Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Renk Körlüğü Testi  (Okunma sayısı 1678 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 05, 2017, 09:11:35 öö

Renk körlüğünün tespitinde ülkemizin resmi kurumlarında genelde "İshihara testi" denilen bir yöntem kullanılıyor. Veteriner, Polis, Asker vb.  olmak isteyenlere bu test uygulanıyor. Aranızda başvuru yapacaklar falan varsa önceden bu testi uygulasın derim.

Bu hastalığın malesef tedavisi de yok, özel firmaların geliştirdiği lens ve gözlükler var ancak bunları takarak sağlık mülakatlarından geçemezsiniz, çünkü yasak.

Buyrun link:
http://colorvisiontesting.com/ishihara.htm
« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2017, 09:13:52 öö Gönderen: Felix Steiner »
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ağustos 05, 2017, 10:19:09 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Renk körüğüm yalnız rekleri seçebiliyorum .Daire içindeki rakamları okuyamıyorum .Anlamadığım beni  SUBAY, POLİS vb.  yapmayan sistem  lakin Askere alıyor ; bu Mantıksızlığı çözemiyorum ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 05, 2017, 10:51:50 öö
Yanıtla #2

Renk körüğüm yalnız rekleri seçebiliyorum .Daire içindeki rakamları okuyamıyorum .Anlamadığım beni  SUBAY, POLİS vb.  yapmayan sistem  lakin Askere alıyor ; bu Mantıksızlığı çözemiyorum ...

Sn. Nosam,  renkleri seçmek yetmiyor, rakamları okuyamıyorsanız malesef "kısmi renk körü" olduğunuz anlamına geliyor.

Zorunlu askerlikte sağlık kontrolü çok yüzeysel oluyor, ben askerdeyken sağlık kontrolünde ne göz kontrolü yapılmıştı ne başka bir şey. Bir sorunun var mı deyip geçiriyorlardı.

Aslında bu kısmi renk körlüğü çok büyük bir sorun olmamalı, sonuçta renkleri görebiliyorsunuz ama spektrumda bazı ara tonlar karışıyormuş. Hastalığın seviyesine göre değişiyormuş bu.

Hastalık genetik bir hastalıkmış bu arada.
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ağustos 05, 2017, 09:46:04 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
Hastalık genetik bir hastalıkmış bu arada.

Çok doğru yeğenimde de  çıktı .Polis olamadı .Askerede almasınlar ben bu kanaatteyim ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 05, 2017, 10:49:17 ös
Yanıtla #4

Bayanlara görede erkekler renk körüdür.Okuduğum bir yazıda, bayanların çok daha fazla rengi ayırt edebildiği ve kesin olmamakla birlikte, insanların avcı-toplayıcı olduğu dönemde, bayanların toplayıcı olduğu için zehirli ve ya olgun yiyecekleri ayırt edebilmek için bu yetiyi geliştirebilmiş olabileceklerinden bahsediyor idi.

Saygılar
Sen Özelsin