Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa karşıt (antimasonik) girişimler ne denli önemlidir?  (Okunma sayısı 6246 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 01, 2009, 11:29:21 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğun ne olup ne olmadığını anlayabilmek, objektif bir yaklaşımla değerlendirebilmek için, Masonluğa karşıt eylem ve girişimlerin de gerekçe ve niteliklerini iyice bilmekte yarar vardır.

Masonluğun amaçları, ilkeleri, örgütlenme şekli, çalışma sistemi ve öğretisi çoğu dinsel dogmalarla uyuşmaz. Dogmaları “tek ve en üstün gerçekler” olarak tutan bir insanın, Masonluğu olumlu ve yararlı bir kurum olarak görmesi olanaksızdır.

Masonluğun temel ilkeleri, bazı ekonomik ya da politik doktrinler ile, tek yanlı ve âdeta fanatik nitelikli ırkçılık ya da ulusçuluk (milliyetçilik) görüşleriyle de bağdaşmaz. Bu tür doktrinleri, ırkçılığı, bağnazlığa varan türde bir ulusçuluğu savunanlar, Masonluğu kendilerine karşı görmek ve Masonluğa karşı çıkmak durumundadırlar.

Mason localarının ezoterik bir yöntemle çalışmalarının uygun ve yararlı olup olmadığı da tartışma konusu edilebilir. Fakat böyle bir tartışmaya girmek istemeyenler, girseler de yanıldıklarını anladıkları zaman görüşlerini değiştirmemeye zaten önceden kararlı olanlar, en azından çalışma yöntemi bakımından Masonluğu hoş göremez.

Masonluğun dogmalara, bağnazlığa, batıl saplantılara, bilgisizliğe, insanlar arasında ayrım ve ayrıcalık güdülmesine, adaletsizliğe karşı oluşu; birtakım kişilerin, kurumların ve zümrelerin amaçlarına ya da çıkarlarına aykırı düşer. Kendi çıkarlarını koruyabilmek bakımından, Masonluğu çok tehlikeli bulurlar. Eğer güçleri varsa, Masonluğu yok edebilmek için ellerinden geleni yaparlar.

İnsan genellikle bilmediği, anlayamadığı şeylerden korkar. Dolayısıyla genel kültür düzeyleri yeterli olmayan, bunu geliştirmeye yanaşmayan kişilerin de Masonluğa karşı cephe aldıkları çok görülmüştür.

Öte yandan, mason olmak isteyip, çeşitli nedenlerle Masonluğa kabul edilmemiş olanlar arasında kimileri, masonlara karşı kinle karışık kıskançlık duygularına kapılmışlardır. Bu kişiler, katılamamış oldukları bu topluluğu, çeşitli şekillerde suçlayarak yıpratmaya çalışmışlardır.

Herhangi bir nedenle bu kişilerin suçlamalarına gözü kapalı olarak kendilerini kaptırmış olan diğer birçok insan, işin aslını ve gerçeğini bilmediği için, Masonluğu kötü ve zararlı bir kurum olarak nitelendirir.

Masonluğu iyice anlayabilmek için işte bunları da incelemek gerekir. Ancak Masonluğa bir de içten karşıtlık vardır ki, belki bu ötekilerden daha da önemlidir. Bu içten karşıtlığın iki bacağı vardır; biri kurumsal olarak Masonluğa ya da mason örgütlerine, diğeri bireysel olarak masonlara yöneliktir. Bu içten karşıtlık, bir kurum olarak Masonluğun bütününün, bu kurumu kendi bulundukları çevrede temsil eden büyük localar gibi mason örgütlerinin, ayrıca tutum ve davranışları bakımından masonların eleştirilmesini içerir; belki bunlardan sadece biri ya da ikisini, belki hepsini. Eleştirinin de iki tarzı vardır; biri olumsuz eleştiri yani sırf eleştirmiş olmak için yapılmış eleştiri, diğeri ise olumlu eleştiri yani doğrusuyla eğrisiyle irdelemektir. Özellikle ikinci tür eleştiriye de kulak vermek gerekir ki, Masonluk, mason örgütleri ve masonlar kendilerini asıl olmaları gerektiğin gibi değiştirsin, düzeltsin, yenilesin, geliştirsin ve iyi, güzel ve doğru olan yöne yöneltsin.

Kuşkusuz tüm bunlar örnekler verilerek daha ayrıntılı anlatılabilir. Forum üyeleri bu konuyu irdeleyecek olursa, belki daha ileri açılımlar elde edebiliriz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 16, 2012, 05:23:32 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Masonluğa karşıt (antimasonik) girişimler ne denli önemlidir?

Bırakın Mason olmuş insanları bizim gibi Mason'luğa  SEMPATİ'si olan Haricileri bile zan altına alıyor.

En basitinden KAFİR ve dinsiz lik suçlamasına MARUZ kalınıyor bu sadece benim tespitim toplumun diğer kesimi hakkında bilgim yok.Saygılar  :-X :-X :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 16, 2012, 06:17:21 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın NOSAM 33, iki yılı aşkın bir süre önce foruma yazmış olduğum, bugüne dek kimsenin üzerinde bir söz etmemiş olduğu bu konuyu yine gündeme getirmiş.

Teşekkür ederim. Demek ki bu konuyu önemsemiş.

Aslında ben bu konuyu önemseyen başkalarının da bulunduğundan eminim.

Masonluğa karşıt girişimler iki türde yapılmaktadır. Birisi Masonluğu iyice inceledikten sonra Masonluğa yöneltilen eleştirileri ve Masonluğun tezlerine çıkarılan karşı tezleri içeren girişimlerdir. Ne yazık ki bunları ülkemizde pek göremiyoruz. Ender olarak Batı ülkelerinde rastlayabiliyoruz. Eğer biz de Masonluğu öğrenmek ve anlamak istiyorsak, bu girişimler bize bir karşılaştırma olanağı verdiği için önemlidir. Bu nerdenle bu tür girişimlerin, saptırmalarda bulunulmaksızın Türkiye'de de yer alması pek yararlı olacaktır.

Diğerleri ise yurdumuzda ve bizimki gibi yeterince gelişmemiş ülkelerde çok görülen ancak gelişmemiş ülkelerde de rastlanmaz olmayan, bilir bilmez, olur olmaz, saçma sapan, tutarsız, uydurmacalar üzerine oturtulmuş, Masonlukta bulunanları göz ardı edip olmayan şeyleri varmış gibi göstermeye çalışan türden girişimlerdir. Bunlar da önemlidir çünkü burada Masonluğa yapılan saldırı ve suçlamanın arkasında saklanmış olan bir başka niyet vardır. Bu niyet ise büyük olasılıkla Masonluğun amaç ve ilkeleriyle ters düşmektedir.  Oysa bu girişmlerde Masonluğun amaç ve ilkelerine eleştiri yoktur; sadece Masonluğu yıpratmak ve gözden düşürmek hatta belki yok etmek çabası vardır. Bunları da önemsemeliyiz, suçlama ve saldırıları bir yana bırakıp bunların asıl amaç ve niyetlerini anlayıp. ona göre önlem alabilmek için.

Mart 17, 2012, 11:29:47 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın Adam ; iletime  cevap yazdığınız için teşekkürler. Bu gece 23.22 itibari ile bu iletiyi yazıyorum , yazma sebebine gelince bugün bir arkaşımla paylaşlaştığım Masonların amaçları ve gayelerini bu siteden öğrendiğim ve anladığım kadarıyla anlatırken ; IQ değeri bayağı yüksek arkadaşımın bir sözü aldı beni bir bilinmeze götürdü o da kısaca şu; Sen Mason dahi olsan Masonlar seni kendi çıkarları için kullanır ... Hadi buyrun benim cenaze namazıma bunu sizle paylaşmak istedim. Saygılar  ??? ??? ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 18, 2012, 07:57:11 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın NOSAM33'e teşekkür etmek gerek böyle bir örnek getirdiği için.

Pek çok saçma sapanlık arasında böylesi pek ender olsa gerektir.

Bana göre aslında ortada ne cenaze var ne de kılınacak namaz. Gülünçlük var sadece...

IQ değeri yüksek olan kişi böyle bir kurgu ayaratabilir ama bunun kendi içindeki dönüşümlü çelişkisini nasıl çözecek, bilemiyorum.

Şimde ben masonum ve masonlar beni kendi çıkarları için kullanıyor. Durum bu değil mi? Fakat burada sezdirilmekte olan şu: Ben masonların masonluğu çıkarları için kullanmasına karşıyım. Ancak ben de masonum. Masonlar bir masonu kendi çıkarları için kullandığına göre ben de masonları kendi çıkarım için kullanıyorum. Sonuç: masonlar birbirlerini kendi çıkarı için kullanıyor.

Böyle deniyor da adlarını bildiğiniz, tanıdığınız masonlara bakıyorsunuz... Bunların ne başkalarını kullanmaya bir eğilimi olabilir ne de kullanılmışlıkları söz konusu olabilir?

O zaman soracaksınız: Hangi masonlar hangilerini kinde çıkarları için kullanmış? Bu ilişkiden ötürü elde edilmiş olan çıkar nedir?

Şu soruya tek bir somut örnek verebilen çıksa!...

Ha, bakın... Masonluğun tarihinde gelmiş geçmiş ilginç olaylar var. Bunlardan biri de şxu ünlü P2 Locası Skandalıdır. Örnek olarak bu ve benzerleri gösterilecek olursa sorun yok. Hiç kimse Masonluğun tarihinde böyle birtakım olmaması gereken olayların olduğunu yadsımaz; yadsıyamaz. Fakat böyle istisnalar da genele yaygınlaştırılamaz.

Bir masona Masonluktan çıkar elde ettiğini ya da tersine başka masonlarca çıkar amaçlı olarak kullanıldığını söylemek, sadece onas olur olmaz, boş bir hakarettir. Gerçekdışı ve gerçekdışı olduğu için de kanıtlanamayacak bir suçlama. Boş lâf!

Mart 18, 2012, 09:25:38 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonluk çatısı altında,masonluk kavramının kişilerden bir çıkarı söz konusu olamaz..Aksine o çatı altına alınma hakkını kazanmış kişi ancak kendisini eğitebilir ve geliştirebilir gene kendisini.Çıkar sayılabilecek bir davranış söz konusu olamaz.
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.

Mart 18, 2012, 11:34:46 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sayın Adam ve kagank cevaplarınız için teşekkürler; benim anlamadığım AKILLI olan böyle ise ALLAH Mason ve mason dostlarının yardımcısı olsun.Burda izin verirseniz gazeteci sayın Çetin Altan'ın babasının bir serzenişi ile olayı noktamak istiyorum; Çetin Altan'ın babası işten eve döndüğünde bazı zaman işyerinde ters giden durum olduğunda  '' Pez...nk hem bilmiyor hem bilmediğini bilmiyor '' Saygılar   :-X :-X :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus