Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Türkiye'de Neden Masonluğa Öcü Gibi Bakılıyor?

Gizli Oldukları İçin
Kişileri Aralarına Zor Kabul Ettikleri İçin
Faaliyet Alanlarının Tam Belirtilmemesi Nedeniyle
Masonlar Hakkında Bilgisizlik Ve Bilgi Kirliliği Sebebiyle

Gönderen Konu: Türkiye'de Neden Masonluğa Öcü Gibi Bakılıyor?  (Okunma sayısı 9767 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 12, 2009, 12:22:12 öö
  • Ziyaretçi

Ekim 12, 2009, 11:21:37 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu sorunun cevabını bence en iyi muhatabı verir.Ama şu var insanoğlunda bilinmeyene giz'e karşı hep bir merak ve endişe vardır.Gördükleri elledikleri kavrayabildiklerine güvenirler,anlayamadıkları göremedikleri kavramlarını çözemedikleri şeyi ise doğal olarak öcü olarak görürler.Burda sorun her ne kadar Masonların mış gibi görüksede aslında bence yapabilecekleride pek bir şey yok.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 12, 2009, 08:39:13 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

An itibariyle bir Mason olmamama rağmen bu sorunuz hakkında yanıt vermek için kısaca Türk insanının davranış şekillerini gözlemlemenin yeterli olacağını düşünmekteyim hatta olayın sadece Türk insanını kavramayan daha evrensel boyutları da var fakat bazı maddeler ise sadece bizim coğrafyamıza ve bizim milletimize özgü problemler.Karahan Bey'in de söylediği gibi kişiler anlayamadıkları,bilmedikleri şeyleri öcü gibi görürler ve Masonluğun bu konuda yapabileceği bir şeyde yoktur fakat bundan başka şu etkenlerde vardır ki olayı daha da içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadırlar.Bunlardan birincisi, Türkiye'de İslam dinini kullanarak kendilerine güç sağlamış bir takım odakların varlığı ve ellerindeki gücün büyüklüğü, ikincisi Türk milletinin çok saf dini duygulara sahip olması ve pek çoğunun aslında Müslüman'ım desede neye inandığının farkında olmaması ki bu etkende birinci söylediğim etkenin oluşmasında büyük rol oynamıştır.İşte bu yüzden Türkiye'de sadece Masonluk değil kabul edilenden,alışılandan biraz farklı olan bütün akımlar,inançlar,düşünceler hep yanlış anlaşılıp,potansiyel bir tehdit aracı,ülkeyi vatanı milleti bölecek bir unsur olarak görülmüştür.

Ekim 13, 2009, 10:07:10 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

An itibariyle bir Mason olmamama rağmen bu sorunuz hakkında yanıt vermek için kısaca Türk insanının davranış şekillerini gözlemlemenin yeterli olacağını düşünmekteyim hatta olayın sadece Türk insanını kavramayan daha evrensel boyutları da var fakat bazı maddeler ise sadece bizim coğrafyamıza ve bizim milletimize özgü problemler.Karahan Bey'in de söylediği gibi kişiler anlayamadıkları,bilmedikleri şeyleri öcü gibi görürler ve Masonluğun bu konuda yapabileceği bir şeyde yoktur fakat bundan başka şu etkenlerde vardır ki olayı daha da içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadırlar.Bunlardan birincisi, Türkiye'de İslam dinini kullanarak kendilerine güç sağlamış bir takım odakların varlığı ve ellerindeki gücün büyüklüğü, ikincisi Türk milletinin çok saf dini duygulara sahip olması ve pek çoğunun aslında Müslüman'ım desede neye inandığının farkında olmaması ki bu etkende birinci söylediğim etkenin oluşmasında büyük rol oynamıştır.İşte bu yüzden Türkiye'de sadece Masonluk değil kabul edilenden,alışılandan biraz farklı olan bütün akımlar,inançlar,düşünceler hep yanlış anlaşılıp,potansiyel bir tehdit aracı,ülkeyi vatanı milleti bölecek bir unsur olarak görülmüştür.

Selam

islami düşünenleri çok hafife almışsınız olayları süzemediklerini anlayamadıklarını söylüyorsunuz bir takım baskılardan dolayı.Bu orunuzun cevabının yaşadığımız soğrafyaylada bağı yok Farkındamısınız bilmiyorum ama Türkiyede artık hernasılsa insanlar bir şey leri açıklarken lafa Türkiyede diye giriyorlar ve bilinçaltlarına o kadar yerleşmişki farkkında olmadan bu coğrafya insanını aşağılıyorlar buna nerede ise heryerde rastlıyorum ve bu beni oldukça endişelendiriyor.Benim coğrafyamda yaşayan ortalama zekaya sahip bir insan bile batı medeniyetlerindeki akranlarına oranla daha çok duyarlı bir çok şeye onlara göre şanssızlığı kapitalizmle geç tanışmış olmaları yada hiç bilmemeleri en iyiside batı dünyası gibi emperyal değiller buda insani vasıf olarak bir nebzede olsa onlardan üstün kılıyor.Evet anlayamadığımız şey gizemli olanlardır Masonlukta bunların başında geliyor bana bu sitede mason olmayıpta kim anladığını söyleyebilir yada daha yeni mason olmuşta tamamdır ben bu işi çözdüm diyen bir mason çıkarmı hakikaten merak ediyorum.Demekki bu işin türk insanının zekası ile ilgisi yok

saygılar

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 13, 2009, 11:28:45 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Zaten yazımda Türk insanının zekasına bir eleştiri veya onu ortalama bir Batılı ile mukayese etmek gibi bir durum yok.Nereden bu kanıya vardığınızı anlayamadım açıkçası.Benim söylemek istediğim şey, Türk insanının saf dini duygularını sömüren bir takım din ticaretçilerinin varlığı yüzünden insanların ''bilinmeyene'' olan öfkeleri,nefretleri hangi inanç olursa olsun sadece bilinmeyen olduğundan da değil, hakim olanın biraz dışında olan bir şeyse bile direkt olarak öcü gibi bakılıyor ve linç politikasına başlanıyor.Sadece Türk milletinin kullanılmaya hazır saf dini duygularının burada büyük bir potansiyel oluşturduğundan bahsettim ben.

Bunun yanında olaylara sadece sansasyon yaratmak için giren medyanın -eli kalem tutan, eğitimli diyebileceğimiz kişilerin- bu gibi oluşumlara bakış açıları ''ne kadar sansasyon yaratabilirim bunlar üzerinden, ne kadar para kazanabilirim?'' tarzında olduğundan daha baştan ipin ucu kaçıyor.

Kısaca söylediğim gibi bu yazılarımda Türk milletine nasıl bir hakaret algıladınız ben anlayamadım.

Saygılar

Ekim 13, 2009, 06:09:50 ös
Yanıtla #5

Mason derneği iddiaları tekzip etmeye veya açıklama yapmaya gerek görmediği için. Ancak bir röportaj sırasında iddiaları cevaplarsanız, halkın bu kanaatine de susarak onay vermiş olursunuz.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ekim 13, 2009, 06:38:31 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Zaten yazımda Türk insanının zekasına bir eleştiri veya onu ortalama bir Batılı ile mukayese etmek gibi bir durum yok.Nereden bu kanıya vardığınızı anlayamadım açıkçası.Benim söylemek istediğim şey, Türk insanının saf dini duygularını sömüren bir takım din ticaretçilerinin varlığı yüzünden insanların ''bilinmeyene'' olan öfkeleri,nefretleri hangi inanç olursa olsun sadece bilinmeyen olduğundan da değil, hakim olanın biraz dışında olan bir şeyse bile direkt olarak öcü gibi bakılıyor ve linç politikasına başlanıyor.Sadece Türk milletinin kullanılmaya hazır saf dini duygularının burada büyük bir potansiyel oluşturduğundan bahsettim ben.

Bunun yanında olaylara sadece sansasyon yaratmak için giren medyanın -eli kalem tutan, eğitimli diyebileceğimiz kişilerin- bu gibi oluşumlara bakış açıları ''ne kadar sansasyon yaratabilirim bunlar üzerinden, ne kadar para kazanabilirim?'' tarzında olduğundan daha baştan ipin ucu kaçıyor.

Kısaca söylediğim gibi bu yazılarımda Türk milletine nasıl bir hakaret algıladınız ben anlayamadım.

Saygılar

sanırım yazınızı yanlış algıladım şu sıralar o kadar çok sıktıki beni bu milletle başlayan yorumlar ama haklısınız din tacirleride  laiklik tacirleride bu milleti çok fazla istismar ediyor 2 tarafta iflağ olmaz ve uslanmaz bir uslup içinde ler ve bu halkı belki 100 yıldır aşağılıyorlar onadır hassaslığım

EDMUND BURKE

Ekim 13, 2009, 06:38:43 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Saygılar

sanırım yazınızı yanlış algıladım şu sıralar o kadar çok sıktıki beni bu milletle başlayan yorumlar ama haklısınız din tacirleride  laiklik tacirleride bu milleti çok fazla istismar ediyor 2 tarafta iflağ olmaz ve uslanmaz bir uslup içinde ler ve bu halkı belki 100 yıldır aşağılıyorlar onadır hassaslığım

EDMUND BURKE

Ekim 18, 2009, 07:32:06 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sevgili Dostlar,

Bu konunun başlığı bence yanlış bir alanda açılmış. (Duyurular) Doğru yerde açılsa (Türkiye'de Masonluk) belki daha verimli bir bilgi, görüş alışverişi yapılabilir. Gerçi Sayın Ayn ve Sayın Popperist sorunun yanıtına önemli noktalarından parmak basmışlar ama ayrıntılara da girilebilir. Özellikle soru bilgilenmek amacıyla ortaya konulmuşsa, bu bağlamda daha çok şey yazılabilir; ben de katılabilirim. Ancak  dediğim gibi bence  başlık yeri burası olmadığı için şimdilik kaçınıyorum; bağışlayın.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 18, 2009, 08:49:06 öö
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

haklisiniz sn. ADAM, konu sorular bolumune tasinmistir.