Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Smokin  (Okunma sayısı 17288 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2013, 08:06:57 ös
Yanıtla #30
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda bundan sonra bir şey yazıp yazmamak konusunda hayli duraksadım. Her şeye yanıt vermek gerekmiyor.

Dogmaların değiştirilemeyeceğini, değiştirilebilecek olanların zaten dogma olmadığını söylesek ne olacak, söylemesek ne?

Seçkin olduğu söylenen binlerin her kim tarafından seçkinlkle nitelendiği bir yana dursun; yüz binler hatta milyonlar birtakım dogmalar benimsiyor diye, onların kapılmış olduğu dogmaların doğruluğunu mu benimseceğiz?

Masonluk, tüm dogmalara karşıdır.

Biz de, gerçeklerin yolunda bilimselliğe güvendiğimiz ve akıl ilkelerini öncelikli tuttuğumuz için dogmaların tümüne karşıyız.

Özgürüz biz. Özgür düşünce üretiriz.

İsteyen kendisini başkalarının ürettiği dogmalara tutsak eder. O da onların özürlüğüdür işte.

Burada br çelişki olduğunu mu söyleyeceksiniz?

Var. Farkındayım. Çünkü zaten dogma doğa ile  çelişkili.

Bunların smokin ile ne ilgisi var?

Yok. Sorun smokin şöyledir ve başka türlü olamazdan çıktı.

« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2013, 08:17:13 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 04, 2013, 09:05:39 ös
Yanıtla #31
  • Aktif Uye

Güzel bir orta.
Orta olup olmadığı belli olmadığı için güzel sıfatını hak eden türden.
Orta, hakkıyla da değerlendirildi. Azcık sert.
Müsabaka uzun süredir devam ediyor, bu sertlik de normaldir.
Sporcuların bilinemez sona kadar kendine hakim olması dileği ile....
Hamam... Ter.... Normaldir.

'Orta olduğunu' değerlendirenlerce top tutulmaya çalışıldı.
Taraflar hemencecik topun tutulmasını değerlendirdi.
Müdahale topaydı, takımaydı...

Deneme hakem girdi devreye. Bunca incelikli atışmanın ortasında nasıl bir denge kuracaktı?
Kurmalı mıydı?
Şimdi bu bir orta ise müdahale takıma. Yok bu sadece saha içine rastgele atılmış bir top ise müdahale konuya.
Bu kadar usta futbolcunun arasında deneme hakemlik ne zor iş yahu....
Bence hakem müdahalesi gereksizdi. Akışa bıraksa daha iyi olurdu.

Smokine de sırf başlığı bu olduğu için değinmek gerekirse, Knights Templar bu konuda biraz detaylı davranmış.
Kabul edilen edilmeyen tuxedo type belirtilmiş, eski bir kitaptan okuduğum kadarı ile.
Masonluğu ilgilendirerek mi smokin konusuna girilmiş, yok sadece smokinden mi bahsediyoruz, bilinmez.
En azından içinde smokin geçen bir yazı ben de yazmış bulundum.

Yoksa smokin bir kıyafet, masonluk bir meslek. Her mesleğin hastalığı da olunca, ehhh.

Saygılar.
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2013, 09:08:09 ös Gönderen: ozkann »

Mayıs 04, 2013, 10:16:20 ös
Yanıtla #32
  • Aktif Uye

Bu tartışmayı tekrar açmak, ısıtmak ne derece doğru.

Sayın ADAM zaten güzel söylemiş, seçkin olan kim? Kime göre seçkin?

Çoğunluk olmak daha akılcı, çağdaş düşünüldüğünü göstermez.

Evet özü itibari ile her mason seçkindir. Ancak bazı masonların çağdaş olmadıklarını bildikleri halde bazı dogmalara saplanıp kaldıkları gerçeğini değiştirmez.

Bu konuyu açanların 150 yıl önceki smokinlerin de aynı olmadığını bildikleri halde...

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 04, 2013, 11:30:25 ös
Yanıtla #33
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Asimov,

Goruyorum ki malesef smokinin arkasindaki alegoriyi hic idrak edememissiniz. Yazdiklarimi da tekrar etmek istemiyorum ve ayrica useniyorum.

Ingilizcede "elephant in the room" diye bir deyim vardir. Duymamis uyelerimiz icin aciklayayim; bu deyim bir odadaki bir meselenin ilgincliginin ya da uygunsuzlugunun herkesin farkinda olmasi ama kimsenin bir sey dememesi ve en sonunda odadaki bir kimsenin dayanamayip konuyu dile getirmesi anlamina gelir. Konuyu dile getiren kimse de file benzetilir; kucucuk odada herseye carpip kirdigi icin. Ben de simdi odadaki fil olmayi goze alip baslikla tamamen alakasiz olmasina ragmen size sunu sormak istiyorum, ictenlikle merak ediyorum, nicin her baslik altinda liberal Masonlugun propogandasini ya da savunmasini yapiyorsunuz? Mason degilim seklinde bir beyanatiniz da var. Alt alta yazip topluyorum ama ilmim irfanim yetersiz kaliyor bir sonuca varamiyorum.

Saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Mayıs 05, 2013, 12:08:45 öö
Yanıtla #34
  • Aktif Uye

Sayın Noah,

Bu konuda birçok kişi bir çok şey yazmasına rağmen sayın masonlar sadece beni hedef alıyorlar.

Ben de diğerleri gibi sadece düşüncelerimi söylüyorum.

Sizi rahatsız ettiğim anlaşılıyor.

Belirli bir masonluk anlayışını değil, ilerlemeci, evrimsel , her turlü dogmaya karşı, bilimsel bir anlayışı savunuyorum. Bazı noktalarda sizin temsil ettiğiniz masonluk anlayışını benimsemediğim doğrudur ancak yazdıklarınızı idrak edemediğim iddianıza katılmıyorum.

Tam aksine masonlukta bile bazı kuralların dogmatikleştirildiğini idrak ederek sizlerin düşüncelerini bazı noktalarda paylaşmıyorum.

Bir harici olarak dışarıdan bakınca böyle görülüyor.

Acaba içeriden nasıl görülüyor?

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 05, 2013, 12:27:52 öö
Yanıtla #35
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bağlama çalmayı bilmeyen bir kişinin kendisini 18 perdeli bağlamalara yakın hissettiğini ve 17 perdeli bağlamaları çok kullanışsız bulduğunu söylemesi, Arif Sağ üstadı muhtemelen şaşırtır ve güldürürdü.

Noah Kardeşim de gördüğüm kadarıyla şaşkınlığını belirtmiş.

Smokin severim, belirteyim de konu içinde kalalım ;)

Saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mayıs 05, 2013, 12:32:00 öö
Yanıtla #36
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin asimov,

O zaman bir kez daha yine smokin uzerinden orneklendirmeye calisayim - siz her ne kadar smokinin 150 yildir degismedigini iddia ettigimi dusunseniz de.

Smokin de degisir, degistigini yazmistim onceki iletilerimde. Fakat bazi seyler vardir ki olmazsa olmaz. Bunlari degistirirseniz o kiyafetin adi smokin olmaz. Ornegin, saten yakasi olmayan smokin ceketi yerine duz siyah ceket, saten seriti olmayan smokin pantalonu yerine siyah renk kot pantalon, parlak siyah alti kosele ayakkabi yerine parlak spor ayakkabi.. Bu ornekler uzar gider. O zaman kiyafet smokin olur mu, olmaz mi? ben yanitlayayim: olmaz. Peki smokin degisir mi? evrim gecirir mi? elbette. Kesimi daralmistir, erkeklerin kalca hizasina kadar kisalmis modeller mevcuttur. Saten yakalar shawl collar olarak sabit kalmamis pointed collar kullanimi da gozlenmistir. Gomlekler sadece pileli degil duz olarak da kullanilmistir (stud set adi verilen siyah smokin dugmeleri kullanimi muhafaza edilerek). Ata yaka kadar duz yaka da populerligini korumaktadir. Demek ki anlasilan o ki, ana temaya ihanet etmeden bazi seyler de evrimlesebilir, degisebilir; lakin herseyi kokten bir devrimci edasiyla degistirmeye kalkarsaniz bu is olmaz. Ya da elinizi her attiginiz seyi bir devrimci gibi kokten degistiremezsiniz. Smokin bu tarz bir degisime el vermez ve tabi Masonluk da el vermez.

Bundan birkac yil once Sayin ADAM'in yazdigi bir ileti dikkatimi cekmisti. Kendisi Erzurum seyahatinin yansimalarini paylasmisti bizlerle. Erzurumun bir sokaginda satranc oynadiklarini dusunen iki cocuk gormus, cocuklarin oynadigi oyunun satrancla alakasi yokmus ve cocuklar bu oyunu satranc olarak tanimliyorlarmis. Sayin ADAM'in argumani ise "Simdi ben bu cocuklara sizin oynadiginiz oyun Satranc degildir." mi diyeyeim? Bu yapilir mi? demisti. Siz ne dersiniz? O oyun sizce satranc mi?

Saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Mayıs 05, 2013, 08:51:36 öö
Yanıtla #37
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bence bu başlık altında Sayın asimov'a haksız yüklenmede bulunuluyor.

Eğer bu sitenin mason üyeleri muntazam masonluk da muntazam masonluk diye tutturmayı bir yana bırakıp, Masonluğun evrensel boyutta birden çok türü olduğunu ve sadece kendi masonluklarının geçerli olmayıp başka türlerinin de geçerliğinin bulunduğunu kabullenecek olgunluğu (masonluğu) gösterebilseler, bir sorun kalmayacak.

Öteki türlü olduğunda, elbette o muntazam denilen nitelikteki Masonluk ile uyuşmayan gelişimci ve evrimsel nitelikli bir Masonluğun, hiç gerekmese de savunması yapılacak.

Burası bir masonlar sitesi... Elbette her konu bağlanabildiği kadar masonluğa bağlanacak. Bağlanmalı. bağlanamıyorsa bir başka Forumda tartışılabilir.

Bizim burada bulunuşumuzun gerekçesi Masonluk ve Masonlukla bağlantılı konular üzerinde bilgi paylaşımında bulunmaktır.

Yoksa bu sitenin üyesi olan masonların başka bir amacı mı var? Masonluğu sadece kendilerinin anlatıp (Hani Masonluk masonlardan öğrenilmeliymiş ya!) başkalarını bu konuda konuşturmamak gibi...

Smokin konusu da elbette Masonluğa bağlanır. Bağlanmıştır da.

Üsteik bu konu hiç de smokine ille de sınır çizmeye çalışanların dediği gibi değil.

Benim ilk smokinim (1960 yılında) siyah değil füme renkiydi ve şal biçimindeki yakaları da saten mi ne o parlak kumaşla kaplı falan değildi. Ön tarafında ilginç bir düğmelenme düzeneği yapılmıştı, kendi kumaşından. Paçaları 21 cm genişliğindeydi çünkü o tarihte moda öyle dar paçaydı. Sizce bu smokin değil idiyse, ben sizin alnınızı karışlarım. Sonraki smokinimin paça genişliği ise en azından 28 cm falandı, çünkü o tarihte tarz değişmişti. Bir arkadaşımın lacivert smokini vardı; birisi de siyah pantolonlu ve beyaz ceketliydi.

Her kim smokine aşırı değişmezlik kuralları koyuyorsa, o kişinin Masonlukta da kesinci ve değişmezci bir tutum içinde olduğunu görebiliyoruz. Smokinin tek tip olabilmesi tarih öncesinde kaldı efendiler... Uyanın.

Uyanmıyorlar mı?

Hayrola!

Değişimden, yenileşmeden, ilerlemeden, gelişimden, çağın gereklerine ayak uydurarak evrimsel doğrultuda yürümekten korkuyorlar mı yoksa? Yorganı tepelerine çekip, dışarıda aydınlık varken onlar içerde kendilerini karanlığa mı döndürmek istiyorlar?

Sayın asimov, bu tutuma karşı özgürce, yüreklice karşı çıkışta bulunuyor.

Susturmak mı istiyorlar? Onları ürkütüyor mu? Endişelendiriyor mu?

İstekleri susturmaksa, o tarz bir tutumun adını da koysalar ne iyi olur.

Sonra bir de anlatsalar bunu Masonlukla nasıl bağdaştırabildiklerini...

« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2013, 08:59:14 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 05, 2013, 10:42:57 öö
Yanıtla #38
  • Aktif Uye

Sayın Gnothi,

Bağlama çalmadığım doğrudur ama 21 ve 22 perdeli akustik ve elekro gitar çalabiliyorum. Her biri farklı renk ve tonda blues, klasik rock vb müzikler icra edebiliyorum.

Göreceğiniz üzere beni belirli bir kategoriye koymanız doğru değil.

Belirli zamanlarda gitar ve saz ile birlikte güzel müzik yapılır.

Siz saz çalın ben gitar çalayım. Ama farklılıkları küçümsemeyelim.

Uyum içinde olmak bu kadar zor mu?

Saygılarımla.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 05, 2013, 11:26:42 öö
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Gnothi,

Bağlama çalmadığım doğrudur ama 21 ve 22 perdeli akustik ve elekro gitar çalabiliyorum. Her biri farklı renk ve tonda blues, klasik rock vb müzikler icra edebiliyorum.

Göreceğiniz üzere beni belirli bir kategoriye koymanız doğru değil.

Belirli zamanlarda gitar ve saz ile birlikte güzel müzik yapılır.

Siz saz çalın ben gitar çalayım. Ama farklılıkları küçümsemeyelim.

Uyum içinde olmak bu kadar zor mu?

Saygılarımla.
Gitar da bağlama da güzel müzik verebilir ama bu gitarı bağlama yapmaya yetmez. Bir de gitar çalanlar "Türkiye Cumhuriyeti bağlama çalanlar yüksek şurası" kurarlarsa gerçek balamacıları güldürmüş olmazlar mı?