Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Merak ettim  (Okunma sayısı 4005 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 27, 2008, 06:27:05 ös
  • Aktif Uye

ENGİN ARDIÇ

Bütün Hıristiyan ülkelerinde İsa'nın doğum günü bayram ve resmi tatildir de, Türkiye'de Muhammed'in doğum günü öyle değildir. Laik olduğumuz için.
İmdi... Noel gecesi maç oynanmaz ya, diyelim ki oynanıyor... Barcelona-Manchester United olsun... Atıyorum...
Diyelim ki koyu Katolik bir futbolcu, Ronaldo da çıktı, basına demeç verdi:
"Bu maçın, Hazreti İsa'nın doğum gününe yakışır şekilde centilmence geçmesini dilerim..."
İngiltere'de ya da İspanya'da ortalık karışır mı, karışmaz mı?
Acaba İngiliz basını "bunu kutlayacağına adam ol da milli bayramını kutla" diye kızar mı?
Hani "oranın Aydın Doğan'ı" olan Rupert Murdoch Yayın Grubu'nda falan yerin dibine batırılır mı bu oyuncu?..
Merak ettim de onun için sordum.
Aramızda bir başka var: "Mehmet" namıyla maruf Marco Aurelio.
"Aslen" Brezilyalı... Lumpen ağzıyla söylersek "Berezilyalı"... (Lumpenler bu çocuğa adını veren Marcus Aurelius'un bir Roma İmparatoru ve bir filozof olduğunu bilmeseler de olur.)
Türk vatandaşı... Milli Takım'da da oynuyor. Devşirme sporcularımızdan... Halka şirin göstermek için adını Mehmet yaptılar.
Geçen hafta, Denizlispor maçına çıkarken haç çıkardı! Istavroz yani. Önce alnına, sonra göbeğine doğru, sonra sol omuzuna, sonra sağ omuzuna. (Ortodoks olsaydı önce sağ sonra sol yapacaktı.)
Hiçbir tepki görmedi. Kimse "bu ne biçim Mehmet" demedi. "Müslüman olmayan Türk olamaz" diyen şairler de ağızlarını açmadılar.
Neden acaba, merak ettim.
Bir Katolik daha var aramızda: Alex de Souza.
"Oldu olacak şunun ismini Ali Susan yapalım" dedim ama Hıncal bile beğenmedi.
Her maçtan önce, santra yuvarlağı içinde diz çöküyor, kendince "ibadetini" yapıyor, artık bilmem Afrika kökenli Candomble ya da Umbanda inanışlarının etkisinde mi neyse, birtakım tuhaf hareketlerde bulunuyor.
Kimse de yadırgamıyor. Pek pek, "aferin gâvura, bak ne mütedeyyin adam" diye beğeniyorlardır.
Neden acaba, merak ettim de soruyorum.
Katar kökenli bir Arap şirketi, Türkiye'de bir gazeteye yüzde 25, yani yalnızca dörtte bir oranında ortak olmuş. Bu hisse payıyla, yönetimde hiçbir ağırlığı yok. Parayı bastırır, sonra kârdan ya da zarardan payını alır, hiçbir işe de karışamaz. Yönetim kurulu "temettü" dağıtacaksa... Dağıtmayacaksa onu da alamaz.
Acaba The Guardian gazetesine aynı payla ortak olsa, rakip İngiliz basını, diyelim The Times gazetesi, ortalığı velveleye verir mi?
Arap değil de bir Norveç şirketi olsa bu, sonuç değişir mi?
Yoksa İngiltere'de * darlığı mı çekiliyor?
Yoksa ticari rekabete "siyasi kılıf" uydurmaya çalışmak yalnızca bize özgü bir alçalma biçimi midir?
Aklıma takıldı da sordum.

Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Nisan 27, 2008, 11:56:40 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

başka ülkelerde bazı şeyler yanlış yapılıyor diye bizimde yapmamız beklenemez.Niye insanlar yabancı ülkeler şöyle yapıyor böyle yapıyorlar diye Türkiye ile karşılaştırıyorlar hiç anlamam.

mesela olaki fransa laiklikten vazgeçti bizde mi geçiçez.Ne alaka yani.bir yazı yazmış dam üstünde saksağan

Bütün Hıristiyan ülkelerinde İsa'nın doğum günü bayram ve resmi tatildir de, Türkiye'de Muhammed'in doğum günü öyle değildir. Laik olduğumuz için.
İmdi... Noel gecesi maç oynanmaz ya, diyelim ki oynanıyor... Barcelona-Manchester United olsun... Atıyorum...
Diyelim ki koyu Katolik bir futbolcu, Ronaldo da çıktı, basına demeç verdi:
"Bu maçın, Hazreti İsa'nın doğum gününe yakışır şekilde centilmence geçmesini dilerim..."
İngiltere'de ya da İspanya'da ortalık karışır mı, karışmaz mı?
Acaba İngiliz basını "bunu kutlayacağına adam ol da milli bayramını kutla" diye kızar mı?
Hani "oranın Aydın Doğan'ı" olan Rupert Murdoch Yayın Grubu'nda falan yerin dibine batırılır mı bu oyuncu?..
Merak ettim de onun için sordum.

zaten kendisinin başka bir yazısında da masonlara altdanalta lafda sokmaya çalışmıştır.Buyrun yazısından:

Masonluğun 'duvarcılıkla' falan da uzaktan yakından ilgisi yoktur. 'Gotik katedralleri yapan ustalar kurmuşlar' iddiaları, palavradır. Masonluk yalnızca o 'sembolizmi' kullanır.

Kudüs'te Süleyman Tapınağı'nı kazarken define mi bulmuşlar yoksa 'gerçek mesihin İsa değil de Yahya olduğuna dair' belge mi, onları tartışmıyorum, onlar gerçekten spekülasyon.

Bugün birçok mason, özellikle alt derecelerde, bir sır sakladığını bilir ama sakladığı sırrın ne olduğunu bilmez!

O kadar ki, 'maat neb men naa, maat baa' diye dualar eder ama bunun 'eski Mısırca' olduğunu bile bilmez.

Tabii dürüst, içten ve 'adalet, müsavat, uhuvvet' ilkesine gerçekten bağlı masonlardan sözediyorum. Locaya 'floş kaçakçılığını daha iyi yürütebilmek için çevre edinmek amacıyla' giren Mösyö Mişon, konumuzun dışında.

'Ezoterizmle ilgimiz yok' diyorlar, yahu masonluğun temel varlık nedeni bizzat Hermes Trismegistus'un ezoterik öğretisini saklamak ve kuşaktan kuşağa aktarmak! Ezoterizmi kaldır, masonluk biter.

Bunu, maşallah tuttular, birbirini tutan bir biraderler muhabbetine indirgediler, iş bulmak, mevki kapmak ya da para kazanmak amacıyla kullanır oldular. Ayıp ettiler.

Masonluk, alışveriş ederken çaktırmadan satıcının bileğinin içine iki parmak tıklatıp fiyatta indirim yaptırmak değildir, olmamalıdır. İşi bu kadar ucuzlattılar.

Ben mason değilim, olmayı da düşünmüyorum. Bazı derecelerin gizli işaretlerini bilirim, bazılarını bilmem mümkün olamaz, ama sakladıkları sırrı öğrendim.

(Simyacıların sırrına da, bunun 'kurşunu altına dönüştürmek' değil, 'altını başka bir şeye dönüştürmek' olduğunu öğrendiğiniz gün biraz daha yaklaşırsınız. O şeyin ne olduğunu da yazdık ama Kaynana Semra'dan başınızı alıp okuyamadınız herhalde.)

Zaten masonlar da bana teklifte bulunmuyorlar. Ya günün birinde sırları açıklarım diye çekiniyorlar ve güvenmiyorlar, ya yeterince param ve özgürlüğüm olmadığını sanıyorlar, ya 'ateist' olduğumu düşünüyorlar (değilim), ya da onların işine yarayacak kadar güçlü ve etkin değilim artık toplumda... Ne de olsa 'televizyon dönemindeki' fiyakamız azaldı.

Onların bakış açılarını bilemem ama, ben kendi görüşümü söyleyeyim:

Mason olmam, çünkü Venüs gezegenine de Sirius yıldızına da eğilip kalkacak adam değilim!

Nisan 28, 2008, 12:36:01 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Ben Engin Ardıç'ın siyasi düşüncelerine katılmasam da bu yazısına katılıyorum.

Düzenleme: M.Akyol'un kopyaladığı olan değil konuyu başlatan yazıdan bahsediyorum.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Nisan 28, 2008, 01:06:55 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Bu iste "aydinlik"  yaa. Yani gerektiginde kendi karanliginizdan cikip baska hakikatlere de kulak verebilmek, baska elestirileri de dinleyebilmek, yeri gelince sizin de kendi dogrularinizi elestirebilmeniz. Hem sag, hem sol gorusten olsun her zaman despotizm ve fasizmin savunuculariyla 100 yil sonra bile oldugumuz yerde sayacagimizi soyluyorum hep. Insallah gelecek kusak daha aydinlik,  daha akilci, daha kucaklayici, daha demokratik daha cozumcul, daha uzlasmaci, pragmatist olmayan, yasadigi cagin meselelerine kulak tikamayan, tarihten ibret alan ancak yasadigi cagi tarihin tozlu sayfalarina dondurmeye calismayan bir umut nesli bekliyorum..Bazen umitsizlikten aci aci yutkunsam da, suyun yatagini bulacagina gonulden inaniyorum..

Muhabbetle

ps:Sevgili Veritas'in aynisi olacak ama :) bu yorum sayfanin en basindaki yazi icindir..

Nisan 28, 2008, 02:08:14 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Ben Engin Ardıç' ın Hakan Şükür ile ilgili yazısına katılıyorum. Gerçekten isabetli bir paylaşım olmuş. Teşekkür ederim Sayın hiario.

İkinci yazısı için ise diyeceğim şu: Kendince Masonluğu eleştirmiş, bu Sayın Ardıç' ın yorumudur birşey diyemem. Ama açıkçası yok mu Masonluğu mevkii sahibi olma aracı olarak kullanmaya yeltenenler? Belki bir süre (ama kısa bir süre) sonra cemiyetten ihraçları gerçekleşiyordur ama kısmende olsa Engin Ardıç haklı. Masonlara ayrı bir düşmanlığı var mı onu bilemem :)

Nisan 28, 2008, 02:00:07 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Hristiyanlık soyut değerleri ön planda tutan ahlaki yapısı zorlayıcı olmayan açık tabirle rahatsız etmeyen yapıdadır islam ise dünya egemenliğine soyunup olur olmadık her işte hükümler koyup durur evdeki yatağınıza da girer (kadınlarınıza önden yaklaşınız) hırsıza cezasını da verir (elini kesiniz)  ganimete de el atar (, 'ganimet olarak ele geçirdiğiniz' şeylerin beşte biri, muhakkak Allah'ın, Resûlün, yakınların, yetimlerin, yoksulların ve yolcunundur.) öldürtür de (Onları, bulduğunuz yerde öldürün ve sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın.) bu sebepledir ki islamla fazla haşır neşir olmamak hristiyanlara ise toleranslı yaklaşmak gerekir

Nisan 28, 2008, 05:24:07 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

sn.Akyol un paylaştığı yazıda çok güzel noktalara değinmiş yazar,iyi okumak,düşünmek gerekir.
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .