Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Takvim Gazetesi Masonluk Yazı Dizisi Bölüm 8  (Okunma sayısı 7102 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2013, 06:00:12 öö
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Paranın gücü

5 trilyon dolara hükmeden Masonlar, bu sayede daha da güçlendi... Loca'nın desteği sayesinde önemli şirketlere Masonlar yerleştirildi.

Mason Locaların en büyük amaçlarından biri, bulunduğu ülkelerin üst düzey yönetimine üyelerini yerleştirmek. Bu konuda çok detaylı çalışmalar yapan Localar, dünyanın her şirketinde bir Mason yerleştirmeyi başardı. Bazı işadamı Masonlar da, Loca'nın emirlerini harfiyen yerine getirdi. Yapılan araştırmalara göre, Masonlar'ın yönettiği para 5 trilyon dolar civarında. Bu rakamın 2011 yılı itibariyle daha da arttığı vurgulandı. Paranın gücüne inanan Masonlar, bu sayede birçok gelecek vaat eden gençleri de Loca'ya kazandırdı.

'MADDİ SIKINTI YOK'
Güçlü bir gelecek isteyen gençler, Loca'dan gelen tekliflere hiç düşünmeden "Evet" dedi. O gençlerin büyük bir çoğunluğu Loca'da yükselmeye devam ederken, aynı zamanda şirketlerde de üst makamlara çıktı. Bu zincir güçlendikçe, Masonlar'ın gücü de arttı. İşte 23. derecedeki bir Mason'un anlattıkları: "Üniversite son sınıfta Loca'dan davet aldım. Güçlü olmak istiyordum ve davete icabet ettim. Görüşmede beni tedirgin eden sorular da oldu. Ancak güçlü olmak için yolumun Loca'dan geçeceğini biliyordum ve kabul ettim. Üniversiteyi bitirdikten sonra ABD'ye master için gönderildim. Çok iyi şartlarda Harvard'da 4 yıl eğitim gördüm. Ardından Türkiye'ye döndüğümde, çok önemli bir şirkette göreve başladım. İş konusunda ve maddi yönden hiçbir zorluk yaşamadım. Aynı durumdaki bir arkadaşımın şu anda çok zor durumda olduğunu biliyorum.

'BOYUN EĞMEK ŞART'
Mason olduğum için pişman değilim. Ancak Loca'nın bazı isteklerini kabul etmek zorunda kaldığım için mutsuz olduğum anlar oldu. Nedenini şu anda açıklamam zor. Elbette herkesin kabul edemeyeceği isteklere boyun eğmek zorunda kalıyorum. Ancak çok önemli bir şirkette üst düzey yönetici olarak cemiyet hayatında hüküm sürüyorum. Özellikle Türkiye'de birçok önemli şirkette de üst düzey yetkililerin Mason olduğu doğru. Onların da Loca'dan aldığı görevleri yerine getirdiği bir gerçek."

MASONLAR'DA ARANAN ÖZELLİKLER
Mason olacak kişi 21 yaşını doldurmalıdır. Erkek olmalıdır. Tüm vatandaşların sahip olduğu haklardan yararlanmalıdır. Fiziki ve ruhi yönden sağlıklı olmalıdır. Dernek aidatını ödeyebilecek maddi gücü olmalıdır ki bu aidat çok yüksektir. Yeterli bir eğitim ve öğretimden geçmiş olmalıdır. Herhangi bir sabıkası bulunmamalıdır. Bunlar haricinde, Mason olacak kişide, yardımsever olması, demokrat olması, dürüst olması gibi spesifik ve yoruma açık özellikler de aranmaktadır.

YARDIMLAŞMA ÇOK ÖNEMLİ
Masonlar, bilime sonsuz derecede inanırlar. Bilim, bilinmezlerin bilinmesi için bir ışıktır. Masonlar, ideal insana ulaşmayı isterler.
Bunun için yardımlaşma önemlidir. Mason olan herkes birbirinin kardeşidir. Bu nedenle bir Mason herhangi bir kardeşinin zor durumunda ona yardım etmekle mükelleftir. Masonlukta gizlilik esastır. Bu nedenle localarda öğrendikleri sırları ve Mason localarının işleyiş biçimlerini başkalarına aktarmazlar. Masonlukta evrensellik esastır. Bazı localarda özellikle İskoç ritinde Tanrı inancı önemli iken Fransız ritinde Tanrı inancının olup olmaması çok bir önem taşımaz.
Live long and prosper.

Aralık 19, 2013, 05:08:57 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Paranın gücü

5 trilyon dolara hükmeden Masonlar, bu sayede daha da güçlendi... Loca'nın desteği sayesinde önemli şirketlere Masonlar yerleştirildi.

Bunlar nereden çıkarılıyor?... Hangi locanın desteği üzerine hangi masonlar önemli şirketlere yerleştirilmiş? Bu gibi bir asılsız haberin gerekçesi ne acaba?

Mason Locaların en büyük amaçlarından biri, bulunduğu ülkelerin üst düzey yönetimine üyelerini yerleştirmek.

Hayır. Yanlış. Mason localarının böyle bir amacı yoktur.

Bu konuda çok detaylı çalışmalar yapan Localar, dünyanın her şirketinde bir Mason yerleştirmeyi başardı. Bazı işadamı Masonlar da, Loca'nın emirlerini harfiyen yerine getirdi.

Bunu bir belgeyle gösterebilseler keşke…

Yapılan araştırmalara göre, Masonlar'ın yönettiği para 5 trilyon dolar civarında. Bu rakamın 2011 yılı itibariyle daha da arttığı vurgulandı. Paranın gücüne inanan Masonlar, bu sayede birçok gelecek vaat eden gençleri de Loca'ya kazandırdı.

Vay canına… Neler yapmış bu masonlar… Bunları nerede yapmışlar?

'MADDİ SIKINTI YOK'
Güçlü bir gelecek isteyen gençler, Loca'dan gelen tekliflere hiç düşünmeden "Evet" dedi. O gençlerin büyük bir çoğunluğu Loca'da yükselmeye devam ederken, aynı zamanda şirketlerde de üst makamlara çıktı. Bu zincir güçlendikçe, Masonlar'ın gücü de arttı. İşte 23. derecedeki bir Mason'un anlattıkları:

İşte bu noktada ip kopuyor.

Türkiye’de 23. derecede bulunan bir mason hiçbir zaman olmamıştır; günümüzde de yoktur, çünkü Türkiye’de hiçbir mason ritinin 23. derecesinde çalışma yapılmaz.

Bu yalan ve palavradan sonra artık kusura bakmayın ben bu Takvim Gazetesi’nde yazılmış olanlar üzerindeki değerlendirmelerimi gündemden çıkarıyorum. Böyle saçmalıklarla uğraşarak zaman yitiremem. Eğer gazete yazı serisinin bundan sonrasında yazılmış olanlarla bağlantılı olarak özel bir başlık açacak olan çıkarsa, onunla ilgilenebilirim.

Biz burada Masonluğu tanıtmaya çalışırken ille de Masonluğu yanlış tanıtma gayreti içinde olanlarla boğuşamayız. Bir Takvim Gazetesi varsın kendisini rezil etsin. Ne diyebiliriz ki?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 20, 2013, 12:20:53 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın ADAM'ı kutlamak lazım.

Sabrı için...

Ben bile Takvim gazetesindeki yazıyı okurken dayanamadım.

Bu nasıl bir masondur? Nasıl 23.derece olabilmiş? Elbette bu bir masonun ağzından değil uydurma alıntılarla süslenmiş bir yazı.

Sorun su ki: Takvim gazetesinde bu saçma yazıyı okuyanlar bu forumda doğrusunu okuyup öğrenecekler mi? Elbette hayır. İnsanlar masonlukla sadece komplo teorilerine duydukları merak  nedeniyle ilgileniyorlar. Okumak, öğrenmek, anlamak çaba gerektirir. Daha ötesinde bunları uygulamak, eyleme geçirmek erdemli, özverili insanların işidir.

Masonluğu anlamanın temeli onun sıradan bir kurum olmadığını anlamaktan geçer. Masonluk başka hiç bir kuruma benzemez.

Masonların bir çıkmazı da bu saçmalıklara karşı kendilerini doğru tanıtma çabalarındaki isteksizlikleri. Bir insanı kandırmaktan daha zor olanı  kandırildığını ona anlatabilmek. Masonlar kandırıldıklarını onlara yeterince anlatamıyorlar. Belki de yanılıyorumdur.

Sonuç olarak bütün bu açıklamalar, sorulara, yalan yanlış, saçma yazı dizilerine verilen yanıtlar boşa bir çaba mıdır? Hayır.
Siyah beyazdan bir fazla ama elbette beyaz siyaha galip gelecek.
Yoksa erdemli insanların çabalamaları ne için?

« Son Düzenleme: Aralık 20, 2013, 12:36:50 öö Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Aralık 20, 2013, 01:09:37 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın asimov,

Sizinde yazdığınız gibi beyaz siyaha galip gelecekse, daha zor olan önyargılı insanı kandırıldığına ikna çabalarıysa ayrıca  bir Mason mesleğine ve  kendi aklına  güveniyorsa doğru bildiği yolda ilerlemeli.
Hayatını bildiği gibi yaşamalı ve ışığı bulup yansıtmalı.Deniz feneri gibi. Yüzünü çevirip bakana ışık mutlaka ulaşacaktır.

Bir mason olaya böyle bakar ve bir çıkmaz olarak görmez.

Saygılar

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Aralık 20, 2013, 12:19:55 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gerçekleşen bu olaylara masonluktaki ketumiyet ve sır saklama noktasından nasıl bakılabilir? Birilerine ipucu verme ya da çıkmaza girme gibi bir durum değil midir bu?

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Aralık 20, 2013, 12:57:47 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ABCDEF,

Masonluk insanlık tarihinde , en köklü ve en eski oluşum. Asırların birikimi ve bilgisi ile her değişen zamana kendini uydurabilmiş ve bu değişimlerde kendisinden ödün vermemiş. Sadece takvim gazetesindeki heyecanlı, toy ve yalancı gazeteci müsfetteleri ile karşılaşmamış, yıllar içerisinde her türden insan ve kurumla karşı karşıya gelmiştir.

Sizce böyle bir oluşum çıkmazda mıdır?

Saygılar

Aralık 20, 2013, 01:05:20 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu yazı dizisini eleştirmeye şu 23. derecedeki mason sözü nedeniyle çileden çıkarak son vermiştim.

Sonra düşündüm. Burada bir rakam hatası yapılmış olamaz mı? Bu acaba 3. ya da 22. ya da 33. ya da bir diğeri olması gerekirken yanlışlıkla 23 diye dizilmiş olamaz mı?

Olabilir. Nitekim masonların kendi yazılarında bile buna benzer birtakım yanlışlar var. Kimisi bilerek yapılmış yanlışlar kimisi farkına varılmadan...

Böyle düşününce sinirlerimizi gevşeterek geri getirip yazı dizisinn bundan sonrasına da devam etsek mi diye de düşündüm. Bu konuda henüz bir karar veremedim.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 20, 2013, 01:12:39 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM,

Kararınız ne olursa olsun sabrınız ve davranışınız takdire şayan.

Aralık 20, 2013, 01:24:03 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Çıkmaz, ipucu, kendini açıklamaya çalışma  gibi düşünceler için daha önce yazılmış olan yazılar. Bilgi isteyene ipuçlarının olduğu bağlantılar aşağıdadır.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=115.msg44017#msg44017

Saygılar.

Aralık 20, 2013, 03:17:55 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Umarım Sn. ADAM haklı kızgınlığı geçtiğinde ve sözkonusu gazete bir tekzip ile yazdıklarını düzeltecek olmasa bile, yazı dizisinin yanlışlarını ortaya koymaya devam eder. Forum dışından birkaç kişi bile okusa, doğruları öğrense kârdır.

Bu arada;

Gerçekleşen bu olaylara masonluktaki ketumiyet ve sır saklama noktasından nasıl bakılabilir? Birilerine ipucu verme ya da çıkmaza girme gibi bir durum değil midir bu?

Ben Sn. ABCDEF'nin ne demek istediğini anlamadım... Sn. Irukanji sanırım anlamış ve cevap da vermiş ama yine de sormadan edemeyeceğim... Kim kime ne hakkında ipucu veriyormuş? Kim hangi nedenle çıkmaza giriyormuş? Sn. ABCDEF daha açık konuşabilir mi?
Live long and prosper.