Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kızılderili Soykırımı Kararı  (Okunma sayısı 7966 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 12, 2010, 05:03:43 ös
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1648
 • Cinsiyet: Bay

Kızılderilileri gerçekten tanır mısınız?
Sevgili okuyucular, 'Kızılderililer' hakkında ne biliyorsunuz? Bizim neslin Kızılderililer hakkındaki bilgisi, tamamen tek taraflı olarak hazırlanmış kovboy filmlerindeki saçmalıkların ötesine geçmez. Kızılderililer posta arabasına saldırırlar, kafa derisi yüzerler; kahraman Amerikan kovboyları da onlarla savaşıp galip gelirler. Bu filmlerde Kızılderililer birtakım vahşi ve ilkel yaratıklar olarak gösterilmişlerdir.
Halbuki Kızılderililer, kendilerini acımasızca katleden Amerikalılardan çok daha medenî ve insancıldırlar. Kızılderililere atfedilen 'kafa derisi yüzme' alışkanlığı, bilakis Amerikalılar tarafından Kızılderililere uygulanmış bir işkencedir. ABD başkanlarından Andrew Jackson, At Nalı Dirseği Savaşı sonrasında öldürülen Kızılderililerin derilerinin yüzülmesine bizzat nezaret etmiştir (Sunay Akın, ayrıca Yücel Kaya).
Sonradan adı nükleer başlıklı füzelere verilen John J. Pershing 'En iyi Kızılderili ölü Kızılderilidir' demiştir.
Bu söz, 1869'da General Sheridon tarafından da tekrarlanmış ve bir Amerikan vezicesi(!) haline gelmiştir.

Kızılderili Soykırımı Amerika'nın devlet politikasıydı
Kızılderili Soykırımı, Nazi Almanyası'nda Yahudilere karşı uygulanan soykırımdan çok daha korkunçtu. Bu soykırım neticesinde bir ırk tamamen ortadan kaldırılmış ve 20 milyon civarında Kızılderili çeşitli işkencelere, tecavüzlere, hastalığa, açlığa ve sürgüne maruz bırakılarak hunharca katledilmiştir. Sadece Creekler, Seminoller ve Çerokiler'den öldürülenlerin sayısı, 2. Dünya Savaşı'nda öldürülen Yahudilerin sayısından fazladır (Yücel Kaya).
Kızılderili Soykırımı, ABD'nin resmî devlet politikası olmuştur. ABD arşivlerini inceleyenler, bunun çok sayıda belgesine kolaylıkla ulaşabilirler. Amerikan resmî makamları Kızılderili kellesi başına 5 dolar ödemişlerdir. Devlete ait binaların bodrumları, Kızılderili kafataslarıyla dolmuş taşmıştır.
İlk biyolojik silah, Amerikalılar tarafından Kızılderililer üzerinde uygulandı. Amerikalı Lord Amherst, gönderdiği bir direktifte "Kızılderililer aşağılık bir ırktır. Bunları topyekûn imha etmek için bütün metotlar gibi battaniye ile mikrop bulaştırmak iyi bir denemedir" demişti. Böylece, sürgüne gönderilen Kızılderililere güya yardım olarak dağıtılan battaniyelere çiçek mikrobu bulaştırılarak çok sayıda Kızılderilinin kalleşçe öldürülmesi sağlanmıştır. Kızılderililerin açlıktan ölmesi için başlıca yiyecekleri olan bizonların toptan öldürülmesi de, Kızılderili Soykırımı yöntemlerinden ilgi çekici bir örnektir.
19. yüzyıl boyunca devam eden bu insan avı , 1886'da son özgür Kızılderili Apaçi reisi Geronimo'nun esir düşmesi ve 1890'daki Yaralı Diz Katliamı ile tamamlanmıştır. Halen ABD'de 600 bin civarında asimile edilmiş Kızılderili, son derece kötü şartlar altında yaşamaktadır.

Bizim Kızılderililer
Kızılderililerin bizim akrabalarımız olduğunu bilir miydiniz?.. Son dönemde tarihçilerin ve etnologların araştırmalarına eklenen genetik bulgular, Kızılderililerin Asya kökenli olduklarını ve muhtemelen Moğol ırkına mensup bulunduklarını ortaya koymuştur. Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkan, Prof. Dr. Aldülmecit Doğru ve Doç. Dr. Ahmet Ali Arslan, yaptıkları araştırmalarda Amerikan yerlileri ile Türk Dünyası'nın kültürel özelliklerinin benzerlikleri üzerinde durmuşlardır. Özellikle Sibirya Türkleri olan Saha, Tuva, Hakas, Altay, Televit ve Şor Türkleri ile Kızılderililer arasında, dil de dahil olmak üzere birçok kültürel paralellikler bulunmaktadır. Bundan dolayı bazı araştırma cılar Kızılderililerin Türk kökenli olduklarını iddia etmişlerdir.
Bu tespitler Kızılderili Soykırımı üzerinde durmamızı gerektiren unsurlardan birini teşkil eder.
Bu arada, Prof. Dr. Turan Yazgan'ın tespitlerine göre, halen ABD'de yaşayan ve sayıları 2 milyondan fazla olan Meluncanlar da Osmanlı-Türk denizcilerinin torunlarıdır. Meluncanlar, kıtaya daha sonra yerleşen Amerikalılar tarafından aşağılanmış ve asimile edilmişlerdir. Ancak, asırlar sonra Türk olduklarının farkına varmışlardır (ABD'de bir türlü etkin lobicilik faaliyeti yapamayanlara duyurulur).

Kızılderili Soykırımı Kararı
Görüldüğü gibi sözde Ermeni Soykırımı tarihi olarak gösterilen 1915 ile son Kızılderili Soykırımının yapıldığı 1890 arasında sadece 25 yıl fark vardır. Yani, 92 yıl öncesine gidilebiliyorsa niçin 117 yıl öncesine de gidil emesin?..
Ermeni Soykırımı iftiraları ile Kızılderili Soykırımı arasında dağlar kadar fark vardır. Selçuklu ve Osmanlı döneminde Ermeniler 1000 yıl her türlü hakka sahip olarak rahatça yaşamışlar, 1. Dünya Savaşı'nda ihanet edip devleti sırtından hançerleyince, dönemin elverdi ği en uygun şartlarda tehcire tâbi tutulmuşlardır. Halbuki, Amerika'da Kızılderili Soykırımı açıkça bir devlet politikası olarak uygulanmış ve ABD'nin kuruluşundan itibaren Kızılderili ırkı sistemli bir şekilde yok edilmiştir.
Bu konudaki bilgi ve belgelerin toplanmasından sonra, TBMM Dış İşleri Komisyonu'nda ABD'nin 'Kızılderili Soykırımı Kararı' kabul edilmeli; eğer sözde Ermeni Soykırımı Kararı ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilirse, 'Kızılderili Soykırımı Kararı' da TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek karara bağlanmalıdır.
Bakalım o zaman 'Soluk Benizliler' ne yapacaklar?!..

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=236297
« Son Düzenleme: Mart 12, 2010, 05:06:36 ös Gönderen: Mozart »


Mart 12, 2010, 05:41:36 ös
Yanıtla #1
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: BaySayın Mozart'ın bu aktarımı çok yerinde... Tümüne katılırım. Bir farkla ki, bir de İsveç'in eklenmiş olduğu şu soykırım yasası konuları hep o ülkelerin iç politikalarıyla bağlantılı. Daha geçenlerde bir gazetecimiz ortaya şöyle bir soru atmıştı bir TV söyleşisinde: «O komite üyelerine Ermenistan'ın Türkiye'nin neresinde olduğunu sorsak, acaba kaçı buna doğru yanıt verebilir?» Buna gerek bile yok aslında. Kaçı Türkiye'nin dünyanın neresinde olduğunu, nasıl bir devlet olduğunu biliyor ki?

Bu bir yan konu... Asıl önemli olan Kızılderili soykırımı. Ben Amerika'da iken birtakım insanlarla sosyal konular üzerinde tartışmaya giriştiğimde onlar siyah ırka karşı haklılıklarını savunduklardında kimi zaman dayanamaz ve polemiğe sapardım. «Peki, şu Amerika'nın asıl sahipleri, Kızılderililer'den ne haber?» derdim. Yutkunmaktan başka yapacak bir şey bulamazlardı o zaman. İşin ilginç yanı, kimileri Kızılderili sorununu Sayın mozart'ın değinmiş olduğu gibi sadece o kovboy filmlerinde olduğu gibi ve o kadarıyla bilirdi.

Yalçın Kaya "Batı'nın İki Yüzü" adlı dört kitaplık araştırma dizisinin sonuncusunda bu soykırımın ne denli içler acısı olduğunu ortaya sermiş.  Onun anlatımlarında, Kızılderili soykırımından öncesi de var; İnkalar, Aztekler gibi. Elbette onlar biraz daha eski tarih. Doğululara ve kimi Kuzeylilere barbar diyen Batılılıların yarattığı vahşeti ortaya seriyor. Kızılderili soykırımı olayında ise çok daha dehşetli işler var Amerikalıların yaptığı. Delikli demir icat olununca mertlik bozulmuş ama keşke o soykırım sadece delikli demir ile yapılmakla kalmış olaydı. Yaptıklarının hangisini anlatsam ki... Sayfalara sığmaz.  En iyisi, ileride bir tarihte o yapıttan aktarmalarda bulunmak. İyiliklerin ve güzelliklerin yanı sıra o rezillikleri de bilelim ki iyilik ve güzelliğin anlamı ve değerini gerçekten kavrayalım ve onlara sehip çıkalım.

Sevgiler.
   
   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 12, 2010, 08:58:00 ös
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Yapmaya da devam etmektedirler :)


Haziran 22, 2011, 10:11:58 ös
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1648
 • Cinsiyet: Bay

ABD Federal Bölge Yargıcı Thomas Hogan Pazartesi günü geçmişte hatalı yönetilen Kızılderili arazi imtiyazlarına karşılık olarak 3.4 milyar dolarlık tazminat verilmesini onayladı.

Kararın bugüne kadar alınmış en fazla ödeme yapılan grup hakkı kararı olduğu bildiriliyor.

15 yıl önce açılan davada 100 yıldan fazladır Amerikalı yerlilere ait olan imtiyaz haklarının petrol, doğalgaz ve diğer kiralama faaliyetleri için sistematik bir şekilde çalındığı iddia ediliyordu.

Hogan verdiği kararda hükümetin bu kaynakları şok edici seviyede yanlış yönettiğini belirtti.

"Yüzyıldır hükümetin yanlış uygulamaları nedeniyle acı çeken Kızılderililere ait kayıpların tamamının bu tazminat ile telafi edilemeyeceği" notunu düşen Hogan, kişi başına en az bin dolar ödeme yapılmasına karar verdi.

Kabilelerin kimi 2 milyon dolar alacakken, bazıları da 150 bin ila 200 bin dolar arası bir ödeme sahibi olacak.

Hakim Hogan 15 yıllık dava sırasında pek çok Kızılderililin hayatını kaybettiğini ve davanın çok uzun sürdüğünü de karar metnine ekledi.

Dava için Aralık 2009'da hükümet ve Kızılderili avukatları bir anlaşmaya varmıştı. Fakat yine de Hakim Hogan'ın anlaşmayı onaylaması gerekiyordu.

Başkan Barack Obama bir açıklamayla kararı kutlarken, İçişleri Bakanı Ken Salazar, yeni bir sayfa açtıklarını söyledi.

Anlaşmaya göre 1.5 milyar dolar en az 300 bin Kızılderili banka hesabına yatırılacak. 1.9 milyar dolar da kabilelere ait arazilerin geri alınması için kullanılacak.

Kızılderilileri savunan avukatlar da 99 milyon dolar almaya hak kazandı.

Kaynak: http://www.usasabah.com/Ekonomi/2011/06/21/kizilderililere-34-milyar-dolar-tazminat-odenecek


Haziran 22, 2011, 10:46:12 ös
Yanıtla #4
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 667
 • Cinsiyet: Bay

Türkler'de Kızılderililerden gelme diyorlar.

Alıntı :Yahşi Batı...
Ne kadar tazminat istesek acaba... :)
Saygılarımla


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
2644 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 08, 2007, 10:56:01 ös
Gönderen: shemuel
2 Yanıt
3267 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 15, 2007, 05:44:37 ös
Gönderen: Draug
5 Yanıt
7467 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 18, 2013, 01:56:13 öö
Gönderen: Alşah
10 Yanıt
6588 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 13, 2008, 12:31:32 ös
Gönderen: sun
0 Yanıt
4184 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2008, 01:21:32 ös
Gönderen: Ulu Mason
1 Yanıt
4221 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 16, 2009, 11:13:32 öö
Gönderen: karahan
5 Yanıt
8079 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 22, 2017, 05:40:25 ös
Gönderen: deha
3 Yanıt
4445 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 10, 2012, 10:32:07 öö
Gönderen: karahan
0 Yanıt
3260 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 23, 2012, 01:39:13 ös
Gönderen: oasis
4 Yanıt
4139 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 26, 2015, 03:19:06 ös
Gönderen: karahan