Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrı Var Mıdır?  (Okunma sayısı 16074 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 23, 2015, 11:36:04 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Yani, biri var , diğeri yok diyor. Gerçekten var diyen veya yok diyenler, elinizde hangi verilere dayanarak bunları söylüyorsunuz?. Yoksa salt inandığınız için mi var veya inanmadığınız için mi yok diyorsunuz?.
          Var demekle  veya yok demekle konu nasıl toparlanıyor. Görüldüğü gibi tam bir kısır döngü bu.
          İnsanları yönlendirmenin bir yolu da din temasıdır.
          Bakınız bir ülke 40-50 yıl gündeminde sadece bir başötüsü kavramı ile mücadele etti. Başörtülü  bacılarımız  aşağı, başörtülü bacılarımız  yukarı. Ne oldu sonunda; insanlar kamplaşmaya başladılar, çağdaş uygarlığı yakalamak için sarf edilecek enerji heba edilip durdu. Şimdi yine bir din konusu hortlatıldı, imanlı inançlı gençlik diye. Bu da  o ülkenin 20-30 senesini aynen heba edecek. Zaten bir de  bitecek gibi görünmeyen  terör meselesi var, yani gündem hep  yaratılan  suni  konulardan oluşuyor. Bunlar bitse bile bu defa da yine mezhep meseleleri çıkacak ortaya tut kösenin sakalından!!!.
             Bırakın bu kısır çekişmeleri, çağdaş dünya ne ile uğraşıyor, geri kalmış toplumlar ne ile. Sanayi ve teknolojik gelişmelerde ne kadar katkınız var, insan hakları konusunda nerelerdesiniz ? asayişiniz/yargınız hangi muassır medeniyet seviyesinde   onları söyleyebiliyor musunuz? siz ondan haber verin.
            Devletlerin görevleri zorla tek tip toplum yaratmak değildir. Devletlerin dini-imanı olmaz. Kurumlardan, kuruluşlardan oluşan bir yapıdır devlet. Görevi de toplumunu huzur, güven ve refah içinde yaratmaktır bu oluşumun. Yoksa tek tip insan imalathanesi falan değildir devlet.
             Konuyu bira şirazesinden çıkardım ama bunun sebebi de şu din olayının devletin her hücresine getirilmek istenmesinden kaynaklandığıdır.
            Gerçekten, bırakın inananlar istediği gibi inansınlar, inanmayanları da bırakın inanmadan yaşasınlar. Yani insan gibi yaşansın yaşanılan yerde.
            Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 01, 2015, 08:17:39 öö
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Syn Alşah; soru "din var mı" değil. Tanrı var mı? Dolayısıyla mevzu bu.
Yani bir çocuk doğmuş, onun babasını arıyoruz o misal.
Saygılarımla

Şubat 04, 2015, 06:17:42 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Tamam, yani yumurta tavuk meselesi , yada Tanrı, Meryem, İsa gibi mi ? sayın Hacamat!.
            Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 04, 2015, 10:21:19 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bazı insanlar Tanrının olmadığına inanıyorlar.

Soru: Madem Tanrı ,bir Yaradan yok . Dünya nasıl oluştu?diye sordum. 
Cevap olarak insanların düşünce gücü evreni var etmiştir.Yani insanlar yaratmıştır Dünyayı.Ve bu yüzden insan üstün bir varlıktır, diye cevap aldım. 
Soru: Peki düşünce gücünü kim yaratmıştır? diye sordum. 
Cevap : Düşünce gücü hep vardı.Ve Dünya düşünce gücüyle oluştu  daha sonra düşünce gücü,  insanların bedenlerini oluşturdu, diye cevap aldım.

İşte bazı çevremdeki insanlar böyle düşünüyor.

Bazıları naymundan geldine inanıyor.

Bana göre Tanrı var . Hiç bir şey kendi kendine oluşamaz.
🖖🏻

Şubat 05, 2015, 05:27:47 ös
Yanıtla #24
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Elbette hiçbir şey kendi kendine oluşmaz ve oluşamaz.

Hiçbir şey de yoktan var edilemez.

Var olan hiçbir şey de yok edilemez.

Tanrı varsa bile var olduğu için varlığı varlıktan yaratmıştır.

Zaten varlık varlıktan yaratılmakta, var olan düzen bozulup yine yaratılmaktadır. Bunu anlamak içn atom altı fiziğini biraz incelemek gerekir. Ancak ondan önce makro fizim bilmek gerekir. Bilmeden olmaz. Bu, bilimsel bir konudur, inançla açıklanamaz.

Bilim de inançla ileri sürülen dogmayı kendi yöntemiyle açıklamaya girişmez. Kimi dinciler dogmayı kanıtlayabilmek için böyle bir şey yapmaya kalkışıyor; kendi kendilerini gülünç duruma düşürüyorlar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 05, 2015, 06:26:14 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bazı insanlar da Deccala yada Şeytana yada ineğe tapıyorlar. :)
Herkesin Tanrısı farklı.
🖖🏻

Şubat 06, 2015, 06:55:41 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sevmiyorum ama celaleddin rumi şöyle der ( bence onunda değil bu sözler )

- neyi arıyorsan sen osun

bir söz daha  vardı  tam hatırlamıyorum ancak  özet olarak şöyle

- hakkın kapısını çaldım durdum ömrüm boyunca , kapı açılınca gördüm  meğer içerden çalıyormuşum

ben müslüman bir ailenin çocuğuyum  günümüzde hiçbir dini bilgiye inanmıyorum  ama doğa üstü bir güce  evrenin ulu mimarına inanıyorum

tanrının var olması yada olmaması  şuan hayatımızı değiştirmez belli bir düzen var ve böy le gidecek

dinlerdede inanmıyorum, peygamberler gerçekse bile bugün dinler uydurma değiştirilmiş  yoldan geçen bir adamaın dediklerine inanmak  kadar saçma asırlar önceki dine inanmak, tanrı din gönderdiyse asırlar sonra insanların bunu sorgulayacağını hatta insan aklının böyle dogmatik bir şeyi kabullenemeyeceği illa sorgulayacağu insan doğasının kanunu olduğunu bilmiyormuydu ?  yada   x şahsına  tebliğ edipte bugün bana neden tebliğde bulunmuyor ?  ben neden güveniyim ki  1-2 bin yıl önce anlatılan bir hikayeye veya şahısa ?  tanrının bana verdiği beyin bunu reddediyor

Şubat 06, 2015, 08:42:30 ös
Yanıtla #27
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

"Tanrı(lar) var mı, yok mu" tarzındaki bir sorunun en güzel yanıtını, sanırım Protagoras vermiş, iki bin beş yüz yıla yakın bir süre önce.

O günden bu güne değişen bir şey olmamış.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 08, 2015, 05:38:32 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Defalarca vurguladım durdum (az gittim,  uz gittim, dere,  tepe düz gittim, bir de baktım ki ; bir arpa boyu yol gitmişim-masal işte!!!).
        Bundan daha iyi bir polemik konusu olur mu ?
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 09, 2015, 01:18:35 öö
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

https://m.youtube.com/watch?v=2yX361CHOTc izlemenizi tavsiye ederim. Bu konu ile ilgilidir.