Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Seçim...  (Okunma sayısı 3417 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 03, 2015, 07:56:58 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Seçim denilince, epeydir, ülkemizdeki genel  seçimlere odaklandı herkes...

Bu başlık ise farklı. Burası masonlar sitesi olduğuna göre biraz da Masonluktaki genel seçimlerden söz etsek!

Kim, nasıl başlamak ister bu konuya?

Bilen bildiğini yazsın, bilmeyip de merak eden sorsun.

Ancak internetten kopyalama yapılmasın lütfen. Masonların diğer sitelerinde bir şeyler varsa, onları aktaran kendinden de bir şeyler katsın.

Yorum da yapılabilir. Örneğin İngiltere'deki son seçimden de söz edilebilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 03, 2015, 10:29:38 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluktaki önemli seçimlerden biri şüphesiz bir haricinin masonluğa kabulüyle alakalı yapılan seçimdir. (Bir de gayri muntazam edilme var.)Sanırsam konumuz sadece genel seçimleri kapsıyor...

Geneli ilgilendiren seçimlerin başında büyük üstat seçimi olsa gerek.

Büyük üstat adayı olabilmek için gerekli şartları taşıyan her mason adaylığa başvurabilir. (İki dönem üst üste bu görevi yapmış büyük üstadlar dışında)

Büyük üstat seçilebilmek için konvan üyelerinin yarıdan 1 bir fazlasının oyunu almak yeterlidir.İlk turda bu sağlanamazsa en fazla oy alan üç aday arasında seçim tekrarlanır. Bu turdada olmazsa en fazla oy alan iki aday arasında, aranan çoğunluk sağlanıncaya kadar seçim tekrarlanır. (Bence olabildiğince adil bir yöntem)

Büyük Sekreter ve Büyük Hazine Emini ise,merkez delegeleri içinden Büyük Üstadın göstereceği en çok iki aday arasından gizli oyla seçilirler.

Benim sorum ise delegeler üzerine. Bir locada delegeliğe adaylık için gerekli süreyi doldurmuş mason sayısının sayısının fazla olması durumunda ne olur? Yoksa adayları Locanın Üstadı Muhteremi mi seçer? Bir locadan kaç delege seçilebilir?
Görmek, varlığın yükselişidir.

Haziran 04, 2015, 01:14:12 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın mbulut büyük üstat seçimiyle ilgili güzel bir bilgi vermiş ve

'Büyük üstat seçilebilmek için konvan üyelerinin yarıdan 1 bir fazlasının oyunu almak yeterlidir.İlk turda bu sağlanamazsa en fazla oy alan üç aday arasında seçim tekrarlanır. Bu turdada olmazsa en fazla oy alan iki aday arasında, aranan çoğunluk sağlanıncaya kadar seçim tekrarlanır. (Bence olabildiğince adil bir yöntem) '

şeklinde açıklamıştır. Ancak bu seçim bana, kimin seçileceğinin bilinmediği ve işin oylamaya kaldığını, demokratik olduğunu gösteriyor. Fakat yanlış hatırlamıyorsam vaktiyle bir yorum okumuştum ve şöyle yazıyordu;

''Masonlukta büyük üstat seçimi sürpriz değildir. Kimin seçileceği, kimin büyük üstat olacağı zaten bellidir. Seçim onun süsüdür sadece.'' sayın mbulut bu yorum hakkındaki fikirleriniz nedir?

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Haziran 04, 2015, 08:00:20 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın mbulut burada HKEMBL'nın büyük üstat seçiminden kısaca söz etmiş.

Daha uzun söz edilebilir ama konu başlığı GENEL... Örneğin başka büyük localarda "konvan" sözcüğü o anlamda kullanılmaz. Başka büyük locaların seçilebilmek ve seçim yöntemi de farklıdır. Örneğin sözünü etmiş olduğum İngiltere Birleşik Büyük Locası'nda kurallar ve yöntemler böyle değil.

Üstelik büyük localara gelmeden önce localar var.

Gerek Sayın mbulut, gerek diğer katılımıcılarımız bu konuyla  ilgileniyorsa, konuyu GENEL olarak almalı. Özel olarak bilgi vereceklerse,  hangi büyük loca ya da örgütten söz ettiklerini de belirtmeli.

Örgüt sözünü edince, burada bir de Masonlukta sadece "büyük loca" tarzında örgütlenme olmadığı, başkalarının da bulunduğu (örneğin Büyük Doğu) göz önünde tutulmalı.

Haziran 04, 2015, 08:40:02 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

'Büyük üstat seçilebilmek için konvan üyelerinin yarıdan 1 bir fazlasının oyunu almak yeterlidir.İlk turda bu sağlanamazsa en fazla oy alan üç aday arasında seçim tekrarlanır. Bu turdada olmazsa en fazla oy alan iki aday arasında, aranan çoğunluk sağlanıncaya kadar seçim tekrarlanır. (Bence olabildiğince adil bir yöntem) '

şeklinde açıklamıştır. Ancak bu seçim bana, kimin seçileceğinin bilinmediği ve işin oylamaya kaldığını, demokratik olduğunu gösteriyor. Fakat yanlış hatırlamıyorsam vaktiyle bir yorum okumuştum ve şöyle yazıyordu;

''Masonlukta büyük üstat seçimi sürpriz değildir. Kimin seçileceği, kimin büyük üstat olacağı zaten bellidir. Seçim onun süsüdür sadece.'' sayın mbulut bu yorum hakkındaki fikirleriniz nedir?

Saygılar...

Sayın ADAM burada masonluğun töresel bir davranışından söz etmiş olsa gerek.Konuyu bulandırmadan kısaca yorumum ; masonluktaki herhangi bir göreve seçilmek için talip olmak o görevi istemek gerekir.Hiç bir mason yerine getirmeyeceği görevi üstlenmez..Daha detaylı irdelenmek istenirse ayrı bir başlık altında tartışabiliriz.

Haziran 04, 2015, 09:01:38 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Saygılar...

Sayın ADAM burada masonluğun töresel bir davranışından söz etmiş olsa gerek.Konuyu bulandırmadan kısaca yorumum ; masonluktaki herhangi bir göreve seçilmek için talip olmak o görevi istemek gerekir.Hiç bir mason yerine getirmeyeceği görevi üstlenmez..Daha detaylı irdelenmek istenirse ayrı bir başlık altında tartışabiliriz.

Doğrusu ek konu açmayı gereksiz buldum zira masonluk içerisinde büyük üstat seçimi, biz haricileri pekte alakadar eden bir durum değil diye düşünüyorum. Elbette öğrenmekten zarar gelmez ancak bunun için ek başlık açmak yerine buradan konuşuruz diye düşünüp yazdım. Benimki sadece merak sayın mbulut, üzerinde durmadan ve konuyu saptırmadan devam edeyim. =)
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Haziran 07, 2015, 06:21:37 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu konuyla alakalı kişisel yorumumu belirtmek isterim.

Genel açıdan bu konuya baktığım zaman oylama yöntemi ile seçim yapılırken masonik ahlak ve ilkelere uygun olması gerektiğini düşünüyorum.

Yeni bir haricinin kabulünde veya kurum içerisinde bir görevli seçiminde dost ilişkisinden ziyade en yararlı olan/olabilecek kişilerin seçilmesi gerekir.Haricinin masonluğa kabulü ile alakali bu konuda pek sıkıntı olacağını düşünmüyorum çünkü skrütenden önce bir sorun varsa bunun çözülmüş olması gerekir.

Loca içi görevli seçimlerinde ise aday olanlar kara propaganda gibi diğer adayları etkileyici davranışlarda bulunmaması gerektiği gibi oylamaya katılacaklar üzerinde bir baskı kurmamalıdır.Hür masona yakışır şekilde özgür bir iradeyle oyunu kullanacakların ise bir menfaate dayalı seçim yapması doğru olmayacaktır.

Haziran 07, 2015, 06:45:08 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Her nedense haricilerden çoğu Masonlukta "seçim" denilince, önce bir haricinin Masonluğa kabulü için yapılan işlemleri düşünüyor.

Oysa Masonlukta o işlemler yönetimsel işlem olarak anılır; ondan sonraki derece artırımında yapılan çalışmalar da öyle.  Bu bağlamda seçim sözcüğü belki sadece bir mason ritinin en üst derecesine çıkması söz konusu olabilecekler için kullanılabilir.

Bunun dışında Masonluktaki seçimlerden söz edildiğinde bu, bir loca, bir atölye, diğer bir masonik birim, kurullar, bölge örgütleri, büyük loca ve benzeri yönetim organlarının komisyonlar ve kuralların üyelerinin seçimidir.

Sayın mbulut, buna da değinerek, uyulması gereken töresel kuralların bir bölümünden söz etmiş. bunları artırmak olanaklıdır.

Burada bizim asıl ele almamız gereken, bu seçimlerin hangi kural ve yöntemlere uyarık yapıldığını irdelemek olmalıdır. Ayrıca kimlerin seçebileceği, kimlerin seçilebileceği üzerinde de durulabilir.

Acaba Forumda bu konuları yeterince ayrıntılı bir şekilde anlatmış mıydık?

Belki... Anlatmamış olsak bile, bunların anlatıldığı yazılı kaynaklar var. Paylaşımcılarımız, onlardan yararlanarak bilgi aktarımından bulunabilir. Böylece bu siteyi dışarıdan (üye olmadan)  izleyenler de merak ettikleri bazı bilgileri edinmiş olur; yanlış bilgileri varsa bunları giderme olanağını elde ederler.