Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: yargi,mimari..?  (Okunma sayısı 3705 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2007, 01:34:53 öö
  • Ziyaretçi

Merhaba.Birkaç tane sorum olacak...Masonluk ve mimari arasinda bir ilişki varmidir? Tabiki herkes eşit ve kardeştir felsefesi sabit fakat mimar masonlarin ayri bir yeri var midir? Masonlugun kendi icinde bir yargı sistemi var mıdır?Son olarak üyelikler pek azı sahsi basvuru çoğu mason grubun teklifi üzerine oluyor diye biliyorum yanlış mı? Doğruysa eğer sürec bir cikar iliskisi mi tasiyor? Yoksa nasil karsilasiliyor?
  Daha önce bu sorular sorulmussa kusura bakmayın.Saygılar...

Nisan 23, 2007, 02:25:53 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Masonluk eski Mimarliktan, (duvar orme ustaligi) mesleginden baslamistir. O zamanlarda bulunan Masonluga "Operatif Masonluk" denilmistir. Daha sonra Operatif Masonlugun felsefi, ezoterik ve bircok egitim yonleri goz onunde bulundurularak, "Spekulatif Masonluk" ortaya cikmistir.

Gunumuzde Mimarlarin Masonlukta ozel bir yeri yoktur. Masonluk mimari kaynakli olmasina ragmen Mimarlik, sadece cikis ve baslangicin bir temel tasidir. Soyle bir ornek verebilirim, Demokrasi, ilk once kucuk kabilelerde daha sonra koylerde ve sehirlerde uygulandi. Yanliz suanda bircok ulkenin devlet-i yapi sistemi olarak kullaniliyor. Bu yonde dusundugunuz zaman, Masonlugun kaynaginin Mimarliktan basladigini yanliz kisa sure icerisinde, bircok dini, felsefi, ezoterik ve tarihi egitim konularinida aldigini anlayabilirsiniz.

Mimar Masonlarin topluluk icerisinde ozel bir yeri yada itibari yoktur. Herkesle esitlerdir.

Masonlugun kendi icerisinde bir yargi sistemi var.

Turkiyede Uyeliklerin cok buyuk bir cogunlugu teklif uzerine oluyor. Dogru.

Teklif sureci cikar iliskisi degil, Masonlugun cikarlarini tasiyor. O kisinin Masonluga ve bizim Kardesligimize uygun olup olmadigi arastriliyor. Cikar bundan ibarettir. Teklif gelecek kisi onceden Mason olmus gibi, kalbinde bizlerle hemen hemen ayni seyleri yasayan ve kabul etmis olan kisilerden secilir. Kalbinde onceden Mason olmus olan kisi, bizlerin arasina cok daha kolaylikla alinacaktir.
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2007, 02:27:47 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 23, 2007, 05:50:32 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sorularımı yanıtladıgınız icin tesekküur ederim.Bunların da cevaplarını alirsam daha netlesecek.
Yargi sistemini biraz  açabilir misiniz?
Bir de uyelik teklifleri nasıl bir surecten geciyor,potansiyel uye cok mu dikkat cekiyor yoksa grup cok mu takipdar?

Nisan 23, 2007, 06:17:27 ös
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Yargi sistemi, (goruntu olarak) Devlet yargi sistemlerine benzer. Hakim, Avukat, savci vb... konumlarda bulunan Kardesler ve gorusulen onemli bir konu vardir. Mahkeme korulmasina neden olan konuya gore, karalar alinir. Mahkemede olanlarin detaylarini anlatamam. Uzgunum.

Potansiyel uye, kalbinde bizlerle ayni olan kisilerden, etrafi tarafindan sevilen ve iyi taninan kisilerden secilir. O kisiye teklif gitmeden once Kardesler kendi aralarinda konusur. Karar verirler. Tekliften sonraki asamalar cok farklidir. Teklif kabul edilirse, arastirma safhasina gecilir. Bu arastirma safahasi uzun zaman alir. Hicbir Kardes "Kimi uye yapabilirim?" dusuncesi ile etrafina bakmaz. Dikkat ceken kisiler ile gorusmelerden sonra, o kisi yeterince taninir ve begenilirse, teklif icin Kardesler kendi aralarinda gorusmeye baslarlar. Sonra o kisiye en yakin olan Kardes teklifi sunar. Insan icinde dikkat cekip cekmemeniz cok onemli degildir. Yanliz etrafiniz tarafindan kotu taniniyorsaniz, asla Mason olamazsiniz. Bunun nedenide barizdir. Bizler, bizleri iyi temsil edecek kisileri aramiza almak isteriz. Amaclari, karakterleri, ailesi, kisiligi vb... bizlere benzeyen kisilere teklif gidecektir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 24, 2007, 12:30:03 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Cok netti.Tesekkur ederim.