcı paylaşım için size tekrar teşekkür ederim.

Bu konuyu açtığım iyi oldu kanaatindeyim, en azından bu tarz düşünen kişiler varsa,yolu da bu adrese düşerse faydalanıcaklarını düşünüyorum. Sayın ADAM gerekeni gerektiği kadar usulünce anlattığını düşünüyorum.

Gelelim eleştirildiğim kısma. Yada bu teorinin nasıl ortaya çıktığına. Çıkabildiğine. Boş bir düşünümü,hani gözleme dayanmayan,sınanmayan.
      Türk denince Avrupada barbar olarak anılıyoruz. Avrupanın bazı mekanlarında Türkçe konuşmak yasak,bireysel bir tutum kabul ediyorum ama Türklere olan kinlerini göstermesi açısından iyi bir örnek. Vizelerdeki sıkıntılara zaten daha önce değinmiştim. Aslında hepimizin bildiği konular, Türklerin Avrupada 3.sınıf muamele görmesi. Sebeplerini burda sorgulamak istemiyorum ( kimden kaynaklanıyor acaba,gibi ). Durum özetle bu. Aşırı milliyetçi duygularla hassas olduğum için değil,bu ülkede yaşadığım için bunları gözlemliyorum.

Durum bu olunca Masonluk gibi kökeni çok eskiye dayanan Avrupada kurulmuş olan bu yapı Türkleri gerçek manada içlerine alır mı? gibi Masum bir soru aklıma geliyor. Bu soruyla ne Masonluğu küçültüyorum nede Türk Masonlarını. Sorulması gerekeni soruyorum. Ayrıca sayın ADAM'ın açıklamalarıda son derece tatminkar bulduğumu ifade edeyim. Teori kısmı hariç .
     Ayrıca bu soru durup dururken bilim kurgu filmi olsun diye ortaya çıkmadı. Burda öğrendiklerime göre ''bazı ırkların Mason olmadığı'' aklımda kalmış. Üstelik dinin temeli Irka dayalı Yahudilik varsa. İnsan ister istemez durup bir düşünüyor.
    sayın ADAM ı meşgul ettiğimin farkındayım. Özellikle bu son yazısında yaptığı açıklama son derece isabetliydi. Teori kısmı hariç.

Şimdi bu başlıkta
Neden bazı ırklar Mason olamaz?
Masonlukta ırkçılığa yer yoksa Dinin temeli Irka dayalı olan Yahudiler nasıl Mason oluyor?
Bu soruları sorduğum için, suçlu benmiyim?
sorularına yanıt aramak isterim.

Digitürk sanırım yeni açılmıştı ve ben telefon açıp ''evlerimizde artık birden fazla televizyon olduğunu bu sebepten tek dekoder işe yaramadığını bana bir dekoder daha verin, vermiyorsanız bu haksızlık'' tarzı bir serzenişim oldu.Tabi ikinci dekoderi ücretsiz istedim ve hakkım olduğunu dile getirdim. Telefonda bana ikinci bir dekoder uygulamasının olmadığı yapacak birşeylerinin olmadığı söylendi. Aradan 2-3 ay geçti arka odada da Digitürk reklamları çıktı 9.90 TL dendi. Fikri ortaya ben attım,bari bana beleşe ver dimi. Yok .

Bunu niye anlattım, güzel şeyler ortaya çıksın istedikçe, ben suçlanıyorum. Şimdi yukarda sorduğum sorularla alakalı yine fatura bana kesilecek diye düşünüyorum. 9.90 TL.

« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2012, 05:59:20 ös Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Ağustos 07, 2012, 06:10:54 ös
Yanıtla #42
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ortak bir paydada birleştiniz sanırım lakin sn.hacamat ramazan ayında tıpkı ismin gibi ortalığı hacamat ettin soruyu kafama taktın.Daha önce aklıma nasıl gelmedi bilmiyorum.
Soru şu sn.hacamatında sorduğu masonlukta ırkçılık varmıdır daha açayım zenci mason varmıdır yada kızılderili veyahut roman(çingene)yada şöyle sorayım bu insanlar mason olmak isterlerse problem olurmu?

Eğer mason olmalarına engel var ise,mason olmak insanın kendini inşa etme sanaati ise bu insanların buna ihtiyacı yokmu bu masonluğun özüne uygunmudur?

Gerçekten bilmek istiyorum  saygılar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 07, 2012, 07:46:35 ös
Yanıtla #43
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. karahan,

Masonluk irkci bir cemiyet degildir. Zenci, roman, hispanic, asyali, vs. pek cok Mason vardir. Zenci Kardeslerimizin kendi muntazam Buyuk Localari vardir "Prince Hall" adinda ama bunun bir ayrimcilikla alakasi yok, simdi Prince Hall Buyuk Locasini aciklamaya girersek konudan cok sapacagiz. Dilerseniz forumda Prince Hall seklinde bir arama yapabilirsiniz ve okuduklarinizdan tatmin olmazsaniz ben daha detayli aciklama yapmaya hazirim.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Ağustos 07, 2012, 08:10:02 ös
Yanıtla #44
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dile kolay BES sayfayi bastan sona okudum, yoruldum. Sonuc: Benim oglum bina okur doner doner bidaha okur.

Bak mesela BES sayfa sonra Hasamat ne yazmis yine

Neden bazı ırklar Mason olamaz?
Masonlukta ırkçılığa yer yoksa Dinin temeli Irka dayalı olan Yahudiler nasıl Mason oluyor?

vuracagim da nereden vuracagimi bilemedim diyor :)

Sn ADAM'da anladigim kadariyla hendek nerede demeye baslamis :) e laf anlatmaktansa deveye hendek atlatmak daya kolaydir...

panayir kurulmus bir Zagzagel eksikti... iste geldim burdayim...

Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Ağustos 07, 2012, 09:46:51 ös
Yanıtla #45
  • Uzman Uye

Selamlar,

konuyu acan arkadasim olaya biraz milliyetci hatta "irkci"liga yaklasan bir milliyetci gözlükle bakiyor.

Öncelikle sunu belirtmek isterim, bugün avrupali bize yani türklere barbar gözüyle bakmiyor ki baksa dahi "haksizdir" demek icimden gelmiyor, cünkü karisini kendisinden ayrilmak istiyor diye evinde cocuklarinin önünde dograyip parcalarini camdan disari atan ve basini kesip dama cikarak herkese gösteren bir insanla ayni irktaniz veya ayni ülkeden geliyoruz ( bu olay bir ay önce almanyanin berlin sehrinde oldu ). Buna ragmen avrupali bize bu gözle bakmiyor. Avrupali bize kendisinin kanla ve gözyesiyla yani bedel ödeyerek gelistirdigi ve icsellestirdigi demokrasi ( burjuva demokrasisi anlamindada olsa) ve insan haklari temelinde bakiyor ve en önemlisi bize ekonomik gelismisligimiz temelinde bakiyor va bu kiriterler cercevesinde yaklasiyor. Tabi bunu yazarken avrupadaki irkci kücük marjinal guruplari gözönüne almiyorum. Tabi birde sunuda yazmadan gecemiyecem, bir atasözümüzde derki " Dinime küfreden müslüman olsa bari". Önce aynaya dönüp kendimize bir bakalim.

Bunun akabinde türklerin Mason olarak gercekten iclerine alip almamalari sorunu?????? Almanya"da  3 Milyondan fazla türkiyeli yasiyor ve bunlar Mercedes, VW,Boss gibi bircok firmada calisiyorlar ve bu firmalarin sahipleri calisanlarina irksal bir gözle degil, onlara onlardan nekadar yararlana bilirim gözüyle bakarlar ve akabinde bu ülkenin  ücücü büyük partisinin es baskani Türk kökenli bir insandir ve ama milli parlementolarinda ama bu ülkenin avrupa parlementosunda bir cok Türk kökenli milletvekili vardir veeeeee ben eminimki ama bu ülkede olsun ama avrupanin diger ülkelerinde olsun bir cok Türk kökenli insanda Mason olmustur vede hala vardir.

Söylemek istedigim suki, Masonluk ve Masonlar icin sizin hangi irktan, hangi dinden, hangi dilden oldugunuz önemli degildir.
Önemli olan sizin o kuruma maddi ve manevi olarak neler vereceginiz, neler katacaginizdir, tipki Mercedes gibi, BMW gibi veya VW gibi.

Saygilarimla

Ağustos 07, 2012, 11:38:15 ös
Yanıtla #46
  • Ziyaretçi

Yeni teknolojiler ve tek kutuplu dünya konjonktürüyle beraber savaşlarda kayıplar azaldı ve azalmaya devam ediyor. İleride belki de tek haneli rakamlara düşecek.

Ne bekliyorsunuz, hokus pokus yapmalarını mı  ;)

Ağustos 08, 2012, 09:46:34 öö
Yanıtla #47
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Araya giren belirtişlerden biri Sayın Karahan ile ona yanıt Sayın Noah'tan gelmiş.

Bunları Sayın Hacamat'ın bu başlık altındaki antitez yaklaşımından ayırmalı.

Bir başka değerlendirme var Forum'da biliyorsunuz: Masonluktaki Bölünmeler. Orada görüşülse daha iyi; önceden görüşülmemişse...

Bu olgu, kimilerine, Masonluğun amaçları göz önünde tutulduğunda olamaz ve olmamalı gibi geliyor. Üstelik kimi masonlar masonluğu sadece kendi masonlukları gibi görüp ötekileri masonluktan saymadıkları için bu kurumda bölünme falan olmadığını da savunuyor.

Görünen köy kılavuz isteyebilir; arada hendekler, engeller, bataklık var. Şöyle dikkatlice gitmek gerek bir yol göstericinin ardından, hedef görünürde olmasına karşın. 

İşte o zaman işin ırk sorunu ile bitmediğini, bir de inanç sorunu, bir de cinsiyet sorunu gibi ayırımcılıkların geçen üç yüzyıl içinde henüz tam anlamıyla giderilememiş olduğunu görüyoruz.

Ancak bundan ötürü Masonluğu kusurlamanın ve kötülemenin anlamı yok. Eleştirmenin anlamı var. O eleştiriyi de bu işi bu hale getirmiş olanların peşinden giden masonlara yöneltmek gerek.

Bir gün gelecek, eleştirlere kulak verecek, dönüp kendilerine bakacak, yanlış yol tutmuş olduklarını fark edeceklerdir.

Sorun burada: Yanlış yolda olduklarını  fark etmelerinde.

Ondan sonra düzelecektir; buna güvenin.

İnsanın evrimine sınır getirilmemiştir.

Masonlar da evrim geçirmektedir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 08, 2012, 11:26:26 öö
Yanıtla #48
  • Aktif Uye

' Masonluk'ta evrim geçirmektedir.'   Bu cümle çok derin.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ağustos 08, 2012, 01:18:51 ös
Yanıtla #49
  • Ziyaretçi

Değerli forum üyeleri izin verirse bir takım tespitlerimi aktarmak isterim,
sanıyorum benim gibi "harici" arkadaşlar bazı yanılgılar içinde olduklarını sanıyorum,
gözlerinde mason arkadaşları bizlerden sanki oldukça farklıymış gibi zannediyorlar,
ben inanıyorum ki kesinlikle masonik öğretiler olumlu manada kendilerine pek çok vasıf eklemiştir,
Ama hepsinin aynı yapıda olmadığı, içlerinde "her çeşit" insanın bulunduğu,
aynı hadiseye farklı zamanlar da farklı tepkiler verebilen,
zaman zaman olumlu-olumsuz davranışları, hoşumuza gitmeyen sözleri sarf eden şahıslar olduklarını unutmayalım,
bundan dolayı içimize sinmeyen gelişmelerde mason-harici ayırımı yaparak
"işte hepsi böyle zaten" demek çok yalnış..
ön yargılardan uzak sadece "insan" olarak değerlendirmek daha doğru olur,
en önemlisi yargılamak yerine anlamaya çalışmak daha etik bir tavır olacağını düşünüyorum,
Ayrıca dünya barışı ..vs evrensel sorunları
pek çok dinamiğin etkilediği, saysız düzlem ve eksendeki gelişmelerin biçimlendirdiğini
unutmamak gerekir,
Vicdanlı davranmak gerekirse bu ölçekteki insanlık sorunların çözümsüzlüğünde
masonları günah keçisi yapmak büyük haksızlıktır,
maalesef son yıllara kadar oldukça kapalı bir yapı izlemleri sonuçu,
"oğlanın ders çalışmaması,kızın üniversiteyi kazanamaması, yine havaların sıcak gitmesi,
 bir türlü oğlan çoçuk sahip olamama, kısmetinin bağlanması.."
gibi kişisel sorunları bile nedenini masonlarda aramaya başladık..
"ah bu masonlar..her şey onların yüzünden oluyor zaten"
anlayışı malesef zihnimize işlendi..
Hoşgörü ve anlayışınıza sığınarak biraz farklı pencereden bakmaya çalıştım..
saygılarımla