Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Doğruluk  (Okunma sayısı 4405 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 16, 2015, 10:00:20 öö
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Doğruluk

Doğruluk insanın en büyük meziyetlerinden biridir. Fakat doğruluğu yalnız yalan söylememek olarak anlamamız yanlıştır/Sözlerimiz kadar düşüncelerimiz, hareketlerimiz, davranışlarımız, hatta sükûtumuz bile doğru veya yanlış olabilir. Onun için doğruluğu en geniş anlamiyle incelememiz gerekir.

İnsanın bazen bir yerde konuşması, bir şey söylemesi gerekebilir. Eğer bu insan söylemesi gereken sözleri o sırada söylemezse doğru hareket etmemiş olur. Demek ki susmak da, icabında, hakikatin gizlenmesi anlamına gelebilir; ve bir nevi yalan söylemek demek olur. Kötü bir davranışı yapmayı zihnimizden geçirmemiz bile, o işi yapmasak da, benliğimiz üzerinde fena tesirler bırakır, ve er geç, günün birinde, o kötü hareketi yapmamıza yol açar. Onun için, sözlerimiz ve davranışlarımızda olduğu kadar, düşüncelerimizde de temiz ve doğru olmaya çalışmalıyız.

Bazı kimseler vardır ki iyi bir neticeye varabilmek için her çareye, hatta meşru olmayan yollara bile baş vurmayı mubah sayarlar. Bu düşünüş ve davranış tarzı çok yanlıştır. Sebep ve bahane ne olursa olsun doğru yoldan hiç bir zaman şaşmamalıdır. Bakınız, Birleşik Amerika'nın tanınmış Cumhur Başkanlarından Abraham Linkoln doğruluğa verdiği önemi şu sözüyle ne güzel ifade etmiş oluyor: «Neticenin doğru olacağına inansam dahi, doğru olmadığına inandığım bir tedbiri bana hiç bir zaman aldıramazsınız.»

Medenî milletlerde bir insana yapılabilecek en büyük hakaret ona «yalancı!» demektir. Çünkü yalancılık bütün fenalıkların başlangıcı sayılır. Küçüklerin yanında büyüklerin yalan söylemeleri, birbirlerine yalancı demeleri hiç doğru değildir. Daha küçük yaşta çocuklara yalanı öğretmiş olurlar. Bir gün Almanya'da şarklı bir adam, bir parkta dadısının önünde koşan bir Alman çocuğunu yanma çağırmak için: «Gel, bak sana şeker vereceğim» diye boş elini uzatmış. Çocuğun dadısı derhal koşup çantasından çıkardığı bir şekeri adamın eline koymuş, ve adama şu ihtarda bulunmuş: «Bir daha elinde şeker yok iken çocukları bu şekilde çağırma! Onlara yalan söylemeği öğretmiş olursun!»

İnsanın her şeyden evvel kendisine karşı olan davranışlarında doğru olması lâzımdır. Bazen bir karar veririz, şunu veya bunu yapacağız, deriz. Bu kendi kendimize karşı verilmiş bir sözdür, ve bu sözü tutmamız lâzımdır. Eğer bu sözleri tutmayacak olursak kendi kendimize güvenimiz kalmaz. Bu güven kaybolunca da benliğimizden çok şeyler kaybederiz. Teşebbüslerimizde başarılı olmamız ihtimali de azalır. Medenî bir insanın birinci vasfı verdiği sözü tutmaktır. Bir kimse ile bir yerde buluşmak üzere sözleştiğimiz zaman, muhakkak kararlaştırılan saat ve dakikada orada bulunmamız lâzımdır. Bu sözü tutmamakla hem bizi bekleyen insanı hiçe saymış, hem de sözümüze güvenile-miyeceğini göstermiş oluruz.

Hayata atıldıktan sonra da, iş yaptığımız insanlarla olan temaslarımızda hiç bir zaman doğruluktan ayrılmamalıyız. Bilhassa para işlerinde çok titiz olmamız lâzımdır. Bu işlerde doğruluktan ayrılanlara artık en yakınları bile güvenemez olur. Dolayısiyle bu gibi insanlar bütün itibarlarını kaybederler. 1952 senesi ilkbaharında Japonya'da idim. Bir gün Japon Millî Eğitim Bakanı ile konuşmak fırsatını bulmuştum. Kendisine Japonların ilerlemesinin sırrını sorunca Bakan bana şu cevabı vermişti: «Çok basit, yüzümüzü kızarma korkusu!» Eski millet vekillerinden bir dostum anlatırdı. Çocuk iken annesi kendisine daima şöyle dermiş: «Oğlum, yüzünü kızartacak bir davranışta bulunursan aybını toprak örtsün!» Bu faziletli annenin oğlu da hayatı boyunca faziletli kalmış, bütün çevresinin sevgisini ve güvenini kazam ıştır. Biz de doğruluktan hiçbir zaman ayrılmayalım. Yüzümüzü kızartacak hareketler yaparak şerefsiz yaşamaktansa ölümü tercih edelim.

Kadri OLCAR
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ekim 11, 2018, 12:25:43 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanın bazen bir yerde konuşması, bir şey söylemesi gerekebilir. Eğer bu insan söylemesi gereken sözleri o sırada söylemezse doğru hareket etmemiş olur. Demek ki susmak da, icabında, hakikatin gizlenmesi anlamına gelebilir; ve bir nevi yalan söylemek demek olur.

Sn Risus
    Alıntıladığım bölümün farklı boyutlarla ele alınması gerektiği kanaatindeyim.'' Doğruyu söylemek adına her yerde doğru söylenir mi? '' diye kendimize sormamız lazım.  Her söylediğimiz elbette tartışmasız doğru olmalıdır. Fakat '' Her doğruyu söylemek doğru olur mu?'' diye düşünmeden geçemeyiz. Bazı konular toplum içinde bir rahatsızlığa ve karışıklığa sebep olacak, yıkıma yol açacaksa susmak daha efdal değil midir?
   Nice doğru söz vardır ki, yanlış yerde, yanlış zamanda, yanlış kişilere söylenmiştir. Nice insan söylenmesi doğru olmayan doğrular yüzünden, yanlış yerde ve yanlış zamanda yanlış kişilere söylenen doğrular yüzünden sıkıntı ve sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Şahsi fikrim doğruyu her yerde söylemenin bize hak olmadığıdır. Görüşümden doğru yerine yalan konuşmak anlamı çıkarılmasın. Hak olmayınca bize konuşmak, doğru ve gerekli olan ''susmak''. Saygılarımla.
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan

Ekim 11, 2018, 01:55:00 ös
Yanıtla #2

Her zaman doğruyu söylemek veya hakikati olduğu gibi zikretmek şart mıdır? Örneğin moralin çok önemli olduğu bir hastaya, olmasa bile, herşeyin yolunda gittiğinin söylenmesi doğru bir davranış olabilir mi?

Ekim 11, 2018, 07:28:41 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her zaman doğruyu söylemek veya hakikati olduğu gibi zikretmek şart mıdır? Örneğin moralin çok önemli olduğu bir hastaya, olmasa bile, herşeyin yolunda gittiğinin söylenmesi doğru bir davranış olabilir mi?
Koşullara göre şart olmadığını düşünüyorum. Verdiğiniz örnek bunlardan sadece biri. Saygılarımla

Ekim 12, 2018, 01:44:46 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Doğru ile yanlış iyi ile kötünün zıttıdır.

Yaratılmış insan ise hem iyi hem kötü hem doğru şeyleri hemde kötüler yapar o yüzden insaniz.

Doğruyu yada yanlışı yaşadığımız anın eylemi belirler biz tercih ederiz.

Kötüyü yapmak seni kötü yapmayacağı gibi iyide seni çok iyi yapmaz dolayısı ile aradaki denge seni insan yapmaya yeter.

Hep iyi yapmaya çabalamak hataya sebep olur kötünün ise ise yarar bir şey olduğunu bilmek iyiye giden önemli bir yoldur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 12, 2018, 09:22:56 ös
Yanıtla #5

Doğruluk, adaletin sayısızca olan isimlerinden sadece bir isimdir; ve adalet,pergelin ilk battığı yere benzer...

Saygılar
« Son Düzenleme: Ekim 12, 2018, 09:26:51 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ekim 13, 2018, 01:41:47 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Doğruluk, adaletin sayısızca olan isimlerinden sadece bir isimdir; ve adalet,pergelin ilk battığı yere benzer...

Saygılar
Sn Tık-Tik-Tak rica etsem detaylandırabilir misiniz? Üzerinde çok düşündüm. Sizin yorumunuzdan da faydalanmak isterim. Saygılarımla

Ekim 13, 2018, 01:22:38 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
şimdi bir şey sormak istiyorum karşınızdaki kişi mesela yakın bir arkadaşınız aileniz,kardeşiniz gibi kişiler sırf onun iyiliği için onu üzmemek için bir konuda küçük yalan söylüyoruz, şimdi soruyorum ona doğruyu söyleyip üzmek mi doğru yoksa küçük yalan atıp üzlümemesi için mi? lütfen bu konuda bana bir şey söyleme imkanınız varmı varsa söyleye bilirmisiniz.

şimdi birşey daha söylemek istiyorum.Doğruluk adalet için o ayrı bir konu ama ben kişilikten bahs ediyorum bilginiz olsun.
saygılarımla
« Son Düzenleme: Ekim 13, 2018, 01:28:16 ös Gönderen: Suat »

Ekim 15, 2018, 12:29:15 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"...
İşte bu nedenle masonik ketumiyet şarttır. Yani hep doğruyu söylemek; ama her doğruyu her yerde söylememek; dinleyenin idraki ve bilgisi derecesinde konuşmak ketumiyeti..."

Mimar Sinan Dergisi
Masonlukta Ezoterizm:
Alegoriler ve Semboller
    Tamer AYAN

Ekim 15, 2018, 12:32:41 öö
Yanıtla #9

Doğru bir tane midir?
Genel-geçer herkesçe kabul gören mi doğrudur?

Ezcümle,doğruluğun ölçüsü/şirazesi nedir?