Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar locaya ne kadar aidat öder ?  (Okunma sayısı 32537 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 18, 2011, 10:50:09 öö
  • Ziyaretçi

Masonlar locaya ne kadar aidat öder ? , yılda kaç defa tekrarlanır ? aydatını ödemeyen olursa nasıl işlem yapılır ?
dünyadaki mason locaları ile türkiyedeki mason locaları aydatları hangi kritere göre belirlenmektedir ?

Saygılarımla,
418

Ağustos 18, 2011, 11:00:40 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Benim bulundugum ABD'deki Loca'mda yillik $50-$100 gibi bir mebla odeniyor, acikcasi tam miktari hatirlayamiyorum. Bu miktar Loca'dan Loca'ya degisir. Ustad-i Muhterem bu miktari ayarlayabilir.
Genelde, Loca'nin Buyuk Loca'ya odemesi gereken yillik ucret, Loca'nin faaliyetleri ve ekonomik durumu gibi bircok kritere bakilarak hesaplanir.

Bu bahsettigime ek olarak:
- Ilk giriste tekris olacak Kardesin odedigi bir para;
- York Riti, Skoc Riti, Shrine vb kuruluslara ayrica odenen aidat,

Kardeslerin diger bazi harcamalarini olusturur.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
« Son Düzenleme: Ağustos 18, 2011, 11:11:17 öö Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ağustos 18, 2011, 12:28:35 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Eureka'nın masonca toleransı ile yanıtı şahane!... Hiç olmazsa kendi bulunduğu ülkenin ya da ABD'nin bir büyük locasındaki durumu aktarmış. Aslında o ülkede 100'ünh üzerinde büyük loca var. Bunlardan çoğunun yüzlerce  locası var. Bunların hepsinin ödenti tutumu birbirinden farklı.

Neden farklı?

Türkiye'deki localar bu bağlamda niçin birbirinden farklı?

Masonlukta ödenti belirleme kriterleri nelerdir?

Sayın 4ı18 kusura bakmasın ama sorusu tam da köteklik...

Gözünü seveyim doslar bu konu, şu benim üç sorumun yanıtları kim bilir kaç kez anlatıldı forumda... Bunlardan sonuncusu da daha birkaç ay önceydi.

Üyeler niçin forumun eski arşivine şöyle biraz göz atma zahmetine katlanamıyor da bu konuda açıklama yapan üyeleri aynı lafları bir kez daha etme zahmetine sürüklüyorlar, bunu anlayamıyorum.

Böyle soruları soran üyeleri şöyle işaretlemek mi gerekiyor:

İşte bu üyemiz forumun arşivine hiç göz atmamış olanlardandır.   

« Son Düzenleme: Ağustos 18, 2011, 12:33:50 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 18, 2011, 01:04:48 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Mason veya Harici ayırmadan cevap veren biri olarak Sayın Eureka, cevapladığı için teşekkürlerimi sunarım....
burada kimse kusura bakmamasılazım burda fikir alış verişi yapılmakta , neden kusura bakayım Sayın ADAM, buraya link verip sorduğum soruların cevapları forumda varsa linkleri vermenizi rica ediyorum.....

Sayın ADAM, sorumun tamamını dikkatli bir şekilde okuduğu zaman Sayın Eureka verdiği cevapla uyuştuğunu görmeniz zor olmayacağı kanısındayım...

Saygılarımla,
418

Ağustos 18, 2011, 02:16:46 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu sitede hep önemli ve kayda değer bir şeyler yazdığığmı sanıyorum.

Şimdi ise önemsiz ve kayda değmez bir şey yazacağım.

Armut isteyen, kendi pişirip kendi ağzına düşürsün.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 18, 2011, 02:39:44 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM,

forumda aidat yerine ÖDENTİ şeklinde bahsettiğiniz benzer konular bulunmakta fakat dikkat ederseniz soruma cevap niteliği bakımından bir yakınlık söz konusu değildir
sorduğum soru ile daha evvelki başlıklar arasında fark vardır.
armut konusunda  ::) şunu söylemek gerekmekte, yazdığınız yazı cevap niteliği taşıyan bir yazı, link vermesenizde cevap yazarken şu konu şu başlığın altında var şeklinde bir yaklaşım daha kayda değerdir, herhangi bir şeyi muammada bırakmak ne derece doğrudur ? muamma varsa bu muamma cevap niteliği taşır mı ?
ben Sayın Eureka'ın yaklaşımını olumlu buluyorum , nick'inin altında mason yazdığı için mi ? değil... aynı şeyi kendiside yazsa o şekilde bir yaklaşım tarzı uygularım kendisine... adalet önemli ,
önemli bir fizik prof. konuşmasını dinlemiştim eskiden, adam Atatürkcülükten bahsedip sonundada şunu ilave etti :
"kafa namusu olmayan insan üretemez..." , o yüzden adalet önemli , Sayın Eureka ile bir sohbetim olmadı tanımam ama verdiği makul cevabı eleştirmek ne derece doğru bilemem.... bunu Sayın Eureka mason olduğu için mi yazdım ? ona yaranmak için ? kesinlikle hayır burdan bu tarz bir sonuç çıkarılması üzer....
kaldıki daha evvel tartışığım özelden mesaj yollayan masonlarda oldu bu sitede.... hoş olmayan tarzda cevap verenler vs..

Saygılarımla,
418

Ağustos 18, 2011, 05:03:21 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

2011 senesi itibariyle HKEMBL İstanbul Vadisinde ödenen aidat yıllık 475 TL dir.

Saygılarımla

Ağustos 18, 2011, 05:43:45 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

sayin 418 kimin neyi nekadar ve nasil ödedigi niye bukadar önemli sizin icin ? Sanirim Masonlarda en alt seviye bir aidat olamkla beraber gelirine göerede bir miktar belirlene biliyor buyüzden sordugunuz soruya aslinda tam bir cevap vermekte pek ihtimal dahili degil.

Ağustos 18, 2011, 06:13:34 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sayın Tij,
Ekşisözlük isimli websitede yılda 4 kere aidat ödenir şeklinde bir yazı var mason diye arattığınız zaman internette farklı yerlerde senelik ödemeden bahsetmekte... hiç biri masonik bir kaynak değil , burdan bu bilgiyi almak daha doğru, ayrıca masonluk ile ilgili sorular ve cevaplar kısmına uyan bir soru olduğuda aşikar.... maliyeci değilim belki ilerde mason olurum vs.. =) , yada mason olmak isteyen yardım sever arkadaşlar varsa... içerisine dahil olacağı masonluk hakkında fikir vermesi açısından önem arz ediyor...

Ağustos 18, 2011, 06:29:03 ös
Yanıtla #9

Mason olmak için herşey halledildi bir aidat konus mu eksik kaldı? Bu kafada birisinin Mason olamayacağını kesinlikle söyleyebilirim.

Ayrıca, saygı sınırlarını zorlayan cevaplar vermeye çalışılacağına "ARA" seçeneğin kullanmak doğru olan tarzdır. Bu soruların tamamı cevaplandı forumda.

"Laf olsun torba dolsun" dedikleri ta olarak budur işte...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz