Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Savaş ve kargaşa sizin göbek adınız!  (Okunma sayısı 5532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 27, 2012, 08:17:44 ös
  • Ziyaretçi

Islam, Hristiyanlık ve Yahudilik asla ve asla "hoşgörü" sıfatına sahip olamaz. Kendinden olmayanı, baskılarla kendinden yapmak isteyen bazen de total bir yok etme, karalama çabası içine giren bu dinler hoşgörüden özünde çok uzaktır. İnsanlığın gerileyişinde ki temel etmen dinlerdir. Modern dinimiz milliyetçiliği de bunlardan ayrı tutmak mümkün değildir. Ateist'e yaşam hakkı vermeyen ve kendini ilahın kulları ilan eden din mensuplarının bu akıl almaz küstahlığı nereden geliyor? Bu küstahça kaleme alınan paragraf dinlerin beynelminel küstahlığına bir paragraflık reaksiyondur. Affola!!!
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2012, 08:25:43 ös Gönderen: Yücel »

Temmuz 28, 2012, 01:40:56 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Dinleri eleştirmek şarttır. Fakat her sorunun kaynağını din gibi göstermek suretiyle din düşmanlığı yapmak, dindarları yok etmenin gerektiğine kendini inandırmak bence psikolojik bir rahatsızlık göstergesi gibi duruyor. Benzer şekilde kendi dinine inanmayan insanları veya dinsiz insanları yok etmenin gerektiğine inanmak da benzer semptomlar. Dindarlık veya dinsizlik birilerine saldırmak için bahane olarak ele alınıyor genelde. Kavga çıkarmak için yolda karşıdan gelenlere omuz atma çabası gibi. Demek istediğim bence dinlerin ve mezheplerin iç ve dış savaşlarda  hiç bir kabahati yok. Genelde a dinine sızan ajanlar b dininden alanen bir kaç kişiyi katleder ve kan davası başlar. Dinlere provakatif müdahale olmassa tek başına bir savaş nedeni olma olasılığı yoktur.

Sayın Yücel, zamanımızda gerek dinler, gerek komunizm,  gerekse milliyetçilik eskisi kadar etkili bir mekanizma değildir. Ya da dindar ve dinsiz ayrımı eskisi kadar yapılmadığı için kavga gürültü çıkmayışından öyle algılıyor da olabilirim. Diğer tahminim de savaşlar eskisi gibi fert çokluğuyla yapılmıyor, kimyasal silahlar, nükleer silahlar, psikolojik silahlar, ekonomi gibi kavramlar kullanılmaya başlandığı için toplumları ulusalcılık ve teiszm- ateizm gibi kavramlarla birbirine düşüren provakatörler işsiz kalmışa benziyor.

Eğer dinleri yok ederseniz insanlar arasındaki kamplaşmalar, zıtlaşmalar ve savaşlar yok mu olacak? Ateistler arasında siyasi kavgalar kamplaşmalar yok mudur? Yani tarih geçmişiyle ve bu günüyle örnek alınabilecek ateist toplumlar ve bireyler yaratabilmiş olsaydı belki umut edebilirdim şahsen.

Saygılarımla.

Temmuz 28, 2012, 08:51:39 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Yorumunuz için teşekkür ederim. Avrupa'da yükselen milliyetçilik ve radikal islam'ı göz önüne alırsak, dinler konusunda haklı olduğumu görüyorum. Fizik ötesi etkileri, doğa üstü varlık kabul edip ve onun adına milyonlarca insanı ölüme ve öldürmeye sevk eden dinler değil midir? Bugün Çeçenistan'da dünyanın çeşitli yerlerinden gelen müslümanlar cihat adı altında masum insanları metrolarda katletmiyorlar mı? Hristiyanlar haçlı seferimize sahip çıkalım gibi söylemlerle suriye alehtarı propoganda yapmıyorlar mı? Filistinli müslümanları yahudiler katletmiyorlar mı? Ve tüm bu soruların cevabı "evet" iken, ben nereyi kaçırdığımı sezemedim.

Saygılar..
Dinin ve dolayısıyla tanrının girdiği yere, kan ve göz yaşı girer.

Temmuz 28, 2012, 09:37:27 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Çok yerden çok şeyi kaçırıyorsunuz,bakış açınızda her sorunun günah keçisini din olarak görürseniz ve bakış açınız bu olursa neyi doğru dürüst görebilirsinizki.Hitler 2.dünya savaşını din adınamı çıkardı yada dindarmıydı.Siz bence işin merkezine insan faktörünü koyun dini boşverin,ortada adı üstünde doğmatik bir öğreti var ona saldırmak okadqar kolayki,işi ve sorunu çözemeyen her akıl zannediyorki dünyada her ne olursa olsun hep din adına yapılıyor.İslami terör yahu bu okadar açık bir amerikan emperyalist söylemiki bunu dahi insanlar algılayamayıp islami teröristler masumları öldürüyor diyor.

Biraz kafa çalışsa halbuki avrupanın orta yerinde milyonlarca bosnalı katledildi sırp ve hırvatlar tarafında bunun adı neydi peki şimdi işi karşı örneklerle başka yöne çekmeyelim.

Eğer siz hoşgörüyü başka yerde bulabiliyorsanız dindar olmanıza gerek yok yada dinden yardım almanıza gerek yok.Fakat hoşgörüyüde yine muhakkak bir öğretiden alacağınızda kesindir.CFihad adı altında diye siz söylüyorsunuz bir kere cihad kelimesi sadece tek anlam içermez maalesef buradada algı allah için öldür bu kadar sığ düşünülürse olacağıda budur.

Çok güzel bir söz vardır

Giordano Bruno, "Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." demiştir.

İşte bu sözün içindedir sizin aradığınız hoşgörü bence
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 28, 2012, 11:21:34 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

O kadar komik ki sanki karşımda bir din adamı var. Her zaman söylerim Ak aktır, kara karadır! İçinde dinsel öğe barındırıpta iyi olan hiçbir şey yoktur. Sizin algınızı paylaşacağım foto komik bir şekilde ifşa edecektir..

"Biraz kafa çalışsa" demişsiniz. Güldürmeyin insanları :)  Dünyayı kötü yapan şeyin sadece tanrı olduğunu mu iddaa ettim ben acaba? iletimi iyi okuyunuz: Milliyetçilikte aynı piece of shit. Bosnalılar hristiyanlar tarafından katledildi; milliyetçiliğe eklemlenmiş hristiyanlık tarafından. Birçoğundan sadece ikisi olan Mark mazover ve Hannah arendt' i okursanız daha iyi anlarsınız. Daha da uzun bir liste verebilirim.

Hannah, Arendt.(1958). The Origins of Totalitarianism. New York.
Mazower, Mark. (1999). Dark Continent: Europe's Twentieth Century.

Saygılar hocam..

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=466542526698645&set=a.186317778054456.45425.186213348064899&type=1&theater
« Son Düzenleme: Temmuz 28, 2012, 11:32:07 öö Gönderen: Yücel »

Temmuz 28, 2012, 11:32:02 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

O kadar komik ki sanki karşımda bir din adamı var. Her zaman söylerim Ak aktır, kara karadır! İçinde dinsel öğe barındırıpta iyi olan hiçbir şey yoktur. Sizin algınızı paylaşacağım foto komik bir şekilde ifşa edecektir..

Saygılar hocam..

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=466542526698645&set=a.186317778054456.45425.186213348064899&type=1&theater

Komik olanı çözemedim lakin bir atesit foruma yönlendirdiğin sitedeki fotoya baktım zekamı maruz görde tam anlayamadım ne var o fotoda mesaj nedir?Din ile ilgili bir şey söylemek için din adamımı olmak gerek mesela sadece onlarmı konuşurlar böyle konularda.Bana hayatla ilgili olarak içinde dinle grift hale gelmemiş bir öğe söylermisin peki.Siz ateist olabilirsiniz sözüm yok ,lakin ben dindar olabilirim beni farklı gözle görmeniz inancıma farklı bakmanızı gerektirmez.Ben dindarım siz ateistsinizdir olay sadece bu.Kendi inançsal doğrunuzun bir sınırı olmalı.Belki algımdan dolayı paylaştığınız fotodan bir şey anlamadığım içinde ifşa olamadım

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 28, 2012, 11:36:54 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Ben de diyorum ki milyonları ölüme sürükleyen "din, milliyetçilik, faşizm....act..." bunları meşrulaştırmaktan vazgeçelim. O foto din mensuplarının  konuştuklarıyla yaptıkları arasındaki farkı ifşa eder ve ben de derim ki din bir illüzyon yani gösterdiğiyle yaptığı bire bir zıt.

"Biraz kafa çalışsa" demişsiniz. Güldürmeyin insanları   Dünyayı kötü yapan şeyin sadece tanrı olduğunu mu iddaa ettim ben acaba? iletimi iyi okuyunuz: Milliyetçilikte aynı piece of shit. Bosnalılar hristiyanlar tarafından katledildi; milliyetçiliğe eklemlenmiş hristiyanlık tarafından. Birçoğundan sadece ikisi olan Mark mazover ve Hannah arendt' i okursanız daha iyi anlarsınız. Daha da uzun bir liste verebilirim.

Hannah, Arendt.(1958). The Origins of Totalitarianism. New York.
Mazower, Mark. (1999). Dark Continent: Europe's Twentieth Century.

Daha tarihsel bakabilmek için 2 kısa özet kitap..

Temmuz 28, 2012, 11:47:30 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ne kadar güzel söylediniz aslında bende size katılıyorum o konuda din adamlarının söyledikleri konusuna.Bakınız küçük bir örnek vereyim size o konuda size nasıl katıldığımıda anlarsınız.

Hristiyan inanç sisteminde olay şöyle işler.

İsa tanrının oğludur ve yeryüzünde tanrı onu yetkilendirmiştir.İnsanoğlunun işlediği iddia edilen günahlara binaen isayı güya çarmıha gererek tüm insanlığın kefaretini ödemiştir.

İsadan sonra ise aynı düzenin devam etmesi için bu yetkinin devam etmesi gerekti o yüzden kilise kendine geniş yetkiler edindi zaman içinde

2 küçük kısa örnek vererek  uzatmadan bitireceğim.

günahtan arınmak için papaza gitmek şarttır ancak o günahları affedebilir,daha öncesinde ise bir dine giriş olayı vardır her doğanın dine kabul törenide denen vaftiz,vaftiz olmayan ve kayıt altına alınmayan hiç bir insan dine giremez,dine girişide kilisede ancak bir papaz yapar ya sonra çocuk ateist olupta dini reddederse oda şöyle yine kendi başına dinden çıkamaz yine kilise ancak aforoz edebilir ancak o zaman dinden çıkar.İşte sizlerin komik bulduğu benimde size katıldığım basit örneklerden biri bu.

Peki din bunun neresinde ben hep bu soruyu sorarım aslen bu değilki,yanlış yapılan birşeyi anlamak o kadar zor olmamalı ,yanlışıda yanlış söylemle düzeltemeyiz.Uç örnekler ile din kötüdür demek bir insanın kendi aklına yapabileceği en büyük zulümdür ve bende en çok bundan korkarım.

EDMUND BURKE

Temmuz 28, 2012, 12:24:49 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Anti bakış açısı her zaman objektif bakış açısına en yakın olandır. Bu açıdan bakıldığı zaman ateizmin fikirleri teizm fikirlere ve inanışlara göre akla mantığa en yakın duran fikirlerdir. Fakat ne kadar uğraşırsa uğraşsın anti fikirler de objektif olamıyor neticede bir zıtlaşma ve kamplaşma söz konusu oluyor ve savaşma güdülerini tatmin için kullanılıyor. Tarihte mussolini, stalin gibi ateist diktatörlerin kendi halkını ve çevre dindar ülkelerdeki halkları kitle imha ederken sergiledikleri yaklaşımla bunun bir savaş olduğunu görmemek elde değildir. Demek istediğim ateistlerin vahşi taraflarıyla teistlerin vahşi taraflarını karşılaştırma yaparsak hiç bir fark göremeyiz.

Sayın Karahan'ın da ifade ettiği gibi insan faktörüyle olaylara bakmak en doğru duran tezdir. Dinleri bozan insandır. Savaşları çıkartan yine insandır. Dinden uzaklaşsa da hiç bir şey değişmiyor.

Saygılarımla.