Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Mason olayim?  (Okunma sayısı 14895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 07, 2008, 07:10:44 öö
  • Ziyaretçi

Mason olmak istememdeki sebep eger adaletsizligi gidermek, yardima muhtac insanlara yardim etmek, bireyler arasindaki kardeslik duygularinin ve barisin yayilmasini saglamak, kötülükleri önlemek, gelecek nesillere daha iyi bir yasam ortami (gerek sosyal yapinin gelistirilmesi gerek ise bilim ve teknolojiin gelistirilip yasamin daha da kolaylastirilmasi) vb. gerekceler nedeniyle ise....

1) Zaten sayilan tüm ve benzeri hususlar hemen hemen tüm dinlerin gayesi iken, amacim da bu yolda caba sarfetmek iken neden mason olmayan bir hristiyan yada müslüman olarak degilde bir mason olarak amacima ulasmak isteyeyim?

2)Mason olup olmamam bu hususlari yerine getirmemi nasil etkiler?

3) Eger Masonluk büyük dinlerin(Müslümanlik, hristiyanlik yada Musevilik) üzerinde bir güce sahip ise, bana bir aricalik katacak ise, diger dinlere olmayip Masonlukta olan bu güc nedir?

4) Eger Mason olabilmek yaraticiya inanmayi öncelikli nitelikler icinde yer veriyorsa, neden o yaraticinin göndermis oldugu dini sistemleri kabul etmeyip, emrlerini yerine getirmemekte( Ifade etmek istedigim, hicbir mason locasi toplu bir sekilde camiiye gidip namaz kiliyor mu yada kiliseye gidip dualar edip ilahiler söylüyorlarmi?)

5)Tanrinin varligina inanirken buyruklarina kars durmak, anlik ve kisisel bir isyan midir yoksa Masonlar yüzlerce yil Tanriya karsi verilen sistemli savasin süvarileri midir?

6)Yoksa ben sadece daha güclü ve daha zengin mi olmak istiyorum?

7)Itaat edecegim ve yüceltecegim varlik Tanri degil ise kim(ne)? Kaldiki Tanrinin herseyi yoktan var eden yaratici güc oldugunu kabul ediyoru, o halde itaat ettigim varlik bir baska yaratici degil e bir yaratilmis baska bir varlik mi(tipki insan oglu gibi)?

8 ) Masonluga ait ögretiler ve yapilacak isler semboller yada gizlilik gibi sir ve gizem perdesinin arkasina saklanmistir? Bu sembolleri anlayabilen, bulmcanin parcalarini biraraya getirir gibi ögretilenler ile sembolerin anlamlarini bir araya getirip "SIR'ra" sahip olacaksa;tüm SIRLARIN yaraticisi Tanridan daha büyük bir sir yok iken, güce hükmettirecek bu Sirrin bizi götürecegi yer yada sey nedir?

Biliyorum kurallar geregi bu sorularin bazilarina cevap verilmeyecek bunu saygi ile karsiliyorum cunku mutlak tedbir ve Sirri koruma mekanizmasi Masonlugun su anki konumuna ulasmasindaki en önemli etkenlerden biri oldugunun farkindayim.

Sayin MASON'un da dedigi gibi "GÜC, sir degildir; SIR güctür!"
ya da uzun yillar önce duydugum ve unutamadigim bir ifade ile "SIR senin ESERINDIR, eger onu aciga cikartirsan sen onun ESIRI olursun."

Saygilarimla...

Temmuz 07, 2008, 11:13:02 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Asha,

Foruma uye olduktan ancak 8 ay sonra aktif olmayi ve soru sormayi tercih etmeniz ilginc. Sorulariniza olabildigince acik ve net olmaya calisacagim.

1- Cunku Masonluk bir din degildir. Dininizle Masonlugu karsilastirmamaniz, ortak yada farkli yonlerini aramamaniz gerekir. Odevlerinizi hangi niyetle yaptiginiz degil yapip yapmadiginiz onem tasimaktadir. Kendinizi gelistirmek icin Islam dininin ogretilerini tercih ediyor ve yeterli goruyorsaniz anlayis ile karsilanir. Ayni sekilde bir baska kisininde hem Islam dininin ogretilerini, hem baska dinlerin ogretilerini, hem felsefi, hem ezoterik, hemde Masonik ogretileri karistirarak kendisini gelistirmeye calismasini anlayisla karsilamaniz gerekir. Masonlukta "Ya muslumanlik yada Masonluk" gibi bir yol ayrimi soz konusu degildir. Masonluk kisilerin her yonden ve her konuda bilgi sahibi olarak, kendisini aldigi bilgilere gore gelistirmesini ister. Kisinin inanci yada Tanri kavrami kendi tercihidir. Buna saygi duyulur. Yaptigi yardimlari hangi niyetle yada hangi kimligi ile (Masonik kimligi, dini kimligi, politik kimligi vs.) yaptigi onemli degildir. Onemli olan o yardimi yapmasi, yardim yapabilecek kadar kendisini olgunlastirabilmis olmasidir.

2- Art niyet ile yaklasmadiginiz surece yardimci olur.

3- Tekrar ediyorum; Masonluk bir din degildir. Bir din ile kiyaslanamaz, kiyaslanmamasi gerekir.

Alıntı
Eger Masonluk büyük dinlerin(Müslümanlik, hristiyanlik yada Musevilik) üzerinde bir güce sahip ise,

Yanlis bir ifade (ve iftira). Masonluk bu idda da asla bulunmaz. Sordugunuz sorudan dolayi Masonluk hakkindaki bilgi duzeyinizin yetersiz oldugunu dusunuyorum.

4- Sorunuz yanlis. Cunku kendisinin bir dernek oldugunu, insanlari daha insan yapmak amacinda oldugunu ifade eden bir topluluga "Neden toplu halde camiye gitmiyorsunuz?" demek oldukca tartismali bir sorudur. Her dinden Mason mevcuttur. Masonlarin amaci, dini ibadetlerini toplu halde yerine getirmek degil, herkesin dini inancina saygi duyarak, ahenk icerisinde felsefi, ezoterik, ve insani gelistirmeyi amaclayan evrensel egitim vermektir. Yardimlarda bulunmaktir. Kisinin oncelikle karaktersel olarak gelismesini saglamaktir. Masonluk dini inanci arttirmayi yada azaltmayi hedeflemez. Inanc, kisi ile inandigi Yuce Yaradani arasindadir. Derecesine, ibadetine, iletisim bicimine yada dinini uygulama yontemine karismaz. Sadece inanca saygi duyar.

Alıntı
Eger Mason olabilmek yaraticiya inanmayi öncelikli nitelikler icinde yer veriyorsa

Nitelik degil gereklilik.

5- Her ne kadar sorunuzu oldukca absurt bulsamda elimden geldigi kadar cevaplayamaya calisacagim.

Alıntı
Tanrinin varligina inanirken buyruklarina kars durmak, anlik ve kisisel bir isyan midir

Sorunuz inanc cercevesinde cevaplanabilecek bir sorudur. Masonlugun buna bir yaniti mevcut degildir. Kisinin inancina gore cevapta degiskenlik gosterebilir.

Alıntı
Masonlar yüzlerce yil Tanriya karsi verilen sistemli savasin süvarileri midir?

Hayir.

6- Ifadeniz, sizin tercihiniz ve yorumunuzdur. Ancak bunu Masonlukta aramaniz oldukca yanlistir.

7- Yucelteceginiz varlik elbette tanrinizdir. Tanriya itaat etmek ise tartismaya acik bir konudur, kisilerin inanc turlerine gore degiskenlik gosterir. Ancak Masonluk sizden imanli olmanizi beklemektedir. Imani olmayan felsefe, tohumu olmayan cicege benzer. Masonlukta kendi inandiginiz Yuce Yaradan`dan baska bir Tanriya tapma soz konusu degildir. Masonluk sizin dininizi degistirmeyi yada inancinizi etkilemeyi hedeflemez. Bunun uzerine bir ogretisi mevcut degildir. Masonluk insana tapmaz, Insanlik mabedinden Tanriya tapar.

8- Erdem insan olmak. Bu, Tanriya yada Tanrinin emirlerine karsi bir ogreti degildir. Ayni gaye, oncelikle tasavvufta, daha sonra kabala ve felsefedede mevcuttur. Gunumuz dinlerindede "Erdem Insan Olma Gayesi" nin degeri anlatilmistir.

Acmis oldugunuz konuyu oldukca begendigimi ve guzel bir ornek teskil edecegini belirtmek isterim. Sorularinizi sormadan once forumda biraz daha arastirma yapmaniz sanirim daha dogru olacaktir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2008, 11:26:52 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 07, 2008, 04:19:09 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Bay Asha "Neden Mason olayım" olarak konu açtığınız için direk bu soruya cevap vermek istiyorum.

Bay Asha ben mason olmayan ve dışardan Masonluğu anlamaya çalışan biri olarak şuana kadar Masonluğun en başarılı ve en yararlı tarafının birlik beraberlik çerçevesinde olmaları ve kendilerinin kişisel gelişimlerini sağlamaya çalışmaları olarak görüyorum.
Masonluk Türkiyedeki insanlar için gereklidir.Diğer ülkeler için bunu söylemem tutarsız olur çünkü insan yaşadığı toplumu daha iyi bilir.

Temmuz 10, 2008, 02:10:07 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir diğer konu dinler herkes için masonluk ise seçilenler içindir.
Hal böyle olunca Müslüman olan bir kimse, Müslümanlığı kendi çıkarları için kullanabilir ve çevresindeki diğer Müslümanları çıkarları uğruna kandırabilmesi olasıdır. Hele ki günümüzde bu kendini daha da belirgin kılmıştır. Zaten bunların olacağını büyük İslam alimleri ahirzaman alameti olarak evvelden belirtmiştir.
Masonlukta ise böyle birşey mümkün değildir. Çünkü masonlukta bir birlik, dayanışma ve kardeşlik vardır. Ve herkese açık olmadığı için başka bir mason biraderin kendi çıkarları için diğer masonları kullanması mümkün değildir. Hal böyle olunca doğal olarak işin özünü daha rahat görüyorsunuz.
Bu demek değildir ki masonluk 3 kutsal dinin de gelişmiş versiyonudur. Çünkü bu benim açımdan sınavsız okul geçmeye benzer birşeydir. İnsanın çevresinde caydırıcı, kendi inancında veya inancını paylaşan diğer inanları zorlayan biriler olma ki, bu durumda inancını daha çok güçlendirip hak yolu kazanmalıdır.

Temmuz 11, 2008, 03:44:02 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

6)Yoksa ben sadece daha güclü ve daha zengin mi olmak istiyorum?

Çevremde gördüğüm masonlar gayet saygılı terbiyeli insanlar insanlarla fazla samimi olmayı sevmiyorlar.Masonluğa hiçbir menfaat kaygısı gütmeden girmeyi amaçlayan insanlar olmuşmudur bilemem , sorulduğu zaman elbette herkes birlik beraberlik için girdim diyecektir , fakat özellikle üst gelir kesiminin (işadamları doktorlar mimarlar) bir takım maddi kaygılar taşıması olasıdır.  emniyete işi düşer bir telefonla halleder , devlet kurumlarında işleri olur hemen malum yerleri arar halledilir , savcılıkta işi olur yardım ister bunlar bilinen şeyler
Elbetteki mason olmak isteyen insanların güç anlamında beklentileri vardır hiç yok diyen pek inandırıcı
gelmiyor

4) Eger Mason olabilmek yaraticiya inanmayi öncelikli nitelikler icinde yer veriyorsa, neden o yaraticinin göndermis oldugu dini sistemleri kabul etmeyip, emrlerini yerine getirmemekte( Ifade etmek istedigim, hicbir mason locasi toplu bir sekilde camiiye gidip namaz kiliyor mu yada kiliseye gidip dualar edip ilahiler söylüyorlarmi?)

Sizin tanrının varlığını kabul etmeniz demek dinlerin hepsini kabul etmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Çoğu insan tanrıya inanır ama dinleri kabul etmez

Temmuz 12, 2008, 08:32:35 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonların içerisinde sadece bu cemiyete ait olmak için giren tiplere rastlanıyor mu ?

Yeni mezun diş hekimleri , yeni avkatlar ve diğer çömezler...   :P

Hiçbir manevi rahatsızlık hissetmeden bu cemiyete bir şekilde girmiş ve niyeti deşifre olmuş kişilere bir yaptırım uygulanıyor mu acaba?

İş hayatı öyle bir şey ki , insanlar sadece  para kazanmak için her şeyi yapabilirler..
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Temmuz 12, 2008, 09:35:48 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sayın tcorbaci,

Bu durumdaki birisini, sitemizin bir çok yerinde müteaddit defa uyarıda bulunulmasına rağmen sitemize masonik sırları öğreneceğini ya da sitemiz aracılığı ile mason olacağını zanneden bir masonlar.org üyesine benzetebilirsiniz.

Siteden alacağı bir yarar olmadığı gibi siteye de yararı olmayacaktır. Bir süre sonra sıkıldığı sitemizle ilişiği kalmayacak "aradığını bulamadığını" söyleyerek aramızdan ayrılacaktır.

Sizce böyle bir kişiye bir yaptırımda bulunulmasına gerek var mı?

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Temmuz 14, 2008, 10:27:50 öö
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Alıntı
Masonların içerisinde sadece bu cemiyete ait olmak için giren tiplere rastlanıyor mu ?

Oldukca nadir. Kisilerin kendi iclerindeki niyeti kesin olarak hicbirimiz bilemeyiz. Ancak bulundugu ortama cikar amacli girmis oldugunu, o ortama gosterebilecek cesarette olan birisi elbette hosgorulmez.

Alıntı
]Hiçbir manevi rahatsızlık hissetmeden bu cemiyete bir şekilde girmiş ve niyeti deşifre olmuş kişilere bir yaptırım uygulanıyor mu acaba?

Kisideki art niyet bizlere yada kuruma zarar verme derecesinde ise elbette hos gorulmez. Ancak ettigi yeminlere sadik kaldigi surece bir yaptirim uygulanmasina gerek yoktur. Kisi zaten beklediklerini alamadigi icin kendisi zamanla uzaklasacaktir. Ancak ne zamanki kisinin niyetleri ve gizli tuttugu dusunceleri kuruma zarar vermeye baslar, o zaman elbette yaptirim uygulanir.

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 31, 2008, 12:19:11 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

"Niçin Mason olmalıyım" sorusunu sorarken acaba bize mi soruyorsunuz yoksa kendinize mi?
Mason olarak yaşamayı benimsemiş,çevresine yardımcı olmayı hedef haline getirmiş,iyi dürüst ve olgun bir kişi zaten bu soruyu sormaz sanırım.O sadece "MASON" vasfını almamış,fakat zaten bu şekilde hayatını idame ettiren biridir ve sadece teklif gelip,uygun görülmesi halinde "MASON" sıfatını gururla taşıyacaktır.
Ayrıcalıkları,getirisi elbette olacaktır.Ancak getirisi sizin verdiklerinizle doğru orantıda olacaktır sanırım.

Diğer bir konu da bir mason elbette başka bir masona yani KARDEŞİNE elinden geldiğince,zor veya ihtiyaç durumlarında yardımcı olur.Bunu ister kayırma,ister torpil ister menfaat sağlama diye nitelendirebilirsiniz ama bunların hepsi sadece "KARDEŞLİK" tir.İnsan kardeşine tabiki yardımcı olacaktır.Bulunduğu cemaatte elbette onu kayıracaktır.
Saygılarımla

Eylül 01, 2008, 11:01:07 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Neden Mason olmayayim?

Mason olmamin bana getirebilecegi tek bir zarar varmi?
Benim inancima, duygularima, aileme, deger verdigim konulara karisarak beni rahatsiz ediyorlar mi?
Herhangi bir yasama felsefemi yargilayip bana saygisizlik yapiyorlar mi?
Beni herhangi birinden asagi yada yukari goruyorlar mi?
Bana zorla birseyler yaptiriyorlar mi?
Herhangi bir kisiye saldirtiyorlar mi?
Yararlarimi fazla, zararlarimi?

O zaman neden Mason olmayayim?

Iyi Gunler
Pasha