Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Paran kadar konuş  (Okunma sayısı 38621 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 04, 2007, 04:39:02 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

alaaddin senin dediğini anladım ama biz seferberlikten bahsetmiyoruz
bir seferberlik durumunda sende savaşmak zorundasın bende ortada yine bir çıkar olsada bu hepimizin refahı içindir.
Tarihe bakarsaniz soyledikleriniz malesef cok gercekci degil.  Seferberlikte bile her zaman icin sizi kendi cikari icin satacak kisler/gruplar olusmustur (Bkz. Gunumuzde ..... Sorunu olarak adlandirilan her sey).

Hepimizin refahi icin herkes savasmaz. Sizin soyledikleriniz sadece ortak bir gaye icin savasanlar icin gecerlidir.

Konumuz farkliydi, cikarsiiz yardim olayindan bahsedelim. Hala supheleriniz varsa BIRAZCIK arastirma yapin.  Eger arastirma yapacak guce, imkana sahip degilseniz o ayri, fakat buraya yazabildiginize gore bu imkanlara yeteri kadar sahipsiniz.

Mart 04, 2007, 06:37:14 ös
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Sen savaşta aç bir aileye yardım edersen bu neyin çıkarıdır sence. Ben olsan aç bir aileye yardım ederdim diye düşünüyorum, çıkarsız. Diyelim yardım ettim, ailenin erkekleri zaten savaşta, şu adama yemek vereyimde gitsin savaşsın diye de bir şey yok. Yani sadece onları mutlu etmek için.
Tasavvuf budur. Amaç mutlu olmak en kolay yöntemi ise birisini mutlu etmek. Eğer birini mutlu edersen sen daha çok mutlu olursun. Bu duyguyu hiç tattın mı ?
''Kızıl elmada buluşalım''

Mart 04, 2007, 08:42:10 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Sen savaşta aç bir aileye yardım edersen bu neyin çıkarıdır sence. Ben olsan aç bir aileye yardım ederdim diye düşünüyorum, çıkarsız. Diyelim yardım ettim, ailenin erkekleri zaten savaşta, şu adama yemek vereyimde gitsin savaşsın diye de bir şey yok. Yani sadece onları mutlu etmek için.
Tasavvuf budur. Amaç mutlu olmak en kolay yöntemi ise birisini mutlu etmek. Eğer birini mutlu edersen sen daha çok mutlu olursun. Bu duyguyu hiç tattın mı ?
Ben tattim. Savasta degil ama barista :) Umarim savasta tatma zamani gelmez.

Mart 04, 2007, 09:54:57 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

onlar iyi araştırmışlar  siz seferberlikten söz ediyorsunuz.
söz konusu savaş oldumu mecburen savaşırsın erkeksen savaşma
çıkarsız yardım değil yardım edersin çünkü aynı zamanda kendi kurtuluşunda için...

Mart 05, 2007, 05:42:34 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

çıkarsız yardım değil yardım edersin çünkü aynı zamanda kendi kurtuluşunda için...
ama esas verilen orneklerden digelerini dusun bence.
bak alaaddin ne guzel soylemis.
ac bir aileyi doyururmusun?
savas yada baris onemli degil. birisinin lokantanin caminda agzinin sulandigini gorursen, yemeginden bir parca ona verirmisin?
verirsen karsiliksiz iyilik yapmis olursun zaten.
yoksa sen yemegini paylastiktan sonra o adamdan karsilikmi bekliyorsun? bence kimse oyle bir durumda karsilik beklemez.Karsiliksiz yardima cok basit bir ornektir.

Mart 05, 2007, 04:59:23 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

ama esas verilen orneklerden digelerini dusun bence.
bak alaaddin ne guzel soylemis.
ac bir aileyi doyururmusun?
savas yada baris onemli degil. birisinin lokantanin caminda agzinin sulandigini gorursen, yemeginden bir parca ona verirmisin?
verirsen karsiliksiz iyilik yapmis olursun zaten.
yoksa sen yemegini paylastiktan sonra o adamdan karsilikmi bekliyorsun? bence kimse oyle bir durumda karsilik beklemez.Karsiliksiz yardima cok basit bir ornektir.
Cok guzel bir ornek.

Mart 06, 2007, 08:58:42 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

para belirleyici olmamalı para insana yardın etme yada insanın kendisini geliştirmesi için bir etken değildir parası olupta çooooook geri olan ve insana zararlı davranan insanları görelim

Mart 06, 2007, 09:22:40 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Para belirleyici degildir ama bir etkendir. Parasi olup ta yardim etmeyenler zaten konu ile alakasi yok. Son tartisilan para olmadan yardimin olmasi. parasi olan icin yardim etmek sorun degil (olmamali).

Mart 07, 2007, 12:24:41 öö
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

bende para belirleyicide degildir. etkende degildir.
para guctur. para maddiyatin butu ngucunu elinde tutar. ve seninde elinde ne kadar para varsa o kadar guclusudur.
bu boyledir yani.

Mart 07, 2007, 12:33:55 öö
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

bende para belirleyicide degildir. etkende degildir.
para guctur. para maddiyatin butu ngucunu elinde tutar. ve seninde elinde ne kadar para varsa o kadar guclusudur.
bu boyledir yani.
Bence bu goreceli bir kavram. Guclu olmak icin illa paraya ihtiyacin yoktur. Ne gucun olduguna baglidir.