Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gercek Nedir?  (Okunma sayısı 77354 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 04, 2007, 05:02:38 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Yahudiyim ama ateist olan bir yahudi olamazmı ?
Eger Yahudiligi diger arkadasin anlattigi sekilde tanimliyorsan (Irk olarak) o zaman olabilir. Ama din oalrak tanimliyorsan olamaz. Cunku bir dine mensup olabilmek icin en azindan o dinin inanclarini felsefelerini, minumum sekilde de olsa kabullenmissindir demektir.

Mart 04, 2007, 03:05:41 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Ben yahudiliği ırk olarak tanımladım TDK öyle görüyor olabilir ama bunu ben böyle tanımlamıyorum.
toplum genel olarak o şekilde düşünüyor.
bana aslım sorulduğunda ibraniyim diyorum ama kimse anlamıyor,yahudiyim dediğimde jetonlar düşüyor
böylece yahudilik bir ırk oluyor, köneninde bir din olduğunu biliyorum okadar cahil değilim.
soruyorum hamlet suç bendemi bunu böyle tanımlayan toplumdamı?

Mart 04, 2007, 04:49:04 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Ben yahudiliği ırk olarak tanımladım TDK öyle görüyor olabilir ama bunu ben böyle tanımlamıyorum.
toplum genel olarak o şekilde düşünüyor.
bana aslım sorulduğunda ibraniyim diyorum ama kimse anlamıyor,yahudiyim dediğimde jetonlar düşüyor
böylece yahudilik bir ırk oluyor, köneninde bir din olduğunu biliyorum okadar cahil değilim.
soruyorum hamlet suç bendemi bunu böyle tanımlayan toplumdamı?
Cehaletle alakasi yok, ama sen bulundugun ortami da goz onunde bulundurup konusman gerekir. Sen Ibraniyim dediginde anlamayacak bir ortamda degilsin su anda. Bir olgu yanlis biliniyor diye, senin bir dinin adini olmadigi bir anlamda kullaniyor olman demek bu kelimenin anlamina ek anlam katmaz.

Bir ekonomi konferansina katilip koylu anlamadi diye arz talep dengelerini bugday ve elma ornekleri vererek aciklamaya calisirsan, senin yeni dinleyici kitlen de seni anlayamaz.

Din, dil irk farketmez. Sizin tanriya inandiginizi dusundugum icin soru sormustum. Hayir ateistim dediniz sorumu cevaplamis oldunuz. Konuya donelim isterseniz TDK analizi yapmayalim artik.

Mart 04, 2007, 06:01:12 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Alıntı
soruyorum hamlet suç bendemi bunu böyle tanýmlayan toplumdamý?
Toplumun tanimi bence yanlis degil.
Irk demek ulkesi gecmisi, tarihi olan bir devlet duzeninden gelen bir insan toplulugudur. Dinle ilgili bir aciklamasi yoktur.

Yahudilik neden irk olamaz cunku kokeni atalari, baslangici ve herseyi tamamen din uzerine. tamam suanda bir devletleri olabilir ama bende sana sunu sorayim.
muslumanlikta bir irk mi? arabistan onlarin diye?
hiristiyanlikta bir irk mi? vatikan onlarin diye?

irk ve din kavramini tamane birbirine geciriyorsun ve bence kendini yanlis tanitiyorsun. Ibraniyim demen daha anlasilir. Ibrani bir ateistim demen daha mantikli olur. ama Yahudi bir Ateist im demen bence yanlis.

ayrica sen boyle diyince yahudileride yanlis tanittigini dusunuyroum.
bence normal dinine bagli bir yahudi asla "ateist yahudiler vardir" demez.  aksine yahudilikte dinden atilma diye birsey var. eger yahudilikten atilirsan zaten sana yahudi bile denmiyor.

hicbir yahudi kurulus icine bir ateist i (kendilerinden biri olarak gordugu icin) almaz bence.

neyse bencede konuya donelim. gercek nedir i konusalim.
hep bu shemuel yapiyor. butun konulari kaydiriyor baska yonlere :)

Mart 04, 2007, 10:07:34 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

o sizi cahil olarak gördüğü için ibraniyim deme gereği duymamıştır.
neyse ben de şöyle diyeyim yahudi değilim,ibraniyim iyide olmasa kendi çapımda bir anarşistim bakın dikkat ederseniz çok alçak gönüllüyüm
saygılarımla Anarkons.dan yoldaş

Mart 04, 2007, 10:22:22 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Bu sizin fikriniz mi yoksa shemuel'in mi?

Mart 05, 2007, 05:37:35 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

neyse ben de şöyle diyeyim yahudi değilim,ibraniyim iyide olmasa kendi çapımda bir anarşistim bakın dikkat ederseniz çok alçak gönüllüyüm
saygılarımla Anarkons.dan yoldaş
cocuk bunlar yaa...
konsey kurmuslarda, birbirlerine nick bile takmislar. yoldas lari bile var :D
shemuel in bizi cahil olarak gormesini ben anlayisla karsilarim ama,
beni cahil olarak gorebilir cunku hakkaten cok bilgili biri degilim. merakliyim ama bilgili degilim.
ama Masonlar icin ayni seyi soyleyemiycem. onlar bildikleri bircok seyde bile sessiz kaldiklari icin ben bilgilerine ve egitimlerine guveniyorum. yani eminimki bir Mason yahudi ile Ibraninin farkini bilir. ozellikle (diger bir konuda acikladiklari gibi) Masonlukta bircok yahudilik sembolizmalari varsa bence bu konulari cok iyi bilirler. ama neden yorum yapmiyorlar bilinmez tabi.

ayrica alcak gonullu oldugun konusunda birsey diyemiycem. ozguven derecen, buraya gelir gelmez yarattigin firtinadan belli. ilginctirki yoneticiler seslerini cikarmiyor. herhalde burayi cok ozgurce konusulabilecek bir yer yapmak istiyorlar. dogrumu yapiyorlar? sanmam.

Mart 05, 2007, 05:39:07 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

ayrica lutfen artik gercegin  ne oldugunu tartisabilirmiyiz?
konsey uyeleri siz bilirsiniz ne gercek ne degil.
bizede yardimci olurmusunuz?

Mart 05, 2007, 04:58:28 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

ayrica lutfen artik gercegin  ne oldugunu tartisabilirmiyiz?
konsey uyeleri siz bilirsiniz ne gercek ne degil.
bizede yardimci olurmusunuz?
:)

Mart 24, 2007, 11:05:31 öö
Yanıtla #19

Gerçek: Soruya verilen cevabın denkleme oturtulup aynı soruya geri dönmesidir. Ölümü ele alırsak canlının yaşamını tamamlayıp ölmesi doğayla bütünleşip tekrar başka bir canlı formunda taşınması ve bu sürecin sürekli olarak yinelenmesi işte kanıtıyla gerçek.