Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Lions klüplerinin yönetim şeması?  (Okunma sayısı 4832 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 13, 2017, 12:46:59 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Arkadaşlar katıldığım lions toplantısında lions konvan konsey konsey başkan yardımcısı falanca kurul filanca kurul gibi çok sözler sarfedildi bunların çoğonu anlayamadım acaba lions yönetim şemasını bulup hiyerarşiyi kavrayabileceğim bir site biliyor musunuz?

Mayıs 14, 2017, 06:04:31 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Şema bulmak zor çünkü Lions ve Leo'da ünvanlar çok çeşitlidir. Örneğin Yönetim Çevreleri vardır. Mesela Marmara bölgesini içine alan yönetim çevresine "T" denir. Akdenizde "R" vardır. T.U.R.K.E.Y. adını oluşturur ve her yönetim çevresinin kendi içerinde bir LYÇ (Lions/Leo Yönetim Çevresi) Başkanı, başkan yardımcısı, saymanı vs. bulunur. Aynı şekilde her kulübün de içerisinde bu görevliler vardır.

Ayrıca siz toplantılara "konuk" olarak katılıyorsunuz. Başkan, konuklara söz verilmesi kısmında size hoş geldiniz dediği zaman ayağa kalkıp, hoşbulduk başkanım demeniz gerekir. Oturma düzeni vardır. Konuk/Aday Üyeler genellikle masanın başlarına oturur. Ortalara doğru üyeler ve tam ortaya YK (Yönetim Kurulu) oturur. Kulüp dışında bir samimiyet vardır fakat toplantı sırasında, çana vurulduktan sonra abi, bey denmez. Herkese unvanıyla hitap edilir.

Bu usulleri bilmeniz sizin için önemlidir.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 15, 2017, 09:37:10 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şema bulmak zor çünkü Lions ve Leo'da ünvanlar çok çeşitlidir. Örneğin Yönetim Çevreleri vardır. Mesela Marmara bölgesini içine alan yönetim çevresine "T" denir. Akdenizde "R" vardır. T.U.R.K.E.Y. adını oluşturur ve her yönetim çevresinin kendi içerinde bir LYÇ (Lions/Leo Yönetim Çevresi) Başkanı, başkan yardımcısı, saymanı vs. bulunur. Aynı şekilde her kulübün de içerisinde bu görevliler vardır.

Ayrıca siz toplantılara "konuk" olarak katılıyorsunuz. Başkan, konuklara söz verilmesi kısmında size hoş geldiniz dediği zaman ayağa kalkıp, hoşbulduk başkanım demeniz gerekir. Oturma düzeni vardır. Konuk/Aday Üyeler genellikle masanın başlarına oturur. Ortalara doğru üyeler ve tam ortaya YK (Yönetim Kurulu) oturur. Kulüp dışında bir samimiyet vardır fakat toplantı sırasında, çana vurulduktan sonra abi, bey denmez. Herkese unvanıyla hitap edilir.

Saygılarımla
Evet hakkaten de başkan adımı söyleyince çaktırmadan ayağa kalk işareti yaptı :) Bu arada yakında bir leo klübünün charter'ına davet edeceklermiş. bu çartır nedir ne yapılır kız arkadaşla mı gidiliyor orada ne yapıcam diye sorucaktım.

Mayıs 15, 2017, 09:50:41 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Saygılarımla
Evet hakkaten de başkan adımı söyleyince çaktırmadan ayağa kalk işareti yaptı :) Bu arada yakında bir leo klübünün charter'ına davet edeceklermiş. bu çartır nedir ne yapılır kız arkadaşla mı gidiliyor orada ne yapıcam diye sorucaktım.

Charter kuruluş toplantısı tarzı bir şey. Resmi olur. Hangi bölgenin lionsundasınız? Yani 118-T olarak mı geçiyor U,R,K,E,Y, ne olarak geçiyor?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 15, 2017, 10:34:04 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygılarımla

Charter kuruluş toplantısı tarzı bir şey. Resmi olur. Hangi bölgenin lionsundasınız? Yani 118-T olarak mı geçiyor U,R,K,E,Y, ne olarak geçiyor?
özelden söylüyorum herkes duymasın :)

Mayıs 16, 2017, 10:54:55 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Samuray özelden yazılacak kadar gizli bir konu değil. Biz Lionlar Lion olurken burada gördüklerimizi kimse ile paylaşmayız diye bir yemin etmeyiz. Sn. Risus'un bahsettiği gibi bir ritüelik çalışma söz konusu olmaz. Belki bunlar yazılı kurallardır. Ancak Lions üyelerinin rahat hareket ederek hizmet amaçlı bir araya gelen gönüllülerin oluşturduğu bir kurumdur. Bu tarz söylemler en çok Lions kulübüne zarar vermektedir. İsteyen vatandaş istedikleri toplantıya veya hizmete katılabilir. Gönül kapısı bu kadar açık olan bir kulübü sırlar odasına sokmamak gerekir.

Gönüllü olarak oraya gelenlere sen şurada oturacaksın, buna şunu diyeceksin diye bir zorlama söz konusu olamaz. Ancak gelenekleri gereği misafirler toplantı öncesi başkan tarafından takdim edilir ve söz verilir. Bizim kulübümüzde ayağa kalkmak zorunda değildir. Genelde her üye birbirine başkanım diye hitap eder. Yönetim çevresinde görevli olanlara ise görevi gereği hitap edilir. Lakin ben kimseye başkanım, direktörüm, yönetmenim dediğimi hatırlamıyorum. Benim için orada herkes eşittir. Benim kadar hizmet sevdalısıdır. Gerisi teferruattır.

Sn. Risus Marmara Bölgesine "T" demiş ama bu da doğru değil. İstanbul Haliç ile Anadolu yakası sınırında ikamet eden bölgedir.Yani Kağıthane, Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş, Sarıyer belediyeleri diyebiliriz.

Her kulübün bir başkanı olur ve bu kulüpler bölgelerine göre yönetim çevrelerine bağlıdır. T,U,R,K,E ve Y yönetim çevrelerinin başkanları ise konseye bağlıdır ve bu konseyinde bir Yönetim Kurulu vardır. Birde Türkiye Lions kulübünün Uluslarası Direktörü vardır. Bu direktör(ler) kulübü dışarıda olan konvansiyon toplantılarında temsil eder.

Nesim Bey'in bu sene çok güzel bir sunusu vardı. Penguenler ve kuşlar başlıklı. Lions içinde girdikten sonra karar verirsiniz. Ya penguen olur bu tarz geleneklere takılırsınız, ya da kuş olur ihtiyaç sahiplerine hizmet için çalışırsınız. Lions'un vizyonu Hizmet etmektir. Masada sırasıyla oturup basma kalıp gibi herkese başkanım demek değildir.

Mayıs 16, 2017, 11:06:27 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Charter kuruluş toplantısı tarzı bir şey" demiş Sn Risus.

Charter gecesi bir kuruluş toplantısıdır. Charter ingilizce bir kelime olup anlamı: yasalar gereği açılış, berat anlamındadır.
Yani bir yönetim çevresi içinde yeni bir kulubün açılış törenidir. Anladığım kadarıyla bu yeni kulübün üyesi değilsiniz. Bu durumda davetli olarak geldiyseniz istediğiniz kişiyi sizi davet edenden izin alarak çağırabilirsiniz. Uygulama da kulüpler arası farklılık gösterebilir ama her bir kişi için bir bedel ödemeniz gerekir. Ancak bazı kulüpler bütün davetlilerin bedelini kendi karşılayabilir veya kulüplerinin sponsoru olan diğer bir kulüpten bu bedelin ödenmesini isteyebilir.

Siz en iyisi sizi davet eden Lion arkadaşınıza sorun bu konuyu. Kulüp için özel, Lions için genel bir konu

Mayıs 16, 2017, 12:14:14 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın 38, "Sayın Risus'un bahsettiği gibi ritüelik bir çalışma olmaz" demiş. Benim hangi bahsim ritüelik çalışma içeriyor merak ettim. Yoksa ben farklı bir lions kulübüne mi katılıyorum. Toplantı öncesi yapılan yemin, çana vurulma ve diğer adetler Lions'a ait değil mi? Bakın bunlar zaten gizli yahut masonluk gibi gizemli olmadığı için rahatça anlatabiliyorum.

Ayrıca ben geleneklere uyuyoruz, çeşitli kural ve düzeni yerine getiriyoruz diye hizmet aşkından mahrum kaldığımızı görmedim. Sayın Samuray yukarıdaki iletisinde başkanın selamlaması sırasında çaktırmadan ayağa kalkmasını işaret ettiğini söylemiş. Aynı şeyi biz de aday üyeyken yaşadık. Ayağa kalkmamız, oturma düzenimiz vs. öğretildi ve şuanda tüm bunları yaparak hizmet aşkıyla çalışmalarımıza devam edebilmekteyiz.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Mayıs 16, 2017, 01:21:45 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kendi kulübünüzde ya da başka bir kulüpte ki uygulamaları genele yayamazsınız. Siz bu şekilde yapıyorsunuz diye herkes aynı şekilde toplantılarını yapıyor diye bir genelleme yapılamaz. Başkan kulüpte nasıl davranılması gerekiyorsa onu uygulatabilir.

Sn. Samuray'a söylediklerimi üzerinize alınmışsınız. Özelden mesaj atmayı uygun görmüş. Gerek olmadığını belirttim. Bütün kulüplerin listesini internetten bulabiliyorsunuz. Burada olmasının da bir sakıncası yok. Özümseyerek okursanız ne anlatmaya çalıştığım gayet açık.

Madem bir Lion'sunuz, şunu biliyor olmanız gerekli. Siber kulüplerimiz de çana vurmak, ayağa kalkmak gibi bir geleneğimiz yok. O zaman onlara Lions kulüplerini ait değil diyerek dışlayalım mı?

Kısacası siz bu ritüelleri kendi kulübünüzde yapıyor olabilirsiniz, başka kulüplerde buna uyuyor olabilir. Ancak biraz önce belirttiğim gibi ben bu gelenekler harfiyen uyan bir kulüpte yer almıyorum. Demek ki bunları Lions'un geneline uyarlayamazsınız. Siz yapıyorsunuz benden daha iyi bir Lion olmazsınız, bende sizden daha iyi bir Lion olamam.

Saygılar

Mayıs 16, 2017, 03:14:05 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Kendi kulübünüzde ya da başka bir kulüpte ki uygulamaları genele yayamazsınız. Siz bu şekilde yapıyorsunuz diye herkes aynı şekilde toplantılarını yapıyor diye bir genelleme yapılamaz. Başkan kulüpte nasıl davranılması gerekiyorsa onu uygulatabilir.

Sn. Samuray'a söylediklerimi üzerinize alınmışsınız. Özelden mesaj atmayı uygun görmüş. Gerek olmadığını belirttim. Bütün kulüplerin listesini internetten bulabiliyorsunuz. Burada olmasının da bir sakıncası yok. Özümseyerek okursanız ne anlatmaya çalıştığım gayet açık.

Madem bir Lion'sunuz, şunu biliyor olmanız gerekli. Siber kulüplerimiz de çana vurmak, ayağa kalkmak gibi bir geleneğimiz yok. O zaman onlara Lions kulüplerini ait değil diyerek dışlayalım mı?

Kısacası siz bu ritüelleri kendi kulübünüzde yapıyor olabilirsiniz, başka kulüplerde buna uyuyor olabilir. Ancak biraz önce belirttiğim gibi ben bu gelenekler harfiyen uyan bir kulüpte yer almıyorum. Demek ki bunları Lions'un geneline uyarlayamazsınız. Siz yapıyorsunuz benden daha iyi bir Lion olmazsınız, bende sizden daha iyi bir Lion olamam.

Saygılar

Sayın 38,

Genele yaymıyorum, herkes kendi gördüğü ve yaşadığıyla anlatır kurumunu ben de kendi gördüğüm ve yetiştiğim usulü anlattım hepsi bu. Yoksa tüm Lions kulüpleri böyledir, böyle olacaktır demek benim haddim değildir, böyle bir izlenim verdiysem özür dilerim.

Sevgi ve saygılarımla
Gnothi Seauton