Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olmak İsteyen Kişiye Öneriler  (Okunma sayısı 23916 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 03, 2016, 10:54:22 öö
Yanıtla #40
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.spock
Bu ifade ile ne yapılır bilmiyorum.Bu ifade size ait bir sitede yani resmi yani buna masonlar itiraz etmiyorsa doğrudur.
Aslında sizce burada bir sorun varmı?
Siz yürekli bir şekilde cevap verdiğiniz için soruyorum.
Bu ifade çok sorunlu ve anlatımın kabulü çok zor.

Bu konuyu benden yaşça büyük ve 40+ yıldır mason olan, aynı zamanda mesleği de mimar olan araştırmacı bir üstadımla konuştum.

Öncelikle şu itiraz ettiğiniz cümleye yeniden bakalım. Cümlemiz şöyle: "Bu Operatif Masonlar ise ritüel ve geleneklerini bilemediğimiz bir yerlerden miras olarak almışlardı."

Bu cümlede söylenen, ritüel ve geleneklerini bilemediğimiz bir yerden miras olarak almış kişiler, Spekülatif Masonlar değil, Operatif Masonlar. Burada Operatif Masonluğun kökeninden bahsediliyor, Spekülatif Masonluğun değil... Bu durumda tarihte çok geriye gitmek gerekmekte.

Antik çağların taş yapılarını yapanların, bu sanatı nereden nasıl öğrenmiş oldukları bilgimiz dışındadır. Ancak anıtsal taş yapıların yapım tarihlerine bakıldığında, bunların kökeninin Orta Asya ve Anadolu olduğu görülmektedir. Batıya gelişi üç değişik aşamada olmuştur. İlki Roma dönemi Roma Kolejleri, ikincisi Haçlı Seferleri sonrası Templier Şövalyelerinin Orta Doğudan getirmiş oldukları taşçılarla Fransa ve sonra da Almanya'da başlamış taş yapılar, son olarak da 1453 İstanbul'un Türkler tarafından fethi sonrası bu topraklardan İtalya'ya göçerek Floransa'da ilk taş yapıların yapımı. Bunlar belgelidirler.

Dolayısıyla gocunacağımız bir şey bulunmamaktadır. Anadolu ve Mezopotamya taş işçiliğinin de en kadim beşiğidir. Fakat, bu kültürel zinciri antik çağlara kadar takip edemediğimiz için, web sitesinde yazılmış olan cümle doğrudur. Operatif Masonlar, ritüel ve geleneklerini bilemediğimiz bir yerlerden miras olarak almışlardı.

Bu cümleden yola çıkarak, (spekülatif) masonların kendi tarihlerini bilmediklerini öne sürmek mantık dışıdır.

a) Operatif Masonluğun, günümüz masonluğunun kökenini oluşturmadığı tezine inansanız da mantık dışıdır. Çünkü cümlede bahsedilen spekülatif masonluğun kökeni değil, operatif masonluğun kökenidir. Dolayısıyla, bu durumda zaten günümüz masonluğuyla alakası yoktur.

b) Operatif Masonluğun, günümüz masonluğunun kökenini oluşturduğu fikrine inansanız da mantık dışıdır. Çünkü gerçekten de operatif masonların gelenekler ve ritüeller zincirini Roma öncesi döneme doğru takip edememekteyiz.

Siz en iyisi hep ilimden, bilimden yana olun. Argümanınız geçersizdir.
Live long and prosper.

Ekim 03, 2016, 11:24:52 öö
Yanıtla #41
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.spock
Bilgi için gerçekten teşekkür ederim.
Lakin ilavelerinizi kabul edemem.
1. Ben size gocunmasi lazım masonların demedim.
2. Argümaniniz geçersiz dediğiniz şey doğru anlatım değil. Beni bu forumda uygunsuz hale sokar.
Bakınız ben siteyi ve yazılanları okudum ve bir çıkarım yaptım,sonrada aklıma yatmayan kısmını sordum hatta ısrar ettim.Sanırım sizde cümledeki probleme vakıf oldunuzki arastirdiniz bilene sordunuz.

Sizin bir mason olarak acaba dediğiniz bir şeyi bizim kolay anlamamız beklenemez.
Neyse iş netleşti ritüel lerin kökeni bilinmemektedir.

Bunun ne kadar önemli olup olmadığı kısmı masonlugu ilgilendirir.
Not:sorularımı birileri görünsün diye sormam.Anti masonik değilim. Açık yakalamış gibide soru sormam.

Saygilar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 03, 2016, 11:35:43 öö
Yanıtla #42
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sizi uygunsuz bir duruma düşürmek gibi bir niyetim asla olamaz. Açtığınız konular, bilginin artmasına vesile olmakta.

Tüm iyi niyetimle şunu da ekleyim. Eğer bu peşine düştüğünüz konuyu düzgün bir şekilde açıklayamasaydım, Büyük Loca ile bağlantı kurup, cümlenin kaldırılmasının yararlı olabileceğini ifade edecektim kendilerine.

Neyseki üstadım imdada yetişti.

Operatif ritüel ve geleneklerin Roma öncesi dönemine ait kökeni bilinmiyor ama şunu da tekrar vurgulamakta fayda var.

Tüm bu resmin kökeninde ANADOLU var. Taş işçiliği konusunda da, kardeşlik dayanışması (Ahilik) konusunda da. Batının bunların üzerine serptiği tek baharat ise Avrupa Aydınlanması.
« Son Düzenleme: Ekim 03, 2016, 11:46:47 öö Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Ekim 03, 2016, 01:08:22 ös
Yanıtla #43
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.spock
Devam ediyorum aşağıda resim olarak eklediğim masonların dünyası isimli kitaptan masonların  tarihi bölümüdür. Benimde aslen siteden okuduğum ritüel lerin bilinmeyisi ve dahada önemlisi masonlugun tarihi olmuştur. Tarih okuması anlamak için önemlidir bu kitap bir mason a ait.Yazar bir iddia sahibi olmamakla birlikte sanırım bu yayınladıkları na inanıyor. Alintilarda masonların ait.Okuyalım ve sorularla devam edelim.
Saygılarımla

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 03, 2016, 01:09:21 ös
Yanıtla #44
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yine ters çıkmış düzeltmeyi bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

EDMUND BURKE

Ekim 03, 2016, 01:34:53 ös
Yanıtla #45

Yine ters çıkmış düzeltmeyi bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Sen Özelsin

Kasım 21, 2016, 07:32:39 ös
Yanıtla #46
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Karahan,

Anti masonik olmadığınızı söylüyorsunuz. Bir Mason sizi önerse Mason olur musunuz?

Saygılarımla?
Nil Nisi Clavis Dest ( Aranan Yalnızca Anahtardır )

Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

Kasım 21, 2016, 07:36:51 ös
Yanıtla #47
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ben istersem olurum lakin bu konuda şu an negatif olduğumu hayal kurmaya gerek yok.

EDMUND BURKE

Kasım 21, 2016, 07:39:59 ös
Yanıtla #48
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Karahan,

Hayatta bazı şeyler vardır ki, isteseniz de olamazsınız... Örneğin ben loca üyesiyim ama Mason oldum diyemiyorum...

Cesaretinize ve özgüveninize hayran olduğumu belirtmek isterim.

Saygılarımla.
Nil Nisi Clavis Dest ( Aranan Yalnızca Anahtardır )

Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

Kasım 21, 2016, 07:44:23 ös
Yanıtla #49
  • Uzman Uye

Sanirim burda bir karisiklik var.

Soru "Mason olmak"mi?

Yoksa masonluga girmeye calismakmi?