Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Topraktan Topraga mi?  (Okunma sayısı 23700 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 08, 2007, 04:08:15 ös
  • Ziyaretçi

Çok ilginç, Masonluk ilk insanın toprakla bütünleşip yaratılınca kurulmuş ve son insan toprak altına girince sona erecek bir kuruluş mudur? Bunun Masonlar bazında herhangi bir gerçekliği var mı? Yoksa diğer bilgiler gibi şahsa ait bir fikir midir?

Ağustos 08, 2007, 05:15:53 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn. Golge... Oncelikle kavramaniz gereken sey, "MASONLAR BAZI" diye bir kavramin sizin dusundugunuz gibi bir sey olmadigidir. Butun fikirler sahislara aittir, fakat bu sahislar genelde benzer fikirlere sahiptirler.

Ornek vereyim, Mesela Ataturk'u sevenler dernegi diyelim. Icinde Muslumanini da barindirir, Hristiyanini da Musavisini de. Sagcisini da barindirir solcusunu da. Kadini da barindirir erkegi de. Her ne kadar bu kisiler Ataturk konusunda ayni fikirde olsalar da, akla gelebilecek diger konularda sahsi fikirleri vardir. Yani bir konu icin her nasil "Ataturku sevenler icin bir gercekligi var mi" diye sormak yerinde olmaz ise, bu konuda da oyle olur.

Amacim, yazinizi elestirmek, veya hatanizi gostermek degil, fakat, "MASONLUK" kavramini tam anlayamamis oldugunuzu hissetmem, ve biraz daha bilgilendirmektir. Umarim faydasi olmustur.

Sorunuzun direk cevabina gelince, Sahislara ait fikirdir. Masonlugun tarihcesini arastiran mason ve mason olmayan kisiler bile bazi konularda (kaynaklar, vs) ikileme dusup, kendi fikirlerince dogru oldugunu dusundugu kaynaga yonelmislerdir.

Sevgiler, saygilar :)

Ağustos 08, 2007, 05:50:57 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Teşekkür ederim Sn.SuplimePrince fakat açıklamanız beni tatmin etmedi.Masonluk konusunda bilgi toplamak için buraya geldim.Bu da açıkça gösteriyor ki Masonluk konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilim.Masonluk bazı derken bu görüş Masonlukça kabul edilen bir görüş müdür desem bence daha anlaşılır olacaktır.   

Ağustos 08, 2007, 05:57:15 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Pek ala, biraz daha aciklama yapmaya calisayim sevgili Golge;
Masonlukca derken, HER UYENIN mason oldugundan dolayi kabul etmesi gereken bir degermidir tarzinda mi soruyorsunuz. Zira bilindigi uzere her Mason'un tanri inanci OLMAK zorundadir. Mason olabilmek icin bunu kabul etmek zorundadir.
Bu anlamda mi soruyorsunuz? Eger oyle ise, sorunun cevabi HAYIR dir. Masonlugun uyelerinden temel prensip ve kurallari disinda hic bir dayatmasi ve/veyahut beklentisi vardir. 

Sevgiler, saygilar.

Ağustos 08, 2007, 06:04:44 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Özür dilerim fazla aşırıya gitmek gibi bir niyetim yok ve tabiki Masonlukça derken her üyenin Mason olduğundan dolayı kabul etmesi gereken bir değer tarzında sormak istedim ve cevabımı hayır olarak aldım ve şunu da biliyorum ki her üyenin mutlaka kendine ait görüşü olmalı ancak Masonluk için genel geçer kurallar bazındaki görüşler bireysel görüşlerden çok daha ağır basar diye düşünüyorum.

Ağustos 08, 2007, 06:06:23 ös
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Golge,

Mesajiniz yeni konu olarak "Masonluk ile ilgili soru ve cevaplar" bolumune tasinmistir. Masonluk hakkindaki sorularinizi Yeni konular acarak sorabilirsiniz.

Masonluk topraktan baslayarak topraga giden bir yolculuk degildir. Masonluk bir din yada bir inanc sistemi degildir. Masonlugu Yuce Yaradanin baslatmis olmasi, topraktan baslamis olmasi gibi bir inanc soz konusu degildir.

Ilk sorunuza kisaca "Hayir" denilerek cevap verilebilir.

Ikinci sorunuza ise, Masonlugun baslangicini soruyorsaniz, Masonlugun belirli ve kanitlanmis bir baslangic tarihi olmadigini belirtmek isterim. Resmi olarak 1717 de baslamistir. Ancak bundan once ilk olarak nerede ne zaman basladigi hakkinda kesin bir bilgi yoktur. Bu nedenle Masonlugun baslangici ve bitisi konusunda, kisiler, kendi tercih ve inanclarina gore fikirlerini olusturacaklardir.

Saygilarimla

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 08, 2007, 06:07:51 ös
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Ikinci mesajinizda sormus oldugunuz soruyada "Hayir" cevabi verilebilir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 08, 2007, 06:09:59 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Teşekkür ederim Sn.Mason açıklamanız beni tatmin etti.

Ağustos 10, 2007, 01:06:09 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Bir başka konu açmak yerine gene kendi konu başlığı altında sorumu sormam umud ediyorum ki tersliğe yol açmaz.
Masonluğun kuruluşundan tutun günümüze kadar süregelmiş kuruluş olarak bunda tam olarak ''Evrenin Sırları''na sahip olmalarından dolayı mı devamlılıkları sağlanmıştır?
İyi insanı daha iyi yapmak!
Erdem dahil bütün manevi değerlere öncelik tanınması!
Bilimin, bilginin, aklın ışığında hareket edilmesi!
En önemlisi Yüce Yaradan'a İnanmak!
Sizlerin amacı bir şekilde temiz bir toplum mu oluşturmak?
Şuna inanıyorum ki Dünya'yı Masonların da yönettiği söyleniyor ki biliyoruz ki geçmişten günümüze kadar birçok Kral'a Padişah'a Akıl Hocalığı yapmışlardır!(Sadrazam, Vezir gibi)   
Öyle ya da böyle şahsen bireysel olarak düşündüğümde Masonluğun büyük bir amacı bulunmakta ve bu amacın ne olduğunu Mason olmadığımız için bilmememiz normal!
Biliniyor ki Dünya, standart toplum seviyesinde birçok aşamadan geçmiştir, değişime ayak uydurarak Masonluğun bu Dünyadan ayrı bir başka Dünya mı ütopik bazında düşünülüyor?
Sahip olunan birtakım sırlar elbetteki olacaktır ve bunların herkes tarafından bilinmesi doğrusu çok büyük kargaşalıklara yol açabileği gibi aynı zamanda bunların herkes tarafından idrak edilmesi de imkansız diye düşünüyorum.
Demekki akla hemen şu soru geliyor?Masonlar Seçilmiş midir?
Bilgi hakikaten de hak edene verilir ve ışığı arayana tabiki!
O zaman Masonlar hak ettikleri için mi Mason olabiliyorlar?
Sırlar, Hayatın Kendisindedir çünkü.....   
« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2007, 01:08:10 ös Gönderen: GölGe »

Ağustos 10, 2007, 01:42:52 ös
Yanıtla #9
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin Golge,

Masonluk ile ilgili sorularinizin hepsini ayni baslik altinda acmanizdansa, her sorunuza yeni basliklar acmaniz daha dogru olur. Bu sayede sizden sonra ayni sorulari soracak olan kisiler, cevaplara daha kolay ulasabileceklerdir.

Masonluk elbette temiz insanlardan olusan temiz bir toplum ister. Ancak bizler bunu politika yada din ile degil, karater, kisilik ve bilimi gelistirmekle yapmayi hedefleriz.

Masonluk utopya hayalinde olan bit topluluk degildir. Bizler icin Denge buyuk onem tasir. Duzenleride denge bazinda olustururuz.

Evet. Masonlar secilmistir. Ancak bu secilmislik, Tanri yada doga otesi bir varlik tarafindan degil, kendi Kardesleri tarafindandir.

Masonlar hakkettikleri icin Mason oluyorlar. Bunu kalbinde, kisiliginde ve hayatinda uygulayan, Locaya girmeden once zaten bizlerden biri olmus kisiler hakkeder. Bizler, Bizler gibileri aramiza aliriz.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2007, 04:48:30 ös Gönderen: SublimePrince »