Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktan Ayrılanlar ve geride kalanlar..  (Okunma sayısı 17571 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 28, 2012, 01:51:49 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Saygıdeğer NOSAM33,

Masonlarla zaman içerisinde çok geniş olmasa da birlikteliğim oldu.Bir şey söylesem size inandırıcı gelir mi?Masonluğun sırları nedir veya öğrensem elime ne geçer diye hiç merak etmedim.Herkes merak ederken sen nasıl etmedin diyeceksiniz?Hayatta prensip olarak kişilerin ve kurumların özel hayatlarını merak etmem..ve konuşulması da hoşuma gitmez.Çünkü mahrem olan şey adı üzerinde başkalarını ilgilendirmeyen şeydir.Ki bu mahrem şeyler mesela 1.Dereceye kabul edilmiş 1 aylık bir Çırak masonun belli bir ekonomik gücü varsa eğer 30.Derece ritüelini satın alıp okuması kadar da herkese açık birşey masonlukta aslında..

Benim söylemek istediğim  http://masonoloji.blogspot.com/ isimli adreste söylenenler doğru mu sorusu değil?Zaten okuyan bir insan bunların doğru olduğunu nedenine gelince böyle bir takım bilgilerin bu kadar düzenli,biribirini takip eden ve en azından kişilerin isimlerinin baş harfleri verilerek yayınlan bilgiler olduğunu anlayacaktır.

Eskiden beri masonluğa ilgi ve başta da saygı duydum..Kimi zaman masonik yemine uygun düşmeyen sorular sorulduğunda kibarca geri çevrildim.Hiç gocunmadım,hiç üzülmedim olması gereken buydu..Benim masonlarda tek ama tek kabullenmediğim şey..bazı can sıkıcı konuşmaları "canım şimdi bu konuyu ben bilmem merkez" bilir yaklaşımıdır...

Özgür Masonları sorduğum zaman diğer locadaki biraderler eh bu konu nahoş bir konu demeye getirdiler.1965 hakkında ne düşünüyorsunuz dediğimde yine benzer bir tavır....

Bu masonoloji konusuda böyle...Ben diyorum ki bir harici olarak bu siteye bir yorum var mı yok mu?Masonluk masonlardan öğreniliyorsa merak ettiklerimizi sorma hakkımızda bu sitede mevcut.Bunu biliyorum.

Son olarak bahsi geçen konu da mahrem bir konuysa elbette saygı duyar,ama tehlikeli sularda kulaç atmaya korkmayacak ve aman demeyecek kadar hayat tecrübesi olan bir harici olarak Uğur Mumcu'nun şu sözlerini hatırlatırım Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda "mezar ...taşı" gibi susmamasıdır.

En azından bugüne kadar ben susmadım..

Saygılarımla

Kasım 28, 2012, 01:59:00 ös
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Ne güzel. Lakin takdir edersinizki burada yasaklar var ,YASAK ...  benim anlatmak istediğim bu , bu Cumhuriyette kurallar ve yasaklar var.

Saygılar

Not: TANRI İnsana herşeyin güzelini versin bazı ölümler akıl dışı uygulamalar sonucudur .

Alıntı
Son olarak bahsi geçen konu da mahrem bir konuysa elbette saygı duyar,ama tehlikeli sularda kulaç atmaya korkmayacak ve aman demeyecek kadar hayat tecrübesi olan bir harici olarak Uğur Mumcu'nun şu sözlerini hatırlatırım Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür.

S O N U Ç T A burası TÜRKİYE . :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 28, 2012, 02:02:06 ös
Yanıtla #22
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Alıntı
Bu zamanı da avatar, profil düzenlemeyi keşfetmek yerine bu güzel forumda daha önce açılan konuları okumaya ayırıyorum.
Ama nasıl yapıldığını bulup değiştirmeye çalışacağım

Bence yönetime bildirmeniz yeterlidir kanımca gözden kaçmıştır .Anlamadığım Masonluk gibi bir konumdaki bir kişinin , Harici gibi görülmesi manidar .
Saygılar , Kurallar ve Kurallar .Allah muhafaza benim gibi bir harici sizin gibi değerli bir Masonla ters düşmesi en azından benim bu forumdan en az 3 ay uzaklaşmama sebeb olur. Saygılar

Not: Sayın SkullG beyefendinin uyarısı hala dünkü gibi HATIRATIM 'da ...

Ben şahsen yazdıklarınızı çok anlamlı bulmadım.
Takip ettiğim süre içerisinde bu forum sayfalarında hiçkimseye karşı antidemokratik bir tavır sergilendiğine şahit olmadım.
Burası adı üzerinde harici forumu. Avatarda ne yazdığı değil de verilen mesajlarda ne verildiği önemli sanki...

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2012, 02:41:16 ös Gönderen: Rimor »
dostluk, keşfedilmesi gereken büyük bir erdemdir...

Kasım 28, 2012, 02:26:16 ös
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Şahıs olarak algılamayın .Ben Genel olarak Masonlara uygulanacak tavırdan bahsediyorum.
Örnek : Er ile Subay gibi . Harici - Mason gibi .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 28, 2012, 02:32:14 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Tabi bu da bir fikir saygı göstermek zorundayız..Ama sizce bu teslimiyetçiliği ve üstün zümre kavramlarını beraberinde getirmez mi?

Saygılarımla

Kasım 28, 2012, 06:24:54 ös
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

Ben kural koyucu değilim içinde bulunduğumda, Onur duyacağım dernek kararı .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 28, 2012, 07:43:06 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Yeteri kadar, sayın frekans :)

Ayrıca gerçekten bu platformda da görülüyor, ritüeller ve birbirimizi tanıyabilme yöntemlerinden başka masonluk hakkında söylenemeyecek ve söylenmemiş hiçbir şey yok, bilgilenmek isteyen bir kişinin bilgiye ulaşmak için hiçbir engeli yok, yanılıyor muyum?
Masonlar ezoterik bir topluluk olduğu için, harici olarak öğrendiklerimizin doğruluğu hakkında emin olamıyoruz. Daha doğrusu, ne kadar ayrıntılı anlatılsa da, insanın aklında hep 'ya daha fazlası varsa' sorusu olacaktır. Esas beklentisi anlatılanlar değil, o 'daha fazlası' olarak gelenlerden bahsetmek istemiştim :)
 Cevabınız için teşekkür ederim Sayın gnothi, saygılarımla.

Kasım 28, 2012, 08:00:05 ös
Yanıtla #27

Elbette bu forum Hariciler forumu. Ama bu forumda "Mason olduğunu iddia edenlerin", forumdaki Mason ibaresini taşımaları gerekmez mi? Yahut taşımayacaklarsa, alenen açıktan açığa ben Masonum demeleri hep bir kuşku uyandırmaz mı? Forumdaki profilinde Mason ibaresi taşımayan kimselerin, forum içeriğinde "ben Masonum" söylemlerini; yersiz, şaibeli, yakışıksız ve yanlış buluyorum.

Hariciler forumunda her Mason, Masonluk amblemi taşımak zorunda değil. AMA ben Masonum diyeceklerse, taşımalılar. Taşıyanlar da süs olsun diye taşımıyor. Değil mi?

Üstelik forum kurallarını hatırlamak gerekir. Masonluk amblemi taşımayan kimselerin Mason olduklarını iddia etmeleri de bir "forum kuralı ihlali"dir.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Aralık 09, 2012, 07:13:12 ös
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

Genellikle olduğu gibi bu konu başlığında da başlıktan ayrı düşülmüş durumda. Forumdaki harici üyelerin (ben de dahi tabi ki) masonluğun işaret dillerini 
öğretilen sırlarını çok merak ediyorlar. Uzun yıllar bende bu konu üzerinde araştırmalar yaptım pek çok bilgiye de ulaştım ancak şunu gördüm. Masonluk ile ilgili ne kadar çok bilgi toplarsanız o kadar uzaklaşıyorsunuz. Çünkü ilginiz ve eski heyecanınız kalmıyor. Bunun için deneyimlerime dayanarak sizleri uyarıyorum bu tip bilgileri öğrenseniz bile aslında verilmek istenilen mesajı alamazsınız. Öğretilen sırlar belirli bir ritüel içinde işlenmezse o hazzı ve aydınlanmaya asla vakıf olamazsınız .

Aralık 09, 2012, 07:46:14 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bugün eski sahafçılardan birini dolaşırken H.K.M.B.L 'ye  ait 2010 tarihli '' Konvana Arz Edilen Tüzük ve  Ritüel Önerileri ''adında bir kitap buldum .
Sahafçıya sorduğumda ne olduğunu ve içeriğini bilmediğini söyledi .
Sanırım locadan ayrılan birine ait .

Kitabı büyük bir şevkle okumak istiyorum ama bir yandanda etik olmadığını düşünüyorum .
Merak ettiğim , ciddi gizlilikleri olan bir locaya ait yayınlara sıradan bir haricinin ulaşması mümkün olabiliyor mu ? Yoksa ben mi tesadüfen karşılaştım ?
Sizce ne yapmalıyım ?
"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"