Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Fundamantalist İslamcılar Masonlara neden şeytan gözüyle bakıyor.  (Okunma sayısı 13507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 29, 2014, 10:12:47 ös
Yanıtla #20
 • Forum ve Uye Yoneticisi
 • Aktif Uye
 • *****
 • İleti: 860
 • Cinsiyet: Bay

Sayin spock,

Siz bir bucuk sene once foruma geldiginizde  size kisa bir aciklama yapmak icin acmistim basligi. Sizin o gunku  youtube videolarina itafta bulunurak acilmistir verdiginiz ornek ve savlar fundamantalizm di gercege ulasma arzusu sizi ele gecerdikten sonra bugun ku gelisiminiz ve tebrik takdir ederek buyuk bir  hayranlikla izliyorum azizim.



Masonluga seytan gozuyle kimlerin neden nasil baktigi ayri bir yazi dizisi olarak yayinlanmalidir. Bu baslik maalesef tutarsiz degildir.

En derin saygilarimla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.


Eylül 30, 2014, 05:47:43 ös
Yanıtla #21
 • Ziyaretçi

Öncelikle şunu net ortaya koymak gerek; fundamentalist İslamcı diye bir ifade boş bir ifade. Bundan kasıt Radikal İslam ise bu zaten tüm İslama inananları kapsar. İslam yapısı gereği radikaldir. Ortaya çıktığı coğrafya gibi marjinal yönleri bolca bulunur. Şayet algı şu ise; "Anadolu İslamı ve Radikal İslam farklı kavramlardır", yine aynı noktaya çıkıyoruz. Anadolu İslamı denen kavram Anadolunun İslam motifli kendi inanışı. Bildiğimiz manada İslam değil. Şuan popüler olan ve adına IŞİD denen terör örgütü tamami ile "gerçek" İslamı ortaya koymaktadır. Şimdi bu noktada bu zihniyeti paylaşan insanların değil Masonlardan nefret etmek, kendi inancının çok az farklı versiyonlarına (şiilik gibi) bile zerre tahammül edemeyen insanlar olduğu gerçeğini anlamamız gerekiyor.

Tabi tüm bu İslamın kendi vizyonuna, tarihsel katkıları ile Katolik Papaların ve dini önderlerin Masonluk ile ilgili söylemlerini eklediğinizde ortaya bu nefretin ana hatları çıkmış oluyor.


Eylül 30, 2014, 06:50:07 ös
Yanıtla #22
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 257
 • Cinsiyet: Bay

Öncelikle şunu net ortaya koymak gerek; fundamentalist İslamcı diye bir ifade boş bir ifade. Bundan kasıt Radikal İslam ise bu zaten tüm İslama inananları kapsar.

Fundementalism denilen kavram Amerkan Evangelic protestantanlar tarafından ilk olarak kullanılmaya başlanmış daha sonra genişlemiştir.

Hiçbir din öldürmeyi,zulmetmeyi.çalmayı öğütlemez. Tam tersi şekilde hoşgörü ve barışı öğütler.

İslam yapısı gereği radikaldir. Ortaya çıktığı coğrafya gibi marjinal yönleri bolca bulunur.

İslam veya diğer dinler asla ama asla radikal değildir. Gücü elinde bulundurmak isteyenler tarafından her din, dönem dönem silah olarak kullanılmıştır.

Şuan popüler olan ve adına IŞİD denen terör örgütü tamami ile "gerçek" İslamı ortaya koymaktadır.

Kusurlu olan insandır! Dinler değil. Maalesef insanların tüm benlikleriyle inandıkları, ibadet ettikleri inanç sistemleri, bazı sözde din önderleri tarafından kullanılmıştır. Kendi sözleri ve yorumlarından başka yorumları kabul etmemişlerdir. Dinin hoşgörü ve sevgi temelli yapısını savunan insanları veya kurumları da genelde dinsizlik-şeytana tapma ile suçlamışlardır.

***Siz bir dine inananları bir terör örgütüyle aynı zihniyette olmakla suçluyorsunuz. Dilerim bu yorumunuz amacını aşmış bir kaç kelimenin yan yana gelmesiyle, kaza ile yazılmış bir yorumdur.

Maalesef islam coğrafyasında ki eğitime verilen önem eksikliği, yukarı da bahsettiğim şekilde dini tekelinde tutmak isteyen kişilerin sayısını ve gücünü arttırmıştır. Dünya tarihinde hiçbir din yoktur ki, kendi içerisinden dini tekelinde tutmak isteyen insanları çıkarmasın.

Zaten masonlara yapılan yakıştırma ve suçlamaların temeli de bu dini bazlı güç ihtiyacının reaksiyonudur. En basit örneği Papalığın Tapınakçılara yaptıkları.

Masonluk yapısı ve anlayışı gereği ile insanın "birey" olmasını savunur. Vicdanı hür bir biçimde seçim yapmasını savunur. Eğitime ve bilgiye önem verir.

Birey olan kişi kendi kararını kendisi verir. Okur, öğrenir, araştırır, yorum yapar. Geldiği konumu ve sahip olduğu materyalleri hazmetmiştir. Birey olan kişi özgüvensiz kişi değildir. Sonuç olarakta gönüllü köle olamaz....

Özgürlük korkusu diye bir rahatsızlık vardır (Eleutherophobia) Masonlar da bu rahatsızlık yoktur. Bu yüzden masonlar ve masonluk radikal-kökten-dinciler tarafından sevilmez.

Saygılarımla




''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -


Ekim 01, 2014, 01:54:29 öö
Yanıtla #23
 • Ziyaretçi

Sayın Metatron,

Her ne kadar  önyargılı ve dar bakışlı bir yazı yazmış gibi görünsem de böyle bir gayret ile yazmadım. Kesinlikle belli bir ideoloji ya da dünyevi görüş açısına göre de yazmadım. Amacım tamamen tarafsız bir bakış açısı ortaya koymaktır.

Evet din denen olgunun insanlık tarihinde, medeniyete yapmış olduğu katkıları katiyen dışlamıyor aksine dini de bu gelişim sürecinde teknolojik bir "buluş" gibi insanlığa fayda sağlayan bir "obje" gibi düşünüyorum.

Lakin 21. yüzyılın yeni doğan şafağında "din" artık insanlığa bir fayda sağlamaktan çok zarar veren bir "icat". Kullanım süresini doldurmuş ve tamiri mümkün olmayan, paslı bir makine gibi kullanıcısına zarar veriyor.

Söylediklerim kesinlikle incitmek maksatlı değil. Belki bu yazılı metinde keskin gibi duran sözlerim aslında gayet sakince söylemeye çalıştığım düşüncelerim.

Ama maalesef dini inançlar, düşünceler kişinin kendince yaşadığı bir yaşam tarzı değil topyekün toplumları etkileyen, şekillendiren, değiştiren olgular.

Ve söylediklerimin arkasındayım. Keşke sizin dediğiniz gibi olsaydı ama maalesef her din kendi içinde şiddeti barındırır. Sonuçta yeni yaşam ve inanç tarzları ortaya koyan her fikir bir öncekini ortadan kaldırır. Kanlı ya da kansız. Sonuçta bugün eski Mısır dinini veya eski Yunan dinini yaşayan kimseleri göremiyoruz.

Dinlerin ortak ağızla iddia ettiği o hoşgörüyü ise ancak dinlerin batıni uzantılarında görebiliyoruz. Mevlananın İslamı ile Standart İslam (Sunnilik) aynı platformda değildir. Fundamental Hristiyan ya da Radikal Müslüman diye birşey pratikte yoktur. Gerçek dinini yaşayan , o dinin mensupları ya da o dine inanan ama daha çok kültürel yaklaşan, arada modernitenin gerçekleri yüzünden mecburen mesafeli kalan insan vardır. Saçını açan kadın Standart İslama göre müslüman olamaz. Sakalını kesen adam Standart Hristiyanlığa göre hristiyan olamaz. Cumartesi ateş yakan, çalışan yahudi olamaz. Bunlar çok net kurallarla bağlanmıştır ve değiştirilmesi, çağa, moderniteye uydurulması, dinin reforme edilmesi, o dini kendi özgün kalıbından çıkarır ve "kutsallığını" ortadan kaldırır.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2014, 01:58:31 öö Gönderen: redfox »


Ekim 05, 2014, 12:50:48 öö
Yanıtla #24
 • Ziyaretçi

Konu biraz farkli  Fundamantalist İslamcılar kelimesi çoğulmu yoksa tekilmi anlayamadim.Umarim yanliş anlamassin sayin Arais.


İnsanlık tarihi itibariyle, insan şeytan mücadelesi, her zaman güncelliğini korumuştur.Söz konusu âyetleri tahlil ettiğimizde,allah ve peygamberin istemediği  her fiil ve davranış şeytanın bir ürünü olarak görülür. Buna göre insanlığın zararına olan her şeyin altında şeytan bulunur.Diğer bir ifade ile her kötülüğün kaynağı şeytan ve onun neslidir. Örneğin, dünya ve ahırette sıkıntıya sebep olan kulluğa karşı çıkma,haramları teşvik,hanımları istismar etme,faiz ve sihirgibi olumsuzlukla insanlari etkiler.Bence şeytan her yerdedir o yüzden bir kurumu yada bir topluluğu şeytan veya şeytanlar diye gösteremeyiz çünkü şeytan her insanin yanindadir.Bence kurumlarda veya bir toplulukta şeytan aricamiza şeytanin hangi insani etkiledini anlarsak daha iyi işimize yazar.Bir müslüman bir insana şeytan diyorsa o insanin ben müslüman oldundan şüphe ederim.Unutmayalımki müslümanlikta lakap
takapmak dahi günahtir.



saygilarimla



 






Ekim 06, 2014, 01:38:51 öö
Yanıtla #25
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 228
 • Cinsiyet: Bay

İnsan şeytan mücadelesi, Şeytan;

İnsan bilincini kaybedip ne yaptığının farkında olmadan sonucu kötü bir şeye sebebiyet verdiğinde savunma güdüsü harekete geçip "bunu ben yapmadım, bana ne olduğunu bilmiyorum, sanki bir güç beni ele geçirdi" gibi bir bahane ile yaptıklarının sorumluluğunu kendisi dışında bir şeye yüklemeye çalışması ve bunun adına da "şeytan" demektedir.

Konu başlığına uymadan kendi düşüncelerimi paylaşacağım.

Sadece Radikal İslamcılar değil kişi veya gruplar ( ismi ne olursa olsun) güçlerini ve ortak benliklerini oluşturan her şeyi zayıflatan düşünce, oluşum ve kavramlar, vb. bunların tümünü yok etmek istemektedirler. Bunların yaptığı veya yapacağı şeylerin olumsuzluklar içerdiğini veya içereceğini kendisi de bilmesine rağmen kendisini ve etraftaki insanları eylemlerinin haklılık içerdiğini kabul ettirebilmek için karşısındaki şeylere olumsuz tanımlar yüklemeleri gerekmektedir. Etraflarında bulunan ve düşünme ve sorgulama yetisinden yoksun insanları da yönlendirmeyi çok rahatlıkla başarabilmektedirler.

Şeytan genel olarak tek tanrılı dinlere inananlar tarafından tüm kötülüklerin sebebi olarak bilinmektedir. O halde saldıracağı ve yok etmeye çalışacağı oluşumlara verebileceği en uygun tanımlama "şeytan" dır.

Öğrenebildiğim kadarı ile masonluk bireyin özgür olması, kendisinin efendisi olması, kimsenin etkisi veya yönlendirmesi ile hareket etmemesini ilke edinmiştir. Düşünce özgürlüğü, aklın ön plana çıkması, bireysel özgürlük, sorgulama gibi kavramlar fundamentalistlerin ayaklarını bastıkları, amiyane tabir ile üzerinde oturdukları zeminin yok olmasını sağlayacağından masonlara şeytan, mason ilkelerine ise şeytani fikirler olarak algılatmaktadırlar.

Saygılarımla,
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
4407 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 19, 2007, 03:21:35 öö
Gönderen: Ittihatci
35 Yanıt
21230 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 29, 2020, 07:15:51 ös
Gönderen: Tık-Tik-Tak
Tanrı ve Şeytan

Başlatan blossom « 1 2 3 4 5 » Inanc Uzerine

49 Yanıt
24672 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 11, 2015, 01:16:58 öö
Gönderen: muratmazman
2 Yanıt
4740 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2008, 01:43:19 ös
Gönderen: dogudan
14 Yanıt
14268 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 25, 2012, 12:45:33 ös
Gönderen: BULGARIA
8 Yanıt
6690 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 03, 2009, 11:47:16 ös
Gönderen: hewal73
0 Yanıt
3271 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 19, 2010, 10:19:46 öö
Gönderen: ceycet
6 Yanıt
5223 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 18, 2010, 03:04:50 öö
Gönderen: Turgon
26 Yanıt
18467 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 21, 2014, 12:06:36 ös
Gönderen: mbulut
1 Yanıt
5741 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 23, 2011, 05:56:35 ös
Gönderen: Prometheus