Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türk Ordusunun yanlışları nelerdir ?  (Okunma sayısı 18354 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 29, 2013, 11:04:08 ös
Yanıtla #40
  • Uzman Uye

Sayın Masor1976 Koskoca bir Ulus'un kurtuluş savaşını sadece bir kaç aşirete malederek etnititeye değiniyor. Sayın karahan'ın da belirttiği gibi, yani Çanakkele'de , Dumlupınar'da, Sakarya'da hep aşiretler vardı demek istiyor. Halbuki bilmiyor ki aşiretlerin hükmedebildiği bölgemiz bellidir. Bu gün de aynı bölgede yine aynı  aşiretler var. Sayın Masor1976 her halde Kürt kökenli olduğunu vurgulaamak istiyor.
       Bu sütunlarda etnik kimliklerin belirtilmesini şahsen etik bulmuyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 30, 2013, 12:58:26 öö
Yanıtla #41
  • Ziyaretçi

Sayın Adam'a katılmamak mümkün değil. Fakat benim fikirlerim değil genelde tarihçilerin fikirlerinin kafamda oluşturduğu şablonu sundum. Hatalar mutlaka olacaktır.

Ordu kavramı insan öldürmeye dayalı bir sistem. Sadece savunmaya dayalı değil aynı zamanda sömürgecilikte de kullanılagelmiş bir kavramdır. Açıkcası saygı duyduğum bir kavram değil ister Türk ordusu olsun ister Rus ister Amerikan farketmiyor.

Hangi orduyu ele alırsak alalım sadece hedef ülkelere değil kendi milletine olağan üstü zararları var. Sayın Arais'in dediği gibi kapatalım gitsin.

Sayın Alşah, ben Kürt kökenli değilim. 1. dünya savaşı sonrası osmanlı diye bir kavram kalmamıştı. Yani çanakkale savaşı sonrası tüm osmanlı coğrafyası işgal edilmiş ve ülkelere ayrılmıştır. Aynı zamanda ordu ve polis gibi teşkilatlar da terhis edilip silahsızlandırılmış bir bölgeye ingilizler el koymuşlardı. Fakat Kürt aşiretleri osmanlı ordusundan bağımsız olmaları ve dağlık kesimde olmaları nedeniyle silahsızlandırılma ve terhis etme  olanağı yoktu. Fransızlar Suriye adlı bu bölgeyi ülkelere ayırmaya koyulmuşken silahlı çatışmalara maruz kalınca sömürgecilik konusunda sıkıntıya düştüler. Başkaldırıda Enver paşa ve Mustafa Kemal paşa lider olarak adı geçen iki isimdi. Bu nedenle ingiliz sömürgeciliği Mustafa Kemal ile masaya oturmak zorunda kaldılar. Mustafa Kemal Atatürk, ankara çevresinde bir kaç şehirden oluşan bir ülke verilecek iken ülkeyi bu günkü sınırlara kadar genişletmiş ve bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Neticede ingilizler için bu şehirlerin yunanistanda bulgaristanda veya Türkiyede olması farketmiyordu. Yani her türlü sömürge yapılabilecekti. Ki rahmetli Atatürk'ün vefatıyla ülke ingiliz sömürgesine dönüştü. Tam bir sömürge olmamızı Hitler ve 2.dünya savaşı olayları engellemiştir. Benim tahminim ingilizler bizi ve ortadoğuyu Ruslara vereceklerdi. Fakat gerek Hitler gerekse Amerikalılar 2.dünya savaşında ingilizlerin ve rusların tüm enerjisini bitirmiştir. Kendi dertlerine düştüklerinden bize ilişme şansları olmadı diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Nisan 30, 2013, 01:23:56 öö
Yanıtla #42
  • Uzman Uye

Sayın Masor1976, gene ne demek istediğimi anlayamamışsınız. Neyse ben böyle polimiğe girmeyi sevmiyorum. Ama şunu bilin, sizin düşünceleriniz tarih değildir. Olamaz. Unutmayın ki, Türkiye Cumhuriyetinden önce "Batı Trakya Türk Cumhuriyeti " adında bir  devlet kurulmuş ve fakat Mustafa Kemal'in  isteği üzerine resmiyet kazanmamıştır.
      Tarih, düşünce ve inançla yazılmaz.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 30, 2013, 04:55:53 öö
Yanıtla #43
  • Ziyaretçi

Ne kadar saçma sapan bir başlık...

Bir ordunun yanlışlarını bilmek için insanın mesleğinin askerlik olması, bunun da ötesinde akademik askeri eğitim görmesi gerek.

Bu felsefe falan değil; askerlik. Başlı başına bir meslek. Hatta bir bilim dalı olduğu bile söylenebilir.

Bilmeden atmak tutmak kolay geliyor kişilere galiba. Belki bir yerlerden okumuş olduklarından esinlenerek, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi çerçevesinde askeri olay, karar ve uygulamalar üzerine yorum yapılıyor.

Bilmeyenlerin bilgisizce zihin jimnastiği.

Son 10 yılda TSK'daki 1000'e varan intihar vak'asını her gazete okuyan vatandaş bilir. Bunu bilmek için akademik askeri eğitim almak gerekmiyor.

Nisan 30, 2013, 05:58:57 ös
Yanıtla #44
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Kaan,

Konu dışına çıkmış olacağız fakat unutmayınız ki intihar, kişinin kendi seçimidir.Bir başkasına mal, edilemez.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 30, 2013, 06:35:57 ös
Yanıtla #45

Sayın Kaan,

İntihar vakalarıyla ilgili TSK'nın açıklamaları oldu. Üstelik üst düzey bir TSK görevlisi, istatistiksel bilgileri paylaşarak bu oranın askerlik dışındaki intihar vakalarından farksız olduğunu ortaya koydu. Fakat söz konusu TSK'yı olabildiğince karalamaksa, buyrun. Haliyle saçma başlık, saçma ve ordan burdan duyulma, her duyduğuna inanılan safsataların paylaşıldığı bir konu haline geldi.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 01, 2013, 12:28:38 öö
Yanıtla #46
  • Ziyaretçi

İntihar vakaları da Türk Ordusunun yanlışlarındandır çünkü çok fazla üzeri örtülen vakalar var. İntihar diye geçiştiriliyor. Haberleri takip etmenizi öneririm. Bu geçiştirilecek bir şey değil.

Saygılarımla.

Mayıs 01, 2013, 01:45:52 öö
Yanıtla #47
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Kaan,

Siz geçiştirildiği kanısın dasınız, geçiştirildiği durumlar binde birdir.Ben askerlik görevimi yerine getirirken, 4 kişi intihar etti.Bunlardan bir kişi uzman çavuş eşinin boşanma isteği üzerine evinde çocuklarını ve karısını vurarak ,diğer Üçü ise er  rütbeli askerlerdi.Askerler hakkında herkes bilgi aldı.Kesinlikle intihar.Bir yeni, astsubayımız da elini vurdu, bilerek ve isteyerek evinde, Esrar kullanırdı.Bir Yüzbaşımız askeri dövdüğünden dolayı, tam 60 gün disiplin ceza evinde yattı.Yüzbaşımızı ben teslim ettim disiplin cezaevine 3 subay 2 astsubay 5 uzman çavuş vardı içeride.

Aynı olaylar polis camiasında da meydana gelmekte, İntihar ve darp onlar nasıl geçiştiriliyor. Askerliğide subaylar değil, astsubaylar ve uzmanlar zorlaştırır.Bir subay, bir askeri kendine hedef almaz.

Askerlik görevine eğer giderseniz, göreceksiniz.O kadar garip insanlar vardi ki......Bizim bölükte 120 kişi 40 kişide anti sosyal kişilik bozukluğu vardı.Bu kırk kişi nöbette tutmazlar, ellerine silah da verilmez. Bu 40 kişi ne (Uyuşturucu) bulurlarsa onu kullanıyorlardı.Hayatımda görmediğim tekniklerle. Hepsinin kayıtlarını ben tutuyordum, tedavileri için aldıkları antideprasanları, aldığı ilaçları ben biliyorum.Bu tür adamlar için askerlik tam yan gelip yatma yeridir.Bir bölük arkadaşımın(Yan gelip yatanlardan) sinir krizinde elinden bıçağı almak için tam yarım saat 5 rütbeli ile uğraştık. Boynuna dayadı adam bıçağı yaklaşmayın keserim kendimi dedi.Kesti de bir iki yerinden hafif, allahtan kör yemek bıçağı. Ben arkadan yakl aştım filmlerdeki gibi ayı kapanına( yada kilidi denir) aldım, arkadaşımı da bıçağı öyle aldık elinden. Gaziantep merkez de hiç bir savaş görevi olmayan bir tugayda oluyor, bu olaylar. Bu tür olaylar anlatmakla bitmez.

Ben hem yazıcı, hem revirci idim askerde, 120 kişiden 10 kişi lise mezunuydu.İçerideki cehaleti siz düşünün.Askerlerin, hepsi her gün istediklerinde revire de çıkar P.D.R ye de gider P.D.R yeterli görülmezse istediği hastaneye sevkini isteyebilir asker, Tugay komutanı bile engel, olamaz. Askerin başına yukarıda ki örnekteki gibi bir şey gelirse bölük komutanından hesabı sorulur,hatası varsa siciline işlenir.Acılan soruşturmada bu olaya neden bir önlem almadınız yada ne gibi önlemler alıyorsunuz diye sorulur.Askerler için şikayet kutuları vardır.Tabur komutanı şikayet kutusunu her hafta inceler.Tabur iştima da da hatırlatır söyleyemediğiniz bir şey varsa şikayet kutularını yazın ben gerekeni yaparım der yapar da.Askerlerin, askeri mahkemeye, insan hakları mahkemesine üstlerini şikayet hakları vardır.

Bu kadar yol varken insan intiharı seçiyorsa suç kimin ?

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mayıs 01, 2013, 01:59:35 öö
Yanıtla #48
  • Ziyaretçi

Askerlik diğer ülkeleri bilemiyorum fakat bizde insan psikolojisini fazla zorlayan bir kurumdur. Benim bir lafım vardır bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri er olarak askerlik yapmaktır. Hiç bir subay, ast subay vb. kişiler er olarak askerlik yapmadıklarından da olabilir sadece kendi rahatlarını düşünen bir kurum. Yani erler hem bedava çalışıyorlar hem de insan üstü bir potansiyel ve sabır bekleniliyor. Vatan için diye bir kavram üretilmiş, ki vatana en ufak faydası olduğunu da düşünmüyorum. Öyle bir bataklık kurulmuş ki neresini eleştirsem diye düşünürken eleştirilmeyecek tarafı var mı diye asıl başlığı atasım geliyor.

Ben intiharlık çok vakaya şahit biriyim. Özellikle fiziksel, psikolojik ve küfürsel şiddet erlere düzenli olarak uygulanıyor. Örneğin acemi birliğindeyken yüzlerce askerin önünde bir uzman çavuşun bir acemi eri yatırıp testislerine 7 kez öldüresiye tekme attığına şahit olmuştum. en basitlerinden biriydi bu. Yasalarda bunların hepsi yasaktır. Fakat askeri yasalar uygulanmıyor. Örneğin verdiğim örneği askeri mahkemeye taşısak da neticede acemi eri emre itaatsizlikten 6 ay hapis cezasıyla uzman çavuşu ise 10 lira civarında ağır para cezasıyla cezalandırıyorlar.

Son olarak demek istediğim tespit ise, bizdeki ordu savaş zamanı ordusu gibi davranıyor. Fakat savaş halinde olmadığımız için gençlerin en verimli zamanları boşuna geçtiği gibi devletin kasasına da zararı var. Bir kaç günlük veya haftalık silah eğitimi bence yeterli ki günümüzde insan gücünün veya piyade tüfeğinin  savaşlarda hiç bir etkisi yok. Terörle mücadele konusunda ise acemi erin hiç bir faydası yok. Yıllarca eğitim görmüş ve ciddi çatışma deneyimi olan  kontrgerilla gerekiyor. Adet olmuş bir kez yerini bulsun misali genç neslin psikolojisini bozup sosyal yaşamı da zehirleyen, psikopat kişilikler üreten bir kurum halini almış.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2013, 02:34:20 öö Gönderen: Masor1976 »

Mayıs 01, 2013, 10:21:46 öö
Yanıtla #49
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

İntihar vakaları da Türk Ordusunun yanlışlarındandır çünkü çok fazla üzeri örtülen vakalar var. İntihar diye geçiştiriliyor. Haberleri takip etmenizi öneririm. Bu geçiştirilecek bir şey değil.
Saygılarımla.

Sayın Kaan ,

İntihar;Bir kimsenin toplumsal ve ruhsal sebeplerin etkisi ile kendi hayatına son vermesidir.

Kadına şiddetin,sokak ortasında anne ve kadınların ölümlerinin olduğu,töre cinayetlerinin her geçen yıla oranla arttığı,insanların sevdiklerinin zorla istemedikleri insanlarla(hatta yaşları kendilerinden büyük insanlarla)evlendirildikleri bir toplumda askerlik yapan insanların ruhsal etkilerini nasıl olupta görmezden gelebilirsiniz.Önce insanları düzeltmelisiniz ki toplumda kendisini düzeltmeye başlasın.

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)