Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Biz hakimlere artık kafa gerekmeyecek.......  (Okunma sayısı 7817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 13, 2011, 12:50:49 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Sn cardiffmaster, umarım bizlerde adalatin gerçekten tecelli ettiği günleri görürüz. Siz biraz  karamsar olmuşsunuz gibi geldi bana. Be biraz daha iyimser düşünerek, bu gün yapılan hataların düzeltileceğine inanıyorum. Bu gün yargıyı kendi istedikleri şekilde karar veren bir organ olarak görenler , bir gün bunun faturasını öderler. Ben her zaman adaletten yana oldum. Siyasi iktidarlar gelip geçicidirler. Siyasi çıkarlar  uğruna yargının  dejenere  olmasını asla istemem.
               Dediğiniz gibi, bu konu uzar gider. Keşke daha yoğun bir ortamda konu gündeme gelip  sonuca gidebilecek yetkililerle de bu konuyu tartışabilsek.
                Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 13, 2011, 10:07:58 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Açıkcası çok karamsar bir hava verdiysem bilmiyorum kısmen de bugün için doğru olabilir. Ancak geleceğe dair adaletin tesis edileceğine inancım tam.

Açıkcası, eskiden dediğiniz yetkili ve etkili ortamlarda çok bulunmuştum, gördüğüm ve beni biraz daha rasyonel düşünmeye iten durumu fazlasıyla gördüm.
Kişiler kendilerine dokunulduğunda ancak adaletin ve olması gerekenin vurgusunu yapıyor hatta hakim ve savcılar da dahil buna. En basitinden geçenlerde Emin ağaoğlunun bir konuşması vardı, basın yayıncı bir arkadaşla birlikte izlemiştik uzun uzun da tartışmıştık. Yarsav gibi bir dernek/birlik ile yaptığı hukuk aydınlanmasını nedense ben pek göremedim Eminağaoğlunun ve Yarsav'ın.... Mevcut durumda hakim ve savcıları Kılıçdaroğlu bile alakasız şekilde eleştirmeye başlaması artık bende şalterleri attırdı... Malum davaları tamamen siyasal zeminde savunmaya kalkışmak çok yanlış bir olay ve hatta bunu siyasi bir hareket gibi göstermek o kadar abesle iştigal ki kimse bana aksini ispat edemez. Biraz bunu açmam gerekirse, Eminağaoğlu örnek olarak, bir hukukçu olarak kendi başına bir dava geldiğinde ne yapacağını şarşırmış bir halde konuşuyor. Çünkü bir hukukçu hukukun en rezil hallerini bilir... Ama her ne hikmetse *yarın bize de lazım olur* hesabı ile mevcut siyasal partilerin hiçbiri hukuka toparlayacak bir çalışmaya girmiyor. Misal, Haberal hastanede kalıyordu düzmece raporlarla daha yeni silivriye nakledildi. Ülkemizde sadce vatandaş hapiste katmerli, haksız hukuksuz hapiste yatarken ensesi kalın birileri hep kayırılır.

Geçenlerde istatistikler açıklanmıştı, Yargıtayda bekleyen dosya sayısı milyonu aşıyor, Türkiyede yargı sistemi İFLAS etmiş, hukukçular artık *salmış çayıra, mevlam kayıra* demeye başlamış... Bu durumda olaylara siyasal hizipler açısından bakmak bana halen daha saçma geliyor. Bunu yapan hükümet de ve hat safhada muhalefet de artık bana bugün adına herhangibir ümit vermiyor...

Şimdi şu yapılanması bu yapılanması falan diye başlamıyalım, gerçek olan bir şey tr de bu laflardan önce de sonrada adalet yoktu. Şu gerçek var ki, 61 anayasası sonrası 71 muhtırası ve çeşitli darbe girişimleri ve 80 ihtilali, bu ülkenin 1-2 neslinin kaybolmasına yol açtı. Ülkemizin sosyal, siyasal, ekonomik kaybını hiçkimse hesap edemez çünkü kaybolan insan faktörü idi... BUndan 20 yıl öncesini hatırlıyorum, Susurluk olayını hatırlıyorum, Türkiye'deki hukuk kurumları zaten kimilerinin kontrolündeydi, kimse kimseden hesap sormuyordu. Bunları uzatmaya gerek yok ama bir vatandaş olarak düşünelim, bir vatandaşın hukuka işi düştüğünde vay haline!!!, mafyası rüşveti bilmem nesi apayrı vakalar... (halen de öyle) Kalkıp da birileri hukukun bu yüzü kendisine çarptığında -hele ki hukuçu olanlar- bağırıp çağırmaları bana hiç samimi gelmiyor. Keşke eleştiriler de uygulamalara karşıt çıkan sesler de *Etik* ve *İnsani Hukuk* çerçevesinde olabilse idi...

saygılar

Mart 21, 2011, 11:58:12 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

BASIN AÇIKLAMASI

Anayasamızın 138/1 ve 140/2.maddeleri hükmü gereğince görevlerinde bağımsız olan, Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm veren, mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatı esaslarına göre görev yapan hakimler, yine Anayasa’nın 139.maddesi hükmüne göre azlolunamaz, kendileri istemedikçe ve yaş sınırını doldurmadıkça emekliye ayrılamaz, bir mahkemenin veya kadronun kaldırılması sebebiyle de olsa, aylık, ödenek ve diğer özlük haklarından yoksun kılınamaz.

Anayasamızda asgari sınırlarıyla koşulları belirlenen hakim teminatı, sadece ulusal düzeyde belirlenmiş bir ilke olmayıp, aynı zamanda uluslararası sözleşmelerle de korunan evrensel bir ilke olup hukuk/yargı güvenliğinin ayrılmaz parçasıdır.

Yine Anayasamızın 37.maddesinde düzenlenen kanuni hakim güvencesi gereğince, hiç kimse tabi olduğu mahkemeden başka bir mercii önüne çıkarılamaz.

Bu ilkeler gereğince Anayasaya, kanuna, hukuka ve vicdani kanaatine göre karar vermekte özgür olan ve verdiği kararlar yönünden yargısal denetime tabi olan   bir hakimin, salt verdiği karardan dolayı görev yaptığı mahkemeden idari bir tasarrufla alınarak bir başka mahkemeye atanması yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile hakimlik teminatı ve kanuni hakim güvencesi ilkelerine açıkça aykırıdır.

Bu bağlamda işaret etmek gerekir ki, Sayın Başbakan’ın emri sonrasında Kars’taki “İnsanlık Anıtı”nın yıkımı yönünde Kars Belediyesi tarafından verilen kararın yürütmesini durduran Erzurum 1.İdare Mahkemesi Başkanı’nın, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu tarafından görevinden alınarak bir başka göreve, yerine ise yürütmeyi durdurma kararını itiraz üzerine kaldıran Bölge İdare Mahkemesi üyesinin atanması, - bu atamayı gerekli ve haklı kılan bir başka neden yok ise - çok açık biçimde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile hakim teminatı ve kanuni hakim güvencesi ilkelerine aykırıdır.

Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile hakim teminatı ve kanuni hakim ilkeleri yönünden son derece endişe verici bu durumu kamuoyunun dikkatine sunar, kamu vicdanını ve hukuku rahatsız eden bu tasarrufun neden ve gerekçelerini kamuoyuna açıklaması hususunda Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nu göreve davet ederiz.

Saygılarımızla.       
Av.V.Ahsen Coşar
Türkiye Barolar Birliği Başkanı   

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......