Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir mason, başkalarına “mason” olduğunu söyleyebilir mi, söyleyemez mi?  (Okunma sayısı 33154 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 06, 2014, 09:57:31 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tartışma üslubunuz çok yanlış. Bir daha yazılarınıza yorum yazmayarak sizi rahatlatabilirim

Saygılar

Ocak 06, 2014, 10:55:01 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Her şeyi geçtim... Türkiye'de bir masonun mason olduğunu iş/arkadaş/sosyal çevresinde dillendirmesi, eğer o kişiyi potansiyel bir tehdit altına sokuyorsa, o kişi masonluğa girmiş olduğunu elbette ki söylemez. Sizler de takdir edersiniz ki, bir kişinin sosyal çevresinde mason olduğunu açıklaması, o çevre içerisinde kalmayabilir. Masonun iradesi dışında dışarıya taşabilir ve eli silahlı, sopalı psikopat bazı kişilerin kulağına gidebilir. Bu kişiler, kendi cehaletlerinin verdiği cesaretle kendilerine görev çıkararak, olmadık işlere kalkışabilirler. Bunu daha önce görmedik mi? Türkiye'de bir mason, kendisine dönük potansiyel tehdit değerlendirmesini yapmalı, ancak ondan sonra arzu ederse istediği kişilere masonluğa girmiş olduğunu açıklamalıdır.

Ayrıca, masonluğa girmiş bir kişinin arkadaş çevresinde, hatta iş yerinde masonluk karşıtı kişiler bulunabilir. Masonluğa girmiş olduğunun bu kişilerce öğrenilmesi, bir takım tatsız olaylara sebebiyet verebilir. İş yerinde ve/veya arkadaş çevresinde iğneli laflara, sorgulamalara, şaka mı ciddi mi olduğu anlaşılmayan suçlama içerikli iddialara, Masonluğun ne olduğunu bilmeyen kişilerin abuk subuk istek ve taleplerine (para, iş imkanı, sosyal statü, vb.) yol açılabilir. Eğlenmek için buluşulan bir akşam tatsız bir şekilde sona erebilir. Hatta işverenle çalışan arasında istenmeyen tartışmalara ortam hazırlanmış olabilir.

Bu nedenlerle Türkiye'de masonluğa girmiş kişiler bu vasıflarını sadece kendilerine ve güven çemberlerine dahil olan çok yakın gördükleri az sayıda kişiye saklamayı tercih etmektedirler. Türkiye daha açık ve hem vatandaşların hem de devletin daha özgürlükçü ve demokrat yapıda olduğu bir ülke olsaydı, sanırım Türk masonları da gurur ve onurla taşıdıkları bu vasıflarını açıklamaktan imtina etmezlerdi.
Live long and prosper.

Ocak 06, 2014, 01:59:37 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bir mason mason olduğunu sadece erdeme dayalı olarak söylemiyor ise yani gerçek bir mason olmaya bir ömür yetmez çok mücadele gerektirir anlamında demiyor ise saygı duyulur/duyulmalıdır bencede tek ve en önemli gerekçeside budur.Bir mason herhangi bir nedeni öne sürerek mason olduğunu söylemiyor/söyleyemiyor ise kimse yanlış sorgulamasın ve yanlış anlamasın söyliyeceklerimi ben ona mason demem.Şahsen ben mason olsam ilk başta dediğim o erdemli düşünce dışında mason olduğumu söylemekten çekinmem inandığım işi yaptığım için gurula söylerim tırsmam kolay kolay,ben mason olduğumu rahatça ifade edemedikten sonra(gerektiğinde)mason olmak için uğraşmanıun ne anlamı kalırki?

Toplumdan dışlanma korkusumu? geçiniz,beni farklı görüp kötü muamele edecekler korkusumu? geçiniz vb.vb.
İnsan tuttuğu yolun doğru olduğuna önce kendisi inanır,gittiği yolun meşakkatine katlanmayı göğüslenebilmelidir,o öğretiye inanmalı ona sahip çıkabilmeli ve gelecek baskılarada göğüs gerebilmelidirki yaptığı işin doğruluğuna önce kendisini inandırabilsin.Remzi sanverin mason olduğunu bilmeyen yok acaba hayatında ne değiştiki?Üstad masonların kimliği açık iken diğer masonlar neden gizleme gereği duysunlarki? bana çok saçma geliyor.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 06, 2014, 02:51:43 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan içtenlikli söylemiyle çok güzel söyler.

Ancak bir mason, Masonluğun pek de iyi karşılanmadığı bir ortamda bireysel etik değrleri nedeniyle mason olduğunu açıklama gereğini duysa bile bundan kaçınabilir.

Üstelik kaçınması Masonluğun gereğidir de.

(Bu arada bir yeni üyemiz bu başlık altındaki tartışmayı beceremediğimizi, üslubumuzun uygun olmadığını söylüyor. Neyi beceremiyormuşsak gelip o söylesin bakalım. Eğer biliyorsa görüşünü belirtsin elbette. Bilmiyorsa bilgi edinip gelsin, yine görüşünü belirtsin. Eğer biz tartışmayı bilmiyorsak, bunun nasıl yapılacağını o biliyorsa, ilgili bölümde bir başlık açıp anlatsın, öğrenelim. Yanlışımız varsa düzeltelim. Eksiğimiz varsa giderelim. Burası bir özgürlük ortamıdır kuşkusuz. Ancak bu özgürlüğü yanlış kullanmaya kalkışanları hoşgörmeyebiliriz; onu da unutmayalim.) 

Şimdi belki benim bu deyişim üzerine soran olacaktır "Neden?" diye... Bunun nedenini çok önceleri başka başlıklar altında anlatmışızdır. Bilenler, bizim yerimize söyleyebilir. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 06, 2014, 07:31:23 ös
Yanıtla #14
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bana Mason musun diye soran kişiye ewet Masonum derim. Bu soruyu sorabilecek kadar yakın hissediyorsa, doğru cevabı alacak kadar yakınımdır.
Soran kişinin Mason olduğunu veya  Masonluk hakkında bilgili olduğunu düşünürsem gerektiği gibi Mason olduğumu belirtirim.

Sormayan kimseye, kendiliğimden ben Masonum demem.Işıklı tabela asmam.

Bu davranışlarda  Sayın Karahan'ın belirttiği gibi bir korku söz konusu değildir.İnternette isim listeleri çarşaf çarşaf geziyor.
Binaların, mabetlerin adresleri açık şekilde veriliyor.
Korkan, kendinden ve kardeşlerinden gurur duymayan bir insan,  adresi herkes tarafından bilinen mabetlere, haftanın hergünü, aynı saatlerde, aynı kıyafetlerle gider mi?

Saygılar
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ocak 06, 2014, 08:22:15 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın irukanji'nin açıklamasına bayıldım. Böylesini hiç düşünmemiştim doğrusu; konuya başka bir açıdan bakarmışım anlaşılan. Oysa doğrusu, olması gerekeni böylesi, bence...

Her yerin ayrı deyişi olmalı ya da her deyişin yeri ayrı.

Ocak 06, 2014, 08:31:09 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Evet karahan dostum iyi söyler, dogru söyler ama biraz ülke gercekliklerinden uzak söyler.

Benim yasadigim ülkede yani almanyada geciyorsa olay, söyledikleri dogru.

Bu ülkedeki ama ekonomik ama kültürel düzeyin gelismisligi veya geldigi sevye dolayisiyla insanlar hic korkmadan Mason olduklarini söyleyebiliyorlar, yazabiliyorlar, gazetelere Büyük Üstad olmadigi halde repörtaj verebiliyorlar.

Ama bizim ülkemiz gibi, masonlugun öcü olarak lanse edildigi, yahudi örgütü diye lanse edildigi, "dünyayi yöneten büyük güclerin" uzantilari olarak görüldügü hatta insanlarin gidip "olmadigini kanitlamak" icin belgeler aldigi bir öcü gibi lanse edildigi ülkelerde Mason oldugunu acikca söylemek nekadar dogru olur tartisilir.

Ocak 07, 2014, 03:14:51 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Masonluk bireysel gelişmeyi ön gören bir kurumdur" denilebilir. Masonlar, süreç içerisinde düşünsel birikim kazanıp, dış ortamdaki eylemleriyle yararlı işler yapmayı isterler. Masonluğun belirgin niteliklerinden biri de birlikte çalışmalarında var olan düşünce özgürlüğü ortamıdır. Bu ortamın ışığında oluşan aydın düşünce ürünlerini, bağnazlığın çoğu kez egemen olduğu dış ortama yansıtmak kolay değildir. Mason olma sürecinde kazanılan düşünce zenginliğini, o deneyimi yaşamış olan bir masondan başkasının ilk bakışta anlaması da kolay değildir. Bu nedenle masonlar önceleri Masonluğu anlatmayı gereksiz bulurlar. Sonra, gerek kendilerinin gerekse üyesi oldukları bu kurumun yanlış ya da kötü tanıtılması yönüyle karşılaşınca, anlatmanın daha iyi olacağını kavramışlar, fakat bu konuda oldukça geç kalınmıştır.
Masonluk hakkında ortaya öylesine yanlış ve kötüleyici fikirle öne sürülmüştür ki; masonlar içinde bulundukları ortamda kendilerini koruyabilmek için Masonluğu anlatmaktan kaçınmışlardır. Bununla birlikte, düşünce özgürlüğü ortamının yaygınlaşmasına bağımlı olarak, özellikle batı ülkelerinde masonlar çeşitli yollarla Masonluğu anlatmaya başlamışlardır. Kitaplar, konferanslar, halka açık oturumlar hatta medya yoluyla yapılan çalışmalar az da olsa görülmektedir. Fakat Türkiyede böyle bir gelişmeden kesinlikle bahsedilemez. Türkiyede sıradan insanları geçelim de aydın denilebilecek kişilerin yanında bile sadece "Mason" kelimesi kullanıldığı zaman bile otomatik bir tepki doğuyor. Böyle bir ortamda nasıl olur da kişi kendini ifşa edebilir.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Ocak 07, 2014, 03:27:53 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ABCDEF bence oldukça güzel bir değerlendirme yapmış.

Ancak şu tümcesine katılamıyorum:

"Türkiyede sıradan insanları geçelim de aydın denilebilecek kişilerin yanında bile sadece "Mason" kelimesi kullanıldığı zaman bile otomatik bir tepki doğuyor."

Eğer öyle bir tepki doğuyarsa, o durumda o ortamdaki kişiler "aydın" olarak nitelenemez. Belki bir dkulda okumuş ve sertifika almış, belki belli çerçeveler içinde sınırlı bilgiler edinmiş fakat aydın olamamışlardır.

Bu forumda daha önce Aydın Kişi ve Mason konusunda çok güzel bir yazı yayımlanmıştı. Ona bakmakta yarar var. Elbette burada şu "aydın" teriminden cayılacak olursa, sorun kalmaz.

Bir mason, Masonluğa bilgisizlikten ötürü ya da tersine bilerek hiç de sıcak bakılmayan bir ortamda bile, gerekirse, isterse "mason" olduğunu açıklayabilir. Öyle ortamlar vardır ki, kişi bu açıklamayı yaptığında, orada bulunup Masonluk hakkında atıp tutanlar, Masonluğaü ilişkin yanlış bilgiler edinmiş olduklarını hayretle fark etmişlerdir.

Ocak 08, 2014, 01:44:20 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM değerlendirmelerinize katılıyorum. Ama benim "aydın" kelimesinden kastım şu idi: bir üniversite ortamında şahit olduğum bir durumdan bahsedeyim. Sınıfta masonluk ile ilgili bir konu açıldı. Öğretim üyesi sınıfta mason olup olmadığını sordu. Eğer sınıfta mason varsa da bu durumun çok üzücü olduğunu ve kendisinin bu durumdan dolayı kalp krizinden öleceğini söyledi. Yani masonluğun çok kötü bir konumda olduğunu vurgulamaya çalıştı kendince. Dr. adayı bir öğretim üyesinin bu sözleri beni şaşırttı açıkçası. Bunun da ön yargıdan kaynaklı olduğunu düşünmekteyim.

Saygılar.
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2014, 01:47:09 ös Gönderen: ABCDEF »
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."