Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce  Ayasofya ibadete açılmalı mı?

Evet cami olarak açılmalı
Evet kilise olarak açılmalı
Hayır müze olarak kalmalı
Kararsızım

Gönderen Konu: Sizce Ayasofya ibadete açılmalı mı?  (Okunma sayısı 11400 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 27, 2012, 07:04:44 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bildiğiniz gibi müslümanlar 29 mayısta ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması için büyük bir eylem düzenleyecekler. Bunun bir ön hazırlığı da geçtiğimiz günler de yapıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20633750.asp

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz, ayasofya müze olarak mı kalmalı yoksa cami haline mi dönüştürülmeli?

Saygılar..
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 28, 2012, 12:19:41 öö
Yanıtla #1

Müze olarak kalmalı.

Memlekette cami eksikliği yok çok şükür. Ayasofya denildiğinde iş değişir. Ayasofya bir incidir. Yapıldığı zaman peygamber bile doğmamış. O kadar eski bir mabet. Kullanmak yerine korumak gerekir. Eğer yine de ibadete açılması isteniyorsa, sembolik olarak senede bir gün, Ermenieler için Akdamar Kilisesinde yaptıkları gibi ibadete açılabilir.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Mayıs 28, 2012, 12:25:10 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

MEVLANA DERKİ

KABE ALLAHIN İNSANLARA BOL BOL LÜTUF VE İHSAN DAĞITTIĞI BİR EVDİR LAKİN ALLAH O EVE HİÇ GİRMEDİ AMA BENİM GİBİ BİR ACİZİNDE KALBİNDEN HİÇ ÇIKMADI.

Ne güzel söylemiş mevlana,bu sözden ne çıkarıyorsanız odur aslolan mekanmı yoksa maneviyatmı.içini dolduran olmazsa o mekan ne işe yarar,

Ayrıca şu sorunun cevabı varsa o sorununda cevabını verirsiniz soru şu

Ayasofyada kılınan namaz ile yada kabede kılınan namaz ile yada mahalle camiinde kılınan namaz ile yada evinde kıldığın namaz ile ibadetinde ne farklılık oluyor allah mekanın eskiliği ve güzelliğine göremi sevap veriyor.

kaldıki allah yeryüzünde heryeri insanlara ibadethane yapmadımı.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 28, 2012, 01:57:47 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Orjinalinde ne ise o şekilde açılmalı açılacaksa da..
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Mayıs 28, 2012, 03:39:42 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ben de kilise olması gerektiğini düşünüyorum arkadaşlar. ayasofya 532 - 537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından inşa ettirilmiş.. yani daha hz. muhammed ana rahmine düşmemişken ayasofya'da hrıstiyan kardeşlerimiz mum yakıyordu..

burayı alıp camiye çevirmek ne kadar etik olabilir? o zaman eyüp sultan camisini de kilise yapalım ödeşmiş oluruz.
Michail Bakunin

Mayıs 28, 2012, 04:29:49 ös
Yanıtla #5

Aslında 2 Tarafıda Memnun Etmek Mümkün Nekadar Zor Olsada Mesela Cami Olarak Düşünülse Müze Olur Ama Bir Caminin Kurallarınada Uyulmak Zorunda Olacak Şekilde Ayakkabıları Çıkarırız Önünde Alırız Elimize İçini Gezeriz Namaz Vakitleri Boşaltılır İçerisi Namaz Kılacaklar Girer En Kötü İhtimallede Bayram Ve Cuma Namazları Mutlaka Kılınmalı Orada Kilise Olarak Düşünürsek Her Pazar Kilise Olarak İbadete Açılabilir. Tamamiyle Şahsi Görüşümdür Mantıksız Bulabilirsiniz.

Saygılarımla..
Amor - Honor - Justitia
Sevgi - Onur - Adalet

Mayıs 28, 2012, 06:10:25 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bekara karı boşamak kolay diye bir tabir vardır hernekadar dile kabada gelse toplumda vardır kullanılır.Bazı meseleler var vicdsani bakarsın bazı meseleler vardır reelist bakarsın mantık ararsın.Bazı meselelerde vardırki asla bir çözüm bulamazsın bulsanda ya geçicidir yada bir tarafı asla memnun etmez.

Ne kadar kolay söyleniyor değilmi bana göre aslı ne ise o olsun yada benzeri ifadeler.Mesela biri böyle düşündüğünde aklıma hemen cengizhan gelir büyük iskender gelir bir yeri istilamı ettin heryeri tarumar et çık işin içinden,mesela süleyman tapınağı gibi yık gitsin darmadağın et sonrasını düşünme,aslında yukarıda verilen cevaplar için en kolay yol o bir yeri istilamı ettin hemen icabına bak almanyada kölnümü aldın hemen dom kilisesini indir aşağı romayımı aldın vatikanı yerle bir edecenki bu tür tartışmaları bitiresin.

Peki yol böylemi olmalı elbette hayır mesela ben süleyman tapınağının orjinalini merak ediyorum kimin elinde olduğu hiç önemli değil dünya kültür mirası denen bir olgu var öyle değerlendirirsin yani o senin toprağında olabilir ama dünya malıdır ortak değerdir.Atatürk ayasofya için belkide bu bağlamda isteyerek yada istemeyerek en hayırlısını yaptı müzxe oldu orası artık bir dünya kültür mirasıdır.Bırakın artık öyle kalsın bu işi sulandırmayın bana göre sana göre muhabbeti ile bir tarihe bakamayız.Ayasofya için osmanlı devleti yıkıldı desem abartmışmı olurum acaba,

oranın kilise olmasını savunan dostlar kilise olsa ne olacakki orada on numara ibadetmi yapılıyor sanıyorsun oradan cennete kanat açmak dahamı kolayki bu kadar önemsiyorsun,bırak böyle bu hali ile daha güzel.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 28, 2012, 06:31:41 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ben -ben diyorum çünkü tamamen şahsi gorusumdur- bu Forumda bu tip konuların konuşulmasını uygun bulmuyorum. Dahası bu tip konulardan açıkcası sıkılıyorum. Bu tip müzakerelerin yerinin burası olmadığına inanıyorum. Ha bakarsanız yine kişisel kanaatimdir forumda açılan pek çok konunun da niçin açıldığını cozumleyemiyorum. Bunlar şahsi görüşlerim elbette siteyi bağlamıyor. Ama sadece meraktan soruyorum, su konuştuğunuz olay sonucu ne kazanacaksınız?

Mayıs 28, 2012, 06:51:44 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konuyu burda açtığım için özür diliyorum.. Ben de sn. skullg'nin iletisi sonrası ne kadar yanlış bir şey yaptığımı anlayarak bir kez daha kendimden utandım.
Michail Bakunin

Mayıs 28, 2012, 07:00:13 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.skullg sizi utandırmak için söylemedi hakişkaten bu konu o kadar çok konuşulduki mesela bunun ile ilgili konu açanlardan biride benim hatta daha sonrasında bu mekana bir ziyaret bile yaptım kısada olsa.Yukarıda yazdığım görüşlerimde o zamanda şimdide bundan sonrada ısrarcıyım.Bu tip konular bize sadece geyik muhabbeti yaptırır görüş verirsin o olur.Mesela abuk sorular çıkar yukarıda ayasofyanın yapılış tarihi verilmiş sonrası birde elden çıkış tarihi ile türklerdeki tarihi karşılaştırınca arada nerede ise 600 sene oynuyor yani bizim elimizde daha çok durmuş eee ozaman tamam zaman aşımı olmuş bizimmi diyeceğiz yok yok en güzeli dünya kültür mirasıdır yani dünya insanınındır ortak maldır.

EDMUND BURKE