Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Forum sizce  amacına hizmet ediyormu?

Kesinlikle evet
Tam anlamıyla değil
Kesinlikle hayır
Fikrim yok

Gönderen Konu: Forum sizce amacına hizmet ediyor mu?  (Okunma sayısı 19149 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 06, 2009, 10:05:19 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

"Tekrar  tekrar hep aynı noktaya dönülüyor."
"Takıntılı üyeler var her konu onlar için aynı konu."

Bu iki cümleyi kendi üstüme alındım.Çünkü benim yazdığım bir konunun hemen arkasından açıldı bu konu.Sonuç olarak beni düşünerek yazmamış olsa da bu üyemiz,ben bunları zaman zaman yaptığımı kabul ediyorum.Nedeni ise;genellikle üstünde araştırma yaptığım ve merakımı cezbeden ve biraz da olsa bilgi sahibi olduğum konular din,metafizik,felsefe,parapsikoloji vb. konular.Bu yüzden de genelde forumda sadece bu konularda açılan topiclerde yazıyorum,fikir beyan ediyorum.Bilgim ve fikrim olmayan konularda,söyleyecek sözüm olmadığından,bilgi kirliliği de yapmamak adına sadece o konuları okuyarak geçiyorum ve aktif olarak katılmıyorum.Siyasi konulara gelince;asla politik jargona sahip olmadığımdan,bu konuda söyleyeceklerim, fikirlerimi anlatmakta yeterli olmayacaktır ve siyasi ideolojiler konusunda takıntılı biri de olmadığımdan bu konuda yazmıyorum yazı.

"takıntılı üyeler var,onlar için her konu aynı" sözünü de  şuna bağlıyorum;ilgilendiğim ve araştırdığım konular yukarıdaki yazmış olduğum konular olduğundan farklı konulara da bu bakış açısıyla bakıyorum ve durumu bu yönden analiz etmeye kalkışıyorum.

Forumdaki konuların, yanlış bir yere gitmesine neden olan yazılarım silinebilir.Bu konuda daha hassas davranmaya çalışırım...

Saygılar

Sayın Martı,

Bence düşünceleriniz,istikametinizin doğruluğunun göstergesi.Bu nedenle rahat olmalısınız.

Sevgi ve saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 06, 2009, 11:19:03 öö
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ben evet oylarından ziyade Hayır oylarının nedenlerini daha çok merak ediyorum. Çünkü evetlerden ziyade hayırların ve biraz da tam olarak değillerin sebeplerini bilmemizin gerektiğine inanıyorum.

Hayır oyu veren arkadaşlar, ne bekliyorlardı ki beklediklerini bulamadıkları için Hayır dediler? Nasıl olması gerektiğini düşünüyorlar?

Eksik bir yan gördükleri için hayır dediklerini düşündüğüm için; Eğer lutfederler ve hayır'ın gerekçelerini de açıklarlarsa belki forumun gelişmesine bir katkı da sağlamış olurlar

Sevgi ve Saygılarımla.

Mayıs 06, 2009, 11:26:37 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Ben evet oylarından ziyade Hayır oylarının nedenlerini daha çok merak ediyorum. Çünkü evetlerden ziyade hayırların ve biraz da tam olarak değillerin sebeplerini bilmemizin gerektiğine inanıyorum.

Hayır oyu veren arkadaşlar, ne bekliyorlardı ki beklediklerini bulamadıkları için Hayır dediler? Nasıl olması gerektiğini düşünüyorlar?

Eksik bir yan gördükleri için hayır dediklerini düşündüğüm için; Eğer lutfederler ve hayır'ın gerekçelerini de açıklarlarsa belki forumun gelişmesine bir katkı da sağlamış olurlar

Sevgi ve Saygılarımla.

Sayın SkullG,

Ben,"Tam anlamı ile değil"oyu verdim.Lutuf sayılamayacak açıklamamın gerekçelerini yukarıda yazdığım metin de görebilirsiniz.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 06, 2009, 06:29:29 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Konunun cevabını bulabilmek için öncelikle gelen üyelerin ne istediğine bakmak gerekir kanaatindeyim,bu isteklere istinaden açılan konulara baktığımızda da üyelerin birçoğu,Masonik ritüelleri merak ederek , nasıl Mason olunacağını öğrenmek isteyerek bu sitenin kapısını çalmış bulunmaktadırlar..Hatta daha ileri giderek,beni Mason yaparmısınız?,Masonluktan ayrı bir Masonik grup kuralım ! v.b isteklerde de bulunanlar mevcuttur...Arayısı bu yönde olan birçok üye şuan online bile olmamaktadır..Tüm bu izlenimlerimle diyebilirim ki ,üyelerin birçoğu aradığını bulamamıştır..Yani forum tam anlamıyla bu kişilere (haklı olarak )hizmet edememiştir..
 Mason üyelerimiz ellerinden geldiği kadar ketumiyyet kavramı dahilinde açıklamalar yapmaktadırlar..Konumuza bu yönden baktığımız takdirde diyebiliriz ki ;Evet!İmkanlar dahilinde, forum amacına hizmet etmektedir..Ama kesinen hizmet ettiğide söylenemez...Aradaki fark isteklerin farklılığından kaynaklanmaktadır...Unutmamamız gereken,isteklerimizin bariz ve kaliteli olmasını sağlamaktır..Bununla birlikte alacağımız cevaplarda daha kaliteli ve açık olacaktır...
Sevgi ve Saygılarımla..
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 06, 2009, 10:48:33 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

"Tekrar  tekrar hep aynı noktaya dönülüyor."
"Takıntılı üyeler var her konu onlar için aynı konu."

Bu iki cümleyi kendi üstüme alındım.Çünkü benim yazdığım bir konunun hemen arkasından açıldı bu konu.Sonuç olarak beni düşünerek yazmamış olsa da bu üyemiz,ben bunları zaman zaman yaptığımı kabul ediyorum.Nedeni ise;genellikle üstünde araştırma yaptığım ve merakımı cezbeden ve biraz da olsa bilgi sahibi olduğum konular din,metafizik,felsefe,parapsikoloji vb. konular.Bu yüzden de genelde forumda sadece bu konularda açılan topiclerde yazıyorum,fikir beyan ediyorum.Bilgim ve fikrim olmayan konularda,söyleyecek sözüm olmadığından,bilgi kirliliği de yapmamak adına sadece o konuları okuyarak geçiyorum ve aktif olarak katılmıyorum.Siyasi konulara gelince;asla politik jargona sahip olmadığımdan,bu konuda söyleyeceklerim, fikirlerimi anlatmakta yeterli olmayacaktır ve siyasi ideolojiler konusunda takıntılı biri de olmadığımdan bu konuda yazmıyorum yazı.

"takıntılı üyeler var,onlar için her konu aynı" sözünü de  şuna bağlıyorum;ilgilendiğim ve araştırdığım konular yukarıdaki yazmış olduğum konular olduğundan farklı konulara da bu bakış açısıyla bakıyorum ve durumu bu yönden analiz etmeye kalkışıyorum.

Forumdaki konuların, yanlış bir yere gitmesine neden olan yazılarım silinebilir.Bu konuda daha hassas davranmaya çalışırım...

Saygılar

Sayın Martı,

Bence düşünceleriniz,istikametinizin doğruluğunun göstergesi.Bu nedenle rahat olmalısınız.

Sevgi ve saygılarımla...

Anlayışınız ve yorumunuz için teşekkür ederim Sn.Ceycet

Saygılar

Mayıs 07, 2009, 11:45:34 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Acaba başka ülkelerde de bu tarz uygulamalar var mı?Yani başka ülkelerde de bu şekilde bir site kurulup bir takım bilgiler veriliyor mu?

Mayıs 08, 2009, 03:34:24 ös
Yanıtla #16
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Acaba başka ülkelerde de bu tarz uygulamalar var mı?Yani başka ülkelerde de bu şekilde bir site kurulup bir takım bilgiler veriliyor mu?

Sayin mosilats,

yurtdisinda Masonluk ile ilgili siteler mevcut. Bulundugum ülkenin Büyük Locasinda'da bir Forum vardi. Fakat Masonlar.org gibi zengin icerikli bir site ile karsilasmadim.

Sevgi ve Saygilarimla

Anatolic
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Mayıs 13, 2009, 12:34:00 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Son günlerde arkadaşlarımızın yaptığı alıntılar nedeniyle forum da Anti-Semitist bir ortam oluştu.Burası fikir alışverişi yapılabilecek bir forum olması gerekirken,kendi yorumlarımızdan,fikirlerimizden daha çok ordan burdan alınmış,kimi zaman kaynağı bile yazılmadan,yanlı şahısların kaleme aldığı ve doğruluğunun kanıtlanması imkansız komplo teorileri ısıtılıp ısıtılıp önümüze veriliyor.

Site yönetiminin hoşgörü ve demokrasi seviyesini azami miktarda yukarıda tutmaya çalıştığının farkındayım.Ancak bunun gerçekten bir sınırı olmalı.Özellikle Yahudilikle alakalı konular artık amacını aşmış,seviyesizlik boyutuna inmiş kanaatindeyim.Ben Yahudi değilim.Fakat, kendi dinime söyletmeyeceğim sözlerin,diğer dinlere ve mensuplarına söylenmesi de nazarımda bayağılığı temsil eder.

Burada bulunan arkadaşların Masonluk hakkında verilebilecek kadar bilgi almak ve eksik olduğumuz bilgilerde de bibirimizden faydalanmak amacında olması gerekir.Anladığım kadarıyla forumun kuruluş amacı da budur.Site yönetimi çok hogörülüdür.Ancak, başörtüsüne "paçavra" demek,yahudilikten nefret etmeye teşvik etmek, hoşgörü sınırlarını aşan durumlardır diye düşünüyorum.

Demokrasi, kişilere veya herhangi bir zümreye değil,bütün inanlığa mal edildiğinde güzeldir.Gizli öznesi kin,nefret,aşağılayıcık olan hiçbir cümle demokrasi adı altında sergilenemez.

Sevgi ve Saygılarımla,

Mayıs 13, 2009, 05:52:16 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kesinlikle evet'i işaretlediğimi söyleyerek sözlerime devam etmek istiyorum.

Hemen hemen forumdaki bir çok üye gibi, bende internet'te Masonluk ile ilgili bilgi arayışı içerisinde olduğum bir zaman da Masonlar.org'u keşfettim. Yurt dışında da bazı siteler gördüm fakat yabancı dil eksikliğimden dolayı, çeviri yardımı ile içeriklerine bakabilme şansım oldu. Yarı çeviri olmasından dolayı da yorum yapma hakkını kendimde bulmuyorum.

Masonlar.org'un kurallarına ve bu kurallar çerçevesinde yöneticilerin siteyi idare etme şekilleri, kararlarına ve üstelik hiç bir mecburiyetleri olmamasına rağmen, biz  haricilere Masonluk ile ilgili "bilmemiz gerektiği kadarıyla" birşeyleri izah ediyor ve bilgilendiriyor olması, bence değerini ve kalitesini bir kez daha gösteriyor.

Masonlar.org'un başarılarının daimi olması diliyorum.

Saygılarımla

Ocak 02, 2011, 07:03:10 öö
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kendim için  soyleyebılırım kı forum amacına hizmet  ediyor.Uzerınde olumlu  ya da  olumsuz fikir  sahıbı  olmadıgım konularda arastırma  ögrenme geregi  hissediyorum.Masonluk ve antimasonluk  hakkında daha fazla bilgiye sahip oldugumu  soyleyebılırım.Yol ve yöntem gösterme  anlamında başarılı buna uslup, ifade etme sekli dahil.Sn dogudan sitemde  bulundugu konu hakkında kişilerin simdiye  kadar olan birikimleri ögrenimleri ve potansiyelleri sonucunda farklılıklar olacaktır.Bu  durumun forumun  amacına ters düştüğü sonucunu dogurmadıgını dusunuyorum.
Saygılarımla
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!