Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Bir Mason sorunuz karsisinda "Yorum Yok" dediginde, ne dusunuyorsunuz?

Biliyor ama soylemiyor.
Bilmiyor ve kendini biliyormus gibi gostermeye calisiyor.
O konu hakkinda konusmak istemiyor.
Kisisel dusuncelerini sizinle paylasmak istemiyor.
Yorumun ne oldugunu bilmiyor.
Benden korkuyor. O yuzden yorumunu soylemek istemiyor.

Gönderen Konu: Bir Mason sorunuz karsisinda "Yorum Yok" dediginde, ne dusunuyorsunuz?  (Okunma sayısı 46859 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 24, 2011, 07:33:10 ös
Yanıtla #40
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Haziran 24, 2011, 09:33:53 ös
Yanıtla #41
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonluga yeni adim atmis birisi olarak soyleyebilirim ki, Tekris olmadan once Mason'larin bana bir konuda "yorum yok" demeleri benim icin sadece Mason olunca ogrenebilirsin anlamina geliyordu. Yani kisacasi "gizli, soyleyemem" demek  bence... Henuz kullanmadim cunku gerekmedi ama bir harici bana cevaplayamayacagim bir sey sorsa, oyle saniyorum ki ya "yorum yok" derim, ya da "kusura bakma, konusabilecegim veya bir sey soyleyebilecegim bir konu degil bu" derim.

Esenlikler,
Laus Deo.

YY & Y

Haziran 25, 2011, 12:10:36 öö
Yanıtla #42
  • Yeni Katilimci
  • *

Eğer onay istenen bir soruya "yorum yok" denilliyorsa zaten onayı üstü kapalı vermiş oluyor.Şayet açıklama yapılması gereken birşeyse Laus Deo ya katılıyorum..

Temmuz 23, 2011, 08:48:16 ös
Yanıtla #43
  • Orta Dereceli Uye
  • **

haricilere anlatamayacakları konular olduğunda yorum yok demeleri normal

Eylül 04, 2011, 03:02:08 ös
Yanıtla #44

Anlatılması uygun değilse, ya da konuştukları konu hakkında söyleyeceği şeyler karşıdaki kişi için bir şey ifade etmeyecekse "yorum yok" der. Bir masonun bilmediği konularda "yorum yok" diyeceğini sanmam. Karşıda biliyormuş imajı bırakmaya çalışmış gibi görünür ve bu sahtekarlıktır.
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Eylül 04, 2011, 03:29:40 ös
Yanıtla #45
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu forumda Masonlukla ilgili hemen her konuya bulaşırım. Kimi forum üyeleri bundan ötürü rahatsız olur hatta kimileri bu rahatsızlığını açıkça belirtir.

Bu konuya her nedense bulaşmamışım.

Forumun yenig ve şu aşamaya kadar görebildiğimce çok iyi düşünen, çok iyi değerlendiren, çok iyi yorumlayan üyesi Felix Steiner, Bu konu üzerinde en güzelini demiş.

Gerçekten de öyle olması gerekir. Bir mason, hiçbir konuda bir siyasetçi gibi davaranarak "Yorum yok!" dememeli. Sodrunun yanıtını bilmiyorsa bilmediğini, yanıtlamak istemiyorsa uygun bir dille bu durumu açıklamalı. Ama o basmakalıp lâfı etmemeli.

Etmemeli ki Masonluk üzerindeki kuşkulara bir de o katkıda bulunmuş olmasın.

Fakat biri "yorum yok!" diyorsa onaü ne demeli?

Onun bir mason örgütünün üyesi olmarnın ötesinde gerçekten "mason" olup olmadığını düşünmeli.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 27, 2011, 12:55:24 öö
Yanıtla #46
  • Uzman Uye

Aslında sorulan soru bir gizi açıklamaya yönelikse Mason'un , "dikkati başka yöne çekme yöntemini " denediğini (diğer bir anlatımla konuyu değiştirmeye çalıştığını), çünkü kardeşliğin sırlarına hıyanet etmemenin de   Masonluğun getirdiği kurallardan biri olduğunu , bir Mason'un  "çıraklığa" kabul edildiği andan itibaren ilk olarak ketumluğun derslerini aldığını , Masonluğun en önemli mottosunun  (görmek , duymak , susmak ) olduğunu okumuştum.
        Bence bu bilgi doğru ve Masonluğun özüne de uygun düşüyor.
        Saygılar-sevgiler.   
"Vur ama dinle beni"

Eylül 27, 2011, 01:11:09 öö
Yanıtla #47

Sn. Alsah,

Eleştirmek, cevap yazmak için yazmıyorum inanın. Ama ilk cümle benim kafamda bir kelime canlandırdı: "kıvırtmak" :) O anlamda söylemediğinize o kadar eminim ki bunu espri malzemesi yapmakta sakınca görmedim :)

Herkes için cevap veremem, ama ben bunu hiç yapmadım. Yazma tarzımdan artık beni tanımışsınızdır, benim yaklaşımım ya cevap vermek olur, ya da doğrudan doğrudan "konunun bu olmadığını" söylemek...

Konu Masonluksa, "yorum yok" benim sevemediğim bir kalıp. Bu konuda her başlığa cevap verebilirim. Bazı cevaplarım (birçok demek daha haddini bilen bir cümle olur) "bilgim yok" şeklinde olur... Ama sanırım "yorum yok" demem...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Eylül 27, 2011, 11:32:33 öö
Yanıtla #48
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Mustafa Kemal'in dediği çok güzel.

O öyle yapıyor çünkü öyle yapılmalı.

Şimdi sayın Mustafa Kemal'e "Tüm masonlar öyle mi yapıyor? Yoksa sorunun yanıtını bilmediklerinden ama bilmediklerini saklama sıkıntısı çektiklerinden ya da bu soruya yanıt verilmemesi gerektiğini sandıklarından ama bundan da emin olmadıklarından, özetle aslında mason sıfatını almış olmakla birlikte Masonluk ile bağlantılı bilgi ve deneyimleri yetersiz olduğundan ya da zaten Masonluğa lâf olsun diye girmiş bulunduklarından yorum yok diye yanıt verirler mi?" diye sorarsak, acaba Sayın Mustafa Kemal'i zor durumda mı bırakmış oluruz?

Yoksa onu zorlar mıyız bu sorumuza «Yorum yok!» diye yanıt vermeye çünkü bu sorunun yanıtı zaten bilgi değil yorum olur.

(Bu sorduğumun yanıtının kendi içinde olduğunun farkındayım.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 27, 2011, 11:49:33 öö
Yanıtla #49

Yorum yok :)

Cevabım bu değil tabi ki :) Ama "yorum yok" denilebilecek konulara güzel bir örnek oldu.

Bu forumun bana kazandırdıklarının başında, eğer bir konuda fikir beyan edeceksem konuyu adamakıllı araştırmam gerektiğini bana öğretmiş olması. Her Kardeşim böyle midir? Mümkün mü o kadar insanın tek tornadan çıkmış gibi bir hizaya gelmesi? Bunun doğru yöntem olduğunu da iddia etmiyorum zaten, sadece benim benimsediğim yol budur diye söylüyorum. Ben yanlışsam nasılsa düzeltecek birisi çıkar...

Hakkında konuşabileceğim tek çatı HKEMBL'dır, 15.000 üyesi olan bir BL'dır, ve bu kişilerin hepsini tanımam tabi ki mümkün değildir. Ama kabaca da olsa bir genelleme yapabilecek kadar çok kişi tanıdığımı düşünüyorum.

Sn. Adam'ın "tırnak içerisinde" anlattığı kişi zaten "olsa da bir olmasa da" denebilecek bir tipleme. Vereceği cevabı Masonlar diyerek genelleştirmek ne kadar doğru olur ki? Zaten kısa bir süre sonra bu sıfatı taşımayacağı da kesindir...

Diğer bir ihtimal, kişi aslında ilgisiz değildir, ama gerek harici hayatın sıkıştırması, gerek gelişmek için yeterli destek ve ortamı bulamaması sebebiyle bilgi eksikliği vardır. Bu Kardeşimin yeterli bilgiye sahip olmadığı bir konuda muhatap kalacağı soru(lar)a "üstatlarımın cevap vermesi daha doğru olur" şeklinde cevap vereceğini tahmin ediyorum.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz