Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İBRET VERİCİ OLAY  (Okunma sayısı 21332 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2007, 07:09:39 ös
Yanıtla #20

Tamam, her ikinize gayet güzel açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Sayın SkullG; Peki Mahkemece D.K.H bir indirim sebebi teşkil etmiş midir?
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 25, 2007, 10:33:15 ös
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Sn. SkullG,

Burada "intikam duygusuvs. tarzda" kelimelere dikkatinizi cekmek isterim. Sanik esinin dogum kontröl hapi aldigini bi sekil ögreniyor, onun baska erkekler ile iliskisi oldugunu sanarak, kadini öldürüyor. Burada iste bahsettiginiz "o tarz duygular"`in hepsi mevcut. Yani isledigi cürümün agirlasmasi söz konusu degil mi? Ben iste tam bu noktayi anlayamiyorum. Yani TCK`da bu tarz duygular belirgin hale getirlmedi mi? TCK`nin uygulanmasinda belirginsizlik sorunlari var diyebilirmiyiz?
Türkiyede hukuksal alanda yaşanan bu boşluk, sizce eş cürümlere hakim insiyatifini belirleyen yasalarının belirsizliği ve kısırlıgı nedeniyle verilen değişik cezalardan mı kaynaklanmakta?Yoksa yargı insiyatifini belirliyecek yasaların belirsizliğinin önünde başka bir sorun olarak  belirtilen kanunların ve uygulanışlarının bölgeler arasındaki kültürel,toplumsal ve diğer farklardan ötürü belirli bir uyum çizgisi taşımamasımıdır...Bu kanunların uygulandıgı bölgelerde ki uyum çizgisinin farklı oluşu acaba federatif bir ceza sistemi ile giderilebilirmi.....
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Eylül 26, 2007, 01:45:02 ös
Yanıtla #22

Sayın SkullG; kendi alanınızda bu denli zorlandığınızı bilmiyordum açıkçası! Bunun cevabını vermek bu kadar zaman aldığına göre pes doğrusu!

Eylül 26, 2007, 05:46:48 ös
Yanıtla #23
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sayın SkullG; kendi alanınızda bu denli zorlandığınızı bilmiyordum açıkçası! Bunun cevabını vermek bu kadar zaman aldığına göre pes doğrusu!

Sn. Sevil alanımda zorlanmıyorum. dikkatli baksaydınız çevrimiçi olmadığımı görecektiniz. ekim ayında yeterlilik sınavına gireceğim için bu dönemde fazlaca etkin olamıyorum.

Doğum kont. hapıyla ilgili olarak göruşlerimi de bir öncekş -hatta sizin teşekkur ettiginiz- mesajımda açıklamıştım.

"kanımca hayır maktulenin hap kullanıyor olması bir indirim sebebi olmamalıdır"

saygılarımla...

Eylül 26, 2007, 05:49:45 ös
Yanıtla #24
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. paragon,

eş cürümden kastınız nedir? birbirine benzer olaylar olabilir ancak hiçbir olay eş değildir. ufak nüanslarda da olsa oluşacak farklılık sonuçta kararlarında farklılığını doğuracaktır.

Eylül 26, 2007, 05:58:43 ös
Yanıtla #25

Ama ben sizin kişisel görüşünüzü sormadım bakın halen yanlış anlamaya devam ediyorsunuz; bir Hukukçu olarak Mahkemenin öngördüğü şekli itibariyle sorgulamıştım zaten; bu arada şimdiden başarılar diliyorum....
Yani Mahkeme bunu bir indirim olarak kabul ediliyor mu? Aman gına geçirecem ya bir sorumuza doğru dürüst cevap alamıyoruz hayır bende de böyle şeyler söylemesi ayıp hep takıntı olur ve benim de sinirimi bozuyor ama öğrenme merakım çok olduğu için ya aslında gidip bir Hukukçuya mı sorsam ne yapsam yani olmaz ki bu kadar Sayın SkullG, lütfen sorumun net cevabını alayım yani... çatladık burda 
« Son Düzenleme: Eylül 26, 2007, 06:01:47 ös Gönderen: SEVİL »

Eylül 26, 2007, 06:02:52 ös
Yanıtla #26
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

bakın sn. Sevil,

eğer mahkeme bunu bir indirim nedeni sayabilir mi diyorsanız evet sayabilir ve hayır sayamaz demek zorundayım. çünkü dosya üzerinde tahkikat yapmadım. yalnızca gazete haberi uzerinden görüş beyan ediyorum. dolayısıyla sadece kanımca şndirim sebebi olmamalı diyorum.

ama başka bir olayda dkh. bir indirim sebebi olarak gösterilmesini hukuka uygun kabul edebilirim(z).

Eylül 26, 2007, 06:07:13 ös
Yanıtla #27
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

yani bu olayda Haksız tarik olup olmadığına bakarım. "Haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işleyen kimseye"... bu olayda bir haksız fiil var mı? bence (demek zorundayım yine) YOK.

aslında sizin sorunuz biraz sorunlu. siz RKH şndirim sebebi olabilir mi derseniz bunun evetli ve hayırlı iki cevubı olur. dkh kullunması olayda bir şiddetli elem ortaya çıkarır mı? mahkemeye göre çıkartmış, bence çıkartmaz (nedenini yukarıdaki mesajlarda ifade ettiim)

Eylül 26, 2007, 06:10:12 ös
Yanıtla #28

Şu gerçekten en sinir olduğum durumdur net bir cevap alamadığım zaman tabi lütfen üzerinize alınmayın inşallah ekim sınavlarınızı vermezsiniz şaka bir tarafa; ne demek şimdi başka bir olayda indirim sebebi olarak kabul edersiniz? Lütfen bunu açıklar mısınız?
Ki zaten dosya üzerinde tahkikat yapmadığınızı biliyorum fakat Mahkeme bu olayda bunu indirim olarak kabul edebiliyorsa o zaman Kanunda bu bir indirim sebebi olarak kabul ediliyor diyebilir miyiz?

Eylül 26, 2007, 06:14:50 ös
Yanıtla #29
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

haır diyamezsiniz. kanun hükmünü yukarıda yazdım. mahkeme dkh kullılmasını indirim sebebi görmüyor. mahkeme ayrı yaşadığı eşinin dkh kullanandığını öğrenen kişinin bunun meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işlediğini bu sebeplede haksız tahrik hükümlerine göre indirim yapılması gerektiği sonucuna varıyor. bende burada bir haksız tahrik olmadığını dolayısıyla indirimin yanlış olduğunu söylüyorum.