Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Mason Olmak İstiyorsunuz?  (Okunma sayısı 16013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 13, 2019, 08:25:51 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

doğru yolu bulmak ve iyi çabasından daha iyi olma yolundan olmak istiyorum
saygılarımla ve sevgilerimle

Ocak 14, 2019, 03:18:52 öö
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Uzman Uye

"beni" öğrenmek istiyorum.

Beni öğrenmek kolay ve bir okadar zor.Çünkü ben dediğin sensin sen ise evrensin ve onunla hem özdeş hem paydaşsın.
Beni öğrenmek istiyorsan önce beni öldür.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 09, 2019, 11:39:42 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Daha iyi bir insan olmanın yollarından biri masonluk ancak tek yol değil tabi. Peki o zaman neden mason olmak istiyorum sorusunu sordum kendime. Mason arkadaşlara bu soruyu çok sordum forumdan ve cvp alamadım. "Türkiye de mason locaları dışında üyesini inisiye eden bir kurum var mı?" Bu soruya cvp gelmedi. İnisiyasyonu araştırsığımda çok etkilendim ve bu anı yaşamak istiyorum. Ölmeden önce ölmek tabiri bence heyecan verici. Çünkü yeniden doğmuşçasına yeni bir hayata başlıyorsun ve bir çok kardeşin var seninle bu yolu paylaşan. Amaçta hayattan öğrenerek keyif almak kendini geliştirmek ve iyi bir insan olmak çevrene ışık yaymak.

Bilgileri doğrudan vermek yerine bunu ritüellerle yaşatmak güzel. En güzelide kişinin bunlardan kendi çıkarım yapması. Sizi yönlendiren bir üstadın yolda kalmanızı sağlaması. Basamak basamak ilerlemek. Ve masonluktaki ödev ve tezlerin konularıda çok güzel. Ülkemizde masonluğu çok yanlış biliyorlar. Bir masonun mevlanayı yunus emreyi araştırdığını bilseler ne düşünürler acaba? Önyargılı olmayan masonluğu araştıran insanların çoğu mason olmak ister diye düşünüyorum. Ama olabilir mi zor...
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Şubat 20, 2019, 10:38:08 ös
Yanıtla #23

Merhabalar...
 Öncellik  cevabım tamamen kendi düşüncelerimden ibarettir ..
Bazen herşey üst üste gelir yada en güzel şeyler sıra sıra gelir.... ama bunların hepsinin aslında bir ilizyondan ibaret olduğunu, Aslında keşfetmemiz gereken ( ışığın kötü yada iyi kendi içimizde  olduğunu sorgulamamız dır.)
Hayata Sığmayan içimizde  birşeyler var ve çıkacak olduğunu  hiseder  anlarız ama onu kullanmayı yanlız başımıza başaramayız ...
Bilinmeyene gitmek Saçmalamaktır ve Yıkar Ruhu ...
Yaşanmışlıklara İnanmalı ve Yolların Anahtarlarını Daha iyi bilen birilerin elbet bu DÜNYA da olduğunu  ve Kanıtlandığını Tüm Sorgulayan Kişiler bilir...
Sorgulama Yeteneği olan Herkesin, Işığını Aramak ve O kişilerle Beraber olmak istemesi kadar Mantıklı olan birsey yoktur  Bu DÜNYA da ...
Sorgulama yeteneği olmayan Kişilere  ( DUVAR ) Örmek işte burda Gerçek Masonluk Başlar bence ... MASON Olmak bundan istiyoruz istiyorlar bence ...

Eylül 01, 2019, 06:42:36 ös
Yanıtla #24
  • Yeni Katilimci
  • *

Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin, fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın.
Cümleniz, insanı o kadar iyi motive ediyor ki, insanın koşa koşa locaya gidesi geliyor.
Şahsen, ben;
Öğrenmeye har daim aç, okumaktan bıkmayan bir yapıya sahibim ve tahmin ediyorum ki, benim gibi düşünüp hisseden bir çok insanın yolu masonluk ile kesişiyor.
Ben, mason olup okumayan, araştırıp salt bilginin peşinde olmayan bir mason görmedim açıkcası.
Ben masonluğu denize yani tuzlu suya benzetiyorum. İçsem, daha çok susayacağım. Engin bir deniz gibi... Çok yüksek bir dağın zirvesi gibi...
Bilemiyorum...
Bir harici olarak, masonluğu tanımlamak yada bir kalıba sokmak haddime değil.
Masonluk dipsiz bir kuyu gibi
Sonu olmayan bilgi gibi.
Saygılarımla.
Her karanlık kendisini sonlandıracak şafağın tohumlarını içinde taşır.

Eylül 02, 2019, 08:19:03 öö
Yanıtla #25
  • Yeni Katilimci
  • *

Ben, mason olup okumayan, araştırıp salt bilginin peşinde olmayan bir mason görmedim açıkcası.

Ben gördüm, hem de çok!

Hiçbir şeyi gereğinden fazla abartıp kutsallaştırmamak gerek diye düşünüyorum. İnsanın olduğu her yerde insanın zaafları da vardır.
Aslında 25 yıllık hayatımda çok mason da tanıdığımı söyleyemem.
Cahilliğimi mazur görün. Söylediğinize kesinlikle katılıyorum.
Saygılar.
Her karanlık kendisini sonlandıracak şafağın tohumlarını içinde taşır.

Kasım 06, 2019, 12:20:53 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özgür Masonlarında Hür ve Kabul Edilmiş Masonlarında Web sitesini okudum.

Özellikle Özgür Masonların sitesi çok güzel hazırlanmış. Masonluğu çok iyi tanıtmışlar.

Bu iki dernek arasındaki farklılıklar çok defa konuşuldu. Forumu takip edenler bilir.

Bu siteleri okuduktan sonra "Masonluğu tanıdıktan sonra" herkesin isteyeceği bir sıfat olduğunu düşünüyorum.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein