Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların kendi evlerinde tefekkür odası gibi benzer yerler var mıdır?  (Okunma sayısı 19467 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 15, 2013, 06:28:11 öö
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

Tefekkür etmeyi alışkanlık haline getirebilmiş hiç kimsenin özel bir odaya ihtiyacı olmaz.

Sessizlik tefekkürü kolaylaştırır,ama bunun için olmazsa olmaz ayrı bir oda gerekli değildir.Yaşadığı alan uygun olanlar için ayrı bir oda,elbette ki daha iyi olur.

Dediğim gibi,sessizliğin hakim olduğu her alan uygundur.Ben genellikle,herkesin uykuda olduğu sabah saatlerini severim.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 15, 2013, 08:50:19 öö
Yanıtla #31
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ceycet iyi güzel der Masonluğun dışındaki özel yaşam için ama Masonlukta "Tefekkür Hücresi" denilen yerin amacı kişileri orada tefekküre yöneltmek değil ki...

Adının öyle oluşuna değil, işlevinin ne olduğuna bakın.

Sanırım daha önce söylemiştim Tekrar edeyim: Masonluğun Tefekkür Hücresi sadece bir Masonluğa Giriş Töreni'nin (ilk tekris) yapıldığı yerde bulunur ya da orada özel olarak o tören için hazırlanır. Bir mason yaşamında ritüel gereği olarak oraya tek bir kez girip çıkar. (Ayrıntılı inceleme yapmak için sonradan girebilir ama onun ritüel ile bir bağlantısı yoktur.)

Böyle olunca, bir masonun evinde tefekkür hücresi ya da buna benzer bir ortam kurması tümüyle gereksiz ve anlamsız hatta saçmadır. Nitekim böyle bir şey yoktur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 15, 2013, 09:46:27 öö
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

Sayın ADAM'ın son iletisinde bahsettiği tefekkür hücresinin işlevine vakıfım.Daha önce,yine kendisinden öğrenmiştik sanırım.

Benim son ileti de bahsettiğim tefekkür eylemi,masonlarla sınırlı değil;nitekim,tefekkür için özel bir odaya ihtiyaç olmadığını,sessizliğin yeterli olacağını,özel bir odanında faydalı olabileceğini anlatmaya çalıştım.

Nitekim tefekkür,düşünmekten ibarettir.Tefekküre,duanın eşlik etmesinin gereği yoktur.

Benim tefekkürden anladığım;kısaca,"Akıl yoluyla düşün,ölç,yorumla,edin"demektir.Bunu yapabilmek için vakit ve sukunet yeterlidir.Elbette,aklını özgün olarak,berrak bir zihinle kullanabilene...

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 15, 2013, 11:46:31 ös
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Temmuz 04, 2013, 11:42:07 ös
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mum hem simgeseldir hem de inancın bir parçasıdır. Dua ederken neden mum yakıldığını araştırabilirsiniz, hatta bunun üzerine kitap bile yazılabilir. Bütün hepsini burada yazmak yerine sizi araştırma yapmaya yöneltiyorum.

Fakat size önemli bir ipucu vereyim: Matta Incili 3:11

Elbette bu sadece bir sebebi. Daha belki onlarca sebebi var...

Esenlikler,

Laus Deo
Eskiden elektirikler kesilince mum ışığında kitap okurduk gerçekten de mumun verdiği duygusallığı pahalı florasanlarla elde etmek mümkün değil.

Temmuz 05, 2013, 07:32:17 öö
Yanıtla #35
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tefekkür ya da düşünme odası ya da hücresi...

Bunun mum ile ilgisi yok. Oradaki cılız aydınlatmanın mum ile yapılması zorunluluğu da yok. Öyle olursa, bu kez o cılız aydınlatmanın simgeselliği kalkar, işin içine bir nesne olarak mumun ve mum ışığının simgeselliği girer. Böyle olunca da bu oda ya da hücrenin simgesel değeri azalır ya da farklı bir yöne çekilebilir.

Konu başlığına dönüş için yineleme: Evlerde böyle bir oda oluşturulamaz. Olmuşturulursa Masonluktakinin karşılığı olmaz. Çünkü Masonluktaki bu oda ya da hücrenin belli bir işlevi vardır ve bu işlevin meditasyon benzeri bir uygulama ile bağlantısı yoktur. Burada önemli olan kişi değil, bir simgeler tutamı ve bunların aracılığıyla verilmekte olan iletilerdir. (Birkaç somut ileti de vardır; o ayrı.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 26, 2018, 07:59:49 ös
Yanıtla #36
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ADAM tefekkür hücresinin amacını burada açıklanabileceği kadar açık anlatmış.
Haricilerin bulunduğu bu ortamda bundan fazla anlatılamaz.
Bende bir kere daha tekrar edeyim, Tefekkür Hücresi bir şeyi temsil eder yani bir simgedir.

Tekris Töreni/İnisiyasyon da kullanılır. Günlük meditasyon için kullanılmak gibi bir amacı yoktur. Dolayısıyla evinde tefekkür hücresi olan bir mason bugüne kadar ne duydum ne de gördüm.

Saygılarımla,
Meğerse dünya aslında düzmüş ve ben insanları yuvarlak diye kandırıyormuşum!