Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kan davasına karşılık, 14 yaşındaki kızı istediler  (Okunma sayısı 3053 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 16, 2008, 11:43:59 öö
  • Aktif Uye

Milliyet gazetesinden bir haberi paylaşmak istiyorum...

Kan davasına karşılık, 14 yaşındaki kızı istediler

VAN’ın Çaldıran İlçesi Alikelle Köyü’nde 7 yıl önce önce kendisini aldattığı gerekçesiyle eşi Fatma Boztaş'ı öldürüp hapse atılan ve 2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan Abdulbari Boztaş, 7 ay önce de o dönem eşiyle ilişkisi olduğunu iddia ettiği Kutbettin Keleş’i öldürdü.

Tutuklanıp cezaevine konulan Abdulbari Boztaş’ın yakınları, Keleş ailesinin kan davası güttüğünü ve kendilerini tehdit ettiğini iddia ederek savcılığa başvurdu. Cinayetin ardından tutuklanarak cezaevine konulan Abdulbari Boztaş’ın kardeşi Mehmet Boztaş, ağabeyinin namusunu temizlediğini savunarak, Keleş ailesinin kendisinden kan parası olarak 100 bin YTL ile 14 yaşındaki kızını istediklerini söyledi. Boztaş, “Ayrıca 130 bin metrekare arazimizi de bırakıp köyü terk etmemizi istiyorlar. Sığınacak bir kapımız kalmadı. Can güvenliğimiz yok. Sürekli ölüm tehdidi alıyoruz. Bu nedenle suç duyurusunda bulunmak zorunda kaldım” dedi.

İlçeye 20 kilometre uzaklıktaki Alikelle Köyü’nde oturan Abdulbari Boztaş, 7 yıl önce, eşi Fatma Boztaş’ı kendisini aynı köyden Kutbettin Keleş’le aldattığı iddiasıyla öldürdü. Cinayetin ardından tutuklanarak cezaevine konulan Boztaş, 2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Olayı unutmayan Boztaş, o dönem eşiyle ilişkisi olduğunu iddia ettiği Kutbettin Keleş'i de 7 ay önce öldürüp güvenlik güçlerine teslim oldu. Bu cinayetin ardından Keleş ve Boztaş aileleri arasında kan davası başladı. İddiaya göre Keleş ailesi Boztaş ailesine, kan davasının barışla bitmesi için şartlar öne sürüp tehditler savurdu. Köyde yaşayan Abdulbari Boztaş’ın kardeşi Mehmet Boztaş, Keleş ailesinin kendisinden 100 bin YTL kan parası ve 14 yaşındaki kızını istediğini, ayrıca arazilerini bırakarak köyü terk etmeleri yönünde baskı yaptıklarını öne sürdü.

‘KARDEŞİM NAMUSUNU TEMİZLEDİ’

Keleş ailesinin köyde kendilerine baskı kurduğunu ve sürekli tehdit ettiğin öne süren Mehmet Boztaş, korku içinde yaşadıklarını belirterek, can güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle Çaldıran Savcılığı’na başvurdu. 12 çocuğu olan Mehmet Boztaş, eşi ve 7 çocuğu ile birlikte geldiği Çaldıran Adliyesi’nde Savcılığa suç duyurusunda bulundu. Mehmet Boztaş, “Kardeşim namusunu temizlemiştir. Ancak Keleş ailesi olayın kan davası olduğunu belirterek, kan parası olarak 100 bin YTL ve 14 yaşındaki kızımı istiyor. Ayrıca 130 bin metrekare arazimi bırakıp köyü terketmemiz için baskı yapıyor. Sürekli ölüm tehtidi alıyoruz. Gidecek başka yerimiz yok. Ben de savcılığa suç duyurusunda bulunmak zorunda kaldım” diye konuştu

İlçe Kaymakamı Yemen Bayrak, yaşanan sorundan bilgilerinin olduğunu söyledi. Kaymakam Bayrak, en kısa zamanda köye gidip barışın nasıl sağlanacağını görüşeceklerini ve kan davasının son bulması için gerekeni yapacaklarını belirtti.

Kaynak:  http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&Kategori=turkiye&ArticleID=544745&Date=16.05.2008

Mayıs 16, 2008, 03:50:52 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

21. yüzyılda hala kan davaları varsa ATATÜRK ün bize aşıladıgı muasır medeniyetler seviyesine hiç bir zaman çıkamayız

Mayıs 16, 2008, 04:21:37 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir insana bırakın bir insanı bir canlıya kıyabilecek bir insan yada insanlardan söz ediyoruz... Şaşırmadım açıkcası. Bir canlıya kıyabilen varlıktan ben herşeyi beklerim. Elbette bu çağda halen bunların olabilmesi çok üzücü... Bu son olur ümidiyle.