Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sn. ozkann'a yanit  (Okunma sayısı 4624 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 27, 2009, 08:01:31 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili ozkann,

Uzun yillardir yurtdisinda calisiyor olmam, Turkiye'deki kardeslerime nazaran daha hizli ilerleyebilmemi sagladi... Bu kimine gore bir avantaj, kimine gore dezavantaj olabilir...

Kanada'da derece ilerleme, Turkiye'de uygulanan sistemden farkli... Bildigim kadari ile Turkiye'de Masonlar kendilerine verilen konu hakkinda calisma yaptiktan ve bu calismayi locada okuduktan sonra uygun gorulurse derece atliyorlar.

Kuzey Amerika'da ise durum farkli... Burada derece atlamak icin bu tur bir calisma yapilmiyor, farkli bir calisma soz konusu...

Her derecenin kendine ozgu bir "Obligation"'i vardir, buna sorumluluk yemini denilebilir. Derece atlama torenleri sirasinda adaya bazi sorular sorulur, sonra da bu sorumluluk yemini ettirilir.

Kuzey Amerikada aday bir sonraki dereceye gececegi zaman, bir once atladigi derecenin tum sorularinin cevaplarini ve sorumluluk yeminini ezberden tekrar etmek zorundadir...

Iste bu cevaplarin ve sorumluluk yemininin ezberlenmesi Kuzey Amerika'da "Calisma" olarak kabul gormustur...

Paralel olarak, toren ve toplanti sirasinda takip edilen rituel de tamamiyle ezbere yapilir, kagittan okunmaz...

Dolayisi ile, 3 adet A4 kagidi dolduracak soru/cevap ve 2 A4 sayfasini dolduracak "Obligation"'i ne kadar cabuk ezberleyebilirsen, o kadar cabuk derece atlayabilirsin...

Iskoc Riti ile ilgili soruna gelince, takdir edersin ki cok fazla detaya girmem mumkun degil... Su kadarini soyleyebilirim, yine Kuzey Amerika'da hemen hemen butun derecelerde yemin sirasinda aday kendi sectigi kitaba el basarak yemin eder; sadece ozetle bahsettigim derecede adaylar derecenin manevi anlamini tam olarak kavramasi acisindan Kur'an'a el basarak yemin etmektedir...

Bir onceki derecelerde yeterlilik kazanmamis adaylar, bir sonraki derece torenlerine giremez. Iskoc ritinde, Mavi Loca anlaminda ciraklik yoktur (Tabii Kuzey Amerika'da uygulandigi sekli ile).

Bahsettigim derecede verilen manevi degerlerden benim elde ettiklerim, bir baska adayin alacaklarindan farkli olabilir. Toren esnasinda her aday kendi hissiyati ile butunlesmis durumdadir, diger adaylarin ne hissettiklerini, ne dusunduklerini takip etmesi mumkun degildir...

Saygilar,

aashooter
Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Ekim 27, 2009, 08:04:39 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Sayın aashooter
Cevabınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ekim 27, 2009, 08:15:56 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ozkann,

Sorularina doyurucu cevap verebildiyem ne mutlu bana, bu konulari hep Ingilizce tartistigim icin dusuncelerimi Turkce dile getirmekte bazen zorlaniyorum... Bazi kavramlari tek kelime ile Ingilizce tarif edebilirken, Turkce karsiliklarini bilmedigim icin uzun cumleler kurmak zorunda kaliyorum, ama zaten masonlar.org'a gelis amacim da bu acigimi kapatmak...

Sevgiler, saygilar,

aashooter

Ekim 27, 2009, 08:56:37 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Bay aashooter,

Öncelikle foruma hoşgeldiniz ve umarım sizden çok şey öğreniriz.

Aşağıdaki ifadeleriniz, bir dışrak olarak şunları düşünmeme sebep verdi ;  Kanada' da derece atlamak çok basit, mesela Melik Duyar'ın kitaplarındaki çalışmları ve disiplini uygulusanız; 32. derece değil 38 yaş, 30 yaşında bile olursunuz.

Bilgi sahibi olmak ve Masonluğu yaşamak bakımından, Türkiye'de 32. derece olmuş bir Masonla kendinizi aynı görebiliyormusunuz?

Belki de ben yanlış anladım, saygı ve sevgilerimle

3 adet A4 kagidi dolduracak soru/cevap ve 2 A4 sayfasini dolduracak "Obligation"'i ne kadar cabuk ezberleyebilirsen, o kadar cabuk derece atlayabilirsin...

Ekim 27, 2009, 09:20:28 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. M.Akyol,

Calisarak, okuyarak, ezberleyerek cok sey ogrenilebilir, ama tecrube kazanilamaz...

Turkiye'de Iskoc Riti'nde derece atlama surelerini bilmiyorum, ama su ana kadar okudugum mesajlardan uzun yillar aldigini gorebiliyorum...

Bu baglamda Masonik kariyeri benim kariyerime nazaran kat ve kat olan bir kardesimin tecrubesine saygi duyarim, engin bilgisinden ve hayat tecrubesinden mumkun oldugunca faydalanmak isterim...

Saygilar,

aashooter

Bay aashooter,

Öncelikle foruma hoşgeldiniz ve umarım sizden çok şey öğreniriz.

Aşağıdaki ifadeleriniz, bir dışrak olarak şunları düşünmeme sebep verdi ;  Kanada' da derece atlamak çok basit, mesela Melik Duyar'ın kitaplarındaki çalışmları ve disiplini uygulusanız; 32. derece değil 38 yaş, 30 yaşında bile olursunuz.

Bilgi sahibi olmak ve Masonluğu yaşamak bakımından, Türkiye'de 32. derece olmuş bir Masonla kendinizi aynı görebiliyormusunuz?

Belki de ben yanlış anladım, saygı ve sevgilerimle

3 adet A4 kagidi dolduracak soru/cevap ve 2 A4 sayfasini dolduracak "Obligation"'i ne kadar cabuk ezberleyebilirsen, o kadar cabuk derece atlayabilirsin...

Ekim 27, 2009, 11:03:32 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bay aashooter

Sorgulamak doğru olandır ama bilgi sahibimi olmadığım için, bu konuda eleştirmemin bir anlam ifade etmeyeceğini düşünüyorum. 5 sayfa ezberleyerek derece atlamak, gelişiminizi sağlıyorsa ne mutlu size.

Yazdığınız dil çok anlaşılır ve sade, bundan dolayı bizleri daha fazla bilgilendirirseniz çok sevinirim. Bizlere anlatabileceğiniz ölçüde, Masonluğun size kattıklarını, öğretilerini, felsefesini anlatırsanız çok sevinirim.

saygılarımla
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2009, 11:05:48 ös Gönderen: M.Akyol »

Ekim 27, 2009, 11:42:28 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. M. Akyol,

Yanlis anlamaya mahal vermemek acisindan, Kuzey Amerika'da localar ayda 2 kere toplaniyor, 1. toplanti genellikle olagan aylik toplanti, 2. toplanti ise "Arastirma ve Egitim" toplantisi olarak yapiliyor...

2. Toplantida olagan loca islemleri yurutulemiyor, sadece arastirma ve tez sunumu yapiliyor, locanin isleyisi ile ilgili kararlar alinamiyor. Boyle bir toplantida 4-5 tez sunumu yapilabiliyor...

Locanin Ustadi, kimin hangi konuda calisma yapacagina karar veriyor, kisiler isterlerse arastirma yapmak istedikleri konulari oneri olarak getiriyor...

Demem odur ki, ilerleme sadece 5 sayfa ezber ile saglanmiyor...

Saygilar,

aashooter

Bay aashooter

Sorgulamak doğru olandır ama bilgi sahibimi olmadığım için, bu konuda eleştirmemin bir anlam ifade etmeyeceğini düşünüyorum. 5 sayfa ezberleyerek derece atlamak, gelişiminizi sağlıyorsa ne mutlu size.

Yazdığınız dil çok anlaşılır ve sade, bundan dolayı bizleri daha fazla bilgilendirirseniz çok sevinirim. Bizlere anlatabileceğiniz ölçüde, Masonluğun size kattıklarını, öğretilerini, felsefesini anlatırsanız çok sevinirim.

saygılarımla