Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk ve Fakirlik.  (Okunma sayısı 5479 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 10, 2020, 04:28:31 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

saygı değer biraderlerim muhterem üstadlarım beni mazur görünüz kafama takılan bazı hususları sizlere sormak ve sizin o ilmi bilgilerinizle aydınlanmak istiyorum. Fukaralığa ve muhtaç duruma düşen bir birader, locanın himayesine alınır. ancak bu durum süresince fikir ve oy bağımsızlığını kaybettiği düşüncesi ile o birader loca çalışmalarına alınmaz. (N.Egeran. Gerçek Yüzüyle Masonluk 1972) bu söylem maneviyattan çok maddiyata önem verildiğinin, çağımızın demokrasi anlayışına ters düşen parası olmayanın fikir ve oy bağımsızlığına da sahip olamaz bir inanışa sahip anlamı taşımaz mı. ayrıca masonluğa girdikten sonra bedenen sakatlanan kişilere yöneticilik görevi verilemez ilkesi de doğrumudur. tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de emeğinden başka değerlendirilecek başka bir şeyi olmayanın masonluğa alınması söz konusu olamaz. peki Hiram ustanın tek sermayesi emek değilmiydi. Masonluk birbirini kardeş sayan ahlaklı insanlar topluluğudur. masonluk millliyet ırk mezhep ve sınıf farkı gözetmeden dünyanın her tarafına yayılmış bulunan bir insan severlik kurumudur. masonluk hürriyet ve adaletin insanlık aleminin başarısının temeli olmasını ister. masonluk insan haklarının tanınmasını ister ve hakların hiç bir kimse tarafından hor görülmemesini ve insanlık vicdanını isyana sevk eden haksızlıkların kaldırılmasını ister hükümlerine muhalif değilmidir. selamlar ve saygılarımla.

Mayıs 10, 2020, 05:44:32 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

saygı değer biraderlerim muhterem üstadlarım beni mazur görünüz kafama takılan bazı hususları sizlere sormak ve sizin o ilmi bilgilerinizle aydınlanmak istiyorum. Fukaralığa ve muhtaç duruma düşen bir birader, locanın himayesine alınır. ancak bu durum süresince fikir ve oy bağımsızlığını kaybettiği düşüncesi ile o birader loca çalışmalarına alınmaz. (N.Egeran. Gerçek Yüzüyle Masonluk 1972) bu söylem maneviyattan çok maddiyata önem verildiğinin, çağımızın demokrasi anlayışına ters düşen parası olmayanın fikir ve oy bağımsızlığına da sahip olamaz bir inanışa sahip anlamı taşımaz mı. ayrıca masonluğa girdikten sonra bedenen sakatlanan kişilere yöneticilik görevi verilemez ilkesi de doğrumudur. tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de emeğinden başka değerlendirilecek başka bir şeyi olmayanın masonluğa alınması söz konusu olamaz. peki Hiram ustanın tek sermayesi emek değilmiydi. Masonluk birbirini kardeş sayan ahlaklı insanlar topluluğudur. masonluk millliyet ırk mezhep ve sınıf farkı gözetmeden dünyanın her tarafına yayılmış bulunan bir insan severlik kurumudur. masonluk hürriyet ve adaletin insanlık aleminin başarısının temeli olmasını ister. masonluk insan haklarının tanınmasını ister ve hakların hiç bir kimse tarafından hor görülmemesini ve insanlık vicdanını isyana sevk eden haksızlıkların kaldırılmasını ister hükümlerine muhalif değilmidir. selamlar ve saygılarımla.

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki hitap tarzınız uygun değildir. Foruma yazı yazarken "Sayın Üyeler" veya "Forum Üyeleri" şeklinde hitap etmelisiniz. Kişiye hitap ederken de başına "Sayın" kelimesi ekleyip ardından hitap edeceğiniz kişinin nickini kullanmalısınız.

Lütfen yukarıda yazdığımı ukalalık olarak görmeyin. "Muhterem Üstad" Masonluğa has bir hitabet şeklidir ve her Üstad da Muhterem Üstad değildir. Kaldı ki harici bir forumda bu tarz hitap rahatsızlık uyandırır.

Önceki yıllarda Masonların birbirine hitap ederken "birader" kelimesini kullanırdı. Şu an "Kardeşim" diyoruz. Birader kelimesi günümüzde Masonik camiaya iğneleme yapmak amacıyla kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Rahatsızlık uyandırabilir.

Konunun aslına dönecek olursak; Masonluk hiçbir zaman maddiyatı ön plana almaz, nice varlıklı kişiler bu kurumun kapısından girmek istemiştir ama girememiştir, nice makam sahibi kişiler aynı şekilde girememiştir. Masonluğun zorunluğu tuttuğu tek şey mali yükümlülükleri yerine getirebilecek düzeyde maddiyata sahip olmaktır. Locaların üye aidatlarından başka geliri yok denebilir. Üye aidatını ödemezse bu kurumun çalışmasında aksamalar oluşur.

Dünya hali, herkesin işleri kötüye gidebilir, maddi olarak sıkıntı çekebilir. Bunun için Locaların aldığı birtakım önlemler vardır. Hepimizin bu duruma düşebileceği vakıadır. Bu önlemlerin geneli Kardeşimizin harici yaşantısını desteklemek yönündedir. Yardımların çoğu temel ihtiyaçlarının karşılaması şeklindedir, kira, fatura, okul taksitleri vs.

Ülkemizde Masonluğa giriş yaş ortalaması 40 civarındadır. Aile ve iş yaşamında düzeni oturtmuş kişiler daha çok tercih edilir. Bunun nedeni Masonluk ciddi anlamda vakit alan bir oluşumdur. Resmi toplantılara, eğitim toplantılarına, sosyal faaliyetlere, okumanız gereken kitaplara, seminerlere ve tezlere vakit ayırmanız gerekir. Masonluk her 15 günde bir Resmi celseye katılmak değildir. Aile ve iş yaşantısında düzeni sağlayamayan birey, maddi durumu ne kadar iyi olursa olsun, Masonluğa az vakit ayıracağı için tercih edilmeyebilir.

Bunu niçin anlattığıma şimdi değineceğim; geçim sıkıntısına düşen bir Kardeşimiz, istese de Masonik faaliyetlere yeteri kadar zaman ayıramayacaktır. Masonik faaliyetlerin önüne koyması gereken daha hayati işleri olacaktır. Bunu durumu kötüleşen birini dışlama olarak algılamayın lütfen. Bundan sonra kararı Kardeşimiz kendisi verir. İşleri düzelene kadar kendi isteğiyle Masonik faaliyetlerini askıya alabilir ama aidatını ödememeye devam ederse bunu kendi Locası zorunlu olarak yapacaktır. Ama bu demek değildir ki Kardeşimizi unutacağız. Harici yaşantısında desteklenir, işlerini düzeltince tekrar aramıza katılır.

Bu arada aidatlar yüksek rakamlar değildir. Yani bu tür olaylarla sık sık karşılaşmayız. Emin olun Locanın o Kardeşe yaptığı desteğin miktarı üyelik aidatından fazladır.

Engel konusuna gelecek olursak, Masonlukta bu durum zaman içerisinde bir takım değişikliklere uğramıştır. Güncel olanı yazıyorum o yüzden, Mason olacak kişi, ritüelleri yapabilecek düzeyde olmalıdır. Ritüelleri yapamayacak derecede engeli varsa evet Mason olamaz. Ama Mason olan bir Kardeş sonradan engelli olursa, Loca çalışmalarına devam eder. Mason olan Kardeş ritüelleri yapamayacak kadar engelliyse, kendisi isterse Loca çalışmalarına gelir ama Envara giremez yani yönetici olamaz. Zaten o kadar engeli olan Kardeşimiz de bunu istemeyecektir.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 10, 2020, 05:58:52 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikle amacım kimseyi zan altında bırakmak veya takiye yapmak değildir. Yazıma başlarken saygı değer ifadesini kullandım. Mason olmayan birisinin birader ve muhterem üstad kelimesini kullanmasının ne mahzuru olabilir. Eğer muhterem üstad ve birader (kardeş) kelimesini salt masonlar kullanıyor ise o kişinin muhteremliği ve kardeşliği sadece bir ifadeden ibaret olmazmı. Eğer yanlış anlaşıldıysam sürçi lisandan ötürüdür.

Mayıs 10, 2020, 06:40:32 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Öncelikle amacım kimseyi zan altında bırakmak veya takiye yapmak değildir. Yazıma başlarken saygı değer ifadesini kullandım. Mason olmayan birisinin birader ve muhterem üstad kelimesini kullanmasının ne mahzuru olabilir. Eğer muhterem üstad ve birader (kardeş) kelimesini salt masonlar kullanıyor ise o kişinin muhteremliği ve kardeşliği sadece bir ifadeden ibaret olmazmı. Eğer yanlış anlaşıldıysam sürçi lisandan ötürüdür.

Masonik terminoloji farklıdır. Bilmiyorsanız kullanmamak gerekir.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 10, 2020, 06:46:34 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın üyeler sorduğum sorularda yer alan konular sayın Enver n.egeran ın 1972 yılında yazdığı gerçek yüzüyle masonluk kitabından alıntıdır. Sayın egeran masonlar için birader ifadesini kullanmıştır. Bu kelime bugün itibarıyla kardeş olarak değiştiğini sadece masonlar bilir. Kimseyi karalamak gibi bir yaklaşım tarzım olamaz. Burası bilgi edinme yeri. Bilen paylaşır bilmeyen sükut ede eder. Önce susacaksın sonra dinleyeceksin  ardından düşünüp konuşacaksın.  Hepinze sonsuz saygı ve sevgiler. Bilimin  sonsuz ışığında.

Mayıs 10, 2020, 07:32:29 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın anarchosa yukarıdaki sorudaki başlık kısmı bir kitaptan alıntıdır. İki üniversite bitirdim yurtdışında diplomatik misyon da görev yaptım halen anlamış değilim mazur görün bir haricinin bir masona kardeşim veya bir üstada muhterem demesinde yanlış anlaşılacak ne var silahlı kuvvetlerde görev yapan birine sayın albayım veya komutanım demek için asker olmak mı gerekir.  Ayrıca sayın egeran kitabında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de emeğinden başka değerlendirilecek bir şeyi olmayan bir kişinin mason olması mümkün değildir ifadesini kullanmaktadır ve bu ifadenin tekzip edildiğine yönelik te bir bilgi bulunmamaktadır. Hani masonluk sadece masonlardan öğrenilirdi. Saygı sınırını aşmadağı sürece bilmeden  yapılan ufak yanlışlıkların da müsamaha ile karşılanmadı gerekir bilgiye aç insanları bir görmemek gerekir hepimizin menbaı aynı hepimiz kardeşiz. Siz beni kardeş görmeseniz de.

Mayıs 10, 2020, 07:45:37 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın anarchosa yukarıdaki sorudaki başlık kısmı bir kitaptan alıntıdır. İki üniversite bitirdim yurtdışında diplomatik misyon da görev yaptım halen anlamış değilim mazur görün bir haricinin bir masona kardeşim veya bir üstada muhterem demesinde yanlış anlaşılacak ne var silahlı kuvvetlerde görev yapan birine sayın albayım veya komutanım demek için asker olmak mı gerekir.  Ayrıca sayın egeran kitabında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de emeğinden başka değerlendirilecek bir şeyi olmayan bir kişinin mason olması mümkün değildir ifadesini kullanmaktadır ve bu ifadenin tekzip edildiğine yönelik te bir bilgi bulunmamaktadır. Hani masonluk sadece masonlardan öğrenilirdi. Saygı sınırını aşmadağı sürece bilmeden  yapılan ufak yanlışlıkların da müsamaha ile karşılanmadı gerekir bilgiye aç insanları bir görmemek gerekir hepimizin menbaı aynı hepimiz kardeşiz. Siz beni kardeş görmeseniz de.

Sayın simorg62,

Benim yaptığım küçük bir hatırlatmaydı, zaten lütfen yanlış anlamayın diye de belirttim. Siz, eğitimli birisi olabilirsiniz, ama forumda bulunan herkes sizin kadar eğitime sahip olmayabilir, kaldı ki bu forumu, foruma üye olmayan kişiler de okuyabilir. Bu ifadeler sonrasında yanlış anlaşılmalara yol açıyor. Forumun eski üyeleri bilirler. Yıllar önce bir haricinin paylaştığı bir yazı, gazetelerin birisinde haber olmuştu, "Masonlar böyle diyor" tarzında.

Ayrıca bu tür terminoloji ile paylaşımlar yapıp, özel mesajlarla üyelere kendisinin Mason olduğunu, ama forumda kendisini tanıtmadığını belirtip farklı kazançlar peşine düşen üyeler de oldu.

Benim yazdığım yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için bir hatırlatmaydı sadece, o kadar.

Diğer konuya gelince, Masonluk ve maddiyat konusu yıllarca bu forumda onlarca defa konuşuldu. Forum arşivini okursanız yeteri kadar açıklama yapıldığını görürsünüz ama yine de ben size konuyu açıklayan bir paylaşımda bulundum.

Forum üyeleri forum arşivini okumak yerine aynı konuları yazmaktan bıkmadı madem, ben de bıkmayayım cevap vermeye çalışayım, bilgim ve tecrübem çerçevesinde paylaşayım yeniden.

Mason olmamanın bir şartı da mali yükümlülükleri yerine getirebilecek kadar maddi durumunuzun olmasıdır. Zengin olmak değildir. Burda söz ettiğim ücretler yüksek ücretler değildir. Büyükşehirlerdeki spor salonlarının yıllık ücretine denk gelir neredeyse.

Mason olmak isteyen bir kişinin en son düşüneceği şey bence maddiyat olmalıdır.

« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2020, 07:54:09 ös Gönderen: Caliper »

Mayıs 10, 2020, 08:01:27 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın calipper her zamanki gibi nazik yaklaşımınız dan ve cevabınız dan dolayı müteşekkirim. Mazur görün amacım bir masonu veya masonluğu karalamak değil tekrar yanlış anlaşıldım ise özürümü kabul buyurunuz. Ben sadece bir kitaptan alıntı yaparak soru sordum. Tabiki insanlar için maddiyat önemli olmamalı eninde sonunda hepsini bırakıp ebediyete intikal edeceksin. Saygı ve selamlarımla

Mayıs 10, 2020, 10:29:45 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Simorg62, Mason derneğini bilmem ama gelin varsayımsal olarak belli bir sınav ile üye alımı yapan bir bilim derneği olsa koşulları ne olurdu buna bakalım.

-Bilim ve eğitim ile insanlığa faydası olması açısından bu derneğin belli bir kültür düzeyinin üzerinde olması gerekirdi.  Sadece dernek yöneticilerinin değil, dernekte ki tüm üyelerin belli bir bilgi birikimi olmalı ki dernekte verilecek eğitimleri kişinin aklının alması gerekir. Forumda bir çok konuda da yazmaktadır. Masonlar iyiyi daha iyi ve saha olgun hale getirmek isterler. Düşen veya pişman olan birisini düzeltmek anlamsızdır.

- Bu derneğe üye seçilecek olsa tabiki belli bir maddi özgürlükten olan insanlardan seçilirdi. Forumda arama kısmından bakınız.. Toplantılara bile katılmak için belli bir giyim düzeni olması gerekir. Örneğin; sayın ADAM ın yaptığı bir açıklamada, siyah deseniz ceket,  siyah deseniz pantolon, siyah kravat ve beyaz gömlek.. bir toplantıya katılabilmek için en basitinden bir giyim tarzı idi. Giyim dışında kişi; elektrik, su gibi fatura derdine düştüyse, kira, gıda gibi kaygıları olduğu sürece 2. Bir evreye geçemez. Bunu hepimiz yaşamınızdır. Önceliği geçim derdi olan birine sorduğunuzda bilgi mi yoksa çocuk bezi mi?  Bez diyecektir.

- bir Üye seçilecek olsa, belli bir olgunluk istenirdi.  Bir Üye düşünelim,  dernek eğitimlerine özgürce katılabilecek,  eğitimler sonunda tezler veya konular yazabilecek, yukarıda bahsettiğim kaygılardan çok "nasıl daha bilgili olabilirim" kaygısı içinde olan..

Tabi ki yanlışlarım olabilir ama bu yazdıklarım bu konuda düşündüklerimin ufak bir kısmı.

Son olarak. Sayın Caliper inde yazdığı gibi.  Öyle Bir Üye olmalı ki, yazmayı, konuşmayı bilmeli. Çevresindeki insanlar tarafından sevilmeli. Bu üye ki bir bilgi verdiğinde sözüne güvenilmeli. İşi, ailesi, kültürü yerinde olmalı. Özgür bir zihne sahip olmalı ve okumalı. Ayda 1 kitap değil okumaktan kastım. Her gün gazetelerin,  çeşit çeşit köşe yazılarını, eğitimin için gereken ne varsa ayda 3 yada 4 kitaba eş değer bilgi dolu yazılar okumalı. Her an eğitmeli kendini.. bunu ailesine ve çevresine aşılamalı..
« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2020, 10:37:42 ös Gönderen: Profesör »
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.

Mayıs 10, 2020, 10:57:58 ös
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın profesör yazdıklarınıza tamamıyla katılıyorum. Benim yukarıdaki alıntı yaptığım kitapta emeğinden başka değerlendirilecek bir şeyi olmayanın mason olması mümkün değildir ifadesidir. Unutulmamalıdır ki emek en kutsal bir olgudur emeksiz yemek olmaz. Yoksa tabiki bugün bir kanarya sevenler derneğine bile alırken üye aidatı ile birlikte başka bir üreticinin evet ben bu şahsı tanıyorum kendisi kuş üreticisidir diye tasdik etmesi gerekir. Benim bahsettiğim konu fakirlik veya maddiyatla ilgili değildir emekle ilgilidir. Saygılarımla