Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Ödenti Ne Kadar?  (Okunma sayısı 40580 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 16, 2011, 01:14:45 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

.

Dul Kesesi'ne keatkı zorunlu değildir; tersine, isteyen o keseden istediği kadar alabilir; dolayısıyla yıllık ödentisini dul kesesinden çıkaran bir mason bile düşünebiliriz.

sayın ADAM, dul kesesine vermek zorunda değildir diyorsunuzda, peki içinden alınırken bunu kimse bilmemektemidir. aidatlarını dul kesesinden çıkaranlar bile olabilir diyorsunuz. gerçekten bu konuda şaşırdım diyebilirim.

saygılarımla,

Mart 16, 2011, 01:21:29 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

giriş aidatını diğer yıllardan çıktığımızda geriye 450 tl gibi bir rakam kalıyorki buda her yıl bütçeye göre değişebilir. birde hesaba üyenin dul kesesine gönlünden kopanı vermesi kalıyor.

Sevgili Lucifer

Siz yıllık 450 lira gibi komik bir rakamla mason olunabileceğine inanıyor musunuz?

Yıllık 450 lira aylık 40 liraya tekabül ediyor.

O halde hemen Mason olalım sanırım bu parayı aramızda veremeyecek olan yok.

saygılar..
İnsanlardan öyle azgınları vardır ki Şeytan bile onların yanına besmeleyle yaklaşır.

Mart 16, 2011, 01:28:59 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dul Kesesi'nin bir locadaki uygulamasında, herhangi bir masonun ne ne kadar katkıda bulunduğunu ne de ne kadar aldığını görebilme olanağı vardır. Masonluğun gelenekleri uyarınca bu işlem vereni gururlandırmayacak, alanı da mahcup duruma düşürmeyecek bir yöntemde gerçekleştirilir.

Bu bağlamda bir diğer geleneksel uygulama var ki, onun ta Operatif Masonluk döneminden kalma olduğu söylenir. Bu da kesinin dolaştırılma sırasıyla bağlantılıdır. Önce üstatlar, sonra kalfalar, son olarak da çıraklar. Öyle ki, üstatlar genellikle almayıp katkıda bulunacakları için, sıra çıraklara gelene dek için alınabilecek bir tutar biriksin.

Gene bu bağlamda ganamazde bir başka sorun ile karşılaşılıyor. O da artık bir değer taşıyan paranın kağıt olmasından ileri geliyor. Dolayısıyla atmak kolay ancak dişe dokunur bir şey almak zor. Oysa sadece madeni para bulunduğu tarhlerde kesenin içinden bir avuç doldurulabilirmiş.

Şu ödentinin keseden çıkarılabilmesi konusuna gelince... Günümüzde pratikte bunun uygulanmakta olduğunu sanmam doğrusu. Ancak konuya teorik açıdan bakacak olursak, olabilir. Benim demek istediğim budur; yoksa böyle bir şeyin yapılmaktta olduğu değil.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 16, 2011, 01:37:23 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn ADAM

sanırım şimdi daha net anlayabildim. Soruyu sorarkende böyle birşeyin olduğuna dair olarak sormadım. örneklendirme bile olsa bir üyenin bukadar alabilmesi olanaklımı diye merak ettim. ve sizde gereken açıklamayı sundunuz. teşekkür ederim

saygılarımla,

Mart 16, 2011, 01:40:58 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Pagan

locanın yolunu sanırım biliyorsunuzdur. giriş aidatınıda denkleştirdiyseniz :) size hayırlı yolculuklar bu uğurda dilemek isterim.

Şaka bir tarafa gerçekten bu rakam gerçeği yansıtmasa bile daha fazlası değildir emin olabilirsiniz. Zaten bu yıllık aidatı HKEMBL üstadı Remzi Sanver de Canlı yayında belirmiştir. 400 lira demişti kendisi sanırım. ama benim yakın zamanda duyduğum 450 lira gibi bir aidat ödendiğidir. Bu da sn ADAM'ın konuda da belirttiği gibi vadiye locaya göre değişiklik gösterebilir. Ancak şu bilinmelidir ki mason olmak için paranızın yeterli olması ödemeleri sağlıyor olabilmeniz kesinlikle yeterli değildir. Önce kişnin masonluğu kendinde yaşayabilmesi gerekmektedir. masonluğun manevi değerlerine sahip olması en önemli ödentidir.

saygılarımla

Mart 16, 2011, 01:49:48 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Pagan'ın dediğine gelelim...

(Gerçi bu arada Sayın Lucifer benim diyeceklerimi deyiverdi ama benim deyiş tarzım farklı olacak.)

Demek yılda 450 TL verebilen bir kişi (bu hesap doğruysa) hemen mason olabiliyor...

Böylece bir kişinin mason olabilmesi için gerekli tüm koşulları, nitelikleri, hepsini bir kalemde silip atıyoruz anlaşılan. Yeter ki o parayı verebilsin kişi.

Eh, tam antimasoınik cephede denildiği gibi, parayı veren mason olabilir.

Bu iş biraz Bektaşi fıkrasına dönüştü. Hani demiş ya «Namaz kılınmaz.»... Karşı çıkmışlar. «Öyle değil, abdestsiz namaz kılınmaz.»  O da yanıt vermiş, «O baş tarafı beni ilgilendirmez.»

Burada da baş tarafı olan koşullar ve nitelikler sanki önemsiz; ilgi dışı.

Oysa asıl önemsiz olan o ödentinin tutarı...  İş oraya gelsin; çaresi bulunur.

Mart 16, 2011, 01:55:42 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

sn Pagan
 Ancak şu bilinmelidir ki mason olmak için paranızın yeterli olması ödemeleri sağlıyor olabilmeniz kesinlikle yeterli değildir. Önce kişnin masonluğu kendinde yaşayabilmesi gerekmektedir. masonluğun manevi değerlerine sahip olması en önemli ödentidir.

saygılarımla

Ben açıkcası buna inanmıyorum. Hayatta başarıya ulaşmış iyi para kazanan rahat yaşayan lüks bir semtte oturan hiç kimsenin " sen masonluk için uygun değilsin " cevabıyla geri çevrildiğini sanmıyorum.

21. yüzyıl tanrıyı öldürüp parayı tahta geçirmiş zamanlardır. Paranın ne açamadığı kapı vardır ne etkileyemediği bir kurum, kuruluş ,örgüt yada insan.

Masonluğun bu konudaki tutumunu anlıyorum. Kardeşim biz fakir fukara doktor, avukat, mimar olmamış adamı napalım. Ne işimize yarayabilir? Nerde kullanabiliriz onu diyorlar. Aslında haklılar. Ancak burda benim de bir itirazım olacak ; o halde ezoterizm, sembol, kabala, erdem, iyi insan, maneviyat, ruhaniyet, tanrı gibi kavramları bu kadar sık kullanmayacaksınız. Bunlar doğanın para geçmeyen alanlarına ait kavramlardır, insanın maneviyatta ilerleyebilmesi için illa avukat olması gerekmez.

Bakın Hz. Muhammed bir hadisinde diyor ki " Yeryüzünde yaşamış bütün peygamberler çobanlık yapmıştır ". Hiç düşündünüz mü acaba tanrı tüm peygamberleri neden çobanlardan seçiyor? Nefs alçalınca ruh yükselir, zengin insan sürekli nefsani faaliyetler içinde olduğu için tanrısal planda ruhsal bir değeri olmayacaktır da ondan.

Hz. İsa devenin iğne deliğinden geçmesi zenginin cennete girmesinden daha kolaydır diyor. Şu betimlemeye bakın! Hz. Muhammed Miraca çıkarken bana cehennem gösterildi çoğu zenginlerdi diyor.

Ama modern insan bunu anlayamıyor malesef.

Size şöyle bir soru sormak isterim ; Masonluk 1500 yıl önce varolsa Hz. Muhammede mason olma teklifi götürür müydü? Bence hayır. Yada Hz. Muhammedin mason olmak istediği takdirde alacağı cevabın hayır olacağından şüpheniz var mı?

Muhammed o zamanki şartlara göre Masonluk için okuma yazma bilmeyen, fakir ve çevresinde yeterince saygın olmayan bir kişilik olduğu için kriterlere uygun görülmeyip başvurusu reddedilecekti. Umarım anlatabiliyorum. Sonra da başvuru reddedilen o şahıs insanoğlunun ulaşabileceği en üst mertebeye ulaşacaktı. Komik
« Son Düzenleme: Mart 16, 2011, 02:02:40 ös Gönderen: Pagan »
İnsanlardan öyle azgınları vardır ki Şeytan bile onların yanına besmeleyle yaklaşır.

Mart 16, 2011, 02:04:03 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Pagan

masonlara girecek kişide illa doktar, avukat, profesör gibi özellikler aramıyor. napcaklar locada atom bombası yapıp beyin ameliyatımı yapacaklar. bunlar elbette var içeride bu meslek erbabları, fakat bununla ilgili tutu yok. esnafı var, işletmecisi var, askeri var, doktoru var, belki öğrencisi bile vardır ki var bence. yani öncelikle elbette para olacak ödentileri karşılayabileceksin diyorlar. ama bunları yuksek olduğu için değil bu konudada soylendiği gibi kafasında maddi geçim sıkıntısı olmasın diye belirtilen tabir. ailesini ihmal etmemesi evini geçindirmede zorluk yaşamamsı için belirtilen bir durum.

umarım biraz daha olsa açıklanabilmiştir

saygılarımla,

Mart 16, 2011, 02:09:10 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğu dinlerle, din adamlarıyla, hele peygamberlerle karşılaştırmak ve bu bağlamda örnekler vermek pek yanlış...

Bugünkü Masonluk bundan 1000, 1500, 2000 yıl önce bugünkü yapısıyla var olsaydı (aslında bugünkü değil, o günün anlayış ve değerleriyle var olabilirdi) tarihteki ünlülerden kimlerin mason olabileceğine bakmak için bunu kesinlikle dinlerden ve inançlardan soyutlamış olarak düşünmek, önce o dönemin bilim adamlarını ve düşünürlerini gözden geçirmek gerekirdi. Çünkü Masonluk tam anlamıyla dünyevî bir kurumdur. Ne din kitaplarıyla, ne Hz. Muhammed'in hadisleri ya da başka dinlerin bilgelerinin deyişleriyle değerlendirilemez. Ancak Masonluğun amaç ve ilkelerine, töresine uygun bir tarzda o din ve inançlardan, o din adamları ve bilgelerin deyişlerinden alıntılar yapılmıştır. Onlar da peygamber, din adamı ya da bilge kişi oldukları için değil, o deyişler Masonluğun öğretimiyle uluştuğu ve değerlendirilebildiği için.

Korkarım konuyu saptırdık. Başlığımız Masonluktaki ödenti idi. Eğer diğer konular üzerinde tartışmak isterseniz, ona uygun bir başka başlık açılablir.

Mart 16, 2011, 06:09:23 ös
Yanıtla #19

Muhammed o zamanki şartlara göre Masonluk için okuma yazma bilmeyen, fakir ve çevresinde yeterince saygın olmayan bir kişilik olduğu için kriterlere uygun görülmeyip başvurusu reddedilecekti.

Bu kadar yersiz ve asılsız bir bilginin kaynağını öğrenmem mümkün mü?
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz