Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Egitimli Turkler Almanya'yi Terk Ediyor  (Okunma sayısı 10152 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 19, 2008, 10:13:15 ös
  • Uzman Uye

Almanya'nın önde gelen siyasi dergilerinden "Der Spiegel", ülkede doğup büyüyen ve çok iyi derecede eğitim gören Türklerin çoğunun, "Almanya'da istenmedikleri" duygusuna kapıldıkları için Türkiye'ye ya da İngilizce konuşulan bazı ülkelere gittiklerini yazdı. Dergide, Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, yüksek eğitim gören Türk kökenlilerin sayısının yaklaşık 20 bin olduğu, bu öğrencilerin 3'te 2'inden fazlasının eğitimini tamamladıktan sonra Almanya'da kalmak istemediği belirtildi. "Genç, İyi ve İstenmeyen" başlığıyla yayımlanan yazıda, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Aile ve Uyum Bakanı Armin Laschet'in de bu durumu "bir felaket" olarak değerlendirdi ve "Cazip ülkelere göçmen gelir, daha az cazip ülkelerden ise göçmen gider" diye konuştu. Yazıda, Türkiye'ye çalışmaya giden Türk kökenli Alman vatandaşlarının çoğunun durumlarından memnun oldukları ve bir daha Almanya'ya dönmek istemedikleri belirtildi

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=97245&KOS_KOD=7

Mayıs 19, 2008, 10:22:29 ös
Yanıtla #1

Üniversitede okuduğum sırada benim de ailesi Almayadan kesin dönüş yaptığı için Türkiye ye dönen -aynı sınıfta okuduğumuz- bir arkadaşım vardı.Yukarıdaki tesbitin tam tersine çocuk Türkiye ye ve şartlarına sadece 2 sene dayanabildi.Bir daha dönmemek üzere Almanya ya geri döndü.En son konuşmamızda ki bu gittiğinden 5 yada 6 sene sonra idi bana inanılmaz derecede mutlu ve huzurlu olduğunu tatil için bile dönmeyi düşünmediğini söylemişti. :) Ne yalan söyleyeyim kendisine gönülden hak vermiştim :)

Yukarıda yazan durumun doğruluğunu ve sebeplerini  bence en iyi sevgili Anatolic kardeşim anlatabilir bizlere.
Omnia mors aequat

Mayıs 19, 2008, 10:35:12 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Katiliyorum Sn.Mysticprovocateur.Sanirim durumu en rahat Sn. Anatolic gozlemlemistir.Tabi insandan insana degisir diyorum sadece,yurtdisinda yasadigi o ortama da bakmak gerekli.
  Yillarca orada yasamis cok yakin akrabalarimiz var lakin bir cogu yaslari ilerleyene kadar donmek istemediler.Hele ki cocuklari Sn.Mysticprovocateur da dedigi gibi tatillere bile gelmek istemediler fakat yaslari ilerleyenler simdi donus planlari yapiyorlar :)
   Bir de dusunmek gerekir ki Almanya da ki Turklere oranla,rahat edemeyen yasanamayan ulkelerde var.Bildigim kadari ile bunlardan birisi de Bulgaristan.

Mayıs 20, 2008, 01:35:20 ös
Yanıtla #3
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayin Kirlangic,

öncelikle böyle güzel bir konuyu actiginiz icin tesekkür ederim.

Almanya'da bir Türk’ün is bulabilmesi gercekten cok zorlasti. Örnegin Alman ve Türk ayni is icin basvuru yaptiginda Alman öncelikli tercih ediliyor. Ancak Türk cok basarili ve mükemmel ötesi bir CV verdiyse durum degisebiliyor. Almanya'da yasayan Türklerin issizlikle birlikte gelen zorlasmis ekonomik durumu bircok ögrenciyi üniversitenin yanisira calisma hayatina sürüklüyor. Bu durum Türklerin diploma not ortalamalarini genel olarak indiriyor. Bizim Türk basvurusunu yaptigi zaman, zaten önce bir „Türk“ olma süzgecinden gecmesi lazim. Yani ayni zamanda basvuru yapanlardan not derecesi daha yüksek olmasi sart. Eger bu yoksa zaten hemen eleniyor. Alman’lar Türklerin kariyer yapmasini ve onlardan üst pozisyonda olmasini sevmezler. Bunu ben hergün ofisimde yasiyorum.

Bildiginiz gibi Türklerin Almanya'da cok kötü bir imaji var. Bu imajin bilincli ve sistematik olarakta yipratildigi bircok arastirmalarda ispat edildi. Almanlara göre Türkler, töre icin cinayet isleyen, kadinlara siddet uygulayan ve ezen, siddeti benimsemis, gayri mesru islerle ugrasan bir toplum. Böyle bir imajdan sonra eline bir Türkün CV'si gecen Personel Müdürünün kafasinda herzaman bir soru isareti ve duraklama olusuyor.

Bana hangi irktan oldugumu sorduklarinda Türk oldugumu söyleyince, karsi tarafin duraklamasi ve ben sizin bir Türk oldugunuzu tahmin etmemistim gibi sözler geliyor. Simdi siz olsaniz bu durumda ne düsünürsünüz? Bir Türk sizce nasil sorusunu sormak istedigim cok olmustur.

Bu tarz durumlar bircok Türk’ün midesini bulandiriyor. Almanya ile ticaret yapan ve Almanya icin Ticari Vize almak icin basvuru yapmis kisiler anlar mutlaka ne demek istedigimi. Türk diyincede lütfen nesli tükenmek üzere olan Türkiye'de gördügünüz Gurbetci manzaralarini animsamayin. Bahsi gecen cok iyi egitim almis ve son derece kültürlü insanlarin durumu.

Son zamanlarda bircok kurulusun ayrimciliga karsi yürüttügü ciddi projeler var. Örnegin Almanya'nin en büyük bankalarindan olan "Deutsche Bank", Almanya'da yasayan Türklere türkce hizmet vererek, bankacilik sektöründe calismak istegen Türklere büyük bir is sahasi acti. Alman Posta kurumu "Deutsche Post"'da ayni sekilde Türk vatandaslarina hizmet verebilmek icin benzeri uygulamalar ile Türklere is sahalari actilar. Türklerin ciddi hedef kitle oldugunu düsünen  Mercedes Benz, BMW, Volkswagen, Deutsche Bank, Allianz, Deutsche Post, Telekom vs. vs. gibi sirketler, iyi egitilmis Türkleri alarak cok güzel projelere imza atmis durumdalar.

Araplasmaktan vazgecersek, egitime ve medeniyete burada daha cok agirlik verirsek, o zaman bu gibi haberler ebediye tarihe gömülecektir. Uyum icin buradaki Türklerde özveride bulunarak, kendilerini egitime vererek daha iyi yere gelebilirler.

Volkswagen markasini hepiniz bilirsiniz, Golf, Bora gibi modelleri üreten marka. Bu otomobil devinin 2004 ile 2007 arasi tasarim müdürü olan Murat Günak bir Türktür. Yani bu haberlerin olumsuz yani olsada, bi o kadarda olumlu yanlari oldugunu unutmayalim.

Sevgi ve Saygilarimla
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Mayıs 20, 2008, 02:12:26 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Konuyu çok güzel açıklamışsınız Sn.Anatolic
Teşekkür ederim.
stilus absentis...

Mayıs 20, 2008, 08:15:05 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın Anatolic,

Türkler araplaşmıyor bence, zamanında bize konulan bir sıfat bu. Bizde maalesef bunu değiştirmek için gerekeni yapmıyoruz.

Saygılarımla,

Mayıs 20, 2008, 08:20:26 ös
Yanıtla #6

Sayin Kirlangic,

öncelikle böyle güzel bir konuyu actiginiz icin tesekkür ederim.

Almanya'da bir Türk’ün is bulabilmesi gercekten cok zorlasti. Örnegin Alman ve Türk ayni is icin basvuru yaptiginda Alman öncelikli tercih ediliyor. Ancak Türk cok basarili ve mükemmel ötesi bir CV verdiyse durum degisebiliyor. Almanya'da yasayan Türklerin issizlikle birlikte gelen zorlasmis ekonomik durumu bircok ögrenciyi üniversitenin yanisira calisma hayatina sürüklüyor. Bu durum Türklerin diploma not ortalamalarini genel olarak indiriyor. Bizim Türk basvurusunu yaptigi zaman, zaten önce bir „Türk“ olma süzgecinden gecmesi lazim. Yani ayni zamanda basvuru yapanlardan not derecesi daha yüksek olmasi sart. Eger bu yoksa zaten hemen eleniyor. Alman’lar Türklerin kariyer yapmasini ve onlardan üst pozisyonda olmasini sevmezler. Bunu ben hergün ofisimde yasiyorum.

Bildiginiz gibi Türklerin Almanya'da cok kötü bir imaji var. Bu imajin bilincli ve sistematik olarakta yipratildigi bircok arastirmalarda ispat edildi. Almanlara göre Türkler, töre icin cinayet isleyen, kadinlara siddet uygulayan ve ezen, siddeti benimsemis, gayri mesru islerle ugrasan bir toplum. Böyle bir imajdan sonra eline bir Türkün CV'si gecen Personel Müdürünün kafasinda herzaman bir soru isareti ve duraklama olusuyor.

Bana hangi irktan oldugumu sorduklarinda Türk oldugumu söyleyince, karsi tarafin duraklamasi ve ben sizin bir Türk oldugunuzu tahmin etmemistim gibi sözler geliyor. Simdi siz olsaniz bu durumda ne düsünürsünüz? Bir Türk sizce nasil sorusunu sormak istedigim cok olmustur.

Bu tarz durumlar bircok Türk’ün midesini bulandiriyor. Almanya ile ticaret yapan ve Almanya icin Ticari Vize almak icin basvuru yapmis kisiler anlar mutlaka ne demek istedigimi. Türk diyincede lütfen nesli tükenmek üzere olan Türkiye'de gördügünüz Gurbetci manzaralarini animsamayin. Bahsi gecen cok iyi egitim almis ve son derece kültürlü insanlarin durumu.

Son zamanlarda bircok kurulusun ayrimciliga karsi yürüttügü ciddi projeler var. Örnegin Almanya'nin en büyük bankalarindan olan "Deutsche Bank", Almanya'da yasayan Türklere türkce hizmet vererek, bankacilik sektöründe calismak istegen Türklere büyük bir is sahasi acti. Alman Posta kurumu "Deutsche Post"'da ayni sekilde Türk vatandaslarina hizmet verebilmek icin benzeri uygulamalar ile Türklere is sahalari actilar. Türklerin ciddi hedef kitle oldugunu düsünen  Mercedes Benz, BMW, Volkswagen, Deutsche Bank, Allianz, Deutsche Post, Telekom vs. vs. gibi sirketler, iyi egitilmis Türkleri alarak cok güzel projelere imza atmis durumdalar.

Araplasmaktan vazgecersek, egitime ve medeniyete burada daha cok agirlik verirsek, o zaman bu gibi haberler ebediye tarihe gömülecektir. Uyum icin buradaki Türklerde özveride bulunarak, kendilerini egitime vererek daha iyi yere gelebilirler.

Volkswagen markasini hepiniz bilirsiniz, Golf, Bora gibi modelleri üreten marka. Bu otomobil devinin 2004 ile 2007 arasi tasarim müdürü olan Murat Günak bir Türktür. Yani bu haberlerin olumsuz yani olsada, bi o kadarda olumlu yanlari oldugunu unutmayalim.

Sevgi ve Saygilarimla

Sevindirici gelismeler. Bilgilerinizi ve tecrubelerinizi paylastiginiz icin tesekkurler sevgili kardesim.
Spes mea in Deo est

Mayıs 20, 2008, 08:30:24 ös
Yanıtla #7

Sayın Anatolic,

Türkler araplaşmıyor bence, zamanında bize konulan bir sıfat bu. Bizde maalesef bunu değiştirmek için gerekeni yapmıyoruz.

Saygılarımla,

Katılıyorum özellikle son zamanlarda ortaya çıkan yeni bir tür.Ne Arap ne Türk.En kötüsü ne olduğunu bulamamak olsa gerek.
Omnia mors aequat

Mayıs 20, 2008, 08:41:41 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Katılıyorum özellikle son zamanlarda ortaya çıkan yeni bir tür.Ne Arap ne Türk.En kötüsü ne olduğunu bulamamak olsa gerek.

Sayın Mystic,

Biraz komplo teorisi gibi olacak ama sanırım bizim üzerimizde oynanan senaryo bu. İki farklı zıt kutup yaratmak ve sonrada herkesi birbirine düşman etmek. Kültürümüzü yok ediyorlar, bizse sadece seyrediyoruz...

Mayıs 20, 2008, 08:52:00 ös
Yanıtla #9

Çok doğru Sn. blossom. 7 düvel bir olmuş üzerimizde proje üzerine proje deniyor.Yine iyi dayanıyoruz.
Omnia mors aequat