Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Gizlenen Gerçek!  (Okunma sayısı 11616 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 09, 2011, 12:25:14 öö
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay

                     
           ''Alman Masonların çoğu (o tarihteki Alman vatandaşların çoğu gibi) Nazi politikalarına karşı çıkmadılar, açıktan Hitler'e destek verdiler. Hatta o dönemde, Alman Hıristiyan Nizamları (The German Christian Orders) adını alan üç Prusya Büyük Locası, Nazi döneminde varlıklarını uzun süre sürdürdüler. 1948'den sonra Alman Masonlar bu olayı gizlemeye, Kardeşlerin fedakarlıklarını vurgulamaya çalıştılar. Oysa yalnızca az sayıda Alman Mason açıkça Hitler'e karşı çıkacak kadar cesaret göstermişti.''                 
                                                                                                          ''alıntıdır''

        Efsaneye göre 1934 yılında Hitler'in ve kuklalarının Hürmasonluğu yok etmeye çalışacakları belli olmuştu! Benim öğrenmek istediğim Masonların Hitlerin yanında olmasının nedeni nedir? Hayatta yada ayakta kalmanın tek yolu bu muydu yoksa daha farklı sebepler mi vardı?
אלי


Eylül 09, 2011, 09:05:29 öö
Yanıtla #1
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Buradaki soru alıntıdaki iddianın doğru olduğu varsyayımı üzerine kurulu.

Şu halde bu soruya yanıt verebilmek için önce iddiaın doğruluğunu sogulamamız gerekir.

Sayın relic "alıntı" deyip geçmiş. Nereden alıntı?

Bana sanki tam anlamıyla bir antimasonik kaynaktan alıntı gibi geliyor.

Burada sövylenen de olanaksız gibi görünüyor.

Dolayısıyla Sayın relic ayrıntı verirse bu tarihsel konuyu araştıralım ve tartışalım.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Eylül 09, 2011, 11:52:52 öö
Yanıtla #2

Hitler'in sadece Yahudilere karşı düşmanlığı olduğunu ve bu alıntının doğru olduğunu varsayarsak; Hristiyan-Alman masonlarına karşı Hitler'in bir düşmanlığı olacağını sanmıyorum. Hele ki açık açık destek verdilerse, neden Hitler onları yok etmek istesin ki?  Belki savaşı kazansaydı, locaları kapattırabilirdi.

Sn. Relic, bu arada Hitler'in hürmasonluğa karşı çıktığından bahsettiği bir ses kaydı var. Bir efsane değil sanırım.
Adolf Hitler: We shall crush the Freemasons!

« Son Düzenleme: Eylül 09, 2011, 11:54:57 öö Gönderen: Felix Steiner »
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana


Eylül 09, 2011, 06:55:55 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay

      Sayın adam, öncelikle belirtmek isterim ki hiçbir zaman güvenilir olmayan bir bilgiyi insanlarla paylaşmam; ikinci olarak belirteyim ki hiçbir zaman antimason bir söylemim olmamıştır...
      Alıntının yerine gelince direk olarak kaynak vermenin çok doğru olmadığını düşündüğüm için vermemiştim, istiyorsanız şimdi veriyorum,bir sakıncası varsada adminlerden rica ediyorum silebilirler kaynağı...
      tesviye dergisi eylül 2010 sayı:80   yazının başlığı ''Gizlediğimiz Gerçek!''
      bilmeyenler için ek bilgi vermek istiyorum;
      Tesviye: Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasının resmi yayın organıdır.

      Sayın adam hala inanmıyorsanız bana, söylediğiniz gibi araştırın sonra görüşelim,yada bırakın soruyu konuya vakıf harici olmayan bir üye cavaplasın.
« Son Düzenleme: Eylül 09, 2011, 06:58:01 ös Gönderen: relic »
אלי


Eylül 09, 2011, 07:55:30 ös
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

bence hitler bir ingiliz ajanıdı.çünkü paganistik felsefeyle yoğrulmuştu.tıpkı eski mısır gibi.yada babil medeniyeti gibi.savaşın sonuna baktığımızda en karlı çıkan yine ingiltere israil ve amerika.yani bu planlı bir oyun gibi .Eylül 09, 2011, 08:10:42 ös
Yanıtla #5
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 879
 • Cinsiyet: Bay

ülkeler kar ettimi bilmem ama pek çok şirket iyi karlar yaptı bu 2. dünya savaşında. Savaş endüstrisi iyi kazandırır :)


Eylül 10, 2011, 08:51:14 öö
Yanıtla #6
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Tesviye dergisindeki bir yazı gelişigüzel, kafadan yazılmış olamaz. Tesviye dergisine bu yazıyı her kim yazmışsa, onun da bir kaynakçası vardır yani yazının aslı bir yerden aktarılmadır.

Bu yazıda söz konusu edilen durum tarihsel akışın mantığına uymamaktadır. Thule örgütü konusuyla da çelişki yaratmaktadır. Üstelik şu da bilinmeli ki Hitler tüm yapıp etmelerinde hiçbir zaman yalnız olmamıştı; sadece en önde görünen kişiydi.

Tesviye sadece masonlara özgü bir dergi değildir; kamuya açıktır. Hatta kimi seçkin kitapçılarda bulunur ve her isteyen alıp okur. Bu nedenle bu yazı o derginin hangi sayısında ise belirtilmeli. Bu yazının bir kaynakçası olmalı sonunda; bildirilmeli. Hakta bence yazıdan böyle bir paragraf almak da doğru değil. Aradan seçilmiş bir paragraf yanıltıcı olabiliyor. Tümü göz önüne alınmalı.

Bu önemlidir. Çünkü burada 1930’lı yıllarda da olsa Alman masonlar zan altına sokuluyor. Tarihten bildiğimizde o sıralarda olup bitenler çok farklıdır. Belki bildiklerimizde yanlışlık vardır. Ancak böylesine bir zıt iddianın mesnhedinin bulunması gerekir. Aki halde bilimselliğe aykırı düşer ve bir dedikodu olmaktan öteye gidemez.

Bence bu öyle sıradan bir konu değil. Forumdaki mason dostları da incelemeye davet ediyorum.


« Son Düzenleme: Eylül 10, 2011, 09:03:38 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Eylül 10, 2011, 02:44:28 ös
Yanıtla #7
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3741
 • Cinsiyet: Bay

Aslında öyle çok gizlenen bir gerçek de yok. 1930'ların başında Almanya'da 75.000 civarında Mason ve 9 düzenli Büyük Loca mevcuttu (galiba bugünkü sayıdan fazla). O dönemden bu sayının Yaklaşık 3'te 2'si Old-Prusya Locaları olarak adlandırılan ve yalnızca hristiyan olanları kabul eden 3 Büyük Locanın üyesi idi. (Diğer altı büyük locaya Humanitarian denmiştir, çünkü onlar hristiyan olan/olmayan ayrımı yapmamaktaydılar. (Bu 9 düzenli Locanın dışında iki tane daha 'düzensiz' kabul edilen Büyük Loca vardı. bunlar, Freimaurerbund zur aufgehenden Sonne (AMI uyesidir) ve Symbolische Großloge von  Deutschland'dir (Sonne'den ayrılarak kurulmuştur ve Die Alten Pflichten isimli bir dergi de çıkartmıştır)) Hatta 1922'de Eski Prusya Büyük Locaları 1872'de kurulmuş olan Alman Büyük Locaları Birliğinden 1922 yılında ayrılma kararlarını ilan ederlerken 'Eski Prusya ulusal Masonluğu ile 'humanitarian'ları keskin biçimde farklılaştıran ayrımlardan olduğundan bahsederek 'Biz Üç eski Prusya Locaları olarak dünyada insanlar arasında genel bir insani kardeşleştirme hareketine katılmayı reddediyoruz' ifadelerini kullanır). Dolayısıyla Almanya'da o dönem Masonluğunda kuvvetli bir ulusalcı  düşüncesi vardır.

1926'dan itibaren Große Nationalmutterloge Zu den drei Weltkugeln (3WK) ve Große Landesloge der Freimaurer von Deutschland (GLL) Masonluktaki Eski Ahit kaynaklı düzenlemelerinden kendilerini ayırmak istediklerini açıkça göstermeye başladılar. Bu etkileri azaltmak için rituellerin değiştirilmesini istediler. Dinsel motiflerden arındırmak belik temel sebepleri olabilir kabul edilse de yine de Localarda bu dönemden itibaren ırksal tartışmalar giderek artmaya başladı. Hiçbir Büyük Loca ırksal kategorileşmeyi (saf aryanlaşma) kabul etmemekle beraber 1920lerin ortasından itibaren Wetzlarer Ring ve Bielefelder Ring gibi bunu temel talep olarak dile getiren güçler oluşmaya da başlamıştı.

Bu dönemde bu tip girişimlerden etkilenmeyen Alman Ulusalcıları, Masonluğa saldırmaya devam etmiştir. Bunların içerisinde belki de en önemlisi General Erich Ludendorff ve onun eseri "Vernichtung der Freimaurerei durch Enthüllung ihrer Geheimnisse"dir. kitap http://nsl-archiv.com/Buecher/Bis-1945/Ludendorff,%20Erich%20-%20Vernichtung%20der%20Freimaurerei%20durch%20Enthuellung%20ihrer%20Geheimnisse%20(1931,%20112%20S.,%20Scan,%20Fraktur).pdf adresinden indirilebilir) Kitapta GLL'nin rituelleri saptırılarak ve sahteleştirilerek sunulmuş ve Masonluğun 'yapay bir Yahudilik' olduğu ileri sürülmüştür (Böyle yazınca aklıma Türkiye'deki anti-masonik yayınlar geldi. Saptırma ve gerçek dışı ifadelere yer verme. Mesela Yemin konusunda Tanju Koray'ın "Çırak-Kalfa-Usta" kitabının 41. sayfasına atıf yaparmış gibi yapılan çalışmalar (hatta videolar) gördüm. Ne yazık ki o çok güzel eserin hiçbir yerinde yer almayan 'şeytani güçleri çağırma, onlara yemin etme' gibi ifadelere yer verildiğini gördüm. Tüm dünyada anti-masonluk yalan ve sahtekarlık üzerine kuruluyor. İşin paradoksal yanı, bu anti'ler Masonları bir de ahlak yoksunluğu gibi sebeplerle de suçluyor :) neyse konuya dönelim)

Bu dönemde (Wiemer Cumhuriyeti diye de adlandırılır) Alman milliyetçiliği ve anti-semitizm temelli siyasal gücün etkinliği sebebiyle Alman Masonluğunun etkinliği görece sınırlı kalmıştı. Gerçekte Weimer dönemi demokrasisinde dmeokratik eğilimli bireyler için sıkıntılar mevcuttu. Alman MAsonluğunun bu dönemde başarısız olduğu kabul edilebilir. Pek çok Alman Masonu Weimer demokrasisinde kurucu bir rol bulmakta da başarısız olmuştu.

Mein Kampf'ta Hitler Masonluğun yahudilerce kullanılan 'mükemmel bir araç' olduğunu söylemektedir.Masonluğun karşısında durmak bir kültürel kod haline gelmişti. Liberal, yahudi, demokrasi karşıtlığı temelli bu kültürel kodun bir parçasını da mason karşıtlığı oluşturmaktaydı. Hitlerin iktidara geldiği 1933'te Alman Masonluğu yukarıda açıkladığım üzere birbirinden kopmuştu, Nazi döneminin başlamasıyla da aslında belirsiz bir geleceğe sahip olmuştu.  1933'ün Mart ayında Yüksek Şura ve Symbolische Großloge von Deutschland uyku dönemine girdi (SGvD Kudus'te Haziran 1933'te Sürgünde Almanya Sembolik Büyük Locası'nı (Symbolische Großloge von Deutschland im Exil) kurmuştur) . Freimaurerbund zur aufgehenden Sonne, AMI'den ayrıldı.

Royal York (Großloge von Preußen), 3WK, GLL, kendilerini savunmak için çalışmaya başladılar. 7 Nisan 1933 günü GLL Büyük Üstadıyla Gestapo şefi Herman Göring buluştular ve aynı gün GLL'nin yeniden yapılanmasıyla ilgili mesaj ilan edildi.  "Bugünden itibaren Große Landesloge der Freimaurer von Deutschland ismi geçersizdir. bundan böyle teşkilatın doğasına karşılık gelen "Deutsch-Christlicher Orden der Tempelritter" kullanılacaktır. bundan 3 gün sonra 3WK ismini Nationaler Christlicher Orden Friedrich der Große olarak değiştirdi. DCO, 23 Nisan'da temel kurallarını şu şekilde ilan etmiştir: "1. DCO ulusal temelde kurulmuş özgür Alman erkeklerine özgü bir kuruluştur. 2. DCO'nun amacı, Alman ulusal yaşam felsefesi ve hıristiyan inancına adanmış öncüler oluşturmaktır. 4. Alman-Hıristiyan karakterin bir sonucu olarak yalnızca vaftiz edilmiş Aryan kökenliler üye olarak kabul edilir"Örgüt Masonik gelenekten ayrıldığını göstermek için kendi içinde ve çalışmalarında da kimi değişikliklere gitmiştir. (çok ayrıntıya girmeyeyim diyorum ama yazdıkça bakıyorum zaten ayrıntılandırmışım. Bu değişikliklerden birisi Hiram Efsanesi yerine Baldur Destanının koyulmasıdır mesela). Eylülde yayımlanan bildiride Nazi ırkçılığına yakınlaşma daha belirginleşmiştir. Yeni Tüzük'te ırk konusunun ulusal devrim sonrası büyük bir önem taşıdığı ve ulusun geleceği için önemli olduğu vurgusu yapılarak "Aryan kökenli olmayan Kardeşlerin örgütle ilişkilerinin derhal kesilir kuralı getirilmiştir. Tüzüğe göre Aryan kökenli olma babası ve dedesi Aryan kökenli olmasıdır. Eşleri yahudi olanlar için de ilişki kesme kuralı işletilir." kuralları getirilmiştir.

Eski Prusya Localarının varlık mücadelesi 1935 baharına dek devam etmiştir. Aryan maddelerini koymalarına, isimlerini değiştirmelerine rağmen, 22 Mart 1935'te üç Büyük Locanın Büyük üstatları Gestapoyla bir toplantıya zorlanmışlardır. Toplantıda sonuç olarak, gönüllü kuruluşların çözülmesinin doğru bir iş olacağı kararına vardıkları ve bunun için istekli olduklarını açıkladılar. Yaz 1935'te tüm örgüt "gönüllü" olarak kapatılmıştır.

1933'ten itibaren Masonluğa karşı vahşi bir saldırı hali başlamıştır. Çoğunlukla SA (Sturmabeilung) üyeleri tarafından gerçekleştirilen bu saldırılar yerel makamların emri altında gerçekleşmiştir. Pek çok yerel Loca Reichstagsbrandverordnung ile (Reichstag Yangını Kararnamesi) yasadışı ve devlet düşmanı ilan edilerek kapatıldı. Masonların mallarına el konuldu. Ağustos 1935'te tüm Masonik oluşumlar ya Devlet tarafından kapatıldı ya da gönüllü (!) olarak kapatılmaya zorlandı. Localar vandalca harap edildi. Loca arşivleri ele geçirildi. Bir çok Mason, Berufsbeamtentumgesetz (Medeni Hizmet Yasası) ile kamu hizmetlerinden çıkarıldı ya da etkin makamlardan alındı. Likiditeler Gestapo tarafından kontrol altına alındı. Paraları, locaların kapatılması ya da malların taşınması işlerinde kullanıldı. Devletçe el koyulan taşınmazların satışından sembolik miktarlar Masonlara verildi. Satışlar Gestapo denetimi altında gerçekleştirildi. 


Eylül 10, 2011, 03:00:28 ös
Yanıtla #8
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3741
 • Cinsiyet: Bay

Meraklısı için bir kaç kitap önerebilirim.

Helmut  Neuberger, Freimaurerei und Nationalsozialismus, C.1, C.2, Hamburg, 1980
Ralf Melzer, Freimaurerei in der Weimarer Republik und im "Dritten Reich", Wien, 1999.
Renate Endler & Elisabeth Schwarze, Die Freimaurerbestände im Geheimen Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz, C. 1. Großlogen und Protektor Freimaurerische Stiftungen und Vereinigungen, Frankfurt, 1994.


Eylül 10, 2011, 03:46:36 ös
Yanıtla #9
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay

    sn. skullG ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

    sn. adam lütfen; sürekli bir suçlama içerisindesiniz ki bu nedenle benim yazdığım yazıyı tam anlamıyla okumamışsınız bile! Sizin sorduğunuz kaynağı dergi ismi, sayı ismi, hatta yazının başlığıyla bile vermiş olmama rağmen hala derginin sayısı belirtilmeli diye ısrar ediyorsunuz! Diğer bir konuya gelince sizin zannettiğiniz şekilde anti-mason bir söylem içerisinde değilim, daha öncede belirttiğim gibi böyle birşeyi ne daha önce yaptım nede şimdi yapıyorum. Benim amacım, güvenilir bir kaynaktan okuduğum bir bilginin gerekçelerini  doğru kaynaktan öğrenmekti.
                                       saygılarımla...
אלי


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
Gercek Nedir?

Başlatan MASON « 1 2 ... 14 15 » Felsefi Sorular

148 Yanıt
61084 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 22, 2014, 03:00:27 ös
Gönderen: ruzber
Gerçek Değerimiz

Başlatan LuckyEye Edebiyat

1 Yanıt
2455 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 11, 2007, 04:28:27 ös
Gönderen: SublimePrince
GERÇEK ÜSTÜNE

Başlatan arte Kavramlar

0 Yanıt
2242 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 05, 2009, 12:03:11 öö
Gönderen: arte
Gizlenen ATATÜRK

Başlatan karahan « 1 2 » Tarih

13 Yanıt
10021 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 20, 2013, 03:31:43 ös
Gönderen: Melina
38 Yanıt
20199 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 08, 2013, 10:23:00 ös
Gönderen: GOASISG
0 Yanıt
2352 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 10, 2011, 11:45:21 ös
Gönderen: moonlight
0 Yanıt
1747 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 06, 2012, 08:23:56 ös
Gönderen: Tij
2 Yanıt
2892 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 13, 2013, 11:15:04 öö
Gönderen: shakespeare
8 Yanıt
6439 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 06, 2013, 09:45:20 öö
Gönderen: karahan
0 Yanıt
2130 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 13, 2013, 10:13:51 ös
Gönderen: Melina