Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dürüst adam  (Okunma sayısı 7789 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 08, 2011, 05:46:11 öö
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Sayın Felix şimdi daha iyi anladım. Ben öğrenciler arasında din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmam eşit olmaya çalışırım. Adamın biri gelir ırkçılık yapar, bariz hak yer bunu eleştirirsen unvanın ondan düşük diye sana iftira da atar 'etnik milliyetçi' diye. Lekelenirsinde, hatasını söylesen seni kışkırtır ve adını deliye çıkarır. Sayın felix böyle bir ortamda ne olursun? 
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Kasım 08, 2011, 11:37:16 öö
Yanıtla #11

Sayın Felix şimdi daha iyi anladım. Ben öğrenciler arasında din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmam eşit olmaya çalışırım. Adamın biri gelir ırkçılık yapar, bariz hak yer bunu eleştirirsen unvanın ondan düşük diye sana iftira da atar 'etnik milliyetçi' diye. Lekelenirsinde, hatasını söylesen seni kışkırtır ve adını deliye çıkarır. Sayın felix böyle bir ortamda ne olursun?

İnsanlara ne kadar eşit davrandığınızı ve ne kadar az yargılayarak yaşadığınızı ben bilemem. Size, sizdeki bir şeyi göstermeye çalışıyordur ancak bunu görmek sizin elinizde. :)
Bu konuşma bireyselleşmeye başladı, bu konu altına daha fazla yazmassak sanırım daha iyi olur.

Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Kasım 08, 2011, 11:45:19 öö
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Bireyselleşmedi sayın felix aksine ders çıkarabilirmiyim diye önerinizi bir kere daha düşüneceğim.
teşekkürler.

Kasım 08, 2011, 12:16:34 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

İnsanlar eylemleriyle, düşünce ve fikirleriyle güzeli ve iyiyi bulabildikleri oranda Hak’la kavuşmuşlardır.

Hayatı ve dünyayı kendi küçük dünyaları ile sınırlı tutanlar bizi anlamazlar.

Tarih, gelecek için kavga verip, yitmiş bile olsa, insanlık için vuruşanları hiç unutmaz.

Kötü ve Çirkin işlerle uğraşan insanlar Hak’tan uzaklaşmışlardır. Cehennem işte budur. Cennetle cehennemi başka yerde aramak saçmalıktır.

İnsanlar Müslümanlıktan önce somut bir puta taparlardı, çağımızda ise hayali bir puta tapıyorlar. Belki bir gün Hak kendisini gösterirde Hak olarak ona taparlar.

İnsanlar birbirlerine yahut haksız mala, meşru olmayan paraya veya rütbe ve mevkilere yiyecek ve içeceklere ibadet ediyorlar da, Allah’a ibadet ediyoruz sanında bulunuyorlar.

Bütün namazlar ve niyazlar ahlâkın düzeltilmesi için iç yüzün arınlanması için birer vasıtadan ibarettir. Hakiki ibadetin hiç bir vakit kayıt ve şartı yoktur. Hangi tarzda yapılırsa yapılsın, Tanrının dileğine uygun olur. İbadetin temeli maksudun Hak olmasıdır. Bir cemaatte bu temel bulunmayınca yaptıkları ibadetler de kaybolur. Yalnız kötü toplantılar kalır. Fenalık üzerinde toplananlardan sen hemen uzaklaş.

Gerçek tasavvufçu, hiç bir insan gözünün görmediği, kulağının işitmediği, gönlünün sezmediği şeyhleri bilir. Onları halka, kafalarının alabileceği şekilde anlatır. Ama aslını içinde gizler. Eğer halk bunu öğrenirse, kendisini öldürür.

Allah dünyayı yarattı ve insanlara verdi. Demek ki; dünyanın toprağı ve bu toprağın bütün ürünleri insanların ortak malıdır. Ben senin evinde kendi evim gibi oturabilmeliyim, sen benim eşyamı kendi eşyan gibi kullanabilmelisin. Çünkü bütün bunlar hepimiz içindir ve hepimizin malıdır.

İbadet etmekten amaç; ezeli ve büyük varlığa gönüllerin yönelmesi ve kapılmasıdır.
Yoksa dünya umuruna dalmış bir kalp ile bin sene namaz kılmış, oruç tutmuş olsan, bundan dolayı hiç bir sevap ve mükâfat kazanamazsın.

Ölmezden önce ölmek, dünyanın zevklerinden ve hayvani hırs ve şehvetlerinden sakınmaktır. Onu yapabilen insan, şüphesiz ki; hakiki varlık ile birleşir. Ve sonsuz hayat ile diri olur. Ancak insanlar dünyanın bin bir türlü çekici ve aldatıcı zevkinden, çeşit çeşit yakıcı hırslarından ayrılmadıkları için buna gönül vermezler.
                                                                                                                        Şeyh Bedrettin

Kasım 08, 2011, 02:27:03 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Ruzber

Şeyh bedrettin çok ilginç bir insan geçenlerde tünelde bir sahaf ile muhabbet ediyordum ilginç biri ondaki kitaplarda bir çok sahafta yoktur,hatta sahaf olduğu içeride anlaşılmayacakta bir yerdedir.Şeyh bedrettinin varidatını çıkarıyorlar yakında haberiniz olsun arzu ederseniz yayınevininde adını verebilirim sonra.Bu yoruma ekleme yapılmazki ne diyeyim acizane ben sadece namaz konusuna tasavvufçuların gözünden ve benim anlayıp algıladığımı belirteyim.

Allah derki ben eşyayı insan için insanıda kendim için yarattım.Yarattığı kulada okadar özenmiş ve kusursuz yaratmışki(kendi ilminde)yarattığına kusurlar ekleyip sınamış bu dünyada.Yaşarken kulları ihtiyaç sahibi yaratmış bir ayetinde benim sizlerin namazınıza,ibadetinize ihtiyacım yok derken kulunada asıl ihtiyaç sahibi sensin diyor islam dünyasında benim babamda dahil çoğu müslüman namazı borç olduğunu sandıkları için kılarlar.Borç için kılan namazla ihtiyaç için kılan namazın arasında çok fark vardır.işte algılanamayan o fark insanı suni ibadete sürükler borç için namaz kılan müslüman işi bittiğinde sanki bir nevi hadi rabbim ben bana verdiğin görevi yaptım sıra sende sende sözünü tut vaatlerini yerine getir durumunun beklentisine girerler.

Halbuki mesela şöyle neden düşünülmezki biz varlık olarak ten ve tinden yani beden ile ruhtan oluştuk.2 türlü ihtiyacımız var demektir bu ilki bedensel ihtiyaçlar bedenin  gelişmesi için yer içer cinsellik yaşar ve türevi işleri görürken bu bedene haz verir beden gelişip bu ihtiyaçları görünce bedensel mutluluğa erişiriz ruh burda bedenden dolayı ihtiyacını görmüş bedenden dolayı mutlu olur ama asıl ihtiyaç sahibide odur onun ihtiyacı ise başta namaz olmak üzere diğer ibadetlerdir.

İnanıyorumki ve o şekilde anlıyorumki allah yarattığı kullarına bence şu şekilde hitap ediyor kullarım ben sizi ihtiyaç sahibi yarattım bana günde en az 5 kez gelin dertleşelim bana anlatın ve şükredinki bende sizi arındırayım kalbinizi temizleyeyim sonra günün geri kalanındada ne kadar arsu ederseniz bana ne kadar ihtiyaç duyarsanız gelin diyor.

Ben ibadetleri hep ihtiyaç olarak algılarım yemek yemek su içmek gibi.Benim allaha borcum yok ihtiyacım vardır yasnı.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 22, 2011, 10:10:49 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Arkadaslar,
hepiniz güzel söylüyorsunuzda, bunlar niye basimiza geliyor, sebepleri nelerdir, sorumlulari kimlerdir diye bir soru sormuyorsunuz. Hadi bunuda ben sormus olayim.

Madem Seyh Bedrettin"den bahsediliyor bende kendisinden bir söz aktarayim.

" Yarin yanagindan gayri her seyde, her yerde, hep beraber diyebilmek"

saygilar
« Son Düzenleme: Kasım 22, 2011, 10:25:16 ös Gönderen: Tij »

Kasım 22, 2011, 11:13:43 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

BUGÜN 22-11-2011 İTABARI İLE ARANIZA KATILDIM SN . ADAM TŞK. BU YAZIYI OKUDUĞUMDA BUGÜN BAŞIMA GELEN OLAYLATAM ÜSTÜNE  ÖRTÜŞTÜ. OLAY ŞÖYLE GENELDE BEN PAYLAŞIMDAN YANA BİR İNSANIM ÖZELLİKLE BİLGİ KONUSUNDA  DÜN SİTEDE GEZİNİRKEN SN. MOZART' A AİT (İSLAMİYETTE KANDİL GECELERİ VE KURBAN KESME YOKTUR) ADLI YAZISINI BİR TANIDIK HACI ABİME OKUTTUM TAM HEPSİNİ OKUDUĞUNUDA SANMIYORUM KEŞKE OKUTMAZ OLAYDIM ADAMIN, NE KAFİRLİĞİ KALDI NE BENİM ; BÖYLE SİTELERİ TAKİP DERSEM DİNSİZ OLACAĞIMA VARANA KADAR HAKARET İŞİTTİM, NEYSE BÜYÜKTÜR DEDİM FAZLA ÜSTELEMEDİM. BU SİTE SAYESİNDE kafir OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUM  :'(. SON SÖZ YAZIYI YAZANIN BİZE İLETEN'DEN ALLAH RAZI OLSUN ) ONLAR AKILLARI SIRA AKILLI OLDUKLARINI SANSINLAR SON GÜLEN İYİ GÜLER. BABACIĞIMIN BİR SÖZÜYLE YAZIMA SON VERİYORUM  OĞLUM DERDİ ( Cahille sohbet etmek kabir azabından beterdir ) DERDİ SYG.  :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 24, 2011, 10:12:02 öö
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Aslında hayat kısa biz yaşamın sırrını öğrendikmi değil acılar
ölüm bile korkutucu gelmez artık. yeterki görmeli ve ders çıkarmasını bilmeliyiz.

Kasım 24, 2011, 04:36:22 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Aynen katılıyorum.

Aralık 13, 2013, 04:21:56 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

sayin adam,
sizi severim ama bana bu tarz bir mesaj gelse idi samimi bulmazdim ki okurken bunlari dusundum.
tamamen bencilce yazilmis bir yazidir. bireylerin suc isleme potansiyeli onun degil devletin sucudur. yani devlet olarak bizlerin sucudur. bu konuyu cok uzun tartismaya hazirim fakat bizler gorulmesi gerekeni degil goormemiz gerekeni goruyoruz. kisiler neden suc isleme potansiyeli tasiyor bunlari tartismak gerekli. ben bu tur olaylara her zaman kisi degil sosyolojik olarak bakarak. gayet basarisiz buldum yaziyi.
sevgiler..