Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kuzey Kutbundaki Buzullar Hizla Eriyor  (Okunma sayısı 5072 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 01, 2008, 07:40:53 ös
  • Uzman Uye

Independent'in bir kac gun once mansetten verdigi belki gundemimizdeki birbirimizi yiyip, didismelerden kat be kat daha onemli bir haber ki, insanlik tarihinde ilk defa Kuzey Kutbundaki buzullar uzaydan gorunecek sekilde hizla yok oluyor ve neredeyse Kuzey Kutbu Buz Denizi gunes isinlarinin 90 derece yansimasiyla  eriyebilecek kivama gelmis durumda. Oyleki artik gemiler bile yuzebilir. Cok ince bir buzul var suan Ingilizce "Arctic Sea Ice" da denilen Kuzey Kutbu Buz Denizi'nde buzullari tutan. Ve bu yaz yani 2008'in yazi itibariyle buzullarin %70'inin erimesi bekleniyor.

Kolorado' daki Amerikan Ulusal Kar Bilgi Merkezinin Baskani Mark Serreze ise bu tarihi olay icin, Kuzey Kutbu yerkurenin bri baska noktasi ancak sembolik olarak cok onemli bir yere haiz oldugunu ve kesinlikle oradaki buzullarin acik bir su denizine donmemesi gerektigini savunuyor.

Eger boyle bir durum ortaya cikarsa, Kutuplarda yasayan yerli halkin suan buz denizinin altinda olan mineral ve petrol rezervlerini isletme olasiligi yukseliyor. (Bu durumda Amerika'nin Washington eyaletinin Ekvator'a yakin oldugundan buyuk bir tehlikeyle karsi karsiya oldugunu dusunursek, dunyada sadece cografi degil, siyasi dengelerin de degisecegini kestirmek zor degil: Kirlangic)

Bilim adamlarinin kesin olmamakla birlikte buyuk bir olasilik verdikleri teze gore, yillardir Kuzey Kutbundaki buzullarin uctugu ve suan cok ince bir buz tabakasinin orayi tuttugu icin belki de tarihte ilk defa 50-50 ihtimalden daha fazla bir ihtimalle  bu yaz bu buzlarin tamamen erimesi soz konusu olabilir.

Kanada ve Greenland arasinda Baffin Way denilen yerde yasayan Inuit yerlilerin ise bu sene buzullarin normalde sabit durdugu yerlerde gozle gorulur buyuk catlamalar ve parcalanmalar oldugunu soyledikleri  kaydediliyor. Son 30'yilin satelite goruntulerini inceleyen uzmanlar, KuzeyKutbunda son yillarda daha da hizli bir sekilde gelisen  buyuk buz dusmelerinin oldugu goruluyor..

http://www.independent.co.uk/environment/climate-change/exclusive-no-ice-at-the-north-pole-855406.html
« Son Düzenleme: Temmuz 01, 2008, 07:57:00 ös Gönderen: Kirlangic »

Temmuz 01, 2008, 09:43:49 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Aklima The Day After Tomorrow filmi geliyor. Amerikalilar hangi filmi yapsalar gercek oluyor nedense :)

Temmuz 01, 2008, 09:47:19 ös
Yanıtla #2

Aklima The Day After Tomorrow filmi geliyor. Amerikalilar hangi filmi yapsalar gercek oluyor nedense :)
Çünkü Amerika"lılar genelde güncel olayları anlatan filmler yaparlar.
Spes mea in Deo est

Temmuz 01, 2008, 10:40:25 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

11 Eylul'den 1 yil once once Twin Towers'in sabotajla yikildigini gosteren bir film yapilmisti yanlis hatirlamiyorsam. Adini hatirlamiyorum. Hatta bu film 11 Eylul'den sonra o kadar cok tartisma konusu olmustu ki, senaristinin tehditler aldigi ve ulkeyi terkettigini okumustum o donemde. Benim gonderme yaptigim bu idi tam olarak :)

Temmuz 01, 2008, 10:52:39 ös
Yanıtla #4

11 Eylul'den 1 yil once once Twin Towers'in sabotajla yikildigini gosteren bir film yapilmisti yanlis hatirlamiyorsam. Adini hatirlamiyorum. Hatta bu film 11 Eylul'den sonra o kadar cok tartisma konusu olmustu ki, senaristinin tehditler aldigi ve ulkeyi terkettigini okumustum o donemde. Benim gonderme yaptigim bu idi tam olarak :)
Snç Kırlangıç, daha önceki yıllarda ikiz kuleler bir çok saldırı olmuş, bunlar da bir çok filme konu olmuştur. Bu bilinçli olarak yapılıyor anlamına gelmemelidir.
Spes mea in Deo est

Temmuz 02, 2008, 12:00:29 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Gecen gazetede okumustum... Kuzey kutbunda bu sene neredeyse yok denilecek kadar az miktarda buz bulunacakmis

Ağustos 31, 2011, 10:22:34 ös
Yanıtla #6

Eskiden jeomorfoloji dersi görmüştüm. Buzulların erimesinde her ne kadar insan elinin katkısı olmuş olsa bile, zaten sıcak bir döneme girdiğimiz için bu oldukça normalmiş.
Isınma dönemlerinin sonunda, genelde büyük volkanik aktiviteler görülür ve kül bulutları nedeniyle dünyanın sıcaklığı düşmeye başlarmış. Bu sayede ısınma nedeniyle er,iyen buzullar tekrardan oluşmaya başlarmış.
Yani nefes alış-veriş gibi, buzullar da erir ve oluşurlar. Dünyadaki diğer her şey gibi, bu da sadece bir döngüdür :)
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana