Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: LOCALARDA YAPILAN ÇALIŞMALARIN GİZLİLİĞİ  (Okunma sayısı 3794 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 16, 2009, 08:44:42 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: Bay
Öteden beri özellikle antimasonik çevrelerde yakınılan, belki de biraz kıskançlık etkisiyle başkalarının da yakınmasına çalışılan bu konu üzerinde bazı direkt sorular üreterek bunların kısa yanıtlarını aradım.


Localarda yapılan çalışmalar hiç kimseye anlatılmaz mı?

Bu konunun kamuoyunda bilinen yanı biraz abartılıdır.

Bir locada genel olarak ne gibi çalışmalar yapıldığı, en ince ayrıntıya bile girilerek, herkese anlatılabilir. Anlatılmaktadır da… Bunları içeren kitaplar var. Çoğu antimasonik ama objektif olanları da yok değil. Bu bilgiler internette de bulunabilir.

Fakat belli bir locanın yalnızca kendi üyelerini ilgilendiren konular üzerinde yaptığı görüşmeler hiç kimseye anlatılmaz.

Locaların bu kendi içlerine kapanıklığı nedendir?

Bunun aslında hiç de yadırganmaması gerekir. Bu olgu, yapılmış ve konuşulmuş olanların, o toplantıya katılmış olanlara özgü oluşundan ileri gelir. Hatta bunlar yalnızca “mason” olmayanlara değil, başka locaların üyeleri olan masonlara bile pek anlatılmaz. Bu tutum da Mason Töresi’nin gereklerinden biridir.

Siz, ailenizin içinde ve yalnızca ailenizi ilgilendiren konular üzerindeki konuşmalarınızı, ailenizden başka hiç kimseyi ilgilendirmeyen şeyleri başkalarına anlatır mısınız?... Çalışmakta olduğunuz bir kurum ya da şirketin bir toplantısında neler görüşüldüğünü, ne incelemeler yapıldığını, ne gibi kararlar alınmış olduğunu herkese söyler misiniz?... Hadi bunları geçelim; üyesi olduğunuz bir başka dernek ya da kurumun kendi üyeleriyle yaptığı bir toplantıda konuşulanları gidip başkalarına söyler misiniz?

Her mason locası kendi üyeleriyle birlikte bir “aile” gibidir. Bu topluluk içinde herkesin âdeta sonsuz bir düşünme ve söz özgürlüğü vardır. Eğer locada yapılan görüşmeler loca toplantısı dışında da anlatılacak olursa, masonlar bu özgürlüklerini kullanamaz duruma düşerler.

Locadaki çalışmalara ilişkin bilgiler hiç kimseye verilmez mi?

Bir locanın yapmış olduğu çalışmalar üzerinde ayrıntılı açıklama isteyebilecek iki organ vardır: Biri locanın bağlı olduğu büyük locanın bu bağlamdaki yetkili organı, diğeri de devletin ilgili yönetsel ve yasal organlarıdır. Hem büyük loca hem devlet, gerektiğinde loca çalışmalarını denetleyebilir, toplantılardaki görüşmelerin ayrıntılarını inceleyebilir.

Devlet bu denetim olanağını nasıl elde eder?

Her locanın toplantısında yapılan tüm işler ve tüm görüşmelerle ilgili olmak üzere bir “tutanak” (tersimat) düzenlenir. Genellikle iki nüsha olarak düzenlenen bu belgenin biri locanın kendi dosyasında, diğeri de bağlı olduğu büyük locanın arşivinde saklanır. Devletin yetkili organları bunları incelemek isteyecek olurlarsa kendilerine verilir.

Devlet yetkilileri loca toplantılarını izleyebilirler mi?

Eğer ülkenin yasaları gerektiğinde bir mason locasının toplantısını izlemeye elveriyorsa, bir yetkili devlet memuru da art niyetli olmayan ve yetkililerce görevlendirilmiş olduğu için böyle bir istemde bulunan bir kişinin loca toplantısını izlemesine engel olunamaz.

Loca toplantılarında verilen konferanslar da hiç kimseye anlatılamayacak şeyler midir?

Bilgisel ve kültürel nitelikli konferanslar ve buna benzer diğer çalışmalar anlatılabilir. Zaten bunların çoğu ya mason dergilerinde, ya yıllıklarda ya da başlı başına bir kitapta toplanarak basılmaktadır. Bu bağlamda ancak yönetimsel ve ritüelik nitelikli çalışmalar anlatılamaz.

Yönetimsel çalışma nedir?

Bir locaya kabul edilmesi için önerilmiş bir adaya ilişkin görüşmeler, locanın kendi iç yönetimi ve çalışmaları ile ilgili görüşmeler, loca üyelerinden bir masonun durumu ile ilgili görüşmeler ve bunların benzerleri bir locanın yaptığı yönetimsel işlerdir.

Bir çalışmanın "ritüelik nitelikli" olması ne demektir?

Masonlukta her derecenin kendine özgü bir ritüeli vardır. Bu ritüel, hem ilgili derecenin öğretisini hem o derecede yapılan törenleri kapsar. Masonlar, zaman zaman gerek derecenin öğretisi gerekse törenlerin ayrıntıları üzerinde yorumsal çalışmalar da yaparlar. Ritüelik çalışma budur. Bunlar da bir locanın iç işlerinden sayılır.

Derecelerin ritüelleri gizli midir?

Masonluğa çeşitli saldırılarda bulunanlar bu konuda da hayli spekülasyon yapmışlardır. Ritüeller basılı kitapçıklarda vardır. Bu demektir ki, ritüeller de devletin yetkili organlarınca bilinir. Çünkü bir basımevi, bastığı her şeyin belli sayıda nüshasını bir yasal zorunluluk olarak belirli devlet organlarına gönderir. bu elbette orada tutanın elinde kalmış olabilir; istenirse yine verilir.

Her mason, derecesinin elverdiği ölçüde ritüellere sahiptir. Daha üst derecelerdeki ritüelleri elde edebilirse de, bunları incelemeyi sonraya bırakması daha doğrudur. Fakat birçok Batı ülkesinde, Masonluğun birçok ritinde uygulanmakta olan ritüellerin tümü isteyen herkese açık olmak üzere satılmaktadır. Kaldı ki bunları internette bulmak bile olanaklıdır.

Böylece Masonlukta "sır" diye bir şey kalmamış mı oluyor?

Zaten Masonlukta "sır" diye bir şey yoktur. Olan tek "sır" Masonluğun masonları kendine bağlayabilmesi ya da masonların Masonluğa bağlanışıdır. Bu ise anlatılabilir bir şey değil, ancak Masonluğu yaşayarak kavranabilecek bir şeydir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
23 Yanıt
23908 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 03, 2010, 06:23:12 ös
Gönderen: shaGrot
SABIR ve YAPILAN YANLIŞLIKLAR

Başlatan asoraman « 1 2 » Diger Konular

17 Yanıt
10748 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 14, 2012, 10:39:37 ös
Gönderen: tcorbaci
0 Yanıt
3731 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 07, 2008, 03:04:29 ös
Gönderen: Genius Loci
2 Yanıt
7257 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 29, 2012, 09:40:44 öö
Gönderen: NOSAM33
3 Yanıt
7104 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 26, 2009, 05:30:46 ös
Gönderen: MASON
6 Yanıt
5974 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 03, 2010, 12:41:47 ös
Gönderen: oya
0 Yanıt
4199 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 27, 2011, 09:43:09 öö
Gönderen: karahan
1 Yanıt
2463 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 22, 2014, 01:05:50 ös
Gönderen: BuZ
4 Yanıt
7860 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 27, 2015, 04:30:27 ös
Gönderen: Waldow