Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI  (Okunma sayısı 78633 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2012, 11:44:58 öö
Yanıtla #40
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın SkullG,

düzensiziz diye göbek atıyorum çünkü değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu genç yaşta öğrendim.

OMBL de

intizam - değişti

kurallar - değişti

yöntemler - değişti

gelenekler - değişti

etiket - değişti

yönetmelik - değişti

işte benim göbek atmamın sebebi bu.

keşke diğer obediyanslar da değişimin durdurulamaz, önlenemez olduğunu fark etse ve değişime karşı olmanın (geleneksel olmanın) getirdiği geri kalmışlığı görebilse.

bir umut benimkisi.

umarım gün gelir siz de göbek atarsınız.

Eylül 25, 2012, 02:50:53 ös
Yanıtla #41
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değişmeyen tek şey, değişimin kendisi değildir . Sayın Vitriol
"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"

Eylül 25, 2012, 11:01:24 ös
Yanıtla #42
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sayın vitriol,

ne güzel olmuş. Siz bizim değişime karışı olduğumuzu mu düşünüyorsunuz. Halbuki bizde de değişimler oluyor. Ama öyle haydi değiştirelim demek için değil. İyiyi güzeli ve doğruyu arayanların olduğu bir yerde iyiye güzele doğruya doğru bir değişim her zaman olur. Öz'e zarar gelmedikten sonra gelişim evladır, şarttır.

Cevabınız biraz geç bir cevap olunca yazdığımı bir daha okudum. Siz düzen fikrine karşı durarak düzensizliği savunmuştunuz. Ki ben yazdıklarımda o yüzden "düzensiziz diye göbek atanını ilk kez görüyorum" demştim. Sonra da ÖMBLnin de kendi içinde tutarlı bir düzenliliği olduğundan bahsetmiştim. Tüzükler değişir, ki bizimki daha yenice değişti, ritüeller değişir, ki bizimki daha yenice yeniden düzenlendi, yönetmelikler değişir... Ama düzen yerinde kalır.

Yoksa değişim düzenin aksi değildir. Gelenek sürer. Geleneğin sürmesi de ayrı bir umut verir. Eğer 300 yıldır var isek, bu biraz da geleneklerimize bağlılığımızla ilgilidir. Ama şu da bir gerçektir, akan suda ikinci kez yıkanılmaz, Marx burda devam eder zaten ikinci kez suya giren kişi de ilk giren kişi değildir.

sevgilerimle.

Mart 31, 2013, 09:46:46 ös
Yanıtla #43
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Merhaba, benim bu konuda farklı bir sorum olacaktı.

Bildiğim kadarıyla bir locanın gerçek bir loca olabilmesi için, onu kuranların Mason olması gerekir. Sokaktaki harici insanlar çıkıp "biz Mason olmaya karar verdik, o nedenle de yeni bir büyük loca kuruyoruz" derlerse, kurdukları o loca Mason Locası olabilir mi? Üyelerine Mason denilebilir mi? Ritüellerini nasıl gerçekleştirebilirler, bilmedikleri ezoterik bilgileri nasıl aktarabilirler kulaktan dolma bilgilerle.

Bu bağlamda Kadınlar Büyük Locasını kuran hanımefendiler, ritüelleri ve ezoterik bilgileri kimden ve nasıl öğrenmişlerdir ki, bir araya gelip bir loca kurmuşlardır? Hani Mason localarındaki uygulama, ritüel ve bilgi aktarımları gizliydi... Bunlar Masonlar dışında kimseye aktarılmazdı... Bu konuda her Mason yemin ederdi. Peki hanımefendiler nasıl öğrenmişlerdir bu bilgileri de sonradan bir loca bile kurabilmişlerdir. Daha önceden birileri hanımlara bu işin yolunu yordamını öğretmeseydi, bu locayı kurabilirler miydi?

Bilgilendirme yapabilirseniz çok sevinirim.
Live long and prosper.

Mart 31, 2013, 10:21:01 ös
Yanıtla #44
  • Aktif Uye

Sayın spock...

Sokaktaki bir insan, biz mason locası kuruyoruz, mason oluyoruz derse bu kişiler mason olamaz. Belki paramasonik bir kuruluş olur.

Bir kişiye mason ünvanını yalnızca bir mason kuruluşu verebilir. Yani masonlar bir kişiyi mason yapar, mason ünvanını ona verirler.

Kadınlar için de aynı şey geçerlidir.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mart 31, 2013, 10:41:04 ös
Yanıtla #45
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bundan kuşkum yoktu zaten Sn. Asimov...

Asıl merak ettiğim ise Türkiye'deki Kadın Mason Büyük Locası'nın bu bağlamda nerede düşünülmesi gerektiği... Masonluk ünvanını nasıl kullanmaya başladıkları. Ritüelleri ve ezoterik bilgileri kimlerden nasıl öğrenmiş oldukları. Yoksa Masonik ritüel ve bilgi aktarımı hiç yapılmamakta mıdır KMBL'de?? Mason kelimesi sadece adında mı geçmektedir? Ritüel ve ezoterizm bilgileri olmadığı için aslında özünde Mason değil midir bu hanımlar?

Bu soruların yanıtları şundan dolayı önemlidir. Sayın ADAM, "Bence Türkiye'deki Kadın Mason Büyük Locası'nı "yok" ya da "geçersiz" sayanlar, öyle yapacaklarına,yurdumuzun içinde bulunduğu ve karşı karşıya olduğu güncel sorunları anımsayarak (bunları bana saydırmayın) bu kurumun varlığından ötürü onur duysa ve AYDINLANMA ışığının toplumumuzu oluşturan katmanlara bir de bu kanaldan uzandırılabileceğini göz önünde tutsa çok daha iyi olmaz mı?" demiş.

Benim sorguladığım ise şu: Eğer bu hanımlar Masonik ritüel ve ezoterik bilgi aktarımı bilgilerine sahip değil iseler, KMBL'yi "yok saymak", aslında aydınlanma ışığının toplumun diğer katmanlarına uzandırılabileceği fikrinin karşısında durmak değildir. Sadece gerçek anlamda Masonik faaliyetlerde bulunmayan ve Masonik bilgilere sahip olmayan kişilerden oluşmasına rağmen, kendisine Mason ünvanını yakıştırmış bir zümreye karşı geliştirilmiş bir tepkidir diye düşünüyorum.
Live long and prosper.

Mart 31, 2013, 10:51:21 ös
Yanıtla #46
  • Aktif Uye

Kadın Mason Büyük Locası düzenli bir mason örgütüdür.
Simgesel dereceler ve yüksek derecelerde çalışmalar yapmaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8842.0
« Son Düzenleme: Mart 31, 2013, 11:27:50 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mart 31, 2013, 11:01:37 ös
Yanıtla #47
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Kadın Masonlar Büyük Locası düzenli bir mason örgütüdür.
Simgesel dereceler ve yüksek derecelerde çalışmalar yapmaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8842.0

Çok teşekkürler Sn. Asimov...  :) Sorularıma aradığım cevapları bulmuş oldum. Tabi Sn. ADAM'a da teşekkürler açıklayıcı yazı için. Okumayanlar için sorularımla alakalı olarak ilgili yazının verdiği cevap şu: Hanımefendilere ezoterik bilgi aktarımı ve ritüeller hakkındaki bilgiler yıllar boyunca ÖMBL üyelerince verilmiş. Akabinde de tekris süreci başlamış.
Live long and prosper.

Nisan 01, 2013, 12:12:07 öö
Yanıtla #48
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

OMBL ve KMBL gibi guzide kurumlarin sayisi keske daha fazla olsa ulkemizde.İnsanlik icin mesai harcamaya aday her kurum icin de ayni duygu icerisindeyim ancak nu noktada sanirim bazi uyeler HKEMBL'nin bu kurumlara karsi reddedici,yadirgayici kinayici bir tutum icinde oldugunu dusunmus ya da ben oyle anladim.

Eger oyle ise haddim olmayarak sunu belirtmek isterim ki HKEMBL'nin  bu kurumlarla masonik bir iliski kurmamasi bu kurumlari yadirgadigini gostermez.Bu ayirimci bir tavir degildir.Masonluk elbette en nihayetinde kimsenin tekelinde olmayabilir ancak HKEMBL muntazam olarak taninmistir dolayisiyla mason olmayan kuruluslarla masonik bir iliski kurmaz.

Saygilarimla.
Memento Mori

Nisan 01, 2013, 10:25:37 öö
Yanıtla #49
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu günün konu başlıklarından biri de buydu…

Burada Sayın Arais’in aktardığı, mason olduğunu ileri süren bir başka Forum üyesinin daha önceki saçmalamalarını bir yana bırakalım. Ne demek istediği bile belli değil.

Sayın Spock’un bu açıdan ortaya atmış olduğu soruya bir yanıt verecektim. Boşuna ve tekrar olacaktı. Sayın asimov, o bilgilerin verilmiş olduğu bir linki belirtti. Sayın Spock da böylece istediği bilgiyi edinmiş olduğunu bildirdi.

Ancak Sayın Asimov bir yanlış bilgi vermiş; onu düzeltelim:

Kadın Mason Büyük Locası, diğer büyük localar gibi Masonluğun üç simgesel derecesinde çalışır; yüksek derecelerde çalışma yapmaz. Türkiye’de kadın masonların çalıştığı yüksek derece atölyeleri vardır, orası doğru ama bunların Kadın Mason Büyük Locası ile bağlantısı sadece üyelerinin aynı zamanda Kadın Mason Büyük Locası’nın localarına da üye olması ve Türkiye Süprem Konseyi ile bir anlaşmalarının bulunmasıdır. (Bunun da bir gerekçesi var, biliyorum ama boyum o gerekçenin ayrıntılarına uzanmaya yetmez.)

Sayın erim ise bu konu üzerindeki en güzel açıklamayı yapmış. Genel çerçeveyi anlamak için onu birkaç kez okumalı.

Elbette şu “muntazam” sıfatının tanımı hep askıda kalıyor. Onun da üzerine pek fazla gitmesek, daha doğru olacak gibi geliyor bana… Çünkü bir masonik belgede bundan 10 küsur yıl önce HKEMBL’nın o tarihteki En Muhterem Büyük Üstadı’nın bir deyişini anımsıyorum… O belge elimin altında yok; yeniden ulaşmak olanaksız değil ama çok zahmetli. İyisi mi ben ne anımsadığımı söyleyeyim: «Türkiye’de şu ya da bu mason locasının, şu ya da bu adı taşıyan derneklerin bulunmasının kamuoyu indinde hiçbir önemi yoktur. Kamuoyu açısında Masonluk tektir. Dolayısıyla tüm mason kuruluşları bunu bilerek, buna göre davranmalıdır.»

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.