Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BANA GÖRE MASONLUK???  (Okunma sayısı 30500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 08, 2009, 12:21:54 öö
Yanıtla #40
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Benim icin Masonluk;

- almadan verebilmek,
- karsiliksiz sevgi, saygi ve anlayis duyabilmek,
- dunya icin iyi insan olabilmek,
- insani ve ticari iliskilerini ahlaki, sosyal ve kanunlar cercevesinde surdurebilmek,
- tam anlamiyla guvenilir ve iyi insan olabilmek,
- ogrenmenin siniri olmadigini kabul etmis olmak,

demektir...
Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Aralık 08, 2009, 08:11:37 öö
Yanıtla #41
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın aashooter Masonluğun tinsel nitelikleri üzerinde benimseyişler aktarıyor ama sanırım pek uzatmamak için kısa kesmiş. Bu iş o kadarla kalmaz ki... O kadarla kalsa, bunu tek bir tümceyle özetlemek de mümkündür.

Aslına bakarsanız burada bir başlık yanlışı var: "Bana göre Masonluk" diye bir şey olamaz; yoktur. Masonluğun ne olduğu ve ne olmadığı bellidir. Gerçi mason örgütleri bu kurumu kendi görüş, eğilim ve tutumlarına göre farklı biçimlendermiştir ama bu da Masonluğun bütününü değiştirmez; sadece kendi içindeki farklılıkları gösterir. Böyle bir başlık söz konusu olunca, öte yanda bir başka katılımcı kendine göre bir Masonluk tanımı yapıyor ki, o yaptığı tanımın Masonluk ile ilgisi yok. Kişi ancak Masonluk üzerinde kendine göre bir değerlendirme yapabilir; bu onun en doğal hakkıdır; Masonluğu iyi ve güzel yanlarını, ona göre yaünlış ve eksik yanlarını ortaya koyar yani eleştirir. Fakat Masonluğun niteliği ve tanımı orada ondan bağımsız olarak durmaktadır. Bu nitelikler değişmediği sürece Masonluğun tanımı da değişmez. (Faklı Masonluklardan söz edilebilir; o ayrı. Onların her birinin de kendi belirgin tanımı vardır. )

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 08, 2009, 11:56:35 öö
Yanıtla #42
  • Ziyaretçi

bana göre masonluka cevap veremiyorum çünkü yaşamak lazım. ancak yaşayanlar söz sahibi olabilirler .şu şekilde cevap verilebilir ancak duyduklarımız veya ilğili dökümanlarve yayınlardan.  ilgili dökümanlarda  o bilgilerin tekrarı demektir.

Ağustos 16, 2012, 11:43:23 ös
Yanıtla #43
  • Uzman Uye

Sayın Yalçın;

Bence, Masonluğu anlayabilmenin ilk yolu Hiram Usta'yı çok iyi araştırmaktan geçer.Ahlaklı,dinine bağlı,işinde çok iyi,mesleki sırlarını koruyabilmek adına canını bile vermekten kaçınmayan,emrindeki 40,000 kişiyi idare edebilen,ilmiyle çağına ve daha sonraki çağlara ışık tutabilen ,bir lider,taş işçisi,mimar.

Hiram Usta öğretisini anlayabilmiş bir kiş,tekris edilmese dahi kalben Mason olmuş sayılabilir.

Saygılarımla,

Tebrik ederim. Çok isabetli bir yaklaşım yalnız; Masonluk sadece Hiram Usta ile başlayan bir kavram değil     başlangıcının   daha eskilere kadar  gittiği söyleniyor .  Sadece hatırlatma maksadıyla yazdım. :)

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 17, 2012, 09:11:04 öö
Yanıtla #44
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında yazılanlara hiç dokunmak gerekmezdi aslında. Herkes Masonluğu kendine göre, fili tanımlayan körler gibi tanımlıyor.

Sayın NOSAM33'ün konuya girişi, yalçın adlı bir üyemizin üç yılı aşkın bir süre önce yazdığı üzerine... O üyenin üyeliğinin devam edip etmediği bile belli değil.

Nasıl NOSAM33 çok isabitli bir yaklaşım olduğunu söylemiş Sayın yalçın'ın dedikleri üzerine ama bence hiç de öyle değil. Elbette... Bana göre Masonluk farlıdır çünkü bsana göre... Aslında bana göre Masonluk olmaz ki... Ben Masonluğu ya biliyorumdur ya bilmiyorumdur. Bu bir bilgi sorunudur. Gerçek oradadır. Bunun bana göresi olmaz.

Ancak masonlara göre bana göresi olabilir çünkü birbirinden farklı masonik anlayış ve tutumlar, değişik uyulamalar var dünyü yüzünde. Masonluk tek değil. Fakat bu Foruma ayazlar o ayrımı yapmıyor.

Masonluğun başlangıcının çok eskileri gidişi, sadece felseafesinden ötürüdür. Yoksa, örgütsel olarak masonluk bir 18. yüzyıl ürünüdür; daha eski falan değildir. Eğer ille de eskilere uzanılacaksa, o zaman her kurumun binlerce yıl öncesi olduğunu söylemeye girişirz ki bunun altından kalkılmaz.

Burada benim asıl yazacağım, artık ortalıklarda olmasa da Sayın yalçın'ın yazdıklarını sorgulamak...

Hirem Usta...

Ahlaklıymış... Gerçi ahlak göreli bir değerdir ama peki.

Dinine bağlıymış... Nedenen belli? Hangi bdinden söz ettiğimizi de bileylim. Hiram Usta Fenikeli olduğuna göre herhalde Baal inancını izler. Sakın Musevi falan sanılmasın.

İşinde çok iyiymiş... Peki!

Meslek sırlarını koruyabilmek içini canını bile vermekten kaçınmazmış... Hoppala! Bu da nereden çıktı. Böyle bir yiğitlik, bir cengaverlik mi göstermiş? Benim bildiğim öyküde, kazara öldürülüdüğü yazıyor. Yoksa başka biriniden mi söz ediliyor burada?

Emrinde 40 bin kişi idare ediyormuş... Vay!... Bu rakamı da nereden çıkarmışlar? O Tevratta verilmiş işçi sayısı toplanınca böyle olabilir. Onun bile birbirinden apayrı yerlerde ve 7 yılı aşkın bir süre içindeki toplam olduğu göz önüne alınmalı. 40 bin kişinin ne demek olduğunu bilmek gerek.

İlmiyle çağına ve sonraki çağları işık tutmuş... Nereden çıktı bu? Neler uyduruluyor övgü adına. Şayet hiram Usta alçak gönüllü idiyse, buna karşı çıkardı.

Bir lidermiş, aynı zamanda taş işçisi, aynı zamanda mimar... Gözünüzü seveyim hangisi?

Bu öğretiyi anlayan kişi Mason olmuş sayılabilirmiş... Şahane! Hemen öyküyü okuyalım, anlayalım ve Mason olmuş sayılalım.

Demek kimin göre masonluk böyle bir şey...

Ağustos 17, 2012, 11:13:00 öö
Yanıtla #45
  • Aktif Uye

Sn ADAM,
Tebrikler enfes bir yazı. Masonluk geçmişteki olay ve kişilere, efsanelere olsa olsa sembolik anlamlar yükler.
Dogmadan uzak, akılcı düşünme bu olsa gerek.

Ben şunu savunuyorum. Felefe onu üreten, katkıda bulunanların,yaşadıkları topluma, çağın anlayışına çoğunlukla paraleldir. Dünya'nın, nasıl algılandığına bağlıdır. Felsefe çağlar içinde değişme ve gelişme göstermiştir. Antik çağ felsefesi günümüz insanına nasıl rehber olabilir.

O zaman masonluğun ülküsünün temeli olabilecek bu kişi ve olayların ancak sembolik anamları olabilir.

Masonluğa girince herhalde böyle kadim sırlara vakıf olacağını düşünenler hayal kırıklığına uğrayacaklardır.

Masonluk insan zekasının ürünüdür. Ortaya çıkışı 18yy.
Acaba mosonlukta da değişim ve gelişim devam edecek mi?

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 17, 2012, 12:46:21 ös
Yanıtla #46
  • Uzman Uye

Sayın ADAM;
Yazınızı okuduktan sonra, önceki yazılarınızdaki Hiram ustanın öldürülme kısmını tekrar okuduktan sonra
''Bir Tapınak Yapıldı - 9''
yukarıda yazdıklarımın eksikliğini fark ettim .Eleştirinizi kendi açımdan yerinde buldum ve eksik bilgi sahibi olduğumu fark ettim.
Saygılar
« Son Düzenleme: Ağustos 17, 2012, 12:49:33 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 17, 2012, 01:49:29 ös
Yanıtla #47
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Gerek Sayın NOSAM33, gerekse Sayın asimov'a teşekkürler.

Ancak kendime değil. Ne kadar da çok tapaj hatası yapmışım o yazıyı yazarken! Özür dilerim. Buna karşın dediklerim anlaşılmış. O mutluluk!

Şayet Masonlukta geçen Hiram Usta irdelemesi yapılacaksa, Forum kurallarının 17. maddesini çiğnemeden bunu yapabilme olanağımız vardır elbette.  Ancak bu başlık altında olmaz. İlgi duyan, ilgili olabilecek bir bölümde bir başka başlık açabilir.

Ağustos 18, 2012, 10:41:03 öö
Yanıtla #48
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kucukken bana gore Masonluk, babamin bazi geceler evde olmamasi ve annemin bunu hic telas etmemesi :)

Buyudukten sonra bana göre Masonluk, peder beyin can kardeslerinin oldugu yer,  peder beyin can kardeslerinin cocuklarinin benim can dostlarim olmasi, bana göre Masonluk, buyuk ve kopmaz baglarla birbirine baglanmis dunyanin belki de en buyuk ailesi...

ictenlikle sarilan insanlar, zora dustugunde yani basinda beliren yuzler, kendilerini daha fazla gelistirebilmek icin can atan insanlar, etraflarindakilere nasil bir faydam dokunur diye dusunenler, agirbaslilar, entelektueller, esprinin hasini bilenler, hic de somurtuk olmayanlarin bir araya gelmesi...

bana gore Masonluk, hayatim...
« Son Düzenleme: Ağustos 18, 2012, 10:44:30 öö Gönderen: Zagzagel »
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Ocak 27, 2013, 01:43:16 öö
Yanıtla #49
  • Aktif Uye

Her Yahudi Siyonisttir ama her Yahudi Mason değildir; Masonlar yüce seçilmişlerdir, gizli bir kardeşlik için birleşirler belki de ..

Adequatio intellectus et rei