Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kisinin Mason Olma sansi, tanidigi mason sayisiyla dogru orantilimidir?  (Okunma sayısı 38028 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 01, 2011, 03:45:51 öö
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Acikcasi ben bu sorunun "gunumuz dunyasinda" cevabini hayir olarak dusunuyorum. Gunumuz dunyasinda dememin sebebi, bilgiye erisimin kolayligi sebebiyle bugun Mason olmanin yasal sartlarini tasiyan herkesin Masonluk hakkinda bir fikrinin olmasi, ve bilgi edinmesinin kolayligidir. Daha eski zamanlarda, cogu insan muhtemelen Mason kelimesini duymadan tum hayatlarini gecirip gidebiliyorlardi. Bugun boyle degildir.

Hayir dememin sebebini de kendi tecrubemden yola cikarak aciklayayim.

Tum ogrencilik yillarimda ailemizin cok yakin bir dostu ve benim de cok sevdigim bir buyugumuz vardi. Kendisi Mason oldugunu bize soylemisti. Arada sirada bu konudan konusmayi da ihmal etmezdi. Skoc Riti, HKEMBL gibi ifadeleri ilk olarak kendisinden duydugumu hatirlarim. Beni de cok severdi. Kimimizin cocuklugunda babacan bir amcasi olmustur, benimkisi de oydu.

Kendisi universite mezuniyet torenime de katilmisti, ve o gun giydigi ceketine gonye ve pergel ignesi de takmisti. Daha once bunu yaptigini hic gormemis oldugumdan biraz sasirmistim. Mezuniyetten sonra da ben yurtdisina giderken bir aksam evimden alip kendi evine goturmus, yine Masonlugun da icerisinde oldugu bircok konuda birebir olarak konusmustuk.

Bugun dusundugumde, kendisinin bana Masonlugu anlatmakta bir caba sarfettigine inanmaktayim. Aynen benim, karakterine ve dogasina guvendigim yakinlarima yaptigim ve yapacagim gibi.

Ne var ki, disaridan pozitif etmenler olarak gorulebilecek butun bu olaylarin hicbiri beni o donemde Masonluga basvurmaya itememisti. Ornegin benzer sekilde, tum Masonlarin ogullari da Mason olmuyor.

Bu olaydan yillar sonra, bambaska bir ortamda, hayatin baska bir safhasinda, tamamen kendi icimde Masonlugun canlandigini gordum. O olunca da Kardesligin hizinin elverdigi sekilde hic sorun yasamadan Masonluga girdim.

Dolayisiyla, benim bakis acim da su. Eger kisi kendi kalbinde Masonlugu bulup, o yola girdiyse, er ya da gec Mason olacaktir. Ancak Masonluk bir kisinin kalbinde yoksa, tanidigi insanlarin ne kadari Mason olursa olsun, o kisiyi Masonluga goturemeyecektir.

Kisacasi, hic endiselenmenize gerek yok. Ben, Masonlugu yukarida anlattigim sekilde kalbinde bulduktan sonra, girmek isteyip de giremeyen hic kimse tanimadim.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Temmuz 01, 2011, 04:17:59 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin papoose,

Bu soruya cevap verirdim ancak kendime ve Kardeslerime yine bazi kisiler tarafindan "kendini begenmis" ya da "kibirli" yaftasi yapistirilir diye bir sey soyleyemiyorum. Anlayan anlamistir ne demek istedigimi....

Bunun disinda maalesef herhangi bir isaret veya sembolu aciklama gibi bir luksumuz yok.

Ama mesela bir kisi kadinsa kesin Mason degildir, o kadarini soyleyebilirim. :D

Sayin Eureka Kardesim,

Siz de basligin sordugu soruya cevap vermissiniz sanirim. Soylediklerinize kesinlikle katildigimi belirtmek isterim.

YY & Y

Temmuz 01, 2011, 11:36:26 öö
Yanıtla #12

Ama mesela bir kisi kadinsa kesin Mason degildir, o kadarini soyleyebilirim. :D

Aman Kardeşim fırça yeriz :)

Bizce düzenli kabul edilen bir Locaya üye değildir diye düzeltelim :)

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Temmuz 01, 2011, 01:20:04 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Yersek yiyelim fircayi Mustafa Kemal Kardesim, bize firca mi isler :)

Kadindan Mason olmaz. Duzenli kabul edilen Localara kadin uye giremez. Kadin uyelerin girdigi localar duzensiz localardir, duzensiz olduklari icin de onlari Mason olarak kabul etmeyiz. Mason olarak kabul etmediklerimiz Mason degildir.

Masonluk bizim tekelimizde midir? Evet, oyledir. :)

Hangi harici (ki bunlara Masonluk oynayanlar da dahil) bana ve Kardeslerime firca cekecekmis sasarim, kukremis sel gibiyim bendimi cigner asarim... :D
YY & Y

Temmuz 01, 2011, 02:43:51 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Laus Deo, bu o kadar çok tartışıldı ki bu forum da . Ve bizim , yani hariciler için o kadar anlaşılması güç bir durum ki. Bu konuyu anlamama en çok yardımı olan cümleyi, bu konuyu tartıştığımız bir konu başlığında sevgili Mustafa Kemal söylemişti '' Bu bir tercih meselesidir'' ne kadar makul bir açıklama öyle değil mi?

Konu başlığına bakıyorum, bir de konunun geldiği yere bakıyorum... İyi ki sevgili ADAM ortalar da yok... O zaman hepimizin kulakları kıpkırmızı olurdu çekilmekten ''konuyu saptırdık... evet güzel bir tartışma ama konuyu saptırdık :D, diye girerdi söze.

Ben anlayamadığım şeyler konusunda pek ısrarcı olmam. Dediğim gibi bu konu benim şu an da anlayabileceğim bir konu değil. Zamanı geldiğinde bir anlatan olur elbet. Şu an için en makul ve mantıklı açıklama sayın Mustafa Kemal'in ki '' bu bir tercih''.

Fakat Laus Deo şu son iletinizle ilgili bir şeyler söyleyebilirim... Yok sayın Laus Deo öyle ben dedim oldu şeklinde yazamazsınız. ''Kadından mason olmaz ''( cümlenin kuruluşuna bir bakın hele), ''hariciler ( Masonluk oynayanlar dahil)'', ( cümlenin kuruluşuna bakın hele)... Yok sayın Laus Deo, öyle yazamazsınız. Çünkü siz bir masonsunuz. Burası bir harici forumu. Ya bize düzgün bir şekilde anlatacaksınız, yada bize anlatamayacağınız, anlatmayacağınız, anlayamayacağımıza inandığınız bir konuysa, bunu belirtip konuyu kapatacaksınız. En basiti '' bu bir tercihtir ''diyecek ve konuyu uzatmayacaksınız... Böyle yazıyorum ama bunlar benim dileklerim aslında. Yok sa nasıl isterseniz o şekil ve uslupta yazarsınız. Bu yüzden cümlelerimin '' mamalısınız'' diye bittiğini düşünün. Dediğim gibi bu bir temenni...Siz bilirsiniz. Yoksa biri sonra bir çıkar şöyle der mesela:

Yani sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı?
Yani Tahir'i Zühre sevmeseydi artık Yahut hiç sevmeseydi, Tahir ne kaybederdi Tahir'liğinden

En içten sevgi ve saygılarımla
enelsır

Temmuz 01, 2011, 02:48:54 ös
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Laus Deo Kardeşimden özür dileyerek bir kaç söz söyleyeyim.

Masonluk hiç kimsenin tekelinde değildir. Ne UGLEnin ne GOdFun ne de başka bir örgütün ya da ne de bizim. Sadece Masonluk anlayışlarında farklılıklar vardır. Bize göre bir yapının Mason olması için onun düzenli olması gereklidir ve bu düzen kuralları da bellidir. Düzenli bir örgütün başka bir Masonik teşkilatla Kardeşlik ilişkisi kurması için yanı tanıması veya tanışması için de koyduğu ilkeler mevcuttur. Bu ilkelere uygunluk yoksa o yapı o örgüt için düzensizdir. O yapı ile herhangi bir Masonik ilişki kurulmaz. 

Muntazamlık bir tercih meselesidir. Benim bağlı olduğum Büyük Loca, Muntazam Masonluk yönünde karar kılmış, çalışmalarını ona göre tesis etmiştir. Fransa Büyük Doğusu mesela başlangıçta muntazamken daha sonra bundan vazgeçmiş tercihini değiştirmiştir. Ve başka bir Masonluk blogu oluşmuştur.

Bugün dünya üzerinde ve ülkemizde de farklı iki temel Masonik yaklaşım var. Biri Muntazam Masonluk yaklaşımı diğer bu muntazam Masonluğun tercihlerini kabul etmeyen karşı blogu oluşturan yaklaşım. Bu iki görüşe göre kurulmuş örgütler var ve bunlar arasında Masonik ilişki kurulamıyor, kurulamaz. bu iki yaklaşım arasında  Masonik ilke farklılıkları vardır. Düzenli Masonluk, temel olarak, Tanrıya inanç (Yüce bir Güce inanç), Ruhun ölmezliği, kadınların tekris edilmemesi ve kadınları tekris eden Localarla ilişki kurulmaması, Loca çalışmalarında Kutsal Kitapların açık bulunması, Loca çalışmalarında din ve politika (hatta spor) konuşulmaması, kuruluşta düzenli olması, ilk üç derecenin tek ve mutlak hakimi olması kurallarını kabul eder. Bu kurallara uyan Büyük Localar birbirleriyle tanışabilirler ya da tanışmayabilirler. Düzensiz Masonluk ise, bu kurallarını bazısını ya da hepsini reddeder. Mesela düzensiz Masonluk içerisindeki kimi Büyük Localar yalnızca erkekleri tekris edip kadınların tekris edildiği Büyük Localar Masonik bir ilişki kurmazlarken üyelerinden Yüce Güç inancı şartını aramazlar ya da kimileri kadınları da tekris ederler gibi.  Ama bunun böyle olması demek Masonluğun birilerinin tekelinde olduğu sonucuna vardırmaz.

Benim görüşüme göre sözün özü: Kadından Mason olmaz mı?sorusuna şu cevabı veririm: Biz sadece erkekleri tekris ederiz. Ve kadınları tekris eden oluşumlarla Masonik herhangi bir ilişki kurmayız.

Bunun haricinde bir de Masonik İklim farklılıkları var. Anglo-sakson, Fransız ayrımı veya Anglo-Sakson Kıta Avrupası ayrımı diyelim. Kimi Masonluk iklimi, dini ögelere daha çok yer verir, iyi insanı daha iyi bir insan yapmak ya da ahlakı temel amaç olarak koyduğundan dolayı ezoterik konulara çok fazla egilmez (örneğin İngiltere Birleşik Büyük Locası), buna karşı kimi Masonluk iklimi ise ezoterizme daha fazla önem verir, hakikati arama  amacını ön plana çıkartır (örneğin Hür ve Kabul Edilmiş MAsonlar Büyük Locası). Her iki ikliminde temel amaçları bunlardır diyebiliriz ama birisinde biri ağır basarken diğerinde öbürü ağır basar. Bu da Masonluğun uygulamasında kendini daha belirgin gösterir. Bu noktada düzenli ya düzensiz olmayı etkileyen bir husus yoktur. Bu bağlamda Laus Deo Kardeşim de ben de muntazam birer Mason olmamıza karşı Büyük Localarımızın uygulamaları, ritüelik uygulamalar arasında dikkate değer farklılıklar ortaya çıkar. Bu da ayrı bir konu ama konu açılmışken söyleyeyim dedim. 

Sevgi ve Saygılarımla.

Temmuz 01, 2011, 03:04:41 ös
Yanıtla #16

Konu başlıktan gerçekten çıktı, ama güzel çıktı. Varsın çıksın, talep gelirse yeni bir başlığa taşırız sorun değil bu :)

Muntazamlık bir tercih meselesidir. Benim bağlı olduğum Büyük Loca, Muntazam Masonluk yönünde karar kılmış, çalışmalarını ona göre tesis etmiştir. Fransa Büyük Doğusu mesela başlangıçta muntazamken daha sonra bundan vazgeçmiş tercihini değiştirmiştir. Ve başka bir Masonluk blogu oluşmuştur.

Ben de Sevgili SkullG Kardeşimin izniyle bu cümleye şerh koymak istiyorum. Olay şu değil ki: mesela ülkemizdeki ÖMBL, çıkıp biz "gayrımuntazam büyük loca" kuralım demiyor ki... Onlar kendi inandıklarını biz de kendi inandıklarımızı muntazam kabul ediyoruz.

Zaten muntazam kelimesi bir de "kime göre" sorusu gerektirir.

Evet benim bünyesinde olmaktan gurur duyduğum ilkelere göre ÖMBL muntazam değil. Buna hiç bir itirazım yok, olamaz da zaten. Ama sınırı çık keskin çekerken göz önünde tutmamız gereken bir durum var:

Laus Deo Kardeşimin şartları ile bizim şartlarımız aynı değil. Burada 3 Bl'yı toplayın, ulaşacağınız sayı 20.000. ABD'nde sayı milyonlar. Olaya tamamen kurumsal bakmak mümkün, burada zor... (bu son yorum Masonik olmaktan ziyade kişisel bir bakıştır). Orada kuruluş itibariyle yapılmış tercihler söz konusu, burada herkes aynı kökten geliyor. Zaman içinde yaşanan bir ayrılık, zorunlu bir taraf olma durumu doğurmuş. Hikayesi uzun :)

Sn. Enelsır'ın yazdıklarına gelirsek, çok doğru söylemiş. Kırıcı olmaktan kaçınmak gerekiyor. Laus Deo Kardeşim kimseyi kırmak amacıyla yazmadı biliyorum.

Masonluk siyah ve beyaz renklerinden doğmuştur. Ama Masonlar grilerde yaşadıkları sürece tolerans ve hoşgörü kelimelerine gerçek anlamlarını verebiliriz. Bence tabi...

Saygılarımla.

Temmuz 01, 2011, 03:10:03 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Enelsir,
son iletim Mustafa Kemal Kardesime hitabendir, o yuzden bu tarz net ifadeler kullandim. Ayrica bana nasil neyi yazmam gerektigini anlatmadan once kendi mesajlariniza dikkat ederek bana ornek olabilirsiniz mesela? (Su soru isaretine bakin hele!) :)

Kadinlar, Mason olamazlar. Cunku gelenek boyledir. Masonluk gelenekler butunudur. Gelenekleri degistirisek Masonlugu koruyamayiz. Bu yuzden gelenekleri elimizden geldigi kadar korumaliyiz. Kadinlarin neden Mason olmayacaklarinin baska sebepleri de var. Ama ben bunlari konusmayi "tercih" etmiyorum.

Sayin SkullG Kardesim,

Masonluk elbette benim tekelimdedir. Neden mi? Ben kimi Kardes olarak gorecegime karar verebiliyor muyum, belli kurallara gore? Evet. Demek ki Masonluk benim tekelimde. Anlatabiliyor muyum demek istedigimi? Yani ayni seye cikiyoruz senin soylediginle :)

Sayin Mustafa Kemal Kardesime de konuya ve benim yaptigim yorumlara aciklik getirdigi icin tesekkur ederim.

Esenlikler,
Laus Deo.

YY & Y

Temmuz 01, 2011, 03:15:04 ös
Yanıtla #18
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Siz öyle diyorsanız öyledir, Haklısınız Kardeşim.

sevgi ve saygılarımla.

Temmuz 01, 2011, 03:35:37 ös
Yanıtla #19

Masonluk elbette benim tekelimdedir. Neden mi? Ben kimi Kardes olarak gorecegime karar verebiliyor muyum, belli kurallara gore? Evet. Demek ki Masonluk benim tekelimde. Anlatabiliyor muyum demek istedigimi? Yani ayni seye cikiyoruz senin soylediginle :)

Bu cümle hakkında fikrim. Doğrudur :)

Kişi hangi anlayışa göre hangi BL'yı seçeceğine kendisi karar verir. Karar verdikten sonra, o kişi için, kendi BL'sı (ve tabi ki tanıştığı BL'lar) muntazamdır, diğerleri değildir. Nokta :)

Bu ifade tarzı, benim daha önce söylemeye çalıştığı siyah/beyaz anlayışıdır. Ama yıllar geçip saçlar grileşmeye başlayınca (masonik yaş kastettiğim) (saç olmaması sorun değildir, mecaz anlatımdır, beni görüp gülmeye başlayan kardeşlerim için konulmuş bir nottur) gri tonlarda yaşamanın daha keyifli olduğu görülmeye başlar. Bu şahsi fikrimdir.

Saygılar.