Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmek çok zor mudur?  (Okunma sayısı 19172 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 15, 2014, 05:47:13 ös
Yanıtla #30
  • Yeni Katilimci
  • *

Bence butun bunlar surecin birer parcasi. Ilk once masonluga disaridan bakip, merak ediyorsun. Okumaya, arastirmaya basliyorsun. Ve surec coktan basladi...

Bir gun mason olduktan sonra, elbette daha fazla sorumlulukla hayatina devam ediyorsun. En ust dereceye sahip oldugun an bile sureci yasiyorsun. Su yasadigimiz hayatta, "oldum" diye birseyin olmadigini hepimiz biliyoruz. Tek yapmamiz gereken gercek bir mason olmak icin hayatimizin sonuna kadar tum gayreti gostermemiz.

Gerçek mutluluk insanın aldıklarında değil verdiklerinde gizlidir.

Kasım 15, 2014, 06:06:21 ös
Yanıtla #31
  • Aktif Uye

Zordur kardeşim zordur. İyi insan olmak çok zordur. Önceki iletilerde Sn.Adam pek çok nitelik sıralamış. Okurken çok basit, ben zaten bu şartları taşıyorum diye düşünebilirsiniz. Ancak iş sizin bakış açınızdan çıkıp başka kişilerin bakış açısına döndüğünde aslında durumun o kadar kolay olmadığı anlaşılır. Öncelikle amacımız ne mühim olan o. Topluma ve kendisine faydalı bir birey olmaksa esas amaç bu kendi elimizde. İlla ki mason olmaya da gerek yoktur. Masonlukta bu yollardan sadece biridir.

Kasım 15, 2014, 06:15:11 ös
Yanıtla #32
  • Yeni Katilimci
  • *

Eger mason olmak istiyorsak dusuncesi uzerinden, bu cumleleri kurdum. Yoksa tabiki de masonluk  bu yollardan sadece bir tanesidir. 
Gerçek mutluluk insanın aldıklarında değil verdiklerinde gizlidir.

Kasım 15, 2014, 06:56:51 ös
Yanıtla #33
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

İyi insan ve daha iyi bir insanı olmak zor.İyi insan düşünmek kolay,gerçekleştirmek zor.Nitekim masonlar yeterince iyi insan olabilseler bile bunu kabul etmeyip daha iyisini hedefler.Masonlukta aranılanın iyi niyetli insanlar olduğunu düşünüyorum.Yineleyerek söylüyorum kişinin masonluğa bakış açısı ve kendisi iyi niyetli ise bu konuda masonluğa girmesinde o kişi için bir zorluk yoktur.Ama bu yeterli değildir...
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2014, 07:18:04 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 15, 2014, 10:21:47 ös
Yanıtla #34

Kesinlikle çok zordur Mason olmayı istemek ve Mason olmak.

Ne demek bu diyebilirsiniz doğal olarak. Kendi yaşadıklarımdan örnek vermek isterim o zaman.

Yaşadığımız ülke itibariyle dogmalarla yetiştirildim. Mutlak doğru anlatıldı sürekli bana. Hatta bu mutlak doğruyu anlattığı söylenen kimseye biat etmemin kulluğun bir gereği olduğu da...

Bazen öyle hayal ettim ki küçük dünyamda, ne bunu bana anlatan insanlar ne de anlattıkları insanlar asla yanılamaz, hata yapamazlardı.

Ama büyüdüm, düşünmeye, sorgulamaya, okumaya başladım... Anlatılanlar ile ilgili ilk şüphe içime düştüğünde ciddi anlamda sarsılmıştım.

Okudum, çok okudum. Neredeyse her öğreti, kendisinin mutlak doğru olduğunu belirtiyor, kendisine inananlar için yapılması gereken vazifeler(ibadetler) şart koşuyor ve arkasından da cennet vaad ediyordu.

Bir gün Masonluk ile karşılaştım. Yine bir vaat vardı. Ama bir cennet değildi bu. Kendini tanımak, kendini bulmak, iyi olmak, daha iyi olmak, daha da iyi olmak...

Ne güzel bir vaatti bu benim için. Hemen koşmalı ve bunu bana verecek olan insanların öğrencisi olmalıydım.

Ama bir dakika, nasıl vazgeçecektim tüm anlatılanlardan? Tüm inançlarımdan? Nasıl açacaktım tüm zihnimi ve kalbimi verilecek olan eğitime? bana bilgiye erişmem için çizilecek yol gerçekten bu muydu? Hem bir sürü de yayın vardı, Masonların şeytana taptığına, dinsizlik üzerine bir öğretiye sahip olduklarına dair.

En başta bunları okudum. Keçi kesmeler mi arasınız, kan içmeler mi, şeytana tapmalar mı?

Güldüm geçtim.

Şimdi buradayım. Ruhumu ve zihnimi(animi et spiritus) açtım... Mason olmak için bekliyorum.

Üye olmak için değil, Mason olmak için!
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Haziran 02, 2015, 08:17:21 ös
Yanıtla #35
  • Aktif Uye

Bugün forum anasayfasında bu başlığı görünce bu başlığa tekrar yazasım geldi.. Neden mi ?

Kayıt olduğum tarihe baktım. Kayıt olmadan önce ki yıllarıma, araştırdıklarıma, araştıracaklarıma harcadığım emeğe ve zamana bir baktım...

Evet..!! ZOR. :)

2011 de bu foruma kaydımı tamamlamışım, yıl 2015 ve 16 ya doğru hızla zaman akıyor.

Saygılarımla.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Haziran 02, 2015, 09:44:27 ös
Yanıtla #36
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Yeterli eğitimden kastınız nedir sayın ADAM?  Tarih bize ilkokul mezunu iş adamlarını masonlukta göstermemiş midir? O halde eğitimi, lisans değil de bireysel eğitim ve gelişim olarak ele alabilir miyiz? Neticede ülkemizde lisans seviyesi düşük ancak birden fazla lisans sahiplerinden daha iyi ve büyük işler başarmış, kendisini geliştirmiş insanlar var. Siz bu konuda ne diyorsunuz?

Saygılar
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Haziran 03, 2015, 07:48:13 öö
Yanıtla #37
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sadece bir değil birkaç yüksek okul hatta üniversite bitirmek insana eğitim sağlayameyabilir. Bunlar, sadece bol bol öğrenim görmüş olunduğunu gösterir. Eğitim, eğitilmiş olmak başka şey...

Eskiden Türkiye'de Masonluğa girmek için yüksek okul mezunu olmak aranırmış. Oysa bunun yanlışlığı anlaşıldı. Şimdilerde lise mezunu bile olmayan fakat kendini yetiştirmiş kişiler, -gerçekten öyleyse- Masonluğa girebilir. Bu durum başka ülkelerde de böyle.

Masonluğa girmek için öyle "iş adamı" falan olmak da gerekmez.  Bir yerde üst düzeyde yönetici falan olmak da gerekmez. Masonluğu anlamak, içselleştirmek, onu yaşamaya hazır olmak, hem alabilme hem verebilme yeteneğini göstermektir esas olan.   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 03, 2015, 09:41:58 öö
Yanıtla #38
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sadece bir değil birkaç yüksek okul hatta üniversite bitirmek insana eğitim sağlayameyabilir. Bunlar, sadece bol bol öğrenim görmüş olunduğunu gösterir. Eğitim, eğitilmiş olmak başka şey...

Eskiden Türkiye'de Masonluğa girmek için yüksek okul mezunu olmak aranırmış. Oysa bunun yanlışlığı anlaşıldı. Şimdilerde lise mezunu bile olmayan fakat kendini yetiştirmiş kişiler, -gerçekten öyleyse- Masonluğa girebilir. Bu durum başka ülkelerde de böyle.

Masonluğa girmek için öyle "iş adamı" falan olmak da gerekmez.  Bir yerde üst düzeyde yönetici falan olmak da gerekmez. Masonluğu anlamak, içselleştirmek, onu yaşamaya hazır olmak, hem alabilme hem verebilme yeteneğini göstermektir esas olan.   

Teşekkürler sayın ADAM.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe