Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İlber ORTAYLI'nın Güncel Yorumu  (Okunma sayısı 13304 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 16, 2010, 05:40:50 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

sen nasıl önlem alırdın su saçma bu saçma
kopyayı engelliyemiyon işte adam ögrencisiyle ögretmeniyle gözlemcisiyle örgüt kuruyo kopya çekiyo napacan? tüm ilçede kopya çekiliyo napacan? nasıl engelliyecen?

Ha birader atıp tutmayı biliyon?
ya geçin bu duygu sömürüsünü bokun içinde eğtim görüyolarmış egenin marmaranın köylüsü sanki villalarda köşklerde yaşıyolar
bir kızıltepeliler akıllı dimi herkes eşşek gibi çalışcak ordakiler kopya çekecek sivri zekalılar, kızıltepe halkı akıllı olsaydı şimdi bedelini ödesinler

Aralık 16, 2015, 07:47:39 ös
Yanıtla #21

İlber ORTAYLI konferansta bunları da söyledi...

GÜNEYDOĞULU KOPYA ÇEKİYOR

Ortaylı, ‘’Doğu ve Güneydoğu’da üniversiteye giriş sınavlarında açık şekilde kopya çekildiğini’’ öne sürerek, ‘’Böylelikle iyi okullara ehil olmayan öğrenciler geliyor. İmtihanların asayişini iyi kontrol etmeliyiz’’ dedi. 

PİS HERİFLER KIZLARI KOVALIYOR

---her harfiyle haklıdır bu ifadesinde.vandan malatyaya sınava giden çocuk sanırım arkadaş kurbanı olabilir,öyle bir durum da vardı gizlice şaka niyetine ili değiştiren biri.ama konu sanırım doğudaki öğrencilerin sağa sola çil yavrusu gibi sınav niyetine dağıtılması.konuyla ilgili öğrenciler demiş ki;---
kaynak link:  http://arsiv.taraf.com.tr/haber-yazdir-48667.html

‘Ortaylı sevinsin işte’
Yükseköğretime Giriş Sınavı’na evinden çok uzak illerde giren öğrencilere göre, ÖSYM, Prof. İlber Ortaylı’nın görüşü doğrultusunda hareket etti.

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın “Doğudaki öğrenciler kopya çekiyorlar. Sınav asayişi sağlanmalıdır” sözlerinden sonra Doğu ve Güneydoğu’da binlerce öğrenci bulundukları illere çok uzak yerlerde sınava girdi. Van’daki öğrencilere Ağrı, Erzurum, Edirne, Kayseri, Malatya ve Kıbrıs gibi yerler çıktı. Uygulamadan mağdur olan ve olayı ayrımcılık olarak değerlendiren öğrenciler tepkili.
Van’ın dışına ilk defa çıktım

Başkale ilçesinde oturan Erdem Göçeroğlu (19), Van’da devam ettiği dersane ücretini ödeyebilmek için bir kahvehanede çaycılık yapıyor. Sınava girmek için hayatında ilk kez il dışına çıkan Göçeroğlu, “Ağrı’ya araç bulamadım. Benim gibi araç bulamayan sekiz-on öğrenci ile minibüs tutana kadar sınava giremeyeceğimi düşündüm. Beş saatte gidebildik. Kalacak yer sorun oldu. Ağrılı bir yardımsever iki arkadaşla birlikte beni evine aldı; aksi takdirde dışarıda kalacaktık. Birçok öğrenci dışarıda kaldı. O stresle girdiğim sınav da kötü geçti” dedi.

Ailesi Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde oturan Özcan Aslan (22) da, dersaneye gitmek için Van’a gelmiş. O da hiç il dışına çıkmamış. Sınav yeri Malatya olarak belirlenen Aslan uygulamaya neden olanlara öfkeli: “Dersane taksidini zar zor ödediğim için, Malatya çıkınca çok kaygılandım. Dersane öğretmenlerinin desteğiyle otobüs bileti aldım. 10 saatlik yol boyunca nerede kalacağım ve sınav yerini bulup bulamayacağım stresi yüzünden ‘sınava girmesem mi’ diye düşündüğüm bile oldu. Malatya merkezde oteller pahalıydı. Saatlerce yürüyüp sınav yerine uzak ama ucuz olan çok kötü bir otelde kaldım. Gece boyu uyuyamadım. Dersanede deneme sınavlarında birinciydim ama sınav istediğim gibi geçmedi. Hayatımızla oynadılar; İlber Ortaylı sevinebilir.”
Şırnak neden hep sonuncu

Şırnak’tan saatlerce uzaklıktaki illerde sınava girenler de aynı şikayetleri dile getirdi. YGS için Elazığ’a giden Zeynep Mağrur yaşadıklarını şöyle anlattı: “Hiç bilmediğimiz bir ilde ailelerimizden uzakta sınava girdik. Kalacak yer yanında yeme-içme bile sıkıntı oldu. Sadece dersane hocamız yanımızdaydı.”
On saat yoldan sonra okul aradık

İsmail Ercan da Elazığ’da sınava girdi. Büyük stres yaşadığını vurgulayan Ercan, “10 saat yol gittik. Saatlerce otel aradık. Sınava gireceğim okulu bile sınav günü aramak zorunda kaldım. Bunlar beni çok olumsuz etkiledi” dedi. Malatya’da sınava giren Ahmet Temelkuran ise, sınav günü çok erken kalkıp sınava gireceği yeri aradığını belirterek uygulamanın sorumlularına şu soruyu sordu: “Şırnak’ta kopya çekildiği için farklı illere verildiğimiz söylendi. Merak ediyorum, gerçekten kopya çekiliyorsa neden Şırnak ÖSS’de her yıl sonuncu?”

ADEM TAYAN / ABDURRAHMAN ERMİŞ
Haber Tarihi: 13 Nisan 2010 Salı 00:00Haber Adresi: http://arsiv.taraf.com.tr/haber-ortayli-sevinsin-iste-48667/

“Bütün kentlere üniversite açılması ahlaksızlıktır” diyen Ortaylı “Ankara’ya 20 okul aç Doğulu çocuklar buranın kültürünü görsün” dedi. Ortaylı taşraya üniversite açılmasının zararını ise şöyle anlattı: “Evvela bakkal çakkal çocukları kandırıyor. Ondan sonra oradaki ev sahipleri kazıklıyor çocukları. Ondan sonra her şehirde vardır onlardan bir sürü pis herifler genç kızları kovalıyor.”

ilber ortaylı çocukarı çil yavrusu gibi dağıtın mı demiş!!! yuh...buradan bunu mu anladınız.okula başladığım ilk yıl bir arkadaş 5 yıl hazırlıkta kalmıştı,sonra türkçe mühendislik okuma kararı alındı ve geçiş yaptırıldı.o kişi o okula girmişse ben de eşşeğim.net...bunun gibi bir sürü örnek var üniversitelerde.ya da foşik t.c diye çemkiren gerçekten seçmece olan tipler...bunlar buralara özellikle konuluyor,seçiliyor,tıpkı bir anda kabak çiçeği gibi açan (bakın yargılamıyorum!) baş örtülü ya da sakallı toplu takılan elemanların bazı* öğretim yerlerine konması gibi.
adam diyor ki, kopya çekilmesin.benden yaşça büyüklerin de bildiği gibi eskiden sınava evinin dibinde girilmezmiş zaten,yani peder beyin anlattığı kadarıyla ankarada merkezi sınavlar olurmuş,fakat bu konuda ısrarcı değilim,tek bildiğim ankara ayazında sınava girmiş olduğu ve okula öyle başladığıydı.yani bunu acıtasyona çevirmenin mantığı da yok ayrıca.sınav yerleri kaç gün önceden belli oluyor zaten,ağrıda bir gecelik otel ne kadar olabilir ki?ya mesele bu da değil,bu sistemi zaten övmüyorum,ama kopyayla okulda terör estiren evrimleşmemiş yaratıkların da denetimi şarttır.
taşrada üniversite olmaz, neden mi, hoca zaten açıklamış,şehre dışardan gelene yatmaya* gelmiş ya da yolunmaya gelmiş katagorisinde bakan zır cahil bir çamura medrese dikeceksen eğer,tek tek her öğrencisini yedirecek,içirecek,barındıracak,sosyalleştirecek ve de karantinaya alacaksın yeri geldiğinde.eğer yapmıyorsan yapmayacaksın,tabii burada da asıl amaç cemaatleşmedir.gene birileri hocanın kitaplarının kaynağını göstererek mal bulmuş mağribi edasıyla davranmışlar ancak taşrada üniversite demek oradaki yerel halkın asla diğer kültürlerle etkileşmeden çocuklarını çorum(affediniz) üniversitesine göndermelerine tekabül edecektir ki,bu da bireyin üniversiteden cemaatiyle birlikte mezun olmasına tekabül edecektir.

ordu konusundaki sözlerine gelince de, sadece bazı ana jet üslerindeki disiplini ve bir kaç noktayı görmüş bir insan olarak diyeceğim tek şey,adam haklı.
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2015, 08:08:16 ös Gönderen: hyperbolic metamaterial »
kalite çöplükte aranmaz.